Proje ödevim KM saati

m.klcts

Forum Bağımlısı
Tepki
419
İsim
Muhammed
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
fizikten proje ödevim bisiklet için km saati yapmak internette pek bişey bulamadım sanırım formül şöyle hız=lastik çevresi.lastiğin saniyedeki devri.3600 olacak nereden başlamam gerekiyor bunun yazılım kısmı da var fikirlerinizi alabilirmiyim

Scudo

U. Aydogan

Üye
Tepki
10
Bisiklet
Specialized
1)Ardunio adında elektronik bir alet var ,onu programlayarak kullanabilirsin.
2) Gps üzerinden çalışan bir alet yapabilirsin ama daha zor olur
Bu iş için ardunioya,kapasitöre ,manyetik okuyabilen bir sensöre ve programlam bilgisine ihtiyacın var

m.klcts

Forum Bağımlısı
Tepki
419
İsim
Muhammed
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@U. Aydogan programlama zor olacak gibi(hocaya gidip ödevi değişsemmi)

U. Aydogan

Üye
Tepki
10
Bisiklet
Specialized
Değiştirebiliyorsan değiştir,yakınında elektonikten alyan birisi varsa o halleder çok zor değil fakat sen zorlanırsın

• Beğen
Tepkiler: m.klcts

umutcanv

Aktif Üye
Tepki
99
İsim
Umutcan Vurgun
Bisiklet
Carraro
@U. Aydogan 'ın dedikleri doğrudur. Evet programlama çok zor olacak. Ama kesinlikle ödevi geri verme. Yapabildiğin yap gidebildiğin kadar git derim ben dostum. bu işler başka türlü öğrenilmiyor. Başarılı olamazsan bile düşük not alacağını düşünmüyorum. Konu zor eğitmenler destek çıkacaklardır. Öğrendiklerinde yanına kar kalır ;)

kellemusic

Aktif Üye
Tepki
85
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Cyclocross
Hangi bölüm de okuyorsunuz? Üniversite, lise?

• Beğen

m.klcts

Forum Bağımlısı
Tepki
419
İsim
Muhammed
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
B

BF Okuru

Misafir
Eğer elektronik ve programlamada yeni veya hiç başlamamışsan pek bulaşma. Eğer yapmak istiyorum diyarsan da gene yap ama ödev olarak yapma :)

Kürşatt

Daimi Üye
Tepki
156
İsim
Kürşat
Bisiklet
Cube
@m.klcts kardeşim gerçekten zor gibi görünüyor ama bence üstüne gitmelisin sana çok şey katacak ayrıca @umutcanv beye katılıyorum.

• Beğen

m.klcts

Forum Bağımlısı
Tepki
419
İsim
Muhammed
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ozan Cansel hoca geçen sene de aynı ödevi başka birisine vermiş başka sınıftan yazılımı hariç yapmış

m.klcts

Forum Bağımlısı
Tepki
419
İsim
Muhammed
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link) bunu buldum

• Beğen
Tepkiler: Recep G
B

BF Okuru

Misafir
@m.klcts
Ben sana nasıl yapılacağını anlatayım kısaca, sen yapıp yapmamaya kendin karar ver.

Genelde bu tarz prototipler için Arduino denen bir microcontroller board'ı kullanılıyor. Arduino güzel bir prototipleme aracı. Bu microcontroller senin gelen verileri yorumlamanı ve yorumlanan değerleri çıktı(kullanıcıya göstermek denebilir) verebilmeni sağlayacak. Yani hesaplamayı ve ekrana basılacak değerleri bu kısımda yaptırıcaksın. Bir de tekerleğin bir turu atıp atmadığın anlamak için bir sensör bulman lazım. Birde aynı zamanda sonuçları kullanıcıya gösterebilmek için ekran alman lazım.

Microcontrolleri C/C++ dili ile programlaman gerekiyor. Sensörden gelen veriler RS232 protokolü yani bildiğimiz "usb" protokolüne göre gelicek. Bunları okumanı sağlıyıcak kütüphaneler internette mevcut. Daha sonra microcontroller programlanarak yapacağın şeyin ilk prototipini üretmiş olucaksın.

Kabaca yapılması gereken iş bu. Benim fikrim bunu ödev olarak yapma. Muhtemelen süre sınırlaması vardır orda da bitirdiydim bitirmediydim stresine hiç girme. Eğer böyle birşeye ilgin varsa, illa ödev olmasına gerek yok oturup uğraşabilirsin. Hatta oldukça da zevkli ve böyle birşeyi yaparsan, sana çok fayda sağlar :)

Edit: Yazını yorum yazarken gördüm. Bazı yerlerde denildiği gibi de yapabilirsin, fakat birşey öğrenmiş olmazsın. Sadece ödevi yapmış olursun.

Tamer50

Üye
Tepki
33
İsim
Tamer
Bisiklet
Salcano
Bir öğretmen olarak sana söyleyeceğim şudur; Ne olursa olsun ortaya bir ürün koy. Eminim hocan sınavda aldığın puandan yüksek verecektir, zaten ilköğretim yönetmeliğinde proje değil performans ödevi olarak geçer, öğrenci birşeyler yaptığı taktirde yönetmeliğe göre sınav puanından düşük veremez.

Kürşatt

Daimi Üye
Tepki
156
İsim
Kürşat
Bisiklet
Cube
@m.klcts

Kardeşim öncelikle yapmanı istiyorum fakat ben biraz inceledim elektronik elamanların haricinde PIC programlamak içinde cihaz lazım maddi açıdanda değrlendirilmesi gerek

• Beğen

emre0x5d

Forum Demirbaşı
Tepki
248
bluemavi.com'da biopic(pic programlayıcı) var 50 liraya. eğer ileride de buna benzer projeler yaparım, hatta robotik projelere girişirim dersen al onu. şimdiden öğrenmeye başlarsan harika projelerin kapısı aralanır.
eğer bu tarz şeylere önceden de merakın varsa kesinlikle yapmanı öneririm bu projeyi. ama öyle rastgele bir ödevse pic programlıyıcı falan fazla bir yatırım olabilir.
aslında yeni nesil artık ardunio kullanıyor. ama onun aparatları falan filan var, çok hazırcılığa kaçıyor bence. hazır robot kitleri vs var, bence çok saçma. yaratıcığı kullanıp kendin bir şeyler yapman her zaman daha iyidir.

yani gözün korkmasın. hız göstergesi gayet basit bir proje. eğer ilgin varsa bu tarz şeylere sakın kaçırma, bu ödev vasıtasıyla bir pic programlayıcı edin, denemeler yap vs.

halil halil

Forum Bağımlısı
Tepki
1.564
1 adet hall sensörü alacaksın
yada 1 adet encoder alacaksın
1 de arduino alıp internetten hazır programı yükleyeceksin
1 hafta uğraşırsan olur.yarım saatlik 1 iş

• Beğen

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.680
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Zor iş olacak. Allah kolaylık versin ne diyelim :)

Ancak bu forumdaki aldığın yardımı hiç bir yerde bulamazsın :)