Probike tecrübem. Dram içerir

kerem.erdogan

Aktif Üye
Tepki
321
İsim
Kerem Erdoğan
Bisiklet
Giant
Baytekin muhtemelen çöp bile almayı düşünmedim firmaların başında gelir. O yüzden savunduğum düşünülmesin, baştan belirteyim.
Buradaki artış biraz çakallık olsa da, kur nedeniyle düşük kurdan aldığı malı kur yükseldi diye daha yüksek fiyata satanları da anlamak lazım.
Kur şu an inanılmaz dengesiz. 3 ay önce 3 4 liraydı, 7 lira oldu, 6 ya indi. 3 ay sonra 9 lira olsa kimse şaşırmayacak.
Firma 1 yıl önce 10 dolardan 100 adet mal almış olsun. Sadece satın alma maliyeti 3000tl. Bunun üstüne çalışan maliyetleri, stoklama maliyetleri falan da gelecek. Dolar 7tl iken hepsini aldığı kur üzerinden karını da koyup 5000tl'ye sattı diyelim. Bu ürünün yerine yenisini koyacak, değil mi? Yine 10 dolardan 100 adet alacak olsa maliyeti bu sefer 7000tl. İyi de önceki sattığı üründen bu kadar bile kazanmadı. Ürünün yerine yenisini nasıl koyacak? Ayrıca kur artabilir veya düşebilir. İkisinin de ayrı ayrı riskleri var.

Ekonomist falan değilim. Kendime ait şirketim de yok. Yanlış düşündüğüm noktalar olabilir ama ben de yerine koyma maliyetini düşünüp zam yapardım. Mikro ölçekte ancaka bu kadar yorumlayabildim :). Konunun uzmanı arkadaşlar yanlışım varsa düzeltebilir.

Bunu Baytekin'den ayrı olarak söylüyorum. Baytekin kur düşük ve stabilken bile x3 fiyatına satmaya (itelemeye?) çalışan bir firma gibi geliyor bana.

Scudo

Abdullah ozturk

Daimi Üye
Tepki
547
Bisiklet
Ghost
@Özcan.

Çok alakası var.
Bankacıyım, neredeyse tüm ithalatçı müşterilerim bu tarz önlem alır, kur riskini hedge etmeye çalışır. Sadece kur yıllık %70 artmışken , ithalatçının ne yapmasını bekliyorsunuz Allah aşkına , gerçekten dinlemek isterim.. Gerçi siz ilginç bir açıklama yapmışsınız , açıklamanıza göre ; zam yapması yerine kur arttıkça , ticaretini yaptığı malın birim hacmini azaltması gerek , .. gerçekten ilginç yaklaşımlar ,detaylarını okumak isterim yazarsanız.

@emreertuna

hocam yapamadığımız için riskli durumdayız. Siz tüccarsanız , ben de bankacıyım.. Kredide kur riski taşımamasına karşın (borçlanması TL olmasına rağmen ) , ithal malın TL karşılığının çok hızlı artmasından ve bu artışı karşılayacak ciro artışı yapamayan ve finansal dengesi şimdiden bozulan firmalar var.
Syg

@kerem.erdogan
yazdıklarınıza ve yorumlarınıza :harika: aynen katılıyorum.
Syg

@Murat B.

Kur değişince bilançoda Stok değeri değişmez, ödemesinin yapıldığı anki değeri Bilançoya işlenir. Tek düzen muhasebe sisteminde ,mülkiyeti firmaya geçtiksen sonraki fiyat artış değişiklikleri muhasebeleştirilmez ve ilave vergi yükümlülüğü ortaya çıkmaz . Belirttiğiniz şekildeki değişiklik , maliyet tarafında firmanın gelir tablosundaki SMM(Satılan Malın Maliyeti) kısmında bir önceki döneme göre artış olarak izlenir ve doğrudan gelir tablosuna "-" yönlü , zam yapar ve ciro artışı yaparsa "+" etkisi vardır. (önceki döneme göre satış adedinin aynı olduğu durumda-karşılaştırma yapabilmek için)

Syg

• Beğen
Tepkiler: kerem.erdogan
Tepki
111
İsim
Tahir
Benimde probike ile garantiyle ilgili bir tecrübem olacak :). Şimdiye kadar pek parlak geçmedi ama sonucu ne olacak bakalım o_O
Umarım olayı yeterince takip ederlerde bende dram konusu açmam:D

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner

ozselgin

Üye
Tepki
14
İsim
Anıl Özselgin
Bisiklet
Diğer
Öncelikle ürünün fiyatı 4 dolar değil normalde. 40-50 euro arası değişiyor fiyatı.
İthalat yapan firmalar TL ile düşünmez, direk euro dolar üzerinden alır satar. Kur ne olmuş çok önemli değil. Süreklilik için sattığı her malın yerine yenisini koymak zorunda. 25 euroya alıp 40 euroya satıyor diyelim. 1 euro 10 lira olsa gene 40 euroya satmalı yoksa batar.

Eduardo Bianchi

Daimi Üye
Tepki
358
İsim
Eduardo Bianchi
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Colnago
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben bu konuya biraz düz mantık bakıyorum.:krnz:
* Dolar, Euro artmış, efendim döviz kurları şuan sabıt değil gibi birçok bahane ileri sürülebilir.
Gerçek olan tek husus,
* Satıcıların, biz alıcı konumundaki müşterileri her daim daha fazla yolma cabası,istegi,arzusu.
Bazı magazalar var ki onları bu konunun direkt dışında tutuyorum.Onlar istisna...
Örnegin xxx şehirde / xxx Bisiklet Magazası
Bu bayramda alışılagelmiş biçimde yine bir indirim klasiği yaptılar.:harika:
Türkiye'de bu kadar magaza içerisinden hangisi bayram indirimi yapıyor.Az veya çok.
Ya da xxx Bisiklet Magazası kar yaparken geri kalan tüm magazalar zarar mı ediyor?
Konu birazda "ticari ahlak"
Saygılarımla,