İnceleme Pompa (Yol Bisikleti - 2015)

Hüseyin Kara

Aktif Üye
Tepki
141
Bisiklet
KTM
Forumda son zamanlarda sürekli karşılaştığım yol bisikleti pompa önerileri konularını görüp, yaşadığım yol bisikleti pompa tecrübelerimi paylaşmak istedim. Aşağıdaki konuda alıp bizzat kullandığım pompalarla ilgili bilgi vermeye çalıştım. Mutlaka herkesin farklı görüşleri ve tercihleri olabileceği gibi aşağıdaki fikirler naçizane düşüncelerimdir. Yol bisikleti aldığımda ilk yaptığım iş güzel bir mini el pompası almak oldu. Ben Lezyn marka pompayı tercih ettim.

Lezyne Pressure Drive Mini Pump
Yaklaşık 90-100 gr ağırlığında ve bağlantı kısmı içine gizlenebiliyor. Ben maksimum 80 PSI hava basabildim ki onun için de çok uğraştım. Gücüne kuvvetine güvenen daha fazla basar sanırım. ;) Şunu belirtmeliyim ki hiç bir şekilde hava kaçırma ya da verdiğiniz kuvveti boşa harcama gibi bir durum söz konusu değil.
Yurt dışı fiyatı: 35 Euro
Max PSI: 120

Lezyn mini pompa.png

GIYO AIR SUPPLY AYAKLI POMPA
Mini pompanın tam verimli olmaması üzerine ayaklı pompa araştırmasına başladım ve ilk olarak GIYO marka pompayı 70 TL'ye satın aldım. Hem göstergesi vardı hem de çok çaba harcamadan istediğim başınca ulaşabiliyordum. Şunu belirtmeliyim ki çok hafif bir pompa çünkü tüm yapı plastikten oluşuyor. Başlarda çok kullanışlı gelmişti ta ki 1 ay sonra hava kaçırmaya başlayana kadar! Havayı basarken hiç sorun yoktu ancak lastiğin içindeki hava 90 PSI üzerine çıktığında sorun çıkartıp tüm havayı kaçırıyordu. Kısacası güvenlik sibobunu açıp havayı tahliye ediyordu. Fiyat/performans olarak yol bisikletleri için önermesem de diğer tüm bisikletlerin işini göreceğini düşünüyorum.

Fiyat : 70 TL
Max PSI: 160

GIYO Air supply.jpg

TOPEAK JOE BLOW MAX HP
Sorun yaşayıp iade ettiğim ayaklı pompadan sonra Topeak marka ayaklı pompa aldım. Şu ana kadar 10-15 kez kullanma şansım oldu ve alüminyum yapısı, iyi bir basınç ölçeri ve kolayca hava pompalaması ile çok memnun kaldım. Metal yapısı ile sağlamlık hissi veriyor. Maksimum basınç 160 PSI olarak görünüyor. Yaklaşık 1.3 kg ağırlığında ve fiyatı da 130 TL civarında.
Fiyat: 100-135 TL
Max PSI: 160

2012_ToPeak_Joe_Blow_Max_HP_MTB_Floor_Pump_Red.jpg

Bunlar benim tecrübe ettiğim pompalar. Sizin de bu konuda ekleyeceğiniz ürünler ve öneriler olursa arayanlar için uygun fikirler verebiliriz diye düşünüyorum. Umarım az da olsa fikir verir.

İyi forumlar.

Scudo

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.655
Btwin flp 7000
image.jpg
Bu pompadan uzun süredir kullanıyorum. Hiç bir sorun çıkarmadı ama mutlaka iki elle kullanmak gerekiyor. Zefalin başka bir pompasıyla tek elle şişirebilince benim popa çok güç istiyormuş dedim ama tabi sibopta problem olmayınca zaten iki eliniz Boşta oluyor. Tek seferde 4 lastik şişirdiğim oluyor. Arka arkaya çok kullanınca ısınıyor pompalar bazıları bu noktada hava kaçırıyor arka arkaya kulanınca.

Tepki
24
İsim
baran akdağ
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Carraro
yol bisikleti alacakların lastik patlatmamak için alması gereken ilk şey kaliteli bir pompa imiş. böyle bir konu çok işimize yarar teşekkürler:).

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Yaklaşık 1 yıldır kullanıyorum, kendim dahil bir çok kişinin lastiğini şişirdim. Bedava verseler başka pompa kullanmam. :)

topeak race rocket pompa

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.749
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
image.jpg
SKS Airworks 10.0

Ucuz pompalara çok para verip aslında iyi bir pompanın daha ucuza geldiğini anladığım zamanlarda sipariş ettiğim ve çok da memnun kaldığım bir ürün.

Alüminyum gövdesi, metal ayağı, okumayı kolaylaştıran üst kısıma yerleştirilmiş basınç göstergesi ile verdiğim parayı hakeden bir pompa.

Isınma, hava kaçırma gibi sıkıntılar görmedim, ancak ard arda 4'ten fazla lastik şişirmediğim için diğer kullanıcıların da fikrini almak gerek.

Decathlon'da 99 TL'ye satılırken almıştım, sanıyorum yine aynı fiyattan stoklara girmiş, ihtiyacı olanlar için iyi bir tercih.

Saturn

Aktif Üye
Tepki
90
$_86.JPG

XLC Beta PU-S02

Aldığım ilk ayaklı pompa. 72 lira civarına aldım. SKS tarzı markalara bakarken bunu gördüm ve forumda kullananlara sorduğumda gayet olumlu yorumlarla karşılaştım. İki tür sibop için de ağzı var. Ayrıca alt kısımdaki mekanizma ile basılan basınç miktarı değiştiriliyor. Her sürüşe çıkmadan önce yol bisikletimin lastiklerine 100/110 PSI civarını rahatlıkla basıyor.

pilot

Forum Demirbaşı
Tepki
215
İsim
mehmet coşkun uzak
Bisiklet
Focus
@Sadettin Z. Aynen ben de alıp kullanan biri olarak fiyat performans olarak şiddetle tavsiye ediyorum. Malzeme kalitesi gayet iyi ve çalışması mükemmel verimli bir pompa.

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Tchibo bisiklet pompası,

Şu anda 44 lira ben indirimde iken 25 liraya almıştım. F/P üstadıdır. Topeak vs, gibi markalara gerek yok bence 128 psi bastığım oldu.

• Beğen
Tepkiler: Hüseyin Kara

N. Burak Önder

Daimi Üye
Tepki
240
Bisiklet
Scott
TOPEAK JOE BLOW MAX HP kullanıyorum 2 yıldır. Hiç bir sorun yaşamadım gayet sağlam kullanışlı. Başlıkları sayesinde top vs şişirebiliyorsunuz iki tür sübap içinde kullanılıyor.

emre0x5d

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Bunu öneririrm:
(link)
Ben bırakıyorum o şişiriyor. 25 TL, 200psi basabiliyor(muş). Basmasa da olur, 120 bassın bana yeter de artar :cool:
Eksisi gürültülü olması ve bir 12V DC güç kaynağına ihtiyaç duyması. Evden bir şey uydurdum bana maliyeti olmadı ama en ucuz bir tanesi +15 TL ekler toplam fiyata eğer elinizde yoksa.
Diğer toptur palondur, teknedir şişirmek vs için adaptörleri var, presta basmak için adaptör yok. Yeni iç lastiklerim presta. Adaptör lazım.

Ben bunu biraz da protesto amaçlı aldım. Yani üzerine "bisiklet" yazıp, iç içe geçmiş iki boruyu yüz elli liraya satıyorlar:snzdglsn:. İçinde motor olan bu makine 25 lira.
İşimi görüyor mu, görüyor. Sadece biraz kafam şişiyor.:harika:

Hüseyin Kara

Aktif Üye
Tepki
141
Bisiklet
KTM
Arkadaşlar merhaba,
yol bisikleti sürmeye başlamamdan itibaren pompa konusu en büyük derdim olmuştur. Konuyu açarken deneyimlerimi paylaşmak ve pompa tercih edecek arkadaşlara fikir vermek amacı ile yazmıştım. Son kullandığım pompa Topeak Joe Blow olmuştu ancak onda da diğer pompalarımla aynı problemi yaşadım. Pompanın iç kısmındaki keçe bozuldu ve lastiğin içindeki havayı tutmaz oldu. Kısacası bastığım hava aynen geri çıktı.
2 ayaklı pompayı aynı şekilde bozduktan sonra(artık bozdum diyorum sebebini bilmesemde) yeni bir pompa sipariş ettim. Sipariş elime ulaşıp denediğimde sizlere ayrıntılı olarak yorum yazabilirim. Bunun öncesinde özellikleri ve fiyatı aşağıdaki gibidir:
Lezyne Steel Floor ABS2 Track Pump

*220PSI, 15 Bar basınç
*Boyut: 15 x 20 x 63.5cm/5.9 x 7.9 x 25"
*Ağırlık 1.7 Kg
*Fiyat: 50 Euro (Yurt dışından sipariş fiyatı + 7 Euro kargo bedeli)

indir (1).png

Dosyalar

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Erdal YILMAZ
Hocam merhabalar. Pompa çok güzel aklımda şuan o var ancak basınç göstergesi olmaması yol bisikleti açısından sorun teşkil etmiyor mu :(

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Auron Sanchez

Bu ürün yolda kalmamanız için tasarlanmış. Göstergeli bir pompa olmaması hiç sorun değil, yeterli havayı basıp yolunuza devam edebiliyorsunuz. Başınç göstergeli pompa'yı evinizde ayaklı bisiklet pompalarından seçmeniz daha mantıklı olacaktır.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.371
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link) Bu pompayı kayınçom bana hediye etti. Kapalı yüksekliği 12 cm civarı. 110-120 psi arası sorunsuz çalıştığını söyledi. Üzerinde basınç göstergesi mevcut. Kısa turlar için (link) bu pompayı kullanıyorum yol bisikletimin lastiğini idare edecek kadar şişiriyor. Uzun turlar için sırt çantamın içine ilk linkteki pompayı koyuyorum o kadar küçük ve hafifki varlığını hissetirmiyor.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Giyo'nun pompasini buldum.bi tane 60 liraya demin kafama yatti baya :komik: @gokberk88 hocam el pompasiyla 90 100 basmak bile isgence diyorlar sizdeki pompayla durum nasil :D

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.371
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Auron Sanchez El pompası ile presta sibopa hava basarken sibop kırma olasılığınız çok fazla ve pompayı bastıracağınız yer olmadığından yüksek basınç görmek bana göre hayal. Ayaklı yer pompalarının avantajı hortumlu olması nedeniyle kolay hareket etmesi ve sibop kırma riskini aza indirmek.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@trainspotting35 tamamdir hocam bi tane ayakli alayim evde bulunsun. Dün baktim da lastigimin havasi zayiflamiş canim sıkıldı, en uygunu da giyo'nunki gibi duruyor 50-65 arasi degisen fiyatiyla. Tesekkurler yardimlariniz icin :)

gokberk88

Daimi Üye
Tepki
211
İsim
gökberk
Bisiklet
Mosso
@Auron Sanchez racerocket hp ile 100 basmak biraz zorlayabiliyor ama çok acele etmezseniz yavaş yavaş basılıyor eve ayaklı şart yanınıza almak içinde alüminyum olan max değeri 120 nin üzerinde olan pompa şart. bu arada biri çinden 25 dolara küçük pompa almıştı 100 basmak çok kısa ve zahmetsiz olmuştu hatta yol boyu 3 defa lastik değiştirdik ben değiştiririm diyecek kadar keyifliydi :D ama marka hatırlamıyorum

Holidey

Üye
Tepki
51
@Erdal Yılmaz

havayı basması çok uzun sürmedi mi videoda? bu tipte ergonomik ama daha kısa sürede hava basabilen bir pompa arıyorum.