Plastik suluk zararlı mı

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Plastikler güneş ışığını gördüğünde salınım yapıyormuş bir ara haberlere dahi çıktı pet şişeleri güneş ışığına maruz kaldığında kullanmamız için ince tabaka olduğundan ısınıp plastik içerisindeki zararlı maddeleri suya salınım yapıyormuş. Termoslar daha sağlıklı diye düşnüüyorum fakat fiyat açısından sıkıntı.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
Plastiğin zaten her şeyi zararlı. Bu tür durumlarda metal suluk tercih edilmelidir ama bazı markaların cam sulukları da var.

Ehlikeyif

Forum Bağımlısı
Tepki
807
Bisiklet
Diğer
Plastik öyle söylendiği gibi zararlı değildir arkadaşlar, yeter ki güneşe ve ısıya maruz kalmasın.

Linkteki matara LDPE büyük ihtimalle. Bisiklet sulukları genelde LDPE (alçak yoğunluk polietilen), HDPE (Yüksek yoğunluk polietilen) veya PC (polikarbonat) olur. LDPE ve HDPE plastik grubunun en zararsızlarıdırlar. PC malzemesi zaten su damacanalarının malzemesi. Kısa ve günlük kullanımda çok takmayın sorun olmaz. Sadece içinde su ile uzun müddet beklemesin, kullanım sonrası içine birkaç damla limon suyu veya sirke damlatarak çalkalayın ve ağzı açık halde kurumaya bırakın. No problem :)

sinemaperdesi

Aktif Üye
Tepki
134
İsim
A. Ay
Bisiklet
Mosso
BPA Tritan malzeme ile yapılması ve toksit içermemesi... bu özellikler sağlık açısından matara seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli hususlar. Penguen fabrikası müşteri hizmetleri ile bu konuda bir görüşmem oldu, içi dışı çelik, ya da metal malzeme üretiminin sağlık açısından faydalı olduğu, ancak bu seferde darbelerde termosun yapısında yer alan gazın fazlasıyla ile etkilenip termosun sıcak özelliğinin tamamen kaybolabileceği bilgisini almıştım. Mesele soğuk ise malesef nanolar biraz pahalı ancak, Coolgear'ın jelli soğuk tutucu mataralarının çok hesaplıları var. Bakılabilir.

Emrah Özşahin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.745
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Geçen gün Contigo termoslara baktım plastik olanı 60 TL'ydi. Şeffaf olanı. 4 saate kadar soğuk ve sıcağı saklıyordu. Metal olanları 120 TL 6 saate kadar saklıyor, ama suluk yerine uygun mu bilmiyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
Plastik siseler 2-3 saatlik beklemelerde bnce zararlı degiller . kokunun sebebi birazda insan agzindan suya dokulen bakterilerle alakali bnce. Cnku disaridan aldigimiz pet siselerde acilmadan once uzun sure taze olarak saklanabiliyor , fakat acipta bir yudum aldiktan sonra evde bekletirseniz onda da ayni koku olusuyor. Kisa sureli kullanimlarda plastigin bir sikintisi yok diye dusunuyorum ben bu nedenle.

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.930
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@E.E

Toz, topraktan hiç bir zarar gelmez hocam. Plastik ise Dünya'nın başına bela bir madde, resmen canlı neslini azaltıyor.