Pedal hakkında yol bisikleti kullananlar bakabilir mi?

Imlampre

Daimi Üye
Tepki
298
İsim
hakan
Bisiklet
Cannondale
spor yapın diyorlar .ben böyle pahalı spor görmedim .spor yapanada teşvik yok.ama yılmam sevdiğim işi yaparım :)

Scudo

Erkandet

Üye
Tepki
37
İsim
Erkan O.
Bisiklet
Bianchi
Kalpiye mi yoksa spd mi arkadaşlar

Erkandet

Üye
Tepki
37
İsim
Erkan O.
Bisiklet
Bianchi
Ben yol bisikletinde bir bisikletçi abimiz tarafından spd pedal ve shimano mt44 ayakkabıya yönlendirildim yeniyim daha ama perfOrmansı düşürür mü.yoksa kalpiyeli ayakkabılarla aynı neticeyi verir mi sonuçta ağır ayakkabı ve ağır pedal

Serrchi

Daimi Üye
Tepki
769
İsim
Serhat Özcan
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Cyclocross
@Erkandet Bütçene bakar, 300-400 tl totalde ayakkabı+spd pedal olayına girerim dersen spd, ama yok şimdi o kadar ayıramam arabanın taksidi var vs.en erken 1-2 aya girerim bu spd işine diyorsan kalpiye gayette kullanışlıdır. Ben spd ile düştüğüm kadar kalpiyede düşmedim (hatta kalpiyede hiç düşmedim).

Kalpiyenin tek eksisi ayakkabıya temas eden yerleri yıpratıyor, çözüm; pazar malı Toms ayakkabı :) çorapsız giyiyorsun ooh efil efilvarla yok arası :)

• Beğen
Tepkiler: Erkandet

Erkandet

Üye
Tepki
37
İsim
Erkan O.
Bisiklet
Bianchi
Kalleri kullanıyor ama bütün yarışçılar

Erkandet

Üye
Tepki
37
İsim
Erkan O.
Bisiklet
Bianchi
Benim ayakkabılar mtb modeli sizce kal daha mı iyi ve kalle giyilen sert taban ayakkabılar

Yol bisikletine mtb spd uygun mudur aslında işin özü bu.şu an benim bisiklet bu vaziyette

Serrchi

Daimi Üye
Tepki
769
İsim
Serhat Özcan
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Cyclocross
Öyle bir ayrım yok Erkandet, yani yol için spd SL, mtb için spd. O iş öyle değil ;)

Kullanım alanına göre değişir. Ben yol kullanıyorum ama hayatımın içinde büyük yer kaplıyor bisiklet, işime bisikletle gidiyorum çarşıya pazara arkadaşlarla buluşmaya hep bisikletleyim diyorsanız tabiki spd.

Yok hacı ben atlarım bisikletime turumu yapar evime gelirim, ne yanımda gezdiricam bisikleti derseniz spdSL öneririm.

Çünkü mtb spdsi dediğiniz kallerin olduğu ayakkabılarla yürümek gayet doğal ama spd sl ler ile yürümekten ziyade asfalta konmuş martı gibi adım atarsınız :)

Erkandet

Üye
Tepki
37
İsim
Erkan O.
Bisiklet
Bianchi
Çok tşk ederim.ben sadece idmanlar için kullanıyorum bisikleti ve bu yüzden spd sl uygundur galiba. Peki daha iyi dereceler yakalar mıyım spd sl pedal ve ayakkabılarla

Yoksa aşağı yukarı aynı mı kalır

Sonuçta bütün yol yarışçıları spd sl kullanıyor bi bildikleri vardır

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.372
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Erkandet Kilitli pedalın mantığı bacağınızla pedala hem basma hem çekme kuvvetlerini uygulayabilmeniz. Ben Look pedal Scott ayakkabı ikilisini kullanıyorum. 1 kere yeri öptüm. MTB tarzı ayakkabılar hem takıp çıkarması hemde yürümek açısından daha rahat diyorlar ancak kuvvet uygulanan alan daha az.

• Beğen

Erkandet

Üye
Tepki
37
İsim
Erkan O.
Bisiklet
Bianchi
Problem çok para harcadım bu takıma Nasıl geri vereceğim 1 sefer kullandım pedal ve ayakkabıyı

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.372
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Erkandet Yokuşlarda %30 oranında fark yaratır. Bacağınızda ki farklı kas gruplarının çalışmasını sağlar. Yorgunluk daha az olur.

• Beğen

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.372
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Erkandet Ayakkabınız var mı yok mu tam anlayamadım mevzuyu.

• Beğen

Serrchi

Daimi Üye
Tepki
769
İsim
Serhat Özcan
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Cyclocross
Rica ederim (en azından kendi adıma) ben düz spd kullanan biri olarak SLler hakkında pek birşey diyemem, tecrübem yok o konuda ama sadece ve sadece bacaktaki enerjiyi pedala yansıtmak için imal edildikleri için normal spdden daha etkili olacağını düşünüyorum. Tabanları daha sert normal spd ayakkabılardan ( makbul olanı carbon olanları sanırım hem hafif hem daha rijit)

Kilit ile ayağım birleştiği bölge 3 noktalı, mtb spdlerinde daha ufak, temas ettiği yüzey daha geniş olmasından dolayı spd sl daha avantajlı.

• Beğen

Erkandet

Üye
Tepki
37
İsim
Erkan O.
Bisiklet
Bianchi
Kuvvet uygulanan alan az olduğu için mi derecelerimi hiç artırmadım aksine strava verilerim normal spor ayakkabı ile sürüşlerimden daha kötü çıktı aynı parkurda. Bu yüzden moralim bozuk daha iyi olacak derken daha kötü oldu.ayrıca tırmanış verilerim de düştü.

Ayakkabım var

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.372
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Erkandet Hala normal pedal çevirme hareketini yaparsanız SPD nin mantığı yok bas çek hareketi yapmanız lazım.

İlk başta tek ayak SPD de diğeri boşta çalışma yapın tek pedal çevirin diğer ayağınız boşta olsun normal pedal hareketinin aksine az önce de söylediğim gibi piston mantığı ile hareket etmeniz lazım.

Serrchi

Daimi Üye
Tepki
769
İsim
Serhat Özcan
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Cyclocross
Ayağımızı kitlememizin amacı basma kuvvetine ek olarak çekmeyi de uygalamak. Sürüşünüzün üzerine çalışmalısınız, az evvel dediğim 3 noktalı bağlantı vs pek alakalı değil şu anki performansınızla.

• Beğen