Pedal boşa dönüyor

AydınGünaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
1.381
Arkdaşlar havalarda biraz düzelme vardı Erzurumda. Ufak bir tur yapıp bineyim dedim daha 5 km bile gitmedim. Pedal çevirirken sanki zincir atmış gibi boşa dönüyordu...Ayna kolun en küçük vitesindede en büyük vitesindede aynı sorun devam etti hemde bir tur dalan değil baya baya boşa dönüyordu... Sorunun ne olduğunu anlayamadım videoya çektim. Kısa bir video oldu çünkü şarjı bitti.

Scudo

sonEr´´

Forum Bağımlısı
Tepki
1.421
Bisiklet
Salcano
arka göbeğin body kısmından kaynaklanıyor sanırım , aynı sorundan bende muzdarip'im..:&

• Beğen
Tepkiler: AydınGünaydın

Baran Saldanlı

Daimi Üye
Tepki
97
Bisiklet
Sedona
Evet bencede arka gobekte sorun olmasi ihtimali var. Cunku ayni olaylar basima gelmisti. Yeni gobekle sorunu hallettik ama gobek acilipda temizlenirse yenilenirse bu sekilde de sorun kalkabilir

• Beğen

yaminkutlu

Forum Demirbaşı
Tepki
748
Arkadaşların da dediği gibi freehub'da problem var. Yurt dışı sitelerde freehub bulabilirsin. Komple göbek yerine o kısmı da değiştirebilirsin.

• Beğen

AydınGünaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
1.381
@A.Kadir Ünal

@sonEr´´

@Baran Saldanlı

@yaminkutlu

Tşkler arkadaşlar verdğiniz bilgiler için... Bu sayede sorunun ne olduğunu öğrenmiş oldum... En kısa zamanda sorunu çözmeye çalışacağım...

Herkese Saygılar

Baran Özkan

Daimi Üye
Tepki
158
aynı sorun benimde başıma geldi, ne ruble değiştirdim nede göbeği değiştirdim.. sorun göbekten kaynaklanmış , içindeki bir parçada kayma olmuştu sanırım, düzelttiler temizlediler yağladılar şimdi tıkır tıkır çalışıyor..
ruble veya göbek almadan önce bir bakımını yaptır derim, düzelmiyorsa almak gerekiyor tabii..

Burçak Erbil

Forum Bağımlısı
Tepki
2.691
Freewheel mekanizması içindeki gres kirlenmiştir veya fazladır, artı hava da soğuk olunca sertleşip tırnakların hareketini engellemiştir. İçini açıp temizlemek ve tekrar "az" bir miktar gres koymak büyük ihtimal problemi çözecektir.

• Beğen

AydınGünaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
1.381
@mcqueen93

@Burçak Erbil

Tşk ederim verdiğiniz bilgiler için... Bilgilerinizi dikkate alacağım...

Saygılar

bix_61

Daimi Üye
Tepki
39
İsim
BAKİ ÇEVİK
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
sorununu inşallah halledersin rublenin içnideki yay aksamı ve tırnaklarda arıza var bakımı zordur iyi performans alamazsın yeni ruble almak daha mantıklıdır..

• Beğen

berknafiz

Üye
Tepki
24
body den kaynaklanıyor bunun için rublenizi değiştirmeniz gerekmez arka göbek değişimi gerekir aynı sorun bende de var ancak benim tamamen boşa dönmüyor sadece ses ve hafif boşluklar yapıyor benimde bu duruma az kaldı :)

Byrm7

Üye
Tepki
0
Öncelikle herkese bol güneşli günler dilerim,

Derdimi, bisiklet terimlerine yabancı olduğumdan dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım.

Bir mountain bike kullanıyorum, zincir öndeki 3 dişliden(aynakol?) küçük olanlarda olduğunda pedala biraz yüklenince çeyrek-yarım tur boşa dönüyor ama zincir atması veya zincirle ilgili başka bir durum söz konusu değil. Önceden sert bastığımda oluyordu şimdi daha yumuşak bastığımda da oluyor. Fakat en büyük olan 3. dişlideyken böyle bir şey olmuyor. Bu sorunu nasıl çözebileceğim konusunda yardıma ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler.

Tepki
1
İsim
sıkıntıllı adam
Bisiklet
Salcano
selamın alekkum benim bisikletin salcano excel 24 jant ve bisikletimin süreken pedal boşa dönüyor rubleyi mi değiştiricem cevaplarsanız sevinirim

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.066
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@sıkıntıllı adam
Muhtemelen göbeğin değişmesi gerekecek. Aynısı benim başıma geldi ben komple jantı değiştirdim.

aytu_14

Aktif Üye
Tepki
855
İsim
Ayetullah Kılınç
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Claud Butler
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhabalar
Çektiğim videodaki sorunun kaynağı acaba rubleden mi kaynaklanmaktadır?
Ruble vidalı, 6 yapraklı.

Dosyalar

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.870
İsim
Hakan Engin
@aytu_14 evet, tamir şansı var mıdır bilmiyorum ama değiştirmek lazım sanırım

• Beğen
Tepkiler: aytu_14

Burak B.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.986
İsim
Burak
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhabalar
Çektiğim videodaki sorunun kaynağı acaba rubleden mi kaynaklanmaktadır?
Ruble vidalı, 6 yapraklı.
Free HUB güle güle.. Shimano service center gibi prof. hizmer veren bisikletçilerden birine götür, göbek değişimi tavsiye edeceklerdir.

• Beğen

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.610
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Free HUB güle güle.. Shimano service center gibi prof. hizmer veren bisikletçilerden birine götür, göbek değişimi tavsiye edeceklerdir.
Böyle kesin konuşmasak. Belki kirden, tozdan kaynaklanıyordur.🙄

• Beğen

aytu_14

Aktif Üye
Tepki
855
İsim
Ayetullah Kılınç
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Claud Butler
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Teşekkür ederim.
Bisikleti aldığımdan beri rubleyi kendim hiç sökmemiştim. Göbek dönüşü artık çok sıkıntı olunca bisikleti komple temizledim. Göbek bakımı yaptım. Rubleyi sökene kadar canım çıktı. Sökemedim. Sonrasında havalı bir makine ile anca söküldü. Söktükten sonra wd40 ve balata spreyi ile temizledim. Paslanmalar filan vardı. Acaba o pasların bir kısmı sökülünce göbeğe oturan dişlerde bir deformasyon olmuş olabilir mi?