pc restart..s.o.s.

Kayıt
23 Eylül 2004
Mesaj
17
Tepki
2
Şehir
Bornova/İZMİR
ArkadaŞlar Bİlİgİsİ Olan Bİr KİŞİden Acİl Yardim İstİyorum....

Bİlgİsayarimda Wİn98 İkİncİ SÜrÜmÜnÜ Kullaniyorum.. GeÇenlerde Bİlgİsayarimda Explorer.exe Hatasi Ve Sİstemİnİzİ Yenİden YÜkleyİn Uyarisi Geldİ. O Zamana Kadar İnternete Sadace SÖrf Ve Msn Chat AmaÇli Olarak 56k Modem İle BaĞlanarak Gİrİyordum. Bİlgİsayarimi Yenİden Kurdum. Explorer Hatasinin Anİ Elektrİk Kesİlmesİnden Dolayi ÇaliŞmamasi Olarak DÜŞÜndÜm. Kurulumun İkİncİ GÜnÜnden Sonra Bİlgİsayarim Kendİ Kendİne Elektrİk Kesİntİsİ Gİbİ Restart Etmeye BaŞladi. Ama Her Seferİnde Daha Da Gerİye Gİderek. En Sonunda Da Bİosa Kadar Gelİp Öle Sik Resatartlar Atmaya BaŞladi Kİ MonİtÖr Bİle AÇikmiyordu. GÜÇ Kesİp Bİlgİsayari Yenİden Kurdum. VİrÜs İhtİmalİne KarŞin Norton 2002 Kurdum. Evet W32.jeefo VİrÜsÜ KarŞima Geldİ. Bİrgİsayarimin Sadace C: SÜrÜcÜsÜne Format ÇektİĞİm İÇİn VİrÜsÜn GİtmemİŞ OlabİleceĞİnİ DÜŞÜndÜĞÜmden Yenİden Fdİsk Dahİl Olamak Üzere C Ve D SÜrÜcÜlerİne Format Çektİm. İnternette VİrÜsle İlgİlİ Bİlİgİlerİ İnceledİm.
Bu VİrÜs Bİlgİsayarimizdakİ Exe Dosyalari Yerİne GeÇİp ÇaliŞmaz Hale GetİrİyormuŞ Ama Bİlgİsayarin Restarti İle İlgİlİ Problemlerden Bahsetmİyor. Bİr Temİzleme Programinin VİrÜsÜ TemİzledİĞİ Fİlan YazilmiŞ. O Programi İndİrdİm. Fakat VİrÜsÜ Buluyor Temİzledİm Dİyor. Bİlgİsayarda 10 Dakİka Sonra Taratiyorum Yİne Buluyor Ayni Program VİrÜsÜ. Bİr TÜrlÜ ÖnÜne GeÇemİyorum. Daha Öncesİnde Restartla İlgİlİ HİÇ Sorun YaŞamadim. Bu VİrÜsÜ Nasil Temİzleye Bİlİrİm Bİosa BulaŞip BulaŞmadiĞini Veya Nasil TemİzlİyebİleceĞİmle İlgİlİ Bİlgİsİ Olanlardan LÜften Yardim İstİyorum. NORTON 2002 KURDUM UPDATE YAPTIM BULUYOR FAKAT DEMO SÜRÜM OLDUĞU İÇİN TEMİZLEMİYOR..
 
Scudo

Admin

Yönetim Kurulu
Kayıt
5 Eylül 2004
Mesaj
1.737
Tepki
2.903
dostum şimdi hadisenin bir virüs ten büyük ihtimallede bir blast solucanından kaynaklı olduğu belli..hemen çözümünü yazayım dedim...ama işletim sisteminin win`98 olduğunu görünce durdum..
çünkü yapacağım açıklamalar xp ile ilgili idi..biliyorsunuz 98 için hiçbirşey kalmadı piyasada neredeyse...güncellemeleri ve yamaları tarih oldu..

sorunun çözümsüz mü ?değil...
peki nedir...
öyle sanıyorum en etkili ve olumlu sonucu verecek "FORMAT ATMA" işlemi ne tahminimce yanaşmıyorsun...
bu bir cebimizde dursun...
geçelim..

şimdi benim diğer önerim kaspersky antivirüs programını pc nize kurmaktan geçiyor...fakat bunun için de sisteminizin enaz pIII 750-800 mhz ve 256 mb ram den oluşması gerekiyor..minimum konfigrasyon bu...

programı indirebileceğiniz link bu:(link)
programın key yani lisans dosyası da bu:(link)

şimdi kuruluma geçelim:
Kurulumu başlatın ileri ileri'e basın, karşınıza iki tane alt altta kutucuk gelecek REP. vs. gibi bu kutuların ikisinide işaretleyin.Tekrar ileri dediginizde karşınıza beyaz bir kare ve yanında sağ tarafta ADD yazıcak,tıklayın KEY attıgınız yeri bulun ve bir kere üzerine tıklayın tamam 'ı tıklayın.
Beyaz karenin içine lisans gelmiş olacak,ileri tıklayın ve kurulumu bitirin.
Bilgisayarınız reset atacak..

biriki ince ayar:
*Araç çubugunda ( saatin orda ) ki K karfine iki kere tıklıyorsunuz,karşınıza gelen pencerede 3 tane kutu göreceksiniz alt altta.
Sol tarafta üstte ki ilk kutuda Start kaspersky anti virüs yazar ona sağ tuş yapın,en alttaki seçenege ( özelliklere ) girin,karşına açılan menü de sol tarafta options yazar ona tıklayın.Ve ( Enable delete or rename infected archives ) yazan yazının kutusunu işaretleyin OK 'le

*Bunu yaptıktan sonra 3. sırada yani altta olan 2. Start Kaspersky anti virüs'e de bunu uygulayın aynısını.Onda bu pencerede ( Enable delete or rename non-disinfected archives ) kutusunu işaretleyin,OK'le

*Update yazan yeri göreceksiniz bu 3 lü menüde,update e basın sonrada,burda sağ üst köşede görecegin siyah üçgen işareti PLAY'e bastıgında manuel update yapmış oluyorsunuz.Kurulumdan sonra bunu mutlaka yapın,ama her gün saat 19:30'da virüs update yapar.20.00'da genel tarama yapar ( saatlerini degiştirebilirsiniz menüden )
Virüs buldugunda ne yapacaksınız :

Virüs buldugunda hemen sizi sesli olarak uyarır ( çıglık gibi bir ses ) hemen ardından karşınıza pencere açılır.
O penceredeki yazıların görevleri açıklıyayım ;

PROCESS : Bulunan virüsün hangi sectorde oldugunu size bildirir,bu yazının üzerine mouse getirin size ayrıntılı olarak yerini ve sectorunu yazar.

Infected By Virus : Virüsün cinsini " trojan vs. gibi " ve virüsün adını yazar.

Kutu içinde çıkan seçenekler : Virüs buldugunda,kurtar,rapor ver vs. gibi seçenekleri işaretlemeyin.DELETE OBJECT seçenegini tıklayın ve OK'i tıklayın virüs silinecektir.
APPLY TO ALL infecdet kutusunu işaretlemeyin,devamlı olarak silecektir veya yanlış bir şeyi tıklarsanız silmiyecek rapor tutacaktır.

kolaygelsin...
 
T

Tuğrul

Misafir
HEHEHEH Reis in uzmanlık alanına giriyor. Kesin çözümü ben yazacaktım ,benden önce davranmış :)
 

riforma

Üye
Kayıt
14 Eylül 2004
Mesaj
23
Tepki
0
tavsiyem stinger diye bi temizleme programı var
internetten arattırıp bu programla taratırsan faydası olur.
(birde söyleme ihtiyacı duydum kusura bakmayın baya uzun bi süre ayrı kaldım forumlardan beni affedin:) bundan sonra beraberiz...)
 
Kayıt
23 Eylül 2004
Mesaj
17
Tepki
2
Şehir
Bornova/İZMİR
gerçekten yardımınız için teşekkürler dediğiniz üzere kaspersky'ı kurdum ve evet buldu ve sildi.. fakat daha sonra yine buluyorş silindi diyor ... bana yardımınızda yardımcı olacaksa sonuçları aşağıda yazıyorum. ben sağlıklı bilgi edinemedim. sorunum bilgisyarım kendi başına restart atıyor. kaspersky'ın çıkardığı liste ise bu.

Trojandownloader.w32.dyfuca.gen
Trojandownloader.w32.small.yw
Trojandownloader.w32.dyfuca.dk
Trojandownloader.w32.istbar.fz

virüs sorunu yaşamadım için çok yabancıyım bu konuya. internetten bunlarla ilgili sağlıklı bilgi bulamıyorum. (iyi derecede ingilizcem yok..) ve neden format ve fdisk çözüm olmuyor.
 

Admin

Yönetim Kurulu
Kayıt
5 Eylül 2004
Mesaj
1.737
Tepki
2.903
slm
pc nizin donanımsal özelliklerini yazar mısınız?
anakartınız:
işlemciniz:
ram (markası ile):
ekran kartınız:
hdd marka ve modeliniz:

böylece daha net yardımımız olacaktır..
saygılar.
 

riforma

Üye
Kayıt
14 Eylül 2004
Mesaj
23
Tepki
0


merhaba dediğim gibi updateli bir stinger ile tarattır. ve ardından tavsiye edeceğim f-prot muhakkak dene ihtiyaclarına cevap verecektir...
saygılar
 

yesghost

Üye
Kayıt
30 Eylül 2004
Mesaj
21
Tepki
0
Butür durumlarda 98 için kesin çözüm unformat olaydır birdaha veri kurtarma olayını en gelemiş olursunuz.

format c:/u/s aynı şekilde diğer bölümlerede atılmalıdır. virus bulaşmış bir pc format atarak sorun çözüm olmaya bilir. ne yapmalı? ya bu ilkseçneği denemeli yada güncel virüs programlarıyla haledilmeli