Otobüs yolculuğuna bisiklet hazırlama

Snorlax

Daimi Üye
Tepki
210
İsim
Sinan
Bisiklet
Carraro
Arkadaşlar merhaba, bugün Antalya'ya otobüs yolculuğu yapacağım kısmetse :) Yaklaşık on gün önce Antalyada'ki arkadaşımın ricası üzerine kendisine Carraro Sportive 225 2. el bir bisiklet aldım (Parasını gönderdi ben bulup aldım kendisi pek anlamadığı için iş bize düştü :) )
Konuyu açarken ki amacım benim gibi yılda 3 4 kez otobüste bisiklet taşımak zorunda kalan arkadaşlara yol göstermesi ve sizlerin tavsiyelerini almak.
Gerekli malzemeler (1) ;
Önce pedalları söktüm göbeği gereksiz yük ve darbelerden korumak amacıyla (2)
(Anahtarları karşı kaldırımdaki teknik servisten aldım benim takım Antalya'da:))
Sonra aldığım ismini hatırlayamadığım şeyle ve elektrik bandıyla kadroyu kaplamaya başladım (3) (4);
Sonra da gidonu çıkarıp plastik kelepçeyle kadroya sabitledim (5);
En son seleyide nolur nolmaz deyip kaplayıp gidon boğazını geri çevirdim (6)

Son olarak bagaja koyarken ön tekeri çıkarmak kaldı :)
Bisikletin emanet olması ve yapacak daha mantıklı bir işim olmadığından biraz fazla detaylı uğraştım sanırım ama, bisikleti kıymetli arkadaşların işine yarar umarım :D
Herkese iyi forumlar,WP_20150804_003.jpg WP_20150804_004.jpg WP_20150804_005.jpg WP_20150804_006.jpg WP_20150804_007.jpg Adsız.jpg

Scudo

Falkee

Üye
Tepki
11
İsim
Emre
Bisiklet
Salcano
Bence ön lastiği de söküm yoksa bagaja girmez disklerde koruma altına alın eğilirse kötü sonuçlar doğurabilir.

Snorlax

Daimi Üye
Tepki
210
İsim
Sinan
Bisiklet
Carraro
@Falkee ön lastik sökülecek tabi ki diskler içinse tekeri bagaja koyarken korunaklı koymaya çalışacağız artık :)

• Beğen
Tepkiler: Falkee

sinemaperdesi

Aktif Üye
Tepki
134
İsim
A. Ay
Bisiklet
Mosso
Bende bisikletimi sinopa göndermiştim, hemen hemen aynı yolları izledim. Çok faydalı bir paylaşım. Gidon boğazının çevrilmesi de çok uyumlu olmuş. Ancak büyük bir kutu ile kaplamak lazım. Bence bisikleti paketlemek en iyi şekilde yukarıdaki anlatıldığı gibi olur, ama jantlar en büyük handikap. Jantlara bir kumaş sarmanızı da öneririm. Jant tellerine çok dikkat etmenizi öneriririm. En büyük zorluğu jantlar oluşturuyor. Paylaşım için teşk.

• Beğen
Tepkiler: Snorlax

Snorlax

Daimi Üye
Tepki
210
İsim
Sinan
Bisiklet
Carraro
@sinemaperdesi Kutu konusunu düşünmedim değil ama kutu olunca hacim çok büyüyor terminale servisle gitmek istendiğinde sıkıntı olabiliyor hacim konusu

sinemaperdesi

Aktif Üye
Tepki
134
İsim
A. Ay
Bisiklet
Mosso
Ben kutuyu kesinlikle öneririm. Çünkü bizzat başında durarak otobüse verdiğin takdirde arkanı döndüğün an o jantların üzerine bir şey koyabilirler. Malesef bisiklete çok saygı yok malum olduğu üzere. Sen o kadar uğraşmışsın çok da güzel emek vermişsin, inşaallah en güzel şekilde taşınır bisiklet. Beni tek düşündüren jantlar :) Şüphesiz servis meselesi filan dediğin gibi zor.. Güzel olur inşaallah. Bak bir örnek vereyim, ben otobüse sap sağlam iplerle, kutularla sarıp sarmaladım, karşı tarafa gidince kutuyu öylece atmışlar. :) Malesef dikkat etmiyorlar. Kolay gelsin, en güzel surette taşınır inşaallah.

• Beğen

Cihan Şar

Aktif Üye
Tepki
132
Bisiklet
Scott
Bence bu kadar evhama gerek yok. Bisikleti bagajın bir yanına yaslayıp, araya da lastiği koymanız yeterli. tek dikkat etmeniz açıkta kalan arka aktarıcı olur. sonuçta bisiklettir çizilir, önemli olan mekanik aksam.

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Jant iç çapına uygun ölçüde kesilmiş iki mukavvayı dıştan bant ile yapıtırabilirsiniz. Maşanın altında kalacak şekilde ve merkezden dışa doğru kesikli olmalı...Tellerin arasına birşeylerin girmesini engeller. Ağır yük altında kalırsa yapcak bişi yok..

• Beğen
Tepkiler: sinemaperdesi

e.erbay

Üye
Tepki
0
İsim
E.erbay
Bisiklet
Kron
Kamilkoc firmasinin reklamlari var bisikleti uctersiz tasiyoruz diye. Bir bisiklet icin diye biliyorum. 30 kg bagaj hakki içinde bisikleti de taşıyorlar. Hic bir hazirlik yapmadan da bagaja bisikleti sigdirabileceklerini düşünüyorum.

Arif Gören

Daimi Üye
Tepki
59
Bisiklet
Carraro
İstanbul dan birçok ile bisiklet gönderdim şunu bilirim sarmadan paketlemeden gönderilince bisiklet çizik deryası oluyor hadi onuda geçtim başka terminalden yolcu alınınca bagaj dolu olsa bile sığar sığar diye ittire kaktıra sığdırmaya çalışılıyor buda bisiklete zarar veriyor . Destekli şekilde öne arkaya karton koyarak gerekli küçültme işlemlerini yapıp iyice bantlayıp bagajı verdikten sonra gerisi takdiri ilahi derim :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Sen muavine bisiklete zarar gelmesin desen bile ne anlar. En iyisi paketlemek ve erkenden gelip en güzel yere koymak. Köşeyi kapacaksın, üstüne yük koyulmayacak.

AliG.

Aktif Üye
Tepki
163
Bisiklet
Diğer
Çanakkale' ye giderken sırt çantamın 10kg olması valizimin de yaklaşık 30kg olması nedeniyle bisikleti söküp güzelce paketlemiştim. Jantları söküp çöp poşetine koydum sonra onları düzgünc birleştirip başka bir çöp poşetine beraber koyup güzelce bantladım. Arka aktarıcı ve fren balatalarını söküp buzdolabı poşetine koyup klipsle bağladıp, kablolarını bükük suluğun olduğu yere gene kliple tutturdum. Gidonu söküp kadroya paralel klipsle tutturdum. Söktüğüm tüm vida ve somunları tek tek poşetleyip karışmamaları için hepsini etiketledim. Kadroyuda iki tane çöp poşetini birleştirip bantladım. Jantları da kadroya bantla sıkı sıkı tutturup tek parça haline getirdim. sırtımda sırt çantası bir elimde valiz diğer elimde bisikletle evden sokağın başına 50-100 metrelik mesafeyi 20 dakikada anca gittim. Taksi durağının numarasını bilmeyişim ve o saatte bizim oradaki duraklarda genelde taksi olmayışı beni buna mecbur kıldı. Gündüz sabah yolculuğu yaptığım için otobüste 18 kişi vardı bagajda rahattı istediğim şekilde düzelce bisikleti yerleştirdim önüne valizimi koyup sabitledim üzerine de sırt çantamı koyup sağlama aldım. Dönüş yolunda da yine aynı işlemleri uyguladım.
Bisikletimin paketlenmiş hali biraz abartmışım sanırım :)

(link)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@AliG. Abi sen uçmuşsun ya. Biz ön jantı söküp, paketine koysak yeter dimi. Sen parçalamışsın bisikleti. Ben bisikleti sürerek giderim daha iyi. Ben agresif biriyim, eğer sistemi sökemezsem kırar atarım.

Tepki
5
İsim
METİN KÜÇÜK
Bisiklet
Salcano
ön ve arka jantı sağlama al gerisine pek bir şey olmuyor bayramdan sonra ki hafta ben de Antalya-İzmir e gelmiştim arka jantın akortıu felç olmuştu

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Kutuyla bisiklet arasına köpük ya da o naylon stres poşeti gibi bir şey ondan katlayıp koysak azda olsa iş görür. Bisikleti yan koyup ustune yuk koyarlarsa köpük bile kaldırmaz milletin bavulunu. Köşeye bir yere dik şekilde koymak en hayırlısı. Tabi yine ezilir. Şansa bağlı biraz.

Snorlax

Daimi Üye
Tepki
210
İsim
Sinan
Bisiklet
Carraro
@Cihan Şar bisiklet bu çizilir ama kimi vardır bisikletinde çizik görünce içi gider
@e.erbay öyle yazıyorlar fakat uygulamada sıkıntı çıkarabiliyorlar biraz diş göstermek gerekebiliyor maalesef

Arkadaşlar kendim olabildiğince sağlama alarak yerleştirdim otobüsü biraz beklettim bile bu arada muavinle kısa bi diyalog yaşadık;
-Abi nolacak bu kadar inceleme kırılacak mı?
-1200₺ bu bisiklet şu disk eğilse 200 300 ₺
-Yarış bisikleti mi abi bu?
Vaziyet bu yani ne kadar dikkat et desenizde adamda bir karşılığı yok anlaşılan bende biraz pahalı gösterirsem başıma iş almayayım diye dikkat eder belki diye psikolojik baskı uyguluyorum :D

Tepki
6
İsim
Maruf Karakaya
Bisiklet
Bianchi
Ah şu sorun çıkartan otobüs firmaları da olmasa çok güzel olacak...

• Beğen

sallehpaul

İkitekerbirkitap
Tepki
233
İsim
Salih AYDIN
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Cyclocross
istanbulda otobuse verildi diyarbakirda aldim tek bir cizik bile yoktu :) ucrette 50 tl aldı.
http://images.tapatalk-cdn.com/15/08/05/24aa745b4b43259ce3f83f4aefb74fad.jpg
http://images.tapatalk-cdn.com/15/08/05/75cccfba40f88da00a0711b4e11b7653.jpg

• Beğen

AliG.

Aktif Üye
Tepki
163
Bisiklet
Diğer
@Mehmet Cemre Kısa

Valla uçmak zorundaydım dediğim gibi sırt çantam 10kg. valizimde yaklaşık 30kg ediyordu arabam da yok hepsini aynı anda taşımamın tek yolu buydu bu şekilde bile ık mık etmeye kalktılar düzgünce kendim yerleştirince birşey demediler. Valiz olmasaydı adece sırt çantam olsaydı biner terminale öyle giderdim orda tekerleri söküp koyardım bagaja ah o valiz yokmu işte bütün mesele o :D

• Beğen