ÖSS'de değişiklik...

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Derya AKYILDIZ tarafından paylaşıldı.

 1. Derya AKYILDIZ

  Derya AKYILDIZ Onursal Üye

  Kayıt:
  17 Ocak 2006
  Mesajlar:
  1.551
  Beğeniler:
  1.813
  Şehir:
  Ataşehir
  Seviye:
  ÖSS'de değişiklik

  [​IMG]

  Öğrenci Seçme Sınavı'nın (ÖSS) içeriğini, yöntemini ve başvuru sistemini değiştiren Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), sınavla ilgili başka bazı kurallar da belirledi.


  ÖSYM, 1 Şubat-10 Mart 2006 tarihleri arasında başvurularını alacağı ÖSS'nin kılavuzlarını başvuru merkezlerine göndermeye başladı. Bu yıl uygulamaya koyacağı değişiklikler doğrultusunda ÖSS kılavuzunu 100 sayfadan 60 sayfaya düşüren ÖSYM, Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) ve Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP) hesaplamalarıyla ilgili teknik ayrıntıları internete koydu. Yeni kılavuzda ise sınavla ilgili ana kurallara yer verildi.
  Geçen yıllardan farklı olarak bu yıl “Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Kılavuzu” başlığıyla yayımlanan yeni kılavuzda, adayların başvurularını nasıl yapacakları şekiller çizilerek anlatıldı.

  BAŞVURULAR
  Adaylar, 1 Şubat-10 Mart 2006 tarihleri arasında başvuru merkezi olarak kabul edilen lise müdürlükleri, Açıköğretim Lisesi irtibat büroları, ÖSYM sınav merkezi yöneticilikleri ve ÖSYM bürolarından 2 YTL karşılığında başvuru kılavuzu alabilecekler.

  Başvuru merkezine gidemeyecek durumdaki hastalar ve tutuklular başvurularını mektupla yapabilecekler.
  Başvurularını mektupla yapacaklar dışındaki adaylar, başvuru merkezinden randevu alacaklar. Lise son sınıftakiler okullarının bağlı olduğu başvuru merkezinden, mezun durumdakiler ise istedikleri herhangi bir başvuru merkezinden randevu alabilecekler. Randevuyu aday ya da adayın bir yakını alabilecek. Adayların sınav ücretini mutlaka yatırmaları gerekiyor. Adaylar randevu gününden en az 2 gün önce sınav ücreti yatıracaklar. Ücretini yatırmayanların başvuru işlemi gerçekleştirilmeyecek.

  Adayların, bir aday bilgi kontrol formu da doldurarak, okul müdürlüklerine onaylatmaları gerekiyor.
  Mektupla başvuracaklar, aday bilgi formu ve eklerini bir zarf içine koyarak, başvuru süresi içinde ÖSYM'ye ulaştıracaklar.

  FOTOĞRAF
  Adayların başvuru merkezine giderken yanlarında doldurulmuş şekilde aday bilgi formu, fotoğraflı ve onaylı bir kimlik belgesi, diploma sureti (mezunlar için) ve banka dekontu bulunması gerekiyor. Başvuru merkezi görevlisi, adayın aday bilgi formundaki bilgiler ile birlikte web kamerayla fotoğrafı çekerek elektronik ortama aktaracak.

  Bu fotoğrafın cepheden, başı açık ve adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş bir fotoğraf olması gerektiğinden, başvuru merkezine giderken adayların bu durumu dikkate almaları isteniyor. Sınav günü bu fotoğraftaki saç, bıyık, makyaj gibi tanınmada önemli rol oynayacak görünüm özelliklerinde bir değişiklik bulunmaması gerekiyor. Sınav günü salon başkanı fotoğraftan kimlik belirlemede güçlük çektiği takdirde adayı sınava almayabilecek.

  SINAV
  Yeni sistem ÖSS'nin ilk uygulaması 18 Haziran 2006 Pazar günü yapılacak. Tek oturumda iki aşamalı olarak gerçekleştirilecek ÖSS, saat 09.30'da başlayacak. Sınav, 195 dakika sürecek. ÖSYM, geçen yıllardan farklı olarak adayların, sınav günü, en geç saat 08.45'de sınav yerlerinde hazır bulunma zorunluluğu getirdi.

  Ayrıca adaylar eskiden olduğu gibi sınav başladıktan sonra ilk 1.5 saat içinde sınav salonunu terkedemeyecekler. Buna ek olarak bu yıl, sınavın son 15 dakikasında da adayların sınav salonundan ayrılmaları yasaklandı.

  ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANI
  Bazı okulların öğrencilere yüksek not vererek, OBP hesaplaması uygulamasını istismar etmelerinin önüne geçmek amacıyla hesaplama yönteminde değişikliğe gidildi.

  OBP, okuldaki diploma notlarının dağılımına ve adayların diploma notunun okulundaki diploma notları içindeki yerine göre değişecek ve değeri en az 50, en çok 100 olacak.

  Yeni hesaplama yönteminde her okul için diploma notlarının dağılımı, varsa çok düşük notlar ile varsa en büyük diploma notundaki yığılma dikkate alınacak. Bir okulda en yüksek diploma notuna sahip aday sayısı yüksekse, bu adayların OBP'leri 100'ün altına inecek. Böylece bir okulda OBP'si 100 alan öğrenci sayısı birden fazla olamayacak.

  ÜCRET GÖNDERİLMESİ
  Bu arada, ÖSYM, kılavuzda adaylara sınav, sınav öncesi ve sonrasıyla ilgili çeşitli uyarılarını yineledi. Kılavuzun arka kapağına, ATM, internet veya diğer bir havale yoluyla gönderilen ücretlerin kesinlikle kabul edilmeyeceği uyarısı konuldu.

  Ayrıca, sınav sonuçlarının incelenmesini isteyen adaylar, ÖSYM'nin hesabına 5 YTL yatıracaklar. Bu süre geçen yıl 3.5 YTL olarak belirlenmişti.

  İŞLEMLER ARTIK İNTERNETTEN
  Öte yandan, ÖSYM artık işlemlerin büyük kısmını internet ortamında gerçekleştirmeye başladı. İnternetten yapılabilecek işlemler şöyle:

  - Başvuru işlemi sonrasında başvuru kayıt bilgilerini görme,
  - ÖSYM'nin belirleyeceği tarihlerde adres bilgilerini ve sınav merkezi tercihlerini değiştirme,
  - Öğrenim bilgilerini ve diploma notu bilgilerini öğrenme,
  - Sınav sonuç bilgilerini görme,
  - Yükseköğretim programları tercihlerini yapma,
  - Yerleştirme sonuçlarını öğrenme,
  - Dilekçe takip mönüsünden dilekçe bilgilerini görme.

  (A.A)
   
  yavuzk bunu beğendi.
 2. yavuzk

  yavuzk Yeni Üye

  Kayıt:
  30 Ocak 2006
  Mesajlar:
  39
  Beğeniler:
  13
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  paylaşım için teşekkürler.

  verdik kurtulduk valla, bidaha hayatta girmem o sınava, sınav gecesi 1gram uyku uyuyamamıştım ya:)
   
 3. huseyinsak

  huseyinsak Aktif Üye

  Kayıt:
  5 Aralık 2005
  Mesajlar:
  178
  Beğeniler:
  59
  Şehir:
  Zeytinburnu, İstanbul
  Seviye:
  4 yıl önce girdim üstüne para verseniz bir daha girmem. Sınava gireceklerin Allah yardımcıları olsun.
   
 4. specialagent

  specialagent Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Eylül 2004
  Mesajlar:
  562
  Beğeniler:
  388
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:
  ben öss ye hazırlanırken(tabi o zaman oys de vardı) bizim eve komşu kadınlar gelirdi..bende evde ders çalışırdım..

  içlerinden birisi -ay benim çocuk 4.girişinde kazandı demişti.

  bende ders çalışmaktan boğulmuş biri olarak 4 sene üstüste sınava girmeyi kabus gibi görmüştüm ve -vayy be demiştim.

  kader işte.

  bende 4 girişimde kazandım.
   
 5. eYa

  eYa Bisikletkolik

  Kayıt:
  18 Mayıs 2005
  Mesajlar:
  1.297
  Beğeniler:
  865
  Şehir:
  Eskişehir & Didim
  Seviye:
  Çok şükür 1. girişimde istediğim bölümü kazandım. Sadece şehiri tutturamayıp memleketim yerine Çanakkale'yi kazanmıştım. Çok güzel bir yer. Neyse Çanakkale'ye doyamayıp 2. dönümde yatay geçişle memleketime geri döndüm :D Ya şu öss bi kaldırılsa diyecem o da mümkün görünmüyor :( Allah kolaylık versin girenlere...
   
 6. #6
  Derya AKYILDIZ

  Derya AKYILDIZ Onursal Üye

  Kayıt:
  17 Ocak 2006
  Mesajlar:
  1.551
  Beğeniler:
  1.813
  Şehir:
  Ataşehir
  Seviye:
  Bende teşekkür ederim "yavuzk" ;)

  Evet arkadaşlar girenlere Allah kolaylık versin,zihin açıklığı versin bende başarılar diliyorum şimdiden..Yani daha 4 ay 5 gün (yaklaşık 17 hafta yada 125 gün var) ama olsun..:)
   

İlginizi Çekebilir

maxresdefault.jpg
Bir sabaha karşı makalesinde daha birlikteyiz :D Adeta ince işçilikle yontulmuş bir kuadriseps kası, çoğumuzun hayalidir... Fakat bunu ya profesyonel sporcularda, ya da gerçekten fit durumdaki...
1430320894945-vt4jk72hwooj-630-354.jpg
Her yaş grubuna yönelik güzel tüyolar veren bir Bikeradar makalesi buldum ve elimden geldiğince size iletiyorum :) Bisiklete binmek genç ve dinç kalmanın yollarından biridir. Vücudumuzun yıllara...
bike_crash-1468595091943-1jedfc1vp3hut-700-80.jpg
Merhabalar, yine güzel mi güzel bir Bike Radar konusu yakaladım ve bunu hemen foruma kazandırmaya karar verdim :) Konu, çok eğlenceli ve hepimize hitap ediyor. Ben, konuyu okurken ve konunun...