orta gobek uzunluğu hakında soru yardım

BF Okuru

Üye
Tepki
2
arkadaşlar ben kadro almayı planlıyorum fakat inceledğim ve satan bisikletciler kadroların orta göbek uzunluklarını yani 111mm ve 113mm uygundur diye yazıyorlar benim sormak istedğim orta göbek uzunluğu bir kadro için mtb için diyorum ne olmalıdır yani neden bu şekilde satıcı firmalar tasiyede bulunuyorlar orta göbek için yani rast gele bişey alıp takmak olmuyormu yada bu uzunluklar neyi ifade ediyor en uygun olanı nedir ben bu konu hakında bilgi bulamadım yani ne demek bu mm uzunluğu olsun yani kısaca bu konu hakında yardıma bilgiye ihtiyacım var inşallah anlatabilmişimdir ne demek istedğimi

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Mavic her kadronun ortagöbeğin monte edildiği yeri farklı ölçülerde olabilir, tabi ki bunun bir takım standartları var ancak her kadronun ki ne yazık ki aynı değil. O nedenle alacağın herhangi bir ortagöbek senin kadrona uymayabilir ya da sen uydu sanırsın ancak ayna kol ve diğer kol kadroya gereğinden daha yakın/uzak olabilir.
O nedenle alacağın kadroya uygun bir orta göbek almalısın. Bu ölçüyü de en iyi satıcısından öğrenirsin.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
halil abicim çok teşekür ederim yani kadro satan dükanlar belirtiyor şu milimetrede uygundur diye yani iki farklı bir uzun bir kısa söyleniyor mesela demek ikisinden birisi olabilir anladım uzun veya kısa ne far eder performans yada görüntü yada neden uzun yada kısa demek istedğim kadro alıcam ama satan dükan ilanında demiş misal 111mm veya yanılmıyorsam 113mm uygundur yani kısasını alsam ne olur uzununu alsam ne olur hangisi tercih edilmelidir ilk başta bunuda söyliyebilirimisin hocam

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
yani halil'in demek istediği uzun orta göbek aynakolda problem çıkartır büyük dişliye geçmeyebilir kadro hakkında internetten de yaralanırsın tavsiye edilen uzunluğu bulursun tabi aynakolun da markası önemli.

alperen_69

Forum Bağımlısı
Tepki
305
Bisiklet
Giant
bende öyle bir durum oldu orta göbek kadroya göre büyük görüntü dışında bir problem yok

burgazz

Forum Bağımlısı
Tepki
324
orta gobek mılı uzun olursa zıncır cok caprazda kalır kısa olursa kollar kadraoya deger.kısa olursa 3 lu aynakol takamazsın vs vs.mesela benım kı 109,5 ve ıkılı aynakol a uyumlu ve 68 englısh.zıncır tam uyumlu pozısyonda kalıyor.tam olculerını mutlaka ogren

felis911

Forum Bağımlısı
Tepki
859
bence göbek uzunluğu en çok aynakol seçimi ile ilgilidir , daha sonra gövde ile ilgilidir. altus veya tourney gibi bir modelin aynakolunu kesinlikle kısa göbekle (111mm veya 113mm)kullanamazsınız, alivio yada daha üstü bir aynakolu da 117 gibi bir göbekle kullanamazsınız çok dışarıda kalır göbek seçimi ençok aynakolla ilgilidir benim deneyimlerim de böyle diyor kolay gelsin

BF Okuru

Üye
Tepki
2
ben ya lx yada xt almayı düşünüyorum kadro için kadroyuda çok şükür karar geotech teim olan kadrodan alıcam peki ayna takımının lx yada xt alsam onun için ne orta göbek olması lazım ya arkadaşlar kusra bakmayın sürekli soru soruyorum forumun değişik bölümlerinde değişik konularla ilgili ben öğrenmeye çalışıyor ve salıklı bir bisiklet toplamak için danışıyorum çünki kendim anlamıyorum yani bu işlemlerden çok yardımlarınız oluyor teşekür ediyorum allah razı olsun inşallah bu konuda aydınalnırım

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153
Bu yazıldığı gibi kadro orta mil yuvasının boyutuyla ilgili "chainline" Shimano kataloglarda yazar. (Her model için mesela 47,5 mm chainline için 111 mm orta mil kullanın diye..
İngilizceniz varsa (link).

• Beğen
Tepkiler: sonEr´´

fixxxer

Üye
Tepki
2
merhabalar buna benzer bir sorun benim bisikletimde de olacak sanırım. bisikletim aspıd sf.orta göbek sallanmaya başladı çok yaşlandı değişmesi gerek.
ayna 4 çarklı ve ben rubleyi 6 lıdan 8 li kaset sisteme çevirdim. haliyle ruble büyük vitaslerde zincirin daha dışa doğru durmasına ve açının değişmesine yol açtı... şu an ki arızalanmaya yüz tutmuş göbeğin mm sini bilmiyorum. SORUM ŞU OLACAK: bendeki orta göbek kaç mm? yeni alacağım orta göbek daha uzun mu olmalı. öte yandan aynadaki 4. en büyük çarka geçiş şimdi bile zor olmakta.orta göbeği daha uzun taktık diyelim. bu sefer aynadaki en büyük çarka zincirin geçişi imkansızlaşmıyacak mı? yardımınızı bekliyorum teşekkürler.