Orta göbek sökmek...

yasin cb

Forum Bağımlısı
Tepki
1.568
Merhaba arkadaşlar,

benim orta göbekten aşırı ses gelmeye başlamıştı ve bende forumlardan edindiğim bilgiler ışığında söküp yağlamak için işe giriştim. Gerekli alet edevatı temin ettim ( ayna kol için çektirme, orta göbek sökme aparatı).

Gelin görün ki toz, çamur, oksidasyon sonucu neredeyse kadroya soğuk kaynak olan göbeği sökemiyorum. en fazla 1-2 tur döndü. (saat yönünde)
Hatta o kadar zorladım ki artık göbek açma aletinin dişleri göbeğin dişlerini yemeye başladı.

Ne yapmamı önerirsiniz? çıkan göbeği bir daha kullanmayacağım boru anahtarı ile bile giriştim...:(

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
PAs sökücü veya hidrolik yağı ile oranın pasını sökmeyi denediniz mi?
Ya da bir tarafın ters dişli olduğuna dikkat ettiniz mi?

yasin cb

Forum Bağımlısı
Tepki
1.568
ters dişli olduğunu biliyorum, yarın ilk iş bir pas sökücü ile deneyeceğim yağ işe yaramadı :(. göbeği gözden çıkardım zaten boru anahtarı ile açmayı deniyorum :eek:

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Yağ genelde bu tür işlerde pek işe yaramaz. İşte, hidrolik yağı çok çok ince olduğu için bazen çözebiliyor, iyi sızıyor birleşim yerlerinden içeri sanırım. Kolay gelsin size... Durumdan bizi de haberdar edersiniz artık :)

T

Tuğrul

Misafir
HaliliOzturk demiş ki:
hidrolik yağı çok çok ince olduğu için bazen çözebiliyor, iyi sızıyor birleşim yerlerinden içeri sanırım.

Hidrolik yağ çok iyi boya çözücüdür.Aman dikkat kadroya bulaşmasın:rolleyes:

ulas

Forum Bağımlısı
Tepki
9.754
Bisiklet
Geotech
Orta göbek sorunu en çok rastlanan durumlardan biridir. Aynakol tarafı saat yönüne çevirdiğiniz zaman açılır yani orta göbeğin sağ tarafı ters diştir. Diğer taraf ise normal diştir ve saat yönünün tersine doğru açılır.

orta göbeği sökmek için öncelikle sol taraf sökülmelidir. Çünkü sol taraftaki sıkıştırma vidasıdır. Sol taraftaki sıkıştırma vidasını saat yönünde belirli tork kullanarak sıkmaya çalışın. Daha sonra da saat yönünün tersinde açmaya çalışın. Bunu yaparken tek güç uygulamayın (yani belirli aralıklarla zorlayın) Eğer bu işe yaramaz ise biraz ince yağ damlatım bekleyin... Açıldıktan sonra diğer aynakol tarafını da sökün.

Yine işe yaramıyor ise oksitlenmeden dolayı kaynama olmuştur. Sizin bu durumda bir şey yapmanız zor olacaktır. Hatta kadronuza bile zarar verebilirsiniz. Bu durumda en yakın bisikletçiye gitmenizi öneririz.