Orta göbek boşluk

Sergen G.

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Kron
Başlıktata belittiğim gibi orta göbekte boşluk var aynakol sağa sola 2-3mm gidip geliyor. Bisikletciye gittim bişey olmaz öyle bin bu tür göbeklerin boşlugu alınmaz dedi

arkadaşlar şimdi iş başa düştü ben bu boşlugu almak istiyorum fakat orta göbek hakkında hiçbir bilgim yok eğerki almassam bisikletcinin dediği gibi bişey olmazmı

yardımlarınızı beklıyorum

Bisikletim : Kron Xc 150

Scudo

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Ne demek bu tür göbeklerin boşluğu alınmaz adam sallamış. Orta göbek boşluklu olup da aynakol pedal çevirirken sağa sola sallanırsa zincir aynakol dişlilerinden sağlıklı geçmez bu da zincir ve aynakol dişli ömrünü kısaltır. Zaten bazen zincirin ön vitese sürtme sesi gelir.

Göbek tipine göre mutlaka bir boşluk alma yöntemi vardır. Mesela sol bacak sökülür ve orta göbeğin olduğu yere altta resimdeki alet yerleştirilip sıkılır:

http://i01.i.aliimg.com/wsphoto/v0/1789853349_1/Bike-hand-mountain-bike-disassembly-tool-splined-bottom-bracket-square-hole-five-axis-tool-loading-sleeve.jpg

• Beğen
Tepkiler: GökhanRR

Sergen G.

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Kron
ilgilendiğin için teşekkür ederim o aleti nerde bulabılırım birde ismini rica edebilirmiyim

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Yanlış yönlendirmiş olmayım şimdi. XC 150'lerin orta göbeklerini bilmiyorum "kesinlikle bu aletle olur" diyemem o yüzden. Göbeğin oralara bakın böyle çoklu dişler var mı aletin girebileceği gibi. Bu üstteki ürünü "orta göbek sökme anahtarı" şeklinde aratırsanız bulabilirsiniz. Bazen ismi "sökme" yerine "orta göbek takma anahtarı" ya da "orta göbek montaj anahtarı" da olabiliyor satıldığı yere göre.

Mesela Erdoğanlar'da şunlar var:
(link)
(link)

Yalnız bu aleti kullanabilmeniz için soldaki pedal kolunu da sökmeniz gerekecek. Onun aletine de ihtiyacınız var. Aynakol sökme, takma veya çektirme diye bulabilirsiniz...

Burak_Dingiloglu

Daimi Üye
Tepki
115
Bisiklet
Diğer
Göbek değişecek dostum,hollowtech ise hollowtech uyumlu anahtarlar vasıtasıyla çıkartıp yeni göbek takman lazım. Boşluk alma veya verme diye birşey sözkonusu değil.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Benim tahmin ettiğim kadarıyla zaten göbeğin kendinde bir boşluk yok. Göbeği kadroya sabitleyen parça gevşemiş. Sıfır alınan veya yeni toplanan bisikletlerde genelde karşılaşıyorum bu durumla. Ama göbeğin kendisi içten gevşemişse ona yapacak bir durum yok. Burak arkadaşımızın dediği gibi, göbeğin değişmesi lazım. Ama her iki ihtimalde de boşluklu şekilde binme bence.

Sergen G.

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Kron
ben göbeğimin netür göbek oldugunu nasıl anlıcam bide herturlu gobek bu bisiklete uyarmı ?

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Sergen G.

Foto atarsan ne tur gobek oldugu soylenir...