Organ Bağışı...

Öldükten sonra organlarınızın başka ihtiyaç sahiplerince kullanılmasına razımısınız?

• Evet.

• Hayır.

• Kararsızım.

• Bu konunun bir bisiklet sitesiyle alakası yoktur.

• Toplam katılım
    272

sadana

Forum Bağımlısı
Tepki
2.319
Bu konuya alakasız diyen ve hayır diyen arkadaşlara tabi ki kendi özgür düşüncelerine sonsuz saygım var ve eleştirmeye hiçbir kimsenin hakkı olmadığını biliyorum..Ama şunu merak ediyorum yok diyen insanların başında olsa ne yaparlardı?Hala yok derler miydi? Tabi ateş düştüğü yeri yakar sanırım..Ben de tabi bir sevdiğim insanı kaybettiğimde onun bir parçasının hala birilerinde hayat bulduğunu düşünmek beni bir başka etkiler..Ama o insanında o organla hayata bir vesile kaynağı olması da bir yönden çok sevindirir..Herkese düşüncesi ve yorumları için tşk ler..Umarım kimseyi kırmadım.ALLAH herkese hayırlı ve şifalı bir ömür nasip etsin..Tşk ler..İyi forumlar.

• Beğen
Tepkiler: çirkin
Scudo

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
Büyük çoğunluğun Evet i işaretlemesi gerçekten güzel.

Tepki
4
Bazı insanlar beyin ölümünün tespitine kuşku ile bakmaktadırlar. Bunlar organların alınması uğruna, beyin ölümünün erken tespit edilmiş olabileceği endişesini taşıyorlar. 2008 mart ayında Amerika'da 21 yaşındaki bir genç,yaptığı bisiklet kazası sonucunda, komaya girdi ve bir süre sonra beyin ölümü tespiti yapıldı. Ailesi organ bağışı için izin verdi. Fakat organ alımı işleminden çok kısa bir süre önce bir uyarıya tepki gösterdi ve 2 ay sonra taburcu edildi..
vikipediden alıntı

bir de böyle bir durum var hızla karar verilip hızla hareket edilen bir olay bu açıkçası doktorlara ve teşhislerine de sonuna kadar güvenme zorunluluğumuz yok üstelik burası türkiye. bu arada ben de evete tıkladım ve aileme de belirtmişimdir bu konudaki kararımı. devletin de üzerine düşmesi gerekeni yapması mafya-hastane bağlantılarını silip süpürmesi gerekir

kizak

Forum Bağımlısı
Tepki
1.892
Bisiklet
Sedona
Toprakta çürüyüp gideceğine ihtiyaç sahibi insanlara faydası olsun,

Emirhan Atasöz

Forum Demirbaşı
Tepki
331
Bağışlamayı Düşünüyorum Ben.
Düşünsenize ; Siz Öldükten Sonra Bile Sizin Organlarınızla Kaç Kişi Yaşıyacak.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
kan vermenin sağlık açısından yararı var ayrıca ama 1 gün sonra çalışacaksanız o başka ağır işlerde çalışanlar biraz sallanabilir..

Tepki
44
Lütfen konuyu bitirmeyelim, herkesin bilinçlenmesi için çevremizde de yayalım....
Ben böbrek yetmezliği tanısıyla 16 gün hastanede yattım.Nisanın 14'ünden beri diyalize bağlanıyorum (hastaneyede ilk yattığım gün).Ben hayata sıkı tutunan ve pozitif bakan biri olarak çok zorlanmıyorum ama diyaliz başta kalp olmak üzere bütün organlara büyük zararlar vermekte.Diyalizden kurtulmanın en iyi yolu, doğru böbreği bulup takmaktır ama ne yazıkki insanımız bu konuda çok bilinçsiz....Allahıma sonsuz şükür benim babamın, annemin ve amcamın böbrekleri uydu ve nakil yarın veya çarşamba günü gerçekleşecek :D Kanınız dondu değil mi, koskoca nakil ameliyatı öncesinde forum sitelerinde geziniyorum, yeni bisiklet alma planları yapıyorum, ameliyattan sonra hayat durmayacak sonuçta ;).Binlerce böbrek bekleyen var siz tam bu satırları okurken çaresizce....Öldükten sonra toprakta erimesindense onlara umut olması ve siz "öldükten" sonra parçalarınızın yaşaması çok hoş değil mi?Çevrenizdeki herkesi bilinçlendirin lütfen, ameliyatımdan sonra büyük adımlar atmayı düşünüyorum bu konuda, sizlerinde yardımıyla.Hepiniz sağlıklısınız (bende sağlıklıydım, aniden oluştu) ama hastaneleri ziyaret etmediğiniz, zorluk çekmediğiniz için şükretmeyi, ufak şeylerle mutlu olmayı unutuyorsunuz :( Hadi ama hayat çok güzel, ahmak gibi boş geçirmeyin bu hayatı ;) öylesine güzel olsun ki yaşantınız, yaşlandığınızda veya sağlığınızı kaybettiğinizde “keşke şunu yapsaydım” demeyin.Yapmak istediğiniz her şeyi elinizden geldiğince yapın…Evet dersler, işler ve maddiyat bunun önüne geçiyor ama yapabildiğiniz kadarıyla….bardağın boş kısmına değil dolu kısmına bakın ;)Anlatmak istediğim milyonlarca şey var fakat buradan çok açıklayıcı, akıcı ve etkili olamıyor maalesef :D

Böbrek çok sinsi ilerlediği için böbreklerimi kaybettim ben fakat size uygulamanızı önerdiğim bir şey var, mutlaka ama mutlaka 6 ayda bir kan-idrar tahlili yaptırın ve vücudunuzdaki en ufak bir rahatsızlığı doktorlara bildiriniz…..Ben turp gibiyim ya demeyin, bende öyleydim ama başıma neler geldi :D

Konuyu saptırdık ama; ORGAN BAĞIŞI YAPIN....

hüseyin karakurt

Aktif Üye
Tepki
107
hiç bir şekilde bağaşlamayı düşünmüyorum ben öldüysem organlarımda ölmüş demektir.

Tepki
44
Hüseyin bey size gerçekten inanamıyorum :S allah başınıza organ nakli gerektiren bi hastalık versin diyeceğim fakat neler yaşandığını ben iyi biliyorum, yazıktır size ve sevdiklerinize.Sizi fazlasıyla kınıyorum!Diyalizdeki hastalar patır patır ölüyor haberiniz yok tabi....!!!!

hüseyin karakurt

Aktif Üye
Tepki
107
@Doğaç MİRZA

Başkalarının hasta olmasınımı istiyorsun arkadaşım yazık sana.
Sonuçda seni hasta eden ben değilim isyanını kime edeceksen ona et!

organ benim değilmi bağışlamıyorum başıma geleceklerden korkuyorum bu ülkede adam mezardayken ölmediği anlaşılıyor nereden bilecem ben ölmeden organımı almayacaklarını dimi belki zengin bir iş adamının hayatı tehlikededir ne tesadüf bende tam ozaman ölmüşümdür :) ben bilmediğim hastahanede ameliyat olmaya korkarken sen bana organ bağaşı diyorsun gülerim sana
bağışlayan veya bağışlamayan herkezede saygı duyuyorum.

İnşallah birgün oto yedek parça gibi yapay organlar üretebiliriz ozaman bu sorun ve bu gereksiz paylaşımlar da bitmiş olur.

Mustafa Volkan Koca

Forum Bağımlısı
Tepki
513
organlarımla birlikte gömüleceğime onların birilerinin hayata devam etmesi için kullanırım daha iyi

Göker Gülay

Daimi Üye
Tepki
83
Herkesin fikrine saygı duymakla birlikte bu hayatı yaşarken izlememiz gereken yolun bilim yolu olması gerektiğini düşünüyorum ve diğer bakış açılarını da bu yüzden yadırgıyorum. Kim ne derse desin organ nakli insanlığın ürettiği en muhteşem teknolojilerden biridir. Ama bunu neden sadece kendi başımıza geldiğinde idrak edelim?

Günübirlik yaşayan klasik Türk mantığından artık sıyrılmamız gerekiyor. İnsanların gelişmişliği kendilerinden daha kötü durumda olan insanlara nasıl muamele ettikleriyle ölçülür. Kayıp yere düşen birinin elinden nasıl tutuyorsak, muhtaç insanlara nasıl maddi manevi yardım ediyorsak aynı şekilde organ bağışı ile birçok hayat kurtarmak öbür dünyaya gittikten sonra yapabileceğimiz en son iyiliktir. Dikkat ettiyseniz öbür dünyaya gittikten sonra diyorum. Çünkü çoktan ölmüş oluyoruz sevgili dostlar. Çürükçül bakterilerin ve kemirgenlerin toprak altında etimizi sindirmeleri acaba organlarımızın yeni hayatlar vermesinden daha mı iyi?

O yüzden düşüncelerine saygı duymakla birlikte organlarını bağışlamaya gönüllü olmayanları bir türlü anlayamıyorum. Bilimin ve inananlar için dinimizin işaret ettiği nokta hiç şüphesiz ki birbirine paraleldir. En azından kimsenin birşeylerin arkasına saklanarak organ bağışını kötülememesi ve amacından saptırmaması gerektiğini düşünüyorum.

mustafa akman

Forum Bağımlısı
Tepki
3.632
@Doğaç MİRZA
organ bağışlamamak iğrenç değil
ama bu ifade iğrenç
midemi bulandırdı
kusura bakmasın Doğaç Mirza
herkes keşke bağışlasa
ama kimse mecbur değil

@Atila Filmer
daha önce de belirtildiği sizin bağışlamanız ancak toplumsal farkındalığı artırır ki iyi de olur
ama organınızın kullanılacağı garantisini vermez

@Mesut Girgiç
toplumsal farkındalılığı artırır
organ naklinde depo etki yapmaz

@Faith
her hastane özel devlet bu birim zorunludur

@lepidoptera
kesinlikle haklı

@Mesut Girgiç
kesinlikle haklı

toplumsal farkındalılığı artırmak adına
organlarımızı bağışlamalıyız
vesselam

• Beğen
Tepkiler: Göker Gülay

sadana

Forum Bağımlısı
Tepki
2.319
Ben her zaman organ bağışı taraftarıyım. Bir cana can vermeye vesile olabildiysem ne mutlu bana. Benim bir sevdiğim birileri tarafından yaşamasına vesile olduysa o mutluluğum dünyalar kadar. Bende birilerine vesile olursam düşünün o yaşattığınız sevinci.

Ateş düştüğü yeri yakar hesabı. Hep ben ben olmayalım. Etrafımıza bakım ona göre karar verelim. Bu yalnızca organ bağışı için değil. Yaşamı gerektiren her şey için geçerli.

Ailenize ve sizlere sağlıklı bir yaşam diliyorum.

ali alper uyar

Forum Demirbaşı
Tepki
751
iki konuda tam teşekküllü bir güven oluşturulursa ben organ bağışının artacağı kanısındayım
1.Din konusunda
2.Zenginler yerine ihtiyaç sahiplerine verilmesi konusunda
ama bu iki konudada tam bir güven oluşmayacağğı için, hep muallakta olacaktır.

Tepki
23
Arkadaşlar insan dializ bağımlısı olup organ bekledimi organ bağışının ne kadar önemli olduğunu anlıyor, onun için böbrelerinize iyi bakın, günde min. 2-2,5 lt. su içilmesi ( idrar çok açık sarı olmalı) ve tuzun kısıtlanması ( yemeklere konan haricinde dışardan alınan yaklaşık tüm gıdalarda tuz var, dikkat edilmeli, geçen bir Prof nefrolog iki saat tuzun zararlarını anlattı), Yüksek tansiyon varsa önlem alınmasına dikkat edilebilinir.

ertan sevim

Aktif Üye
Tepki
100
ölümü bekleyen bir hastayı mutlu etmekten güzel başka ne olabilir.Çocukluktan insanları bu bilinçle yetiştirmedikten sonra 10 defa söylesen o kişiler organlarını vermez.

Tepki
11
Yaklaşık 2 yıl önce, -gözlerim hariç- tüm organlarımı bağışladım.

Gözler biraz arızalı :) 3 numara uzak artı astigmat...

bu iş için 5 dk. yeterli..kısa bir form dolduruyorsunuz. Sonra size kredi kartı büyüklüğünde bir kart veriyorlar. üzerinde bir seri numarası var..ihtimal dahilinde tüm işlemler oradan yürüyor.

cem deviren

Daimi Üye
Tepki
200
bu önemli konuya değindiğin için çok sağol lepidoptera

ben de organlarımın tamamını bağışladım imzamı da seve seve attım fakat insanların organlarını neden bağışlamak istemediklerine anlam veremiyorum :S