Optik Gözlük Kullananlar.

Hasan Oğuz

Daimi Üye
Tepki
112
Bisiklet
b'Twin
Arkadaşlar bu konuda yapabileceğiniz en iyi şey gözlükçünüze gidip geniş bir çerçeve bulup buna Transations lens taktırmaktır. Hem güneş gözlüğü hem de normal gözlük bir arada olur.

• Beğen
Tepkiler: Semiral Öztürk
Scudo

İbrahim Aslanhan

Forum Bağımlısı
Tepki
814
Bisiklet
Scott
Arkadaşlar,

Bende 2.75 miyop + astigmat var !
Arctica'nın bir modelini kullanıyorum. Gerçekten çok kalite bir gözlük ve görüşü süper. İçindeki optik çerçevesine sizin optik camınızdan takılıyor ve sorun ortadan kalkıyor. Gözlüğü aldım geldi ve optige götürdüm optikçi gözlük cam numaramı ölçtü ve gerekli camı taktı. Süper şimdi

(link)
Tavsiye ederim. Sporcu gözlüğüdür.Polrizedir de !!!

• Beğen
Tepkiler: Levent_K

said erol

Üye
Tepki
10
Bisiklet
Scott
Böyle polemiklere hiç gerek yok eğer numaralı gözlüğüm olmadan yapamam diyorsanız bisiklet gözlüğünüzün(Güneş gözlüğü) camlarını söktürüp yerine aynı şekilde numaralı cam taktırabilirsiniz

Owlknife

Forum Bağımlısı
Tepki
380
İsim
Samet Elmacı
Bisiklet
b'Twin
BEN şehirde Mtb kullanıcam o yüzden böyle bi kask alıııııp...
http://www.bikemania.biz/media/catalog/product/k/a/kali_avatar_tape.jpg
Böyle bi gözlük takıp içine 2.75 numaralı gözlüğümü takıcam tabi nası çıkarıcam bilmiyorum :)
http://star-w.kir.jp/grp/9/snowboarding-goggles-i6.jpg

Tavariş

Üye
Tepki
128
İsim
Mehmet Z.
Bisiklet
Carraro
@Owlknife O dediğini,zamanında yaptım.Gözlük kullandığım,için kayak yaparken gözlüğün üzerine takılabilen bir kayak gözlüğü aldım,aynı gözlüğü motosikletimde de kullandım.Yanlız,aklında olsun:
bu işin püf noktası;bu tip gözlükte camın göze olan mesafesi diğerlerine göre daha fazladır,böylece numaralı gözlüğünü içine takabilirsin.Aksi halde,dış gözlük optik gözlüğe değerse,görüşün bozulur.
Satıcıya bu konuyu anlatırsan uygun gözlüğü verir.

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
bahsetmiş olduğun full face sporcu gözlüklerinin içten numaralı apart takılan versiyonları var onları tercih etmelisin kardeşim. not: gözlükçü bir kardeşinden tavsiye ;)

Owlknife

Forum Bağımlısı
Tepki
380
İsim
Samet Elmacı
Bisiklet
b'Twin
@Tavariş @çağatay_çankaya
kaskı Aliexpressten almayı düşünüyorum yanında gelen gözlük uyumlu değildir herhalde onu nası yapabiliriz.gözlüğü burdan alsam ne kadardır?
Bide siz yolda mtb ile 20km hızla giden ve bu kaskı takan birini görseniz düşünceniz ne olurdu,acaba abartılı mı?

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Ben nispeten ucuz sayılabilir bir güneş gözlüğüne numaralı cam yaptırdım . Hatta size tavsiyem camları degisebilen bisikletçi gözlüğüne yaptirirsaniz farklı renklerde cam seçeneği olduğu için değiştirerek de kullanılabilirsiniz.
Ben tamamen açık değil biraz köyü renk seçtim bu renk istediğiniz kadar açılıp koyulastirilabiliyor gözlükçüler size bu konuda yardımcı olabiliyor. Camlar biraz plastik gibi bir maddeden...bana 180 e malololdu ve gece araba kullanmakta bile zorluk çekmiyorum

Tavariş

Üye
Tepki
128
İsim
Mehmet Z.
Bisiklet
Carraro
@Owlknife Resmini koyduğun kask,motokros kaskıdır(Gözlüğü de öyle).Kesinlikle,şayet downhill falan yapmayacaksan bisiklete uygun değildir,hatta şehir içi kullanımda tehlikeli olabilir(Komikliği bir yana !)
Yukardaki mesajı sana,nasıl olur diye sorduğun için bilgilendirmek amacıyla yazdım.Kesinlile tavsiye değildir.
Ben bu işi 90 larda(gençliğimde) kayak ve motor kullanırken yapmıştim.Çünkü o aralar alternatifi yoktu.
Şimdi,yüzücüler için bile numaralı optik camlı yüzücü gözlükleri var.
Diğer arkadaşların önerdiği;şu anda benim de kullandığım içine optik camlı aparat takılan bisiklet / outdoor gözlükleri en doğru seçimdir.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Şehirde mtb kullanıp, full face kask takma kafasını biri açıklasın. Maksat güvenlikse bir nebze ( ki sanmıyorum) aksi halde büyük bir mentalite eksikliği söz konusu.

Owlknife

Forum Bağımlısı
Tepki
380
İsim
Samet Elmacı
Bisiklet
b'Twin
@Onur YCL Ben motor almayı çok istiyodum (cbr 125) ama alamadım o yüzden kask takmak içimde heves olarak kaldı o yüzden düşünüyodum.Ama bu yorumlardan sonra vazgeçtim.

@Tavariş Çok teşekkür ederim amcacım bahsettiğin gözlükler işimi görür.

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
fullface kask dowhill yapmayacaklar şehir içinde hem görüntü kirliliği hemde görüş açısının darlığından kaynaklı sıkıntı olur. ağırlığı ve terletmeside cabası. oakley in snowboard gözlüklerinin bazılarında içten gözlük camı aparı var. ama onlarında maşallahı var.

• Beğen
Tepkiler: bitinya_s

cem ali

Üye
Tepki
0
İsim
cem ali
Arkadaşlar benimde gözümde katarakt var bunun için nasıl bir gözlük kullanabilirim çünkü güneş gözümü rahatsız ediyor

Owlknife

Forum Bağımlısı
Tepki
380
İsim
Samet Elmacı
Bisiklet
b'Twin
@çağatay_çankaya
Şehir içinde diyince yani mtb alıcam urban dh tarzı dolaşıcam ortalıkta ayrıca dediğiniz gözlüğü kullandınız mı?

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
@Owlknife

ben fullface gözlük hiç kullanmadım ama çok sattım snowboard culara

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
5.974
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Konuyu hortlatıyorum lakin optik gözlük kullanıyorum çok uzun yıllardır, bisiklet gözlüğü almak istiyorum fakat bu seferde gözlerim bozuk olduğu için önümü göremeyeceğim. Nasıl bir yol izlemem gerekir? Gözlük üstüne gözlük mü takacağım?

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.627
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Konuyu hortlatıyorum lakin optik gözlük kullanıyorum çok uzun yıllardır, bisiklet gözlüğü almak istiyorum fakat bu seferde gözlerim bozuk olduğu için önümü göremeyeceğim. Nasıl bir yol izlemem gerekir? Gözlük üstüne gözlük mü takacağım?
Aliexpress, N11, HB gibi yerlerden temin edilebilecek neredeyse tüm Çin menşeli bisiklet gözlüklerinde miyop iç çerçevesi var. Şunun gibi gözlüklerde mesela: (link)
O iç çerçeveye kendi numaranızda cam taktırmanız yeterli.

Son düzenleme:

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.723
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@StanicEnemy Ben de 4 derece miyop+astigmat'ım. Büyük camlı güneş gözlüğü (Rayban Aviator tipi) alıp camlarını siyaha boyattırmıştım bisiklet için. Bisiklet sürerken kafamız yere dönük olduğu için düzgün mercek açısı sağlanamıyor, o yüzden düzgün bir görüş elde edemedim ve bıraktım refraktif camı. Zaten numaran 5'ten fazla değilse ihtiyaç duymazsın. Olası tehlikeleri (mesela köpekler) yeterli uzaklıktayken algılayabiliyorum zaten gözlüksüz. Gerisini de çok önemsemiyorum.

Cagdasa

Üye
Tepki
183
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
3 adet set astiğmatlı lens aldım (ACUVUE OASYS TORIC). Her bir çifti yaklaşık olarak 4-5 ay kullanabiliyorum. Bu da aslında her set için 40-45 tur falan ediyor. Yani uzun lafın kısası 1 kutu lens en az 1 sene gidiyor. Hal böyle olunca da istediğiniz gözlüğü kullanabiliyorsunuz. Hayatımda lens kullanmamış biri olarak şu an vazgeçilmezim oldu.