Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

önemli bir başarı daha

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Tunç Fındık, Lhotse dağında zirve yapmış. Önemli bir başarı . Paylaşmak istedim.

• Beğen
Tepkiler: hhtatar
Scudo
Sonuçta, 2006 baharında Lhotse dağına tırmanacağım kararlı adımlarla belli oldu. İlk defa, 8000 metrelik bir dağa tırmanacağımı aylar onceden biliyordum! Gayet hazırlıklıydım; Lhotse tırmanışından önce Güney Amerika’da, Arjantin’deki 6969 metrelik Aconcagua zirvesine arkadaşım Mustafa Kalaycı (Tafa) ile tırmandık. Sonunda zaman harala gürele içinde geliverdi: bir kez daha Gulf Air’in uçağındaydım ve yine dost yüzlü Nepal’e gidiyordum. Deja-vu, aynı şeyleri çok yaşıyorum bu aralar.. bildik yerler, tanıdık insanlar, aşina hareketler ama farklı bir zirve! Benim için bu gezideki diğer güzel detay da, bana Everest / Lhotse ana kampına kadar eşlik edecek iki sevgili arkadaşımın olmasıydı: İstanbul’dan Dr. Ayşen Erdil ve Ankaradan ‘Düş Hekimi’ Dr. Yalçın Ergir. Kendi gözleriyle Himalayaları görmek, bu muazzam dağlar arasında yürümek isteyen arkadaşlarımın isteklerini kıramazdım..

Lhotse, 8516 metrelik yüksekliği ile yeryüzünün en yüksek 4. zirvesi ve Everest dağının hemen güneyinde yükseliyor; zaten adı da ‘güneydeki dağ’ anlamına geliyor. Bu kapkara, kayalık, dik ve aslında gayet çirkin dağa ilk tırmanış 1956 yılında bir İsviçre ekspedisyonu tarafından yapılmış; bizim bu seferde tırmanacağımız batı yüzü kulvarı ‘Reiss buz kulvarı’ dağın en klasik rotası olarak envantere geçmiş ve neredeyse son kampa kadar Everest’in Nepal rotası ile ortak bir güzergaha sahip. Rota, genel olarak buz ve kar tırmanışından oluşuyor ve en riskli etap, aynı Everest tırmanışındaki gibi, Khumbu İcefall. Bu arada, çok önemli bir nokta da, arkadaşım Nasuh Mahruki’nin Lhotse’nin ilk Türk tırmanışını 18 mayıs 1998 tarihinde yapmış olmasıdır.

Alıntı

• Beğen
Tepkiler: ZekiAlper
Back