Ön far tavsiyesi

mostrider

Üye
Tepki
87
İsim
Ersin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu başlıkta ön far ile kullanıcı deneyimimden bahsetmek isterim. İlk ön lamba almaya karar verdiğimde decathlondan CR2032 ile çalışan ilkel bir lamba almıştım. Bisiklet yolunda sadece ben buradayım demek için yeterli olsa da daha iyi bir ön aydınlatmaya geçmem gerektiğine karar verdikten sonra forumdan Moon Vortex Pro 1300 Lm için tavsiyeleri gördüm. Pahalı bir ürün olsa da canımızdan kıymetli mi deyip satın aldım. Bu ön aydınlatma belki de bir yıldır kullanıyorum 3000km yol yapmışımdır. Zaman zaman gündüz yanıp sönen zaman zaman sabit yanan modlarda kullandım. Aletin şarjı bitmiyor. 3 ya da 4 kez şarj etmişimdir 5 olmamıştır. Sonra yine forumda bir arkadaşı aliden bir aydınlatma tavsiyesinde bulundu ve fiyat olarak makul olunca "OFFBONDAGE Bicycle Light 1000Lumen Bike Headlight Power Bank Flashlight Handlebar USB Charging MTB Road Highlight" aldım. Moon Vortex'e göre bir miktar büyük ama aydınlattığı alan daha fazla hoşuma gitti ikisini de taktım bu şekilde kullanıyorum. Tabi Offbondage 4 ya da 5 gece sürüşünde sabit ve en düşük modda şarjı bitiyor. 6-8 saat gitmiştir diye düşünüyorum. Offbondage malzeme kalitesi olarak dıştan bakınca Moon Vortex gibi bence. Fakat bisiklet bağlantı kilitli mekanizması pek güven vermiyor. Moon gidona lastik ile sabitleniyor iken Offbondage vidalı bir aparat ile takılıyor.

Offbondage parasına kesinlikle değer bir ürün. Sık sık şarj ederim bu beni rahatsız etmez diyenler için Moon Vortex yerine bence alınabilecek bir ürün ama şarj konusunda Moon Vortex'e yaklaşamaz. Evet aydınlatma alanı olarak çok geniş bir alanı aydınlatıyor bu da artısı olarak söylenebilir.

Scudo

Awacs7n

Forum Bağımlısı
Tepki
785
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
geçenlerde merak edip bir tane sipariş verdim, model 500 lümenlik bir phmax lamba.

klasik 1000 lümenlik modellere göre biraz daha iyi hissettiriyor fakat gece sürüşleri için biraz yetersiz.

IMG_20231121_111659.jpg

IMG_20231121_111951.jpg

Tepki
74
İsim
zeki
Başlangıç
1975—76
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
fenix bc26r 1600 lümen şarzlı bisiklet fenerini kullanıyorum tavsiye ederim su geçirmez toz geçirmez darbelere dayanıklı tam bir sanat eseri 1700596579106.png

• Beğen
Tepkiler: TafLan ve five

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.793
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.416
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu ne abi adam öldürür resmen

• Beğen
Tepkiler: TafLan ve -Deniz-

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
7.061
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
Önce fiyat araştırması yapmışsındır, ondan geç kalmışsındır :)

-

Başka videolar da var ürün hakkında: (link)
(link) de aynı lamba ve daha hesaplı satan birisi mi, yoksa ürünler farklı mı acaba?

• Beğen
Tepkiler: Spartiat

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.793
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
(link) de aynı lamba ve daha hesaplı satan birisi mi, yoksa ürünler farklı mı acaba?
Aynı. Bir de 1700'ü var ama farklarını araştırmadım.

Zaten AE'den bir şey almak isteyen hem ürünü aratıp hem mobil uygulamadaki fırsat önerilerine de bakmalı. Ben bir ürün almadan önce bir süre sepette ve favorilerde tutup önüme öneri olarak geldikçe, jeton fıtsatlarında ya da "indirim bulucu"da görünce vergi dahil fiyatını görene kadar ilerleyip bakıyorum, çok belirgin bir düşüş gördüğümde alıyorum. En düşük fiyattan aldığımdan emin olduğum halde yola çıktıktan sonra çok daha iyi fiyat gördüğüm de oluyor.

Awacs7n

Forum Bağımlısı
Tepki
785
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bu ne abi adam öldürür resmen
gece orman sürüşü vs yoksa bu tarz lümenler gereksiz, zaten 1600 lümenin 5 - 10 dakikayı görmeden 600 - 800 civarına düşeceğine eminim.

bu tarz ciddi lümenleri soğutmak çok zor. ayrıca bisiklet farları belirli bir bölgeyi aydınlatıyor çünkü yaya güvenliği gibi şeylere dikkat edilmek zorunda. böyle modellere para vermektense 800 - 1000 lümen civarında sağlam modellere yönelmek çok daha mantıklı.

1400 - 1500 lümenlik bir model tercih edecek olursam muhtemelen soğutma bloklu ve pili ayrı olan bir şeye yönelirdim.

soğutması, pili vs ayrı bir dert. 1000 lümenden sonra ana sorun verimlilik, verimli modeller de çok uçuk fiyatlarda.

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.184
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
gece orman sürüşü vs yoksa bu tarz lümenler gereksiz, zaten 1600 lümenin 5 - 10 dakikayı görmeden 600 - 800 civarına düşeceğine eminim.

bu tarz ciddi lümenleri soğutmak çok zor. ayrıca bisiklet farları belirli bir bölgeyi aydınlatıyor çünkü yaya güvenliği gibi şeylere dikkat edilmek zorunda. böyle modellere para vermektense 800 - 1000 lümen civarında sağlam modellere yönelmek çok daha mantıklı.

1400 - 1500 lümenlik bir model tercih edecek olursam muhtemelen soğutma bloklu ve pili ayrı olan bir şeye yönelirdim.

soğutması, pili vs ayrı bir dert. 1000 lümenden sonra ana sorun verimlilik, verimli modeller de çok uçuk fiyatlarda.
1300 lümen bir saat sonra 800 lümene düşüyor en azından moon vortex pro da öyle.

Awacs7n

Forum Bağımlısı
Tepki
785
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
1300 lümen bir saat sonra 800 lümene düşüyor en azından moon vortex pro da öyle.
ısı ciddi bir sorun hocam, lambayı korumak için cihazlar parlaklık düşüyor.

bisiklette ağırlık derdi olduğu için lamba modelleri bir hayli küçük, küçük hacimde de soğutma büyük bir dert.

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.184
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
ısı ciddi bir sorun hocam, lambayı korumak için cihazlar parlaklık düşüyor.

bisiklette ağırlık derdi olduğu için lamba modelleri bir hayli küçük, küçük hacimde de soğutma büyük bir dert.
4*C de sürüldüğü zaman ısı sorunu diye bir şey kalmıyor.

• Beğen
Tepkiler: TafLan
Tepki
145
İsim
Turgut Hakkı Özdemir
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
4*C de sürüldüğü zaman ısı sorunu diye bir şey kalmıyor.
O cihazı ben de kullanıyorum. (Moon Meteor Vortex pro) Bu gün İstanbulda akşam 7 gibi 5 derece sıcaklıkta boost modundan düşüğe geçmesi 5 dakika falan sürdü.

Burak B.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.988
İsim
Burak
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Magicshine mj816 kullanıyorum kış donemlerinde, 1400 lumende pil bitene kadar yanıyor saatlerce :D Trafikte hızlı gittiğim için güçlü far gerekli. Zaman zaman gücü yetmiyor, çukurları görebilmek için güçlü far gerekli. Bisiklet yolunda ve sıkışık yavaş akan trafikte gereksiz.

Dosyalar

• Beğen
Tepkiler: TafLan ve Esatesat

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.793
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Uzun süre yüksek güçlü ışık için harici bataryalı ürünlerden kullanmak lazım. Hem ışığın ısınması ile bataryanın ısınması birbirinden ayrılıyor hem de soğutucu yüzeyi kat kat büyümüş oluyor. Harici bataryalı ürünlerin çoğu tamamen alu çerçeveli ve yine çoğunda soğutma kanatçıkları/radyatörleri var. Batarya kutularını da çanta dışında tutmak lazım ki zaten çoğu doğrudan kadroya takılabiliyor.

Batarya kutuları (araya birçok ilgisiz ürün kaynadı ama modeller belli): (link)
Bunlardan almayı düşünenler boş kutu olarak almalı. İçine 18650 koyduklarında gümrükten geçemiyor.

Örnek lamba (aşırı abartılı lümen değerlerine bakmayın):
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
Amazon, N11 ve Hepsiburada gibi yerli sitelerde de yurtdışı gelişli olarak benzer modeller var.

• Beğen
Tepkiler: makaram

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.133
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
Magicshine mj816 kullanıyorum kış donemlerinde, 1400 lumende pil bitene kadar yanıyor saatlerce :D Trafikte hızlı gittiğim için güçlü far gerekli. Zaman zaman gücü yetmiyor, çukurları görebilmek için güçlü far gerekli. Bisiklet yolunda ve sıkışık yavaş akan trafikte gereksiz.
saatlerce dediğiniz max 2-3 sanırım? genelde bu tarz pillerin de yapabildiği bu.

bende yurtdışı tatilimden 2000-2300 lumen arası bir ışık ile dönmek istiyorum. kullandıgım lezyne xl1000 den oldukça memnunum. sabah işe erken gittiğim için daha görünür olmak adına 2 ışık kullanmayı düşünüyorum. lezyne çakar modda diğer alacağım ışık ise sabit.

(link)

1706182322326.png
1100 beni rahat rahat götürür getirir gibi.

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
7.061
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
Harici güç kaynağı ile çalışan üç tane ön lambam var. Bunları powerbank ile zevkle kullandım bir süre.

Ancak sarsıntılı bir ortam sunan bisiklet ile USB portları arasında bir geçimsizlik var. Bir süre kullandıktan sonra bisiklet yolculukları,
hem lambaların kablo uçlarındaki erkek USB, hem de powerbank cihazlarının dişi USB konnektörlerinde gözle görünmeyecek, minnak
gevşemelere sebep oluyor. Netice olarak anlık akım kesiliyor, fener off moduna geçiyor. Tekrar düğmesine basarak ışığı yakmak gerekiyor.

Başlarda çok seyrek gerçekleştiği için insan tahammül ediyor. Sonra zamanlar dakikada iki, üç, beş kere olmaya başlayınca gidip başka powerbank alıyorsun. Sonuç değişmeyince başka lamba alıyorsun. (O zamanlar kur düşüktü, elektronik aletler çok hesaplıydı :snzdglsn:)

Üç lamba ve üç powerbank denemesi sonrası harici güç kaynaklı modellerden soğuyorsun ve dahili olanlara geçiş yapıyorsun.
Birkaç marka model deneyip verimlerinden memnun kalmayınca Moon tarikatına geçiyorsun. Nihayet muradına eriyor,
yıllarca mutlu, mesut, verimli ve performanslı gece sürüşlerine kavuşuyorsun :ssrtcbya:

USB haricinde yuvarlak konnektörlü harici cihaz da denedim. O daha da çabuk yalama oldu. Kesin çözüm lehimlemek sanırım.

• Beğen
Tepkiler: makaram

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.184
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
O cihazı ben de kullanıyorum. (Moon Meteor Vortex pro) Bu gün İstanbulda akşam 7 gibi 5 derece sıcaklıkta boost modundan düşüğe geçmesi 5 dakika falan sürdü.
Benimkisi 1 saat 1300 lümende kalıyor sonra otomatik olarak düşüyor doğal olarak. Belki sizin alette sorun vardır.

Burak B.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.988
İsim
Burak
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
saatlerce dediğiniz max 2-3 sanırım? genelde bu tarz pillerin de yapabildiği bu.

bende yurtdışı tatilimden 2000-2300 lumen arası bir ışık ile dönmek istiyorum. kullandıgım lezyne xl1000 den oldukça memnunum. sabah işe erken gittiğim için daha görünür olmak adına 2 ışık kullanmayı düşünüyorum. lezyne çakar modda diğer alacağım ışık ise sabit.

(link)

314111 dosyayı görüntüle
1100 beni rahat rahat götürür getirir gibi.
Harici pil ile çalışıyor ve 8.4v voltaja sahip. Daha az ısınıp daha fazla verimle yanabiliyor. Kendi gelen pil ile 1400lumende 3saat civarı yakıyor, pil kapasitesini artırırsan 6saat ve daha fazla yakabilirsin. Bu seferde ağırlaşıcak :) Zaten kendisi ağır, standart pil paketi 4 adet 18650 seri bağlı olarak geliyor. Standart pil paketi ile sadece flood ışıkları yakarsan (kısa menzil geniş açı) 7 saat suruyor ortalama. Harici pilli farlar avantajlı, magicshine kanıtlamış marka. 2012de aldım halen kullanıyorum her kıs sezonu hergun :)

• Beğen
Tepkiler: TafLan ve Esatesat