Ön çapraz bağım koptu

Tepki
7
İsim
Metin Burak Özçelik
Bisiklet
b'Twin
@Ahmet Bilge Kaan AKIN
bende geçen kış halı saha maçında sol bacağımın ön çapraz bağ ve menisküsleri zedeledim.2 kere mr çekidim doktorlar ameliyata gerek olmadığını söylediler ama dizimde sürekli ağrı var daha iyi bir doktora görünmeyi düşünüyorum

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ahmet Bilge Kaan AKIN

Doktor kesin teşhis koyduysa. Hafif tempo yürüyüş ve esneme hareketlerinden başka yapabileceğin çok bir şey yok. Benim ağrım olduğu için doktor bana kas gevşetici vermişti ortalıkta sarhoş gibi dolaşıyordum. o yüzden ağrı kesicilerde tavsiye etmiyorum

Şöyle bir site var ;

(link)

En sevdiğim bilgisayar başındayken filan yapabiliyorum

Burada yazan hareketleri yapabilirsin. doktorlarda genelde benzer hareketleri içeren bir kağıt veriyorlar. bu hareketler benim sabrımı çok zorladığı için yapmamıştım. tavsiyem günde 10 km civarı yürüyüş ve esneme hareketlerini yaparsan ilaç gibi gelecektir

bisikletten kaynaklanabileceğini düşündüğüm için;

Selen olması gerekenden az da olsa ileride ise dizlere binen yük çok fazla artıyor. Pedala basış şeklinde çok önemli dizin ile pedalın paralel olması lazım.Diz pedaldan yatay olarak uzaklaşırsa bu da dizlere zarar verebilir

Günlük hayatta;

Merdiven inip çıkarken, yürürken, ağır bir şey kaldırırken dizin ayak parmaklarını geçmemesi gerekiyor. Farkında olmasak bile dizleri aşırı zorluyoruz bunlara çok dikkat etmek lazım

Şu anda benimde dizim ağrıyor ama eskisi kadar değil en azından günlük hayatımı etkilemiyor. Tekrar sağlam bir doktora gözüksem iyi olacak gibi

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Pamuk
Hocam en son gittigim doktor bana ayagini dumduz yapma ve tam kirikta yapma bi sure demisti. Yarin spor hekiminden daha kesin bi bilgi alacagim, ozel hastanede doktora gitmistim de teshisi icime sinmedi. Her doktor farkli bir sey soyleyebiliyor bu konular hakkinda :(

Tesekkurler hocam paylastiginiz bilgiler icin. Fizyoterapist bi arkadasimla da bu konulari konusup, onerdigi hareketleri buraya yazarim. Ayni sorunu yasayan arkadaslara yardimci olsun.

Cekilecek bir sanci degil o kadar diyim. Herkese gecmis olsun :)

Hevesli

Aktif Üye
Tepki
260
@Pamuk arkadaşın verdiği linkteki egzersizler fazlasıyla işinizi görecektir, yalnız düzenli olarak yapmanız gerek. Benimde çapraz bağlarda kısmi yırtılma var, egzersiz yapmadığım zamanlar ağrıyor, yapınca iyileşiyor. Meğersem bu bağlar kendi kendine iyileşmeyen, diz çevresindeki kasların güçlenmesiyle yükün bağlardan alınması sonucu ağrının kesildiği bir rahatsızlıkmış. Yalnız ben aldığım tavsiyeler üzere bisiklet sporuna başladım, diz çevresindeki kaslar güçlendi, ağrılar kesildi. (* bilek ağrısı başlayınca bisiklete ara verdim, diz çevresi kaslar zayıfladı, ağrılar başladı. ironik, değil mi.)

Ameliyata yönelmeyin, orjinalin yerini tutmuyor hiç bir şey.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Furkan20
Hocam ben hayat boyu spor yaptim, yani neden simdi, ne oldu da capraz bagda sorun oldu :D

@Hevesli
Aynen hocam fizyoterapistim de oyle dedi, cumartesi gelecek guclendirme hareketleri verecek. Guclendirmezsem kopmaya gidiyormus diyorlar

Furkan20

Üye
Tepki
7
İsim
Furkan Tomaşoğlu
@Hastateker hocam şimdi spor yapıyoruz ama doğru vücüt biyomekaniğinde yapıyor muyuz o önemli.
ön çapraz bağ bide cok pis bişey.Heran nolcagı belli olmayabiliyor.Bi hastam vardı kocası celme takmıs şakasına düşmüş tutuyum derken ikisi bir yere kapaklanmıslar ve ön çapraz bağı kopmus.yaralanma mekanizması önemli biraz.

Guanzo

Aktif Üye
Tepki
88
İsim
Mehmet
Bisiklet
Ghost
@Metin Burak

Bende de ağrı var şikayetçiyim bundan doktor ameliyata gerek yok dedi nedense. Ne yapmam gerekiyor bende bilmiyorum.

anathema__

Üye
Tepki
2
İsim
Barış
Bisiklet
Bianchi
On capraz bag ameliyatlarında bazı doktorlar ameliyat derken bazıları ise ameliyatı tavsiye etmem güçlendirme hareketleri yapın diye söylerler. Uludağ da ön çapraz bağimi kopardigimda bir doktor ameliyat olmamı, başka bir doktorda ameliyat olmama gerek olmadığını güçlendirme hareketleri yapmam gerektiğini söylemişti. AsLinda ameliyatı onermeyen doktor bu ameliyati yapmayı bilmiyormus :)) Ameliyat olmamı öneren doktor ilerde menisküs yirtigina cevirebilir çünkü dizinde boşluk çok fazla bu guclendirmeyle olmaz diye beni uyarmisti. Ben malesef ameliyat olma diyen doktoru dinledim ve menisküs parçalı kopmuş. Ameliyat olma diyen o doktor arkadaş menisküs yirtigini fark etmemiş :)) ve 2 ay yırtık menisküs ile ayak güçlendirmeye ugrasmisim. Tek tavsiyem işin ehli doktora gitmek ve Arkadaşların dediği yürüyüş ve hareketler...şimdiden geçmiş olsun

torquehp

Üye
Tepki
52
İsim
Muhammet d.
@Furkan20 bey merhaba. Tfcc hakkında bilginiz var mı ? Çeşitli sebebler dolayısıyla 8 ay gecikti ameliyat ve daha da gecikecek maalesef. El cerrahı da pek yok sehirde maalesef. Gunluk hayatta cok rahatsoz ediyor ancak universiteye gitmem gerekiyor. Bu gidişle sömestırda yada seneye yazın ameliyat olabilicem. Yanlış mı yaparım sizce ?

Furkan20

Üye
Tepki
7
İsim
Furkan Tomaşoğlu
@torquehp direk ameliyatı önermiyorum hocam 4-6 hafta fizik tedaviye gidiniz fizyoterapist eşliğinde egzersiz+günlük yaşam aktivitelerindeki düzeninizi şekillendirecek tavsiyeler alınız.Ameliyat son çare.Rehabilitasyonuda uzun sürer

torquehp

Üye
Tepki
52
İsim
Muhammet d.
@Furkan20 tfcc içinde fizyoterapi ile iyileşme mümkün mü ? Peki bu ağırta ağırta mı olmakta ? Mâliyeti ne kadar tutabilir tahminen ?

Ve hocam günlük işlerimi yaparken çok çıtırdıyor. Endişeleniyorum. Korkmalı mıyım ? Daha kötü bir hâl alabilir mi ? Bileğimin orası cıkıntı şeklinde bi yükselti olarak duruyor. Fizyoterapu ile bağ birbirine bağlanıp, o bölge eski formuna dönebilir mi ?

Furkan20

Üye
Tepki
7
İsim
Furkan Tomaşoğlu
@torquehp elinizin durumunu görmeden ezbere konuşamam fakat şunu unutmayın vücut kendi kendini tamir eder zaten eliniz olsun kolunuz bacagınız onu öyle bırakmaz,fizyoterapistlerde bu iyileşmeyi hızlandırır.şehrinizdeki bir fizyoterapiste görünün derim.Ağrınız azalır en azından gün gün hissederseniz bu azalmayı hemen bir anda olcak bişi değil çünkü.Eğer ameliyatlık bişi varsa dokunmazlar zaten.Ameliyat sonrası eski halini almasıda zaman alıcak.en azından deneyerek ameliyat olun aklınızda soru işareti kalmaz.Devlet hastanesine gitmeyin özel hastaneleri tercih ediniz.

mmeerrttt

Üye
Tepki
132
İsim
Mert
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Diğer
selamlar, gördüğüm kadarıyla ameliyat olup olmama konusundaki kararlar genelde somut verilere dayandırılmadan verilmiş. 4 gün önce ön çapraz bağ ameliyatı olan biri olarak ben de tecrübelerimi aktarmak isterim.
çoğunluk gibi bir futbol müsabakasında ani durma sebebiyle sağ ön çapraz bağımı kopardım yaklaşık 3 ay önce. bu süreçte MR sonuçlarımı 3 farklı doktora gösterdim ki bunlardan ikisi spor yaralanmaları üzerine yoğunlaşan kişilerdi (sonuncusu ömer faruk taşer ülkede 1 numaradır, zaten ameliyatı da kendisine oldum). 3 doktor da bana ameliyatı önerdi, ama olmasan da olur diye eklediler. burada ameliyatı şiddetle önerme sebepleri yaş. ön çapraz bağ kopuk olsa da üst adele kaslarını güçlendirerek insan hayatına devam edebiliyormuş, belli bir yaşın üzerindeyseniz bu ameliyatı olmadan da hayatınıza devam edebilirmişsiniz, tabi çoğu spordan mahrum kalarak. şunu da ekleyelim insan vücudu kendini yenileyebilen bir yapıya sahip olsa da kopuk bir çarpaz bağ aradan 10 yıl geçse de kendini yenileyemiyor, kendime iyi bakayım sıkı antreman yapayım diye düşünüyorsanız maalesef kopuk çapraz bağınız üzerinde bir etkisi olmayacak.
28 yaşında olduğum için doktorlar şiddetle ameliyat olmamı tavsiye ettiler. 3 aydır hayatımı spor yapmadan dedikleri gibi idame ettirebiliyorum fakat bağ koptuğu için bundan 20-25 yıl sonra dizdeki kemiklerin üst üste binip bir süre sonra aşınması sebebiyle kireçlenme başta olmak üzere çok daha büyük problemlerle karşılaşabilirmişim, adım atamayacak noktaya gelinebiliyormuş bu örneklerde. hem bunu yaşamak istemediğimden hem de spordan uzak kalmak istemediğimden ameliyatı oldum, şimdi uzun bir iyileşme süreci var. ameliyat konusunda kararsız kalanlara umarım fikir verebilmişimdir.

Son düzenleme:

Efe ÇEPEL

Daimi Üye
Tepki
983
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
sağ diz ön çapraz bağım ilkokul ikinci sınıftan beri kopuk. yaklaşık 22 senedir.

bu süreçte birçok doktorla görüştüm, ameliyat öneren de oldu önermeyen de. ancak bunun keyfe keder bir operasyon olduğu yönünde hemfikirdiler. ikili mücahadele içeren futbol, basketbol, güreş gibi sporların yasak olduğunu buna karşılık bisiklet, yürüyüş, koşu, tenis gibi bireysel spor aktivitelerin serbest olduğunu söylediler.

benim bu yasaklı sporlarda pro hedefim olmadığından ve en önemlisi dizimde stabilite sorunum olmadığı için(varsa ameliyat) ameliyat olmadım.

olanlardan şunu biliyorum; ameliyat çok zorlu bir süreç, kendisi bir saat sürüyor ama sonrasında 1 yıl azimle fizik tedavi yapmanız gerek. yine belli bir süre ikili sporlardan uzak durmanız lazım. çünkü bağ yerine kalf kasından doku kesip koyuyorlar ve bu dokuyla beraber kasları güçlendirmeniz lazım. aksi durumda tekrar kopma ihtimali yüksek.

o yüzden bu ameliyatı olmak isteyen iyi karar versin derim. artıları ve eksileri var.

fztserhat

Daimi Üye
Tepki
370
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ön çapraz bağ tamiri geçmişte keyfe keder bir operasyon olarak görülmekle birlikte günümüzde ÖÇB'nin diz biyomekanisindeki rolünün daha iyi anlaşılması ile bu görüş terkedilmiştir. Tamir edilmeden bırakılmış ÖÇB dizde bir çok sekonder probleme neden oluyor ve geri dönüş çok zor hatta imkansız hale geliyor. Ne kadar spordan uzak durulsa da, ne kadar dikkat edilse de engel olmanın mümkün olmadığı hareketler önce medial menisküs arka boynuzuna sonra da uzun dönemde eklemi oluşturan kemiklere zarar veriyor. Benim fizyoterapist olarak çalışmaktan en çok zevk aldığım hasta gruplarindan birisidir ÖÇB tamiri yapılmış hastalar. Düzgün yapılmış bir operasyon sonrası geri dönüş kolay ve hızlıdır. Tabi ki her ameliyat zordur fakat ÖÇB tamiri öncesi ve sonrası ile görece olarak daha kolay bir operasyondur. Benim bu yaralanmayı geçiren kişilere tavsiyem bu alanda tecrübeli bir cerrah ile operasyonu vakit kaybetmeden gerçekleştirmeleridir. Sonrasında en az 2 ay fizyoterapi uygulanması elzemdir. Operasyon öncesinde yapılacak fizyoterapinin en az operasyon sonrasında yapılan kadar faydalı olduğu da unutulmamalı ve mutlaka sürece dahil edilmeli.

Umarım kimse bu yaralanmayı yaşamaz, yaşayanlar da bir an önce sağlığına kavuşur.

The Working Dead

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Eb
Başlangıç
2022—23
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba, bende 10 gün önce bisikletimle viraj dönerken kayıp sol tarafıma düşmüştüm. Darbeyi sol kolum, sol dirseğim ve sol dizim aldı. Aynı gün acile gittim röntgen çekildi kemiklerde sorun yok dendi. Ancak röntgende sadece kemikler görünüyor. Ağrı kesici ilaç ve jel verildi. Doktor ağrın geçmezse mr çektir demişti. 10 gün oldu ve geçmedi hatta merdiven çıkarken veya dizime yük bindirirken, uzatırken ve gererken çok acıyor. Zorlanıyorum. Devlet Hastanesi'ne tekrar gittim MR için Kasım ayına randevu verildi. Özele gitmeyi düşünüyorum. Sorun ne olabilir?

Tepki
419
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba, bende 10 gün önce bisikletimle viraj dönerken kayıp sol tarafıma düşmüştüm. Darbeyi sol kolum, sol dirseğim ve sol dizim aldı. Aynı gün acile gittim röntgen çekildi kemiklerde sorun yok dendi. Ancak röntgende sadece kemikler görünüyor. Ağrı kesici ilaç ve jel verildi. Doktor ağrın geçmezse mr çektir demişti. 10 gün oldu ve geçmedi hatta merdiven çıkarken veya dizime yük bindirirken, uzatırken ve gererken çok acıyor. Zorlanıyorum. Devlet Hastanesi'ne tekrar gittim MR için Kasım ayına randevu verildi. Özele gitmeyi düşünüyorum. Sorun ne olabilir?
küçük bir şehirdeyseniz ve üniversite hastanesi varsa şehrinizde bence orada ücretli mr çektirin. bende bir düşüşten sonra dirseğimden mr çektirmek istediğimde3 ay sonrasına randevu vermişlerdi. ücretli yaptırmak istiyorum dediğimde 2 gün sonra çektirmiştim. 2-3 ay oldu sanırım 300 lira almışlardı galiba. bu arada eklemler kolay iyileşmeyen yerler. bende dirseğimi 2-3 hafta rahat hareket ettiremedim. yük bindiremedim uzun süre. şöyle düşün normalde 30 şınav çekebilirken 3 ay boyunca şınav çekemedim. diz içinde bence uzun bir iyileşme süreci olacaktır. geçmiş olsun tekrardan.