Okçuluk sporuna başlamak istiyorum, ilgili arkadaşlar bilgilerimizi paylaşalım...

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bisiklet
Salcano
benim eskiden beri aklıma yatmayan bir nokta var ama konunun cahili olduğum için yazdıklarım çok havada kalabilir.
yayın üzerinde envai çeşit ayarın çubuğun olması bana tuhaf geliyor. olması gereken standartları belirlenmiş yalın bir yay ve ok ikilisi değil midir?
ondan sonrası tamamen atıcının kabiliyetine kalmalıdır.

• Beğen
Tepkiler: katabasis
Scudo

katabasis

Üye
Tepki
32
İsim
Cihat
@Ahmet Ayaz
Haklısınız ancak onlar geleneksel ve savaşlarda kullanılan doğal yöntemlerle yani aşil tendonu vs. üretilen yaylarda mümkün.

Bizim kullandıklarımız metal alaşımlarla geliştirilmiş ve belli bir basınca dayanması gerekenler.
Üzerinde nişangah, clicker dediğimiz atmamızı uyaran tetikleyici, ok yuvası, önde titreşim emiciler ve basınç dengeleyici vb. malzemeler bulunuyor.
Sizin atış sırasında ilgilenmeniz gereken iki yer var. Biri nişangahınız, diğeri de click sesini duyduğunuz kısım.
Diğer aparatlar salınım ve sabit bir atış için önemli :)

FireStorm

Üye
Tepki
21
İsim
Uğur
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Makaralı yay yada olimpik klasik yay bisiklet sporu gibi teferruatlı ve masraflı bir spordur.
Bir kaç naçizane tavsiyede bulunayım.

Eğer bu işe merak saldınız ve daha önce elinize hiç yay almadıysanız İstanbul için yazıyorum; mevcuttaki bir kaç okçuluk kulübünde en fazla bir kaç derste yay tutmaya ok atmaya başlarsınız.
Misal demkada ilk bir saat içinde önce yayı usulunce tutmayı öğretirler sonra çekmeyi ve ilk bir saatin sonunda yaya bir ok yerleştirip hedefe attırırlar.
Bir aylık bir kurs görüp haftada 3 saat eğitim aldığınızda bir ayın sonunda kendi edineceğiniz yayınızla pek ala ok atmaya başlayabilirsiniz.

Diğer bir tavsiyem ise gittiğiniz kulüplerde sizi havaya sokarlar bir sürü para ödeyerek ekipman satın almayın. Adamların nerdeyse tamamı bu ekipman alışverişinden para kazanıyor.
Ekipman yay ok seçerken sanki bir hafta sonra atış turnuvasına girecek ve kupa alacakmışsınız gibi bir hava yaratılarak olabilecek en pahalı ekipmana yönlendiriyorlar.
Bu okçuluk işine şimdiye kadar 30bin TL para harcamış bir ok atma heveslisi olarak yazıyorum bunları..

Eğer ok atma işini sevdiniz ve kendi ekipmanınız olsun istiyor iseniz facebook üzerinde bu alım satımla ilgili bir grup var ona dahil olabilrsiniz.
sahibinden üzerinde bu ekipmanı uygun fiyatla satanlardan alabilirsiniz.
Şöyle bir örnek vereyim; sıfır alınmış bir bisiklet nasıl ikinci elde bazen yarı fiyatına satılabiliyorsa aynen okçuluk ekipmanına sıfırının yarısı yada daha azını ödeyerek satın alabilirsiniz
.
Size bu konuda en çok lazım gelecek şey kol boyu ölçünüzdür.
Ben mesela 27'' kol boyuna sahibim.. 50-60 libre yayla çok rahat atış yapıyorum.
Gittiğiniz kulupte ilk soracağınız benim kol boyum kaç diye sorun.

Ben bir kaç farklı kulübe gidip ok attım. sonra atölyeye bir hedef kurdum orada kendim atmaya devam ediyorum.
Eğer sizin hedef koyup ok atacak bir alanınız yoksa seyyar taşınır bir hedef edinerek boş bulduğunuz bir yere koyup tabi güvenliğe azami dikkat ederek ok atarsınız.
aynı bisiklet sporu gibi ok atma sayınız çoğaldıkça hedefte 10 vurmak çok kolay bir hale gelecektir.

Bir diğer hatırlatma ; güzel ok atıyorsunuz dediniz ki ben lisans çıkarıp bireysel olarak katılırım turnuvalara.. Kamuflaj renk yay ve ekipmanlar turnuvalara kabul edilmiyor. o yüzden yay ve ekipman seçerken ben hedefe de atarım istersem ava çıkarım istersem de turnuva yaparım derseniz bu yasaklama işini bir hatırlayın.

Crossbow seven arkadaşlar içinde bir uyarı; Arbalet , Tatar yayı yada bilinen adıyla Crossbow almak satmak kullanmak 6136 sayılı kanuna göre suçtur. ne kadar güzel bir makine olsalar da almak satmak kullanmak başınıza iş açar.

Bu yazdıklarım ile ilgili sormak istedikleriniz olursa cevaplamaya çalışırım.
Saygılar.

BarkinD

Yola bakan,lastik yakan :)
Tepki
487
İsim
Barkın DEMİRKIRAN
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@FireStorm a katılıyorum bir profesyonel bir kulüpte başlamanız işi öğrenmek açısından çok iyi olur. Bisikletten önce 6 yıl okçuluk tecrübem oldu :) burdan Gülşen hocaya selamlarımı gönderiyorum benimle çok ilgilendi :)

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
@FireStorm Bilgiler güzel. Ama maalesef yasak olan her türlü silah kuzey bölgelerimizde, yaban domuzu, hindi vb. birçok hayvanın avlanmasında ve kişisel olarak rahatça kullanılıyor. Özellikle crossbow oldukça yaygın, kendileri de yapıyorlar.