Oğlum için denge bisikleti önerisi

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
Ben oğluma taytay almıştım. Hem evde hem de dışarıda rahatça kullandı. Tahta olduğu için benzer örneklerine oranla daha hafif olma ihtimali de var. Tahta olması sebebiyle aynı zamanda görüntüsü de oldukça güzel.

(link)

Scudo

altuncu

Üye
Tepki
95
İsim
ilker onur altuncu
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
Merhaba.. Biz oğluma (link) aldık. Bahçemizde kullanıyoruz, 2-4 yaş için uygun. Tavsiye ederim.

cratos

Üye
Tepki
0
İsim
emel
Bisiklet
b'Twin
@gizemgizem tahta istememe sebebiniz nedir. Ben de oğluma almak istiyorum ama birçok kişiden aynı şeyi duydum tahta istemiyoruz diye. Ama sebebini anlayamadım. Mamatoyzun bisikletini beğenmiştim alcaktım bu yüzden vazgeçtim. Merak ediyorum da

SekondeR

Üye
Tepki
1
Merhaba,
Konu çok uzun süre önce açılmış ancak bir konu hakkında fikir almamda yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Oğlumun ayağı 1.5ay kadar önce kırıldı, 2 veya 3 hafta sonra alçısı çıkarılacak ve doktorunun dediğine göre alçı sonrası hem acıdan hem de psikolojiden dolayı 1-2 ay yürümek istemeyebilirmiş. Doktor bu yüzden hem hareket etmesine özendirici olması için hem de fizyolojik olarak iyileşmesine yardımcı olması için denge bisikletini tavsiye etti. Maalesef türkiye'de denge bisiklet kullanımı hala çok düşük bu yüzden piyasada çok az marka var ve bunların fiyatları çok ama çok yüksek. Bir Puky nin kalitesinde veya ergonomisinde değilken almanyadaki fiyatına burada çok daha düşük kaliteli denge bisikletleri gördüm.

2.el sitelerinde de forum Market alanında da göremedim. Bu kadar yoğun anne baba bisiklet sürmeyi seven insanın bulunduğu yerde acaba çocukları için alınan ancak artık kullanılmadıkları/küçük geldikleri için satılan denge bisikletlerinin olduğu bir yer / konu var mıdır?

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

necmeddin

Acemi Balıkçı
Tepki
12.807
İsim
necmeddin
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@SekondeR çok geçmiş olsun , yavrucağa Rabbim acil şifalar versin. Yaşı müsaitse scooter da faydalı olur diye düşünüyorum. Denge bisikleti ile mantığı aynı. Oturaklı modelleride var
(link)
Çocuk kaç yaşında araştırma yapabilirim. Vaktinizi ve emeğinizi bu uğraşla tüketmenin birde.

z_g_h

Daimi Üye
Tepki
494
İsim
Ziya
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Küçük güzel bir bisiklet alıp aynakolu pedalları zinciri sökerek kullandırmak acaba uygun olur mu diye düşündüm bir an ama bilemiyorum. Hem dengeyi cozunce parçalar geri takılıp kullanılır.

• Beğen
Tepkiler: necmeddin

necmeddin

Acemi Balıkçı
Tepki
12.807
İsim
necmeddin
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Küçük güzel bir bisiklet alıp aynakolu pedalları zinciri sökerek kullandırmak acaba uygun olur mu diye düşündüm bir an ama bilemiyorum. Hem dengeyi cozunce parçalar geri takılıp kullanılır.
Evet aynı düşünce bendede hasıl oldu. Arkadaş müsait değil. Fırsat bulursa okur.

K

kumulus

Misafir
Ben oğluma ve kizima bisiklet sürmesini hafif yokuş bir yolda denge bisikletini yokus aşağı sürdürerek ogretmistim. Yokuşun altına gelince eşim bizi arabayla yukarı taşıyordu. Iki çocukta da aynı yokusta 15-20 sorti yaptık ve olay çözüldü. Ben çocukların yanında koşup seleden emniyet alıyordum biraz iki büklüm koşmak gerekiyor elbet. Bisiklet sürmeyi öğrenirken pedal çevirmek, sonucu geciktiriyor bence. Dengede kalmayı ve hız kontrolünü öğrenmek çok daha önemli. Çocukların zaten bacak kas gücü de pedal basmak için yetersiz oluyor. Eger çocuğun boyuna uygun bisiklet varsa öğretmek için başta pedallari sökmek mantıksız değil kesinlikle. Pedal çevirmenin acelesi yok. Onu öğrenmesi zaten daha kolay. Bir de iyi bir fren elcigi olmalı ki hızını kontrol etmeyi de anlasın. Başarılar! 😀

SekondeR

Üye
Tepki
1
@SekondeR çok geçmiş olsun , yavrucağa Rabbim acil şifalar versin. Yaşı müsaitse scooter da faydalı olur diye düşünüyorum. Denge bisikleti ile mantığı aynı. Oturaklı modelleride var
Sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-spor-bisiklet-sifir-binkos-denge-bisikleti-balance-bike-sifirdir-749933109/detay

Çocuk kaç yaşında araştırma yapabilirim. Vaktinizi ve emeğinizi bu uğraşla tüketmenin birde.
@necmeddin iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi çok zaman bulamadığım için anca girebildim. Oğlum geçen hafta 3 yaşına girdi ve 99cm boyunda . 1.5 sene önce oturaklı scooterla başladı, 1 senedir de Oturaksiz kullanıyor. Belki tekrardan oturagini geri koyabilirim ama sanırım o aşamayı geçtiği icin bu onu çok da motive etmeyecektir diye düşünüyorum. Yanılıyor olabilirim. İyi bir denge bisikleti hem keşfetme hissi hem de yeni bir macera gibi görüp kendi isteği ile bol bol kullanmaya çalışıp pratik yapabilir sanki.

@z_g_h dediginiz gibi direkt çıkarmak yeterli olur mu acaba? Ekstra birseyler takıp bir şekilde boş kalan noktaları doldurmak gerekir mi acaba? Direkt söküp takmaya hakim olmadığım için saçma birsey demiş olabilirim kusura bakmayın.

• Beğen
Tepkiler: necmeddin

necmeddin

Acemi Balıkçı
Tepki
12.807
İsim
necmeddin
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@SekondeR zincir kolay çıkar , pedallarda öyle ayna kol için anahtar lazım , bisikletçi yapar o işi , tam denge olmayacağı için denge tekerini ilk etapta sökmeyin derim. Yahut denge tekeri takılı değilse denge tekeri takın derim. Çocuklar tez atlatırlar.12 jant bisiklet bu işi görür . Yenisine de gerek yok ikinci el olsada olur.

saredsa

Üye
Tepki
11
İsim
Cem
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Nerde yaşıyorsunuz?
Benim oğlan 2,5-3 yaş arası puky denge bisikletinde öğrendi. Şimdi 3 yaşında hafif rampadan kayıyor büyük bir keyifle. Şimdi uygun ebatta pedallı bisiklet alacağız.
mesaj atın anlaşırız belki de.

• Beğen
Tepkiler: SekondeR

SekondeR

Üye
Tepki
1
Nerde yaşıyorsunuz?
Benim oğlan 2,5-3 yaş arası puky denge bisikletinde öğrendi. Şimdi 3 yaşında hafif rampadan kayıyor büyük bir keyifle. Şimdi uygun ebatta pedallı bisiklet alacağız.
mesaj atın anlaşırız belki de.
Sanırım mesaj gönderme yetkim yok veya bulamadım :S

gamzekr

Üye
Tepki
0
İsim
Gamze Dağlı
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Şehir - Tur

saredsa

Üye
Tepki
11
İsim
Cem
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Tabi ki özelden konuşalım lütfen.

Ertunç Öner

Aktif Üye
Tepki
233
Bisiklet
Sedona
Az önce ikinci el mamatoyz aldım letgo aracılığıyla. Aldığım arkadaşta ikinci el almış, gayet iyi durumdaydı ve bir ürünün bu şekilde sürdürülebilirliğinin sağlanmasını seviyorum.
Tabi ülkemizde ikinci el fiyatları absürt biçimde olduğu için çok gelişmiyor. Seneye bu zamanlar almayı düşünenler için potansiyel satıcıyım :)

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.

MutluGezgin

Daimi Üye
Tepki
398
İsim
Ali
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Biz taytay kullanmıştık. Bizim oğlan scooter ve bisiklet olayına çok çabuk alıştı. 2 yaşında scooter ve 2,5 yaşında da denge bisikletine başladı. Biz hiçbir şey öğretmedik, tamamen kendi kendine öğrendi.

Bisiklete geçişi de 4,5 yaşında oldu. Pedallı bisiklete oturttum ve bisikleti hafifçe ittim... Bu kadar. Bisiklet sürmesini 2 dakikada öğrendi. Bir tek pedal çevirme kavramına alışması gerekti ilk başlarda. Denge bisikletinde yavaş gidince sorun olmuyor ama normal bisiklette denge gidiyor ya, biraz bununla problem yaşamıştık.

Denge bisikleti çocuklar için gerçekten de çok güzel birşey.

Tepki
225
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Konuyu hortlatayım kızım Aralık’ta 3 yaşına girecek denge bisikleti alsam mı diye düşünüyorum. Ne dersiniz? Diğer çocukların bisikletlerini görünce çok heves ediyor. Dört tekerli bisiklet alıp alıştırmak mı yoksa denge bisikletiyle öğrenmesini sağlamak mı daha iyidir acaba?

krank

Aktif Üye
Tepki
295
İsim
Onur G.
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Konuyu hortlatayım kızım Aralık’ta 3 yaşına girecek denge bisikleti alsam mı diye düşünüyorum. Ne dersiniz? Diğer çocukların bisikletlerini görünce çok heves ediyor. Dört tekerli bisiklet alıp alıştırmak mı yoksa denge bisikletiyle öğrenmesini sağlamak mı daha iyidir acaba?
Denge bisikleti ile başlamak çocuk için daha avantajlı ve eğlenceli. Hafiflik o yaşta daha da önem kazanıyor. Bizim çocuk Firstbike marka bir bisikletle başladı ve hem çok eğlendi hemde bisiklet açısından bütün temel konuları çözdü.
Denge bisikleti almanın tek sıkıntılı yanı etrafta sürekli bu bisikletin pedalı nerde sorusuna muhattap olmak.

• Beğen
Tepkiler: Bilge kağan

Theo3232

Aktif Üye
Tepki
311
İsim
Berkan yildiz
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
1,5 yaşındaki oğluma almıştım. Su an iki yaşında. Çok yakında normal pedallı bisiklete geçer diye düşünüyorum. Biz çok faydasını gördük tavsiye ederim. Bu arada decathlonda satılan inride 100 modeli bizdeki.

• Beğen
Tepkiler: Bilge kağan