Ofis hayatı, uçak yolculuğu kadar riskli

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında H.Can DEMİREL tarafından paylaşıldı.

 1. H.Can DEMİREL

  H.Can DEMİREL Bisikletkolik

  Kayıt:
  25 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.233
  Beğeniler:
  995
  Şehir:
  Muğla
  Seviye:
  Büro çalışanları damar trombosisi riskine uçak yolcularından daha fazla meyilli...

  AA
  Güncelleme: 05:23 ET 12 Mart 2007 Pazartesi

  WELLINGTON - Yeni Zelanda’da yapılan bir araştırma, uzun saatlerini masa başında hareketsiz geçiren büro çalışanlarının, damar trombosisi riskine uzun uçak yolculuğu yapanlardan daha fazla meyilli olduğunu ortaya koydu.

  Sonuçları basın aracılığıyla duyurulan, Wellington Tıbbi Araştırma Enstitüsü’nden Richard Beasley başkanlığındaki araştırmaya göre, damar trombosisi yüzünden hastaneye yatırılanların üçte biri, bilgisayar başında uzun saatler oturan büro çalışanları.

  Araştırmada, çalışmada incelenen 62 kişinin yüzde 34’ünün büro çalışanı, yüzde 21’inin de kısa süre önce uzun uçak yolculuğu yapanlar olduğu ortaya çıktı.

  Profesör Beasley, damar trombosisinden mustarip bazı büro çalışanlarının günde 14 saat bilgisayar başında oturduğunu, bazılarının da hiç ayağa kalkmadan 3-4 saati masa başında geçirdiğini söylediğini ifade ediyor.

  Uzun uçak yolculuğunda ortaya çıkan ve kimi zaman ölümcül de olabilen damar trombosisi aslında haksız yere “ekonomi sınıfı sendromu” olarak adlandırılıyor çünkü her sınıf uçuşta bütün yolcuları etkilediği görülebiliyor.


  Kaynak:www.ntvmsnbc.com.tr
   
 2. cobike

  cobike Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  3 Şubat 2007
  Mesajlar:
  658
  Beğeniler:
  318
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  çok aydınlatıcı sahiden. bu durumlar için, yani uçak vb hareketsiz beklenmek zorunda olan yolculuklar için çeşitli egzersizler var. sboyun, bacaklar, kollar çeşitli basit hareketlerle çalıştırılıyor. bunları önemi büyük olsa gerek.sanırım onları daha fazla dikkate almak durumundayız...
   
 3. abrean

  abrean Kıdemli Üye

  Kayıt:
  20 Kasım 2006
  Mesajlar:
  298
  Beğeniler:
  376
  Şehir:
  Mersin !!!
  Seviye:
  bilgilendirmeniz icin tesekkurler