Ofis hayatı, uçak yolculuğu kadar riskli

H.Can DEMİREL

Forum Bağımlısı
Kayıt
25 Temmuz 2006
Mesaj
1.232
Tepki
964
Şehir
Muğla
Büro çalışanları damar trombosisi riskine uçak yolcularından daha fazla meyilli...

AA
Güncelleme: 05:23 ET 12 Mart 2007 Pazartesi

WELLINGTON - Yeni Zelanda’da yapılan bir araştırma, uzun saatlerini masa başında hareketsiz geçiren büro çalışanlarının, damar trombosisi riskine uzun uçak yolculuğu yapanlardan daha fazla meyilli olduğunu ortaya koydu.

Sonuçları basın aracılığıyla duyurulan, Wellington Tıbbi Araştırma Enstitüsü’nden Richard Beasley başkanlığındaki araştırmaya göre, damar trombosisi yüzünden hastaneye yatırılanların üçte biri, bilgisayar başında uzun saatler oturan büro çalışanları.

Araştırmada, çalışmada incelenen 62 kişinin yüzde 34’ünün büro çalışanı, yüzde 21’inin de kısa süre önce uzun uçak yolculuğu yapanlar olduğu ortaya çıktı.

Profesör Beasley, damar trombosisinden mustarip bazı büro çalışanlarının günde 14 saat bilgisayar başında oturduğunu, bazılarının da hiç ayağa kalkmadan 3-4 saati masa başında geçirdiğini söylediğini ifade ediyor.

Uzun uçak yolculuğunda ortaya çıkan ve kimi zaman ölümcül de olabilen damar trombosisi aslında haksız yere “ekonomi sınıfı sendromu” olarak adlandırılıyor çünkü her sınıf uçuşta bütün yolcuları etkilediği görülebiliyor.


Kaynak:www.ntvmsnbc.com.tr
 
Scudo

Banu B.

Forum Bağımlısı
Kayıt
3 Şubat 2007
Mesaj
657
Tepki
307
Şehir
İstanbul
çok aydınlatıcı sahiden. bu durumlar için, yani uçak vb hareketsiz beklenmek zorunda olan yolculuklar için çeşitli egzersizler var. sboyun, bacaklar, kollar çeşitli basit hareketlerle çalıştırılıyor. bunları önemi büyük olsa gerek.sanırım onları daha fazla dikkate almak durumundayız...
 
Yukarı Alt