'Nyxem' virüsü için hazırlıklı olun

Said Ergöktaş

Forum Demirbaşı
Kayıt
15 Temmuz 2005
Mesaj
445
Tepki
197
Şehir
KAYSERİ - Hill Climb - XC
Bilgisayar kullanıcılarına 3 şubattan sonra aktif hale geçecek 'Nyxem' virüsünün yıkıcı etkilerinden korunmak için bu tarihten önce virüs taraması yapmaları çağrısında bulunuldu.

Uzmanlar, 3 şubatta faaliyete geçecek Nyxem'in bulaştığı bilgisayarlarda Word, Powerpoint, Excel ve Acrobat gibi program dosyalarını sileceğini belirterek, bu tarihten önce kullanıcıların bilgisayarlarında virüs taraması yapmaları tavsiyesinde bulundu.

Özellikle pornografik dosyaları değiş-tokuş yapanların, virüsü taşıyan e-posta mesajlarındaki ekleri açmalarıyla bulaştığı sanılan Nyxem'in şirketlerden çok ev kullanıcılarını etkilemesi bekleniyor.

Farklı isimleri var

Birçok özel şirket, virüs programları ve diğer yöntemlerle ilk olarak 16 ocakta ortaya çıkan Nyxem'i etkisiz hale getirirken, bilgisayar uzmanları, çok sayıda ev kullanıcısının bilgisayarına bu virüsün girmiş olabileceği uyarısında bulunuyor.

Bilgisayar güvenliği şirketleri, 'Blackmal', 'MyWife', 'Kamasutra', 'Grew' ve 'CME-24' adlarıyla da bilinen Nyxem'in şu ana dek 300 bin bilgisayarı etkilediğini belirterek, virüsün öncelikle adres defterine saldırıp kendini gönderdiğini kaydediyor.

Etkilediği dosyalar

Virüsün ayrı olarak antivirüs yazılımını da etkisiz hale getirmeye çalıştığı ve fare ile klavyeyi de çalışmaz kılabileceği belirtiliyor. Aynı yerel bağlantı içindeki bilgisayarlarda arama yöntemiyle de bulaşan virüs, her ayın üçünde şu dosyaları siliyor:

DOC - Word document
MDB - Microsoft Access
MDE - Microsoft Access/Office
PDF - Adobe Acrobat
PPS - PowerPoint slideshow
PPT - PowerPoint
PSD - Photoshop
RAR - Compressed archive
XLS - Excel spreadsheet
ZIP - Compressed file

Özellikle ev kullanıcılarını uyaran bilgisayar güvenliği şirketleri, antivirüs programlarının çoğunun bu virüsü temizleyecek kapasitede olduğunu kaydediyor.

kaynak:cnnturk.com
 
Scudo

specialagent

Forum Demirbaşı
Kayıt
6 Eylül 2004
Mesaj
557
Tepki
386
Şehir
İSTANBUL
bu aralar maillere dadanan virüslere de dikkat edin dostlar..hep söylerim..ille de ille ekli spamlara dikkat.
 

Said Ergöktaş

Forum Demirbaşı
Kayıt
15 Temmuz 2005
Mesaj
445
Tepki
197
Şehir
KAYSERİ - Hill Climb - XC
geçen bir tv kanalında açık hat konuğu olarak bir bilgisayar-internet ile ilgili uzmanı konuk ettiler.adamın dediğine göre bu virüs sadece 3 Şubat değil diğer ayların 3ündede aktif hale gelebilir(3 Mart v.b.)..
Her zaman dikkatli olmak lazım...