Nutella mı? Sarelle mi yediniz? - Yerli malı sagra'nın hikayesi

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.295
Bisiklet
Scott
70 li yılların sonları 7-8 yaşların da chokella revaçtaydı. Şimdiki gibi fiyat olarak ulaşılması kolay bir ürün değildi. Sanırım bizim o yıllarda yediğimiz chokella ile şimdiki arasın da dağlar kadar fark var. Masaya tek parça ulaşmışsa, ekmeğe önce tereyağını sürer üstüne de chokella yı boca eder öyle yerdim. Mutfak da ulaşılması en zor raf da ikamet ettirilir di, ama ben yine de bir yolunu bulur kavanoza ulaşır çay kaşığı ile kenarlarına ellemeden ortadan ortadan yerdim, ta ki dibi görünene kadar. Kenarlar ellenmediği için dışarıdan kavanoz doluymuş izlenimi bırakırdı, masaya geldiğinde kapak açıldıktan sonra fırça merasimi başlardı. Her gün kahvaltıya gelen bir ürün değildi, oldukça pahalıydı.

Şimdiler de marketler de neredeyse 1 kg paketler de harçlık parasına satıldığını görüyorum, bu ucuzluğun altın da yatan sebebi bildiğim için üzülüyorum. İçine katılan ekstreler ve şeker oranları, çocukları bu tatlara bağımlı,ileri de çok genç yaşlarda kronik ve ilaca bağımlı hastalıklara yatkın hale getiriyor. Çocukları ve gençleri uzak tutmak lazım. Bu arada fındık üretimin den yılda 2,5 milyar dolar gelir elde ediyoruz, ünlü bir çok çikolata markasının %80 fındık ihtiyacını biz karşılıyoruz diye biliyorum, işin acı tarafı bizden fındığı alıp işleyip satan bu firmaların yıllık cirosu 15-20 milyar dolar, belki de daha fazla. Acilen ham madde sömürgesi Ülke konumundan çıkıp, elindekini işleyen ve bunu pazarlayan Ülke konumuna gelmeliyiz.

Scudo

mehmetlevent

Forum Demirbaşı
Tepki
927
İsim
mehmet levent
Bisiklet
Sedona
Biz çocukken bisküviler küp şeklindeki kutulardan kilo ile tartılıp satılırdı. Ülker dido vardı ki lükstü. Anne baba maaş alınca yerdik. şokokrem yani nutellanın 1980 önxesi muadili. dİş macunu tüplerinde satılırdı.

Bunlar toplanıp işlenip zehirlenip canlanıp pahalı bi şekilde sofraya gelene kadar çiğ iç fındık yiyin o da günde 5-10 tane. daha az karbon ayakizi bırakmış olursunuz.

• Beğen
Tepkiler: alper 76 ve Groims

Yusufclp

Forum Bağımlısı
Tepki
747
İsim
Yusuf C.
Bisiklet
Dahon
Torku banada ve sarelleyi tek geçerim. Tadellenin çikolatalı gofretiyle ülker çikolatalı gofretini bir karşılaştırın. Tadelle inanılmaz güzel. Torku no1 de tadelleye yakın.

Neyse yazacağım şey farklıydı. Bir arkadaşımın ülker ya da eti ikisinden birinin kek üretiminde mühendis olarak çalışmakta olan arkadaşı var. Bu kekleri kesinlikle yemeyin diyor. İçindeki katalizör (katalozör ne bilmiyorum) yurt dışından geliyor ne olduğu belli değil diyor. Ben bunu hafife alıyordum arada yiyordum.
Ta ki geçenlerde iş yerimde 2011 son kullanma tarihli, açılıp yarısı yenmiş kek bulana kadar. Bu kek 2010 yılında falan oraya konulup unutulduğunu düşünürsek 6 yıldır açık şekilde orada duruyor. Ve ben tesadüfen buldum. Yeni alınmış bir kekten farkı yoktu. Sadece sertleşmiş. Küf hiç yoktu. Kokusu aynen duruyordu. Görüntüsü yeni alınanla aynıydı. Yemeyin çocuklarınıza yedirmeyin hazır kekleri ve gıdaları.

Bir de karaciğer yağlanması başta birçok hastalığa sebep olan 3'ü bir arada kahvelerin tarihi geçince toplanarak fabrikada yeniden karıştırılıp paketlenip satıldığını fabrikasında çalışanından duydum. Ne kadar doğrudur bilemiyorum.

Bisikletliyaşam

bisikletliyaşam
Tepki
378
Bisiklet
b'Twin
Tadelle grubunun ürünlerinin pahalı olma nedeni doğal urunlerle uretiminden kaynaklanıyor.

Aytaç DİREK

Daimi Üye
Tepki
1.546
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@alper 76
Alper,paylaşımını okudum.Bu konuda belirttiğin hususların bir kısmına katılıyorum fakat katılmadığım ve kaynağı/doğruluğu tartışmaya açık mevzular da var yazında.Şimdi burada bunları tek tek yazıp tez/anti tez kısır döngüsüne girmek istemiyorum. İnanın görsel,yazılı veya sosyal medyadaki o profesörlerin söylediklerini dikkate alacaksak pazardan,marketten hiçbirşey almamamız lazım.Birisi çıkıyor ambalajlı olan hiçbir ürünü almayın diyor,ötekisi çıkıp yediğiniz tavuk tavuk değil diyor.Bu örnekleri binlerce ürün üzerinden çoğaltabilirim.Uzun lafın kısası ben bu üründen hoşlanıyorum,kararında tüketiyorum.İnanın Nutella tüketerek ölme riskim İstanbul yollarında bisiklet kullanırken bir maganda tarafından ezilme ihtimalimden daha düşüktür.

• Beğen
Tepkiler: Praxis

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.300
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Nutella'yı dolaba koysan da donmuyor, akışkanlığını çok az kaybediyor. Ve bu durum bende şüphe uyandırıyor.
Torku Banada ise ilk zamanlardaki kaliteyi bozdu.
Sarelle ise o dandik ambalaj ile nereye kadar götürür bilemiyorum. Ürün güzel ama şekil olmamış.
çokokrem ve chokella ise kalite yerlerde, evlere şenlik.
en istikrarlısı yine Bim'in ürünü.. kalite hep dandik, fiyat hep en ucuz :D

Groims

Forum Bağımlısı
Tepki
1.511
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Kuzey Ege Tüketici olarak Torku'ya formülünüzü bozdunuz maili atmak gerek. O zaman yaptıkları maliyet indirimini kaldırır fiyatı biraz artırırlar belki :)

murat atay

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Bisiklet
Specialized
An itibari ile ) torku banada her ikisinide tokatlar ..yapmis adamlar helal olsun..)

• Beğen
Tepkiler: serhat1299

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Tahin ve pekmezi o kadar çok seviyorum ki kendimi yemekten alamıyorum:):)
Maalesef çok yüksek kalorili kerata.... Hemen kilo aldırıyor...

Tuzlu_Fıstık

Kendin ol Sonradan Görme olma
Tepki
1.295
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bugün gazete manşetlerini nutellanın haberleri kaplamış. Haberlerde Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi, Nutella’nın içerisinde kanserojen madde içeren palmiye yağı olduğunu açıkladı.

• Beğen
Tepkiler: alper 76

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
(link)

işim olmadı olmazda,şeker bana yasak ,şekeri az miktarda alırım,ayrıca marketlerde tüm ürünlerin yüzde 75 'i dışardan gelmekte emülgatöre dikkat ,sitrik aside dikkat, doğal yiyecek satan yerlerden artık alışveriş yapmaktayım ,sebzeler ve meyveler önce sirkeye batırılır üzerlerinde tarım ilacı kalmakta ,zati meyvelerde şeker oranı fazla olduğundan az yerim yaz ve kış,
tüm marketlerde kimyasal katkılı olan yiyecekleri asla almadım ,ekmek yerine lavaş ekmeği ya da tam organik buğday ekmeği onlarda 1 haftada biter...

bir başka acı gerçek ...

vay vay,,,

(link)

bizim nutellalar farklımı ki yahu
onada boykot..

uzun yaşamak istiyorsanız aşırı şeker almaktan vazgeçin ,kola çok içmeyin sonunuzu hazırlarsınız ,aşırı kola içen aynen biletini keser ,gazlı içecekleri unutun arada sırada içme sorun değil,her şeyin aşırısı zarar getirir,unutmayın vücudumuzda uyuyan kanser hücreleri var bunlar pundunu bekliyor, sizler aşırı şeker yüklenirseniz onları uyandırırsınız ,sigara içmesenizde bir gün aynen kansere yakalanırsınız ,genetik hastalıklar olabilir ,aileden gelen ama doğru beslenme ile bu halledilir ,ülkemizde en yaygın kanser türü erkeklerde prostattır ,
2 yılda bir kontrole gidin, bakalım büyüme varmı, iyi huylu olan var kötü huylu olan var 40 yaşından sonra kontrol zorunlu, erken teşhis işe yarar..

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Arabaya en iyi benzini alıyor, süresi geçmeden bakıma götürüyoruz . Yediklerimize ise o kadar özen göstermiyoruz.

Oysa Ne yiyorsak o yuz.

@Kudret Kurtcebe size katılmamak mümkün mü?

• Beğen
Tepkiler: kobalamin

Imlampre

Daimi Üye
Tepki
298
İsim
hakan
Bisiklet
Cannondale
En tatlı sabahlar Çokokrem le başlar.

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Çokokrem çocukluğumuzun tadı,küçük kutu şeklinde bakkallarda satılıyordu.Okulda en çok tükettiğimiz enerji kaynağımızdı:D Bazı arkadaşlar ağzına bulaştırırdı.O zamanlar bezden mendil vardı.Sular kesilince,mendili olmayanlar ağızları çikolotalı gezerdi.

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
Nutellaya gelene kadar o kadar çeşitli ürünlerden alıyoruz ki bu kanserojeni, bu nedenle nutella ve palmiye yağı konusu bende bir türlü ciddiyet uyandırmıyor.. Aldığımız yumurta, süt, yağ, peynir, salam sucuk, boyalı zeytin tavuk gibi sürekli tükettiğimiz ürünler kanserojen cennetiyken ve bu ürünlerin hangi şartlarda hazırlandığını ve hangi katkı maddeleriden oluştuğunu bilmiyorken kalkıp da nutellanın kanserojen ilişkisi üzerine kafa patlatmak ciddiyetsiz geliyor. Bunun dışında diğer ürünler kötü olmasa da ve hatta torku güzel de olsa yine de benim için nutella candır.

Imlampre

Daimi Üye
Tepki
298
İsim
hakan
Bisiklet
Cannondale
Bir kaç yıl önce italya da döner ve lahmacunun yasaklandıgı haberini duymuştum.acaba ülkemizde pizza yasaklansa ne olur.bence milli degerlerimize sahip çıkalım.nutella yemede çokokrem ye torku markasını tüket ülkeri eti yi tüket.yabancı sevdasından marka takıntımızdan vazgeçmemiz gerek.avrupa birligi çökmek üzere ve biz hala girmek için uğraşıyoruz gibi...

Bu mesajı samsungumla gönderdim ha :D