Nietszche’den seçmeler

VolkanÖzcan

Forum Demirbaşı
Tepki
414
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@erdinc34

böyler söylemenizdeki niyetinizi anlıyorum, ancak çoğu filozofun söylediği, hele hele niçeninkiler, anlaşılması ve kavranması normal dile göre, okunmaya yeni başlandığında, daha zor olan metinlerdir. Felsefe, eski yunandan beri yapılan bir şey. Ve her şey gibi, felsefe de gelişti. "Arkadaşlar tıp hakkında konuşalım ama hiç hormon, organ adı kullanmayalım" gibi bir cümle sizin aklınıza ne getiriyor? bu şekilde yapılacak tıp konuşması, tıp bilimi hücrelerle oynarken "soğukalgınlığında portakal yenmeli" demekten daha ileri gitmez. Felsefe alanında da aynısı geçerli.

Niçeye'ye hangi kitaptan başlanması gerektiği, niçeciler arasında bile bir tartışma konusu. Çoğu kişi ünü ve girişindeki "herkes için bir kitap" yazısı nedeniyle Böyle Buyurdu Zerdüşt'ü okur. ama hemfikir olunan bir şey var, niçenin bir kaç kitabını okuduğunuzda, felsefesinin temelini anlamaya başlıyorsunuz. :)

Scudo

günkut

Aktif Üye
Tepki
309
http://i356.photobucket.com/albums/oo8/zabapesubapi/Digerleri/Akvaryum.jpg

Kötü belleğin iyi tarafı, aynı şeylerden bir çok kez, ilk kez gibi yararlanmaktır.

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Ön açıklama: beyin her şeyi bir şekle büründürerek algılamaya çalışır. Bu onun çalışma mekanizmasıdır, oysa duyu kaydından çıkıldığında... :

"Hakikatler şekilsizdir."

not: Bu tesbit Nietszche'nin değil, benim de değil. Ama, tüm zerrelerimce bu gerçeğe inanıyorum. :)

hakano

Daimi Üye
Tepki
318
"Delilik bireylerde nadir gorulen bir durumdur. Ama gruplar, siyasi partiler, uluslar ve donemler icin degismez kaidedir."

("Madness is rare in individuals - but in groups, parties, nations, and ages it is the rule.")

"Beni oldurmeyen guclu kilar."

("That which does not kill me makes me stronger.")

gatila

Forum Bağımlısı
Tepki
812
not alındı. en kısa zamanda Nietzsche okunacak.
özellikle Günkut'un ilettiklerine bakakaldım.
biraz da yerli malı verelim :)
(insanın "ne olduğundan" değil ama "mutluluğu nerede araması gerektiğinden" bahsetmesi açısından paralellik gösteriyor diye düşünüyorum)

Bir gün
Çok bunalırsan
Denizin dibinde
Yosunlara takılmış gibi,
Soluksuz…
Sakın unutma gökyüzüne bakmayı
Gökyüzü senindir
Gökyüzü herkesindir

ZÜLFÜ LİVANELİ

Mehmet Boran

Forum Bağımlısı
Tepki
663
Kimine göre yalnızlık,hasta kişinin kaçışıdır; kimine göre de, hasta kişilerden kaçıştır.

Friedrich Nietzsche

• Beğen
Tepkiler: günkut

günkut

Aktif Üye
Tepki
309
http://i356.photobucket.com/albums/oo8/zabapesubapi/Digerleri/PIANISTA.jpg

Sahip olunması zorunlu tek şey var: Ya yaradılıştan ince bir ruhtur bu, ya da bilim ve sanatlar tarafından inceltilmiş bir ruh...

emregrunge

Üye
Tepki
21
''Biz arzulanana değil arzulamanın kendisine aşığızdır''
''Yükseldikçe uçma bilmeyenlere daha küçük görünmemiz kaçınılmazdır''
F. Nietzsche..

• Beğen
Tepkiler: gatila ve günkut
Tepki
39
Nietzsche candır.onun aforizmalarını buraya yazan arkadaşlara teşekkür ederim çok.nietzsche'nin,ögrencisi (ve de düşmanı) olmaktan gurur duyduğu hocası Arthur Schophenhauer i anmak isterim izninizle...

Seçkin diye adlandirilan toplum,övemeyecegimiz yada sevemeyecegimiz insanlari bize sunma zararinin yani sira;dogamiza uygun,kendimiz gibi olmamiza da izin vermez;daha cok,ötekilerine uyum saglama ugruna,
büzülmeye yada hatta kendimizi deforme etmeye zorlar...

Bizim için var bile olmayan bir seye dolaysiz deger verilmesi,bu çabanin boslugunu ve içeriksizligini anlatmak için degersizlik adi verilmis olan bir budalaliktan baska nedir ki...

Cok mutsuz olmamanin en guvenilir yolu,cok mutlu olmayi istememektir...

Yalnizligi sevmeyen özgürlügü de sevmez.çunkü insan yalnizca yalniz oldugunda özgürdür.

Heryerde düsman çikiyor karsimiza,hayat silah basinda öldügümuz surekli bir savastan baska birsey degildir.

insan hayati yenileceginden hiç süphe etmeksizin,var olmaya çalismak için harcanmis bir çabadir...

Dostlar dürüst olduklarini söylerler;oysa düsmanlardir dürüst olan:bu yüzden onlarin kinamasindan,bir tür aci ilaç olarak,kendimizi iyilestirmekte yararlanmaliyiz...

iliski kesilen arkadasla yeniden barismak bir zayifliktir,bu zayifligin cezasi,bu arkadas ilk firsatta ,tam da iliskinin kesilmesine neden olan seyi yeniden,üstelik kendi vazgeçilmezliginin bilincinde olarak daha bir pervarsizca yaptiginda ödenir...

Dünyada seytanın boynuzla,delinin de hunilerle dolastiklarini sanan,sürekli onlarin avı ya da oyuncağı olur...

Mehmet Boran

Forum Bağımlısı
Tepki
663
O halde analım; : )

İnsanları tanıdığımdan beri hayvanları daha çok sevmeye başladım.

Arthur Schopenhauer

• Beğen
Tepkiler: solamare

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Furkan_26

Bunun hakkında ben de bir söylenti duyduktan sonra epey araştırdım ama net bir sonuca varamadım :(
Bir grup bunun Şebnem Ferah'a ait olduğunu söylerken diğer bir grup da ısrarla Nietszche tarafından sevgilisi Salome'ye gönderilen bir mektupta yer aldığını vurguluyor.

Doğrusu ben de kesin bir şey bulamadığım için bir noktadan sonra üstünde durmamaya karar verdim; zira sadece sözler yeterli ;)

Sonuç olarak hem Nietszche'ye hem de Şebnem Ferah'a teşekkür edelim de kavga çıkmasın :rolleyes:

Saygılar, sevgiler

Mehmet Boran

Forum Bağımlısı
Tepki
663
Soğuk bir kiş sabahı çok sayıda kirpi donmamak için hep birlikte ısınmak üzere bir araya toplanır. Ama kısa süre sonra oklarının birbirleri üzerindeki etkilerini görüp yeniden ayrılırlar. Isınma gereksinimi onları bir kez daha bir araya getirdiğinde okları yine kendilerine engel olur ve iki kötü arasında gidip gelirler, ta ki birbirlerine katlanabilecekleri uygun mesafeyi bulana kadar. Bunun gibi, insanların hayatlarının boşluğundan ve tekdüzeliğinden kaynaklanan toplum gereksinimi onları bir araya getirir, ama nahoş ve tiksinti verici özellikleri onları bir kez daha birbirinden ayırır.

Arthur Schopenhauer

• Beğen
Tepkiler: solamare

solamare

Daimi Üye
Tepki
156
@AYDIN AYTAÇ insanın var oluşu hiç olmasaydı dünya için daha iyi olurdu--bir insanın yapabileceği en mantıklı davranış hayatına son vermektir .... artur shopenhaurer- shopenhaurer ve nietsche nin alanına girmek tehlikeli derinliklere bakmak demektir yazdıklarının sadece bizim hoşumuza giden kısımların alıntı yapmak ruhumuza iyi gelebilir. ama nietche shopenhaurerin kitabını bitirdiğinde narden okudum bu ifrit adamı demiştir haytım altüst oldu... ikiside öldü bisiklete binmeye devam gidilecek yollar var sevgiler

• Beğen
Tepkiler: AYDIN AYTAÇ

Ozan Güven

Forum Bağımlısı
Tepki
201
Bölmek istemiyorum ama inanılmaz bir başlık, emeği geçen paylaşımda bulunan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Furkan Özdağ

Daimi Üye
Tepki
88
@Serkan Çoban

Nietszche hakkında pek bilgim yok fakat sözleri okurken bir şeyi anımsattı bana, sonra bu sözlerin Şebnem Ferah'ın bir şarkısında geçtiğini farkettim. acaba hangisi, kimden alıntı yaptı ?:rolleyes: Nietszche öldü ise Şebnem Ferah tarafından alıntı yapılmış olabilir :)... İyi günler iyi forumlar

solamare

Daimi Üye
Tepki
156
kısaca kafalar karışmasın diye kendimce bir bilgi: shpenhaurerin felsfesi genel olarak insanı yadsıma, insanı hor görme,insandan sıkılmışlık, insanın varlık nedenini bile anlamsız bulma noktasındadır: nietsche bu felsefeyi bir yandan haklı bulup diğer yandan :madem insan böyle doğru: o zaman nasıl bir insan dünyanın yardılışı içinde bayağı, sıkıcı ve gercekten insan olan insan nasıl olmalıdır konusu üzerine kafa patlatmıştır(sonundada kafayı yemiştir zaten)bu yoldan çıkışla :üst insan felsefesini yaratmıştır(önemli: (üstün) insan değil--(üst) insan; bu iki tabir arasındaki far çok önemlidir.--çünkü adolf hitler nietsche den çok etkilenmiş ve bu tabirle biraz oynayarak üstün alman ırkı demiştir ve dünyaya büyük zarar vermiştir. üstün değil - üst)sürekli dönen ve aynı noktalara yeniden gelen insan nietsche nin (bengi döngü felsefesi) kısaca bisikleti konu alarak açıklarsak :nasıl teknoloji gelişti bisiklette modernleşmeler oldu .malzemeler bulundu yeni ve birden bir geri dönüş başladı şu an dünyada aktif olan bi akım: single speed ve fıxıe bike vitessiz eski model teknolojiden arınmış klasiklik.......sonra giyimde old scool denen moda eski okul tarzı yani:ünlü markalar uzay ayakkabısı gibi ayakkabı üretirken birden herşey dönüverdi eski model 20 yıl önce pyasaya çıkmış adidaslar-nike lar geri geldi farklı ve nostanjik bir imajal bu müzik ve diğer tüm konular için gecerlidir_yani fazla karmaşık değil bengi döngü......bu açıklamaların forumdaki genc arkadaşların kafasını fazla karıştırmadan kısaca ve şimdiki zamanlı bi yorumla anlamalarına yardımcı olaçağını düşünüyorum: yani bi adam çıktı adı shopenhaurer genç arkadaşım insan matah bişe değil dedi-sonra başka bi adam çıktı nietshe doğru matah değil ama matah insanda şöyle olmalı dedi ve bunu kurallarını açıkladı ve ortaya o kadar çok kurallar dizisi çıktıki açıklayanın kendisi bile kafayı yedi....genc arkadaşları konuya yaklaştırmak için yazdım sevgiler iyi forumlar

• Beğen
Tepkiler: AYDIN AYTAÇ