ng 303 sv-kron xc 1000

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153
Arkadaşlar bazı konuları açmakta fayda var..
1- Tüm firmalar (bunlar Trek, Scott, Giant, Merida, Specialized vs.. vs..) kataloglarında yazar.:Burada gördüğünüz ürünler farklı olabilir. Bunun nedeni şudur:Yani fotonun çekildiği tarihte bir kullanılan bir donanım ileride üretimi durmuş olabilir, bir hata çıkmış olabilir. Veya o rengin üretimi bitmiştir de başk a renk çıkıyordur. O donanım bir daha o bisiklette kullanılmaz, benzeri kullanılabilir.Firma bunu yapmak zorundadır. Siz de bisikleti zaten görüp alıyorsunuz. Ama hiç bir firma XT gösterip de Acera vermez.Ayrıca kataloglar çok önceden hazırlanır. O sırada o bisiklette kullanılacak donanım belki o sırada üretilmememiştir, ya da üretimi gecikmiştir..Ya da piyasa koşulları değişmiştir. Ufak tefek değişiklikler olabilir. Bunu büyütmeye gerek yoktur.
2- Bu bazı markalar veya ürünler için son zamanlarda yapılan ''pislik'' atmalar ''çamur at izi kalsın'' olayıdır. Şu veya bu marka için '' zaten onlar çakma; Bulgaristan'da yapılıyor'' gibi tuhaf laflar.. (kaldı ki orada yapılsa ne olur??:) )Ya da dünyaya bisiklet satan koskoca batılı bir firma için, onlar beş para etmez, zaten çin malı , bizim marka iyi diyip aslında müşterilerini kaçıranlar çok gördüm..Bu ''dandik Ritchey'' konusu da aynı kapsamda.. ''Kedi ulaşamadığı ciğere mundar der'' hesabının ta kendisi..Tom Rictchey'nin kulakları çınlıyordur herhalde bu saçmalıklar yüzünden. Bunları çıkartanlara iyi bir donanım dersi vermek lazım bence.. (''Bakın Ritchey'nin de farklı kategorileri vardır.En düşüğü bile başka ürünlerle karşılaştırınca yanında top model kalır ve oldukça pahalıdır'' diye bir ders mesela..)
3- Kadro konusu: Salcano veya Avrupaya bisiklet ihrac eden başka firmanın bir ürünü Avrupa Birliği normlarına uymuyorsa o bisikleti ağzıyla kuş tutsa Avrupa'da satamaz..Rengini vs. beğenmeyebilirsiniz. O ayrı konu. Macera yarışlarında (Turkcell Freechallenge mesela) yüzlerce Salcano alu kadrolu bisiklet kullanıldı.. Millet bu bisikletleri o kadar hor kullandığı halde kırılanı, çatlayanı görmedim..Kaldı ki kırılabilir de.. Sınırları dışına taşınan her malzemenin başına bir şey gelir.. Ama normal kullanım sırasında çatlayan aynı marka bir çok kadro gördüm. (Marka yazmayayım) Ama o markanın tüm kadroları kırılıyor diye bir çıkarım yapmak doğru olmaz.O parti mallar arızalı çıktı.Her hafif kadroya güvenmemeyi belki bu olaydan sonra öğrenmiştir bisiklet camiamız..Hafif ama sağlam olmanın da bir bedeli vardır.Sadece donanım parasına bisiklet alırken de '' iş yok kadrosu ağır'' demek de büyük haksızlık olur.. Kaldı ki ağır değildir. (Tabii kendi fiyat kategorisinden bahsediyorum)
Dikkat edin Trek,Scott vb. firmalar belli bir fiyat kategorisi altında hiç biri hafiflik iddiasında değildir.

Bu hurafelere inanan (varsa) genç arkadaşlara biraz daha yardımcı olabildim umarım..Ben burada şu veya bu markayı savunmadığımı bir çoğunuz bilir belki.. Ama gerçekleri yazmadan da duramıyorum..Haksızlığa da hiç dayanamıyorum..

Selamlar, bol pedallı

Scudo

Cem Erdoğan

Daimi Üye
Tepki
66
Peki ng303srd yi lerde nasıl hafifletebiliriz :) ?

KADRO :
DOUBLE BUTTED ALUMİNYUM
BOĞAZ :
RITCHEY MTN COMP 31.8
GİDON :
RITCHEY MTN FLAT
SELE BORUSU :
RITCHEY 31.6
FURŞ TAKIMI :
RITCHEY LOGIC ZERO PRESS FIT
ÖN VİTES DEĞİŞTİRİCİ :
SRAM FD-X5
ARKA VİTES DEĞİŞTİRİCİ :
SRAM RD-X5
AYNAKOL :
SRAM FC-IF 3,0
FREN TAKIMI :
SRAM HİDROLİK DİSK JUICY 3
RUBLE :
SRAM PG-820
VİTES/FREN KOLU :
SRAM X5 TRIGGER
ÖN HAZNE :
SHIMANO HB-M475
ARKA HAZNE :
SHIMANO FH-M475
ZİNCİR :
KMC CNHG-50
ELCİK :
RITCHEY
LASTİK :
HUTCHINSON PYTHON
JANT :
SALCANO X-PROD (WEINMANN)
JANT TELİ :
INNOX PASLANMAZ
MAŞA :
SUNTOUR SF9XCM-HLO
PEDAL :
WELLGO LU-C27G
SELE :
RITCHEY COMP VECTOR
KADRO BOYU ÖLÇÜLERİ : 14",16",18"
BİSİKLET AĞIRLIĞI (KG) : 13.6

Burak AŞIK

Forum Bağımlısı
Tepki
392
Bisiklet
Salcano
@gürsel

Gürsel abi bir bilenin yorumuna ihtiyaç vardı... Bu güzel cevabı yazdığın için özellikle teşekkür ederim. Bende salcanomla bisikletçilere gittiğimde ilk gördükleri ritchey parçalar oluyor ve genelde şu şöle bu böyle deyip seninde bahsettiğin gibi çamur at izi kalsın mantığıyla hareket ediyorlar. Seninde dediğin gibi ritchey nin en alt seviyesinin bile belli bir kalitesi var. Bu muhabbbetlerin çoğunun dönmesinin nedeni bu sene salcanonun fazla dikkat çekmesi. Herkes kendi malına kesinlikle iyi diyecek ona itirazımız yok ama öne çıkmak için tek yolun başkalarının üstüne bakmak olarak görülmemesi lazım. Salcano'nun İngiltere'dede satılan bir bisiklet olduğunu, belli dış ülkelere ihraç edilen bir marka olduğunu hepimiz biliyoruz. Kron olsun, sedona olsun, ümit olsun farketmez, bunlar bizim kendi markalarımız. Tercih ederken fiyat aralığını düşünerek, ne ile karşılaştıracağımızı bilerek hareket etmemiz en güzeli olur. Bisiklet almak isteyen tüm arkadaşlara tavsiyem almak istedikleri bisikletleri görüp almaları. Forumda şu fiyat aralığında, bu fiyat aralığında bisiklet istiyorum diye birçok başlık açılmış durumda ve bu başlılarda hep aynı marka aynı model bisikletler üzerine konuşuluyor. Ne olursa olsun yazılan cevapların çoğunda marka milliyetçiliği yapılıyor ve herkes sebebini açıklamaksızın kendi bisikletinin markasını öneriyor. Yapılan yorumlarda objektif olursak bisiklet alacak arkadaşlarada daha fazla yardımcı oluruz diye düşünüyorum...
Çok yazdım sizi yordum kusura bakmayın...

Güvenç Terzierol

Forum Bağımlısı
Tepki
251
Bisiklet
Salcano
@Cem Erdoğan

maşa değiştirrsen üzerindeki parçaları daha üst modele taşırsan ve FREN ler onlar çok ağır avid 7 faln yapsan süper olur
sonrada sele gidon faln dahahafifleriyle deiştirirsen...

ki mesela ben insallah yakın bisz zamanda 303SRD alıcam ve sanırsam ilk deiştiriceğim paça MAŞA olucak...

sonra frenler sonra vites sistemi kafamda böyle bi plan var...