nelere dikkat etmeliyiz?

Banu B.

Forum Bağımlısı
Tepki
306
Okuduğum sitelerde,
-fazla hız yapmamak (ağır sürüş grubu ise uyumsuz ve agresif kullanmamak açısında)
-grubu yerine takip (doğru sırada takip)
- sollamalarda kurala uyma
-Öndeki bisiklet ile doğru mesafede (ki bir bisiklet mesefesi olarak okudum) durduğumuzda birçok kazayı önlemiş olduğumuz.

ancak bilmek istediğim_sağlık konusunda önem vermemden dolayı_ ne tip kazalar oluyor genelde?
- yoldan geçen bir aracın çarpması sonucu ağır kazalar olur mu?
- bundan korumak için grubun öncü ve artçısı bir önlem alabilir mi?
-gruplu gezmelerde liderler gerekli sağlık önemleri için kuruluş telefonlarına sahip midir? bunlar için ferdi çabamızı mı ortaya koymalıyız?
-daha çok rastlanan kazlara göre ekipman bulundurmak istediğimden dolayı, aydınlatırmısınız?

tşk

Scudo

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Okuduğunuz sitelerdekiler doğru bilgiler.
Hepimizin uyması gerekenler fakat araba şoförlerinin eksik eğitimleri (haketmeden ehliyet almaları) gibi bisiklet eğitimi almadan yollarda bisiklet kullanan birçok kişi var maalesef.
Olası bisiklet kazaları;

Grup sürüşlerinde, üstte yazdığınız kurallara uymamaktan ileri gelen çarpışmalar, düşmeler.
Öndekinin ani fren sıkması sonucu çarpma (olması gereken aralıkta sürülmediği için)
Heyecanlı binicilerimiz yüzünden denge kaybı
Kaldırıma çok yakın sürmekten kaldırıma takılma sonucu düşmeler
Lastik patlaması sonucu denge kaybı (bende bunun en uç örneği dün yaşandı, ön tekerim 25le giderken öne takla attım, ön jantım yırtıldı, omzum ve sağ elimin orta parmağı da ağrıyor, dinleniyorum, bir yandan size yardım ediyorum :) )
Ve daha bir sürü olasılık

Dikkat ettikten, kuralalra uygun bindikten sonra risk minimuma iniyor.

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Yanımızda bulundurmamız gerekenler arasında, bir adet hidrofil gazlı bez, elastik bandaj, yara bandı, kuru ve kolonyalı mendil yeterli olacaktır.
Özellikle kış günlerinde hava erken karardığı için, sis görülebildiği için ön ve arka far mutlaka yanımızda ve pilleri dolu olmalı.
Kask, eldiven, tayt ve üst forma olmazsa olmazlardan zaten.

Gruplu gezmeler, uzun turlarda tecrübeli tur liderleri bu tip telefonları yanlarında taşırlar.
Trafikte güvenliği artırıcı bilinmeyen bir diğer önemli araç da, gözlük/kask aynasıdır.
Gözlük sapı veya kaska monte edilen bu hafif küçük ayna, başınızı çevirdikçe heryeri görebilmenizi sağlar.
Arkanızdan gelen araçların size ne kadar yakından geçecek olanları önceden görebilir ve önleminizi alabilirsiniz.

Banu B.

Forum Bağımlısı
Tepki
306
süper... bu düşüp canımın acımasını istemesem de, hastanelik olmadıkça problem yok sanırım.:)
ayrıca gözlük veya kask aynasını ilk defa duydum. bu çok etkili oldu çünkü ,başımı binerken sürekli arka kontrolü için çevirip durdukça sağ gözümde bir görüntü kaybı oluyor. çok tehlike arzetmese de başımın ara ara dönmesini sağlar diye tereddütüm vardı. onsun hepsi aşılacak sanırım.:)

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Evet bu kadar işe yarayan bir güvenlik gereci görmedim.
Bence frenler ve kıyafet korumalarından sonraki en önemli güvenlik ekipmanı ayna.
Bisiklet kullanırken kesinlikle arkanıza bakmayın, hem dengenizi azaltır, hem de arkanıza bakarken önünüze çıkabilecek riskleri görmeme gibi bir problem yaşamazsınız.
Bu benim el yapımı eski gözlüğümdü;

Bu da bir sonraki hazır gözlük ve hazır aynanın birleştirilmesi sonucu kullandığım gözlüğümdü;

Fotoğraf bulunamadı.

simplonmurat

Forum Bağımlısı
Tepki
336
İsim
Murat ALTINCAN
Bisiklet
Simplon
Kardeşim geçmiş olsun.Ne zaman seni boş bıraksak kaza yapıyorsun.:)
Bu arada resim harika olmuş.

Banu B.

Forum Bağımlısı
Tepki
306
evettt.. süpermiş.ben ise arkama bakma alışkanlığını o denli edindim ki, nasıl vazgeçeceğimi bilmiyorum.acilen bunlardan lazım.
marka önerilerini alabilir myim?
uygun fiyat?
ortalama?
yüksek önerileriniz hangileri?

Banu B.

Forum Bağımlısı
Tepki
306
çok utanarak birşey ifade etmeliyim.:(
sırf arkama bakmak zorunda kalmamak için, araçların geliş yönünü karşıma alarak seyehat ettiğim çoktur.çünkü dengem vs herşey dakika başı ve araçların motor sesini duydukça arkama bakmam suretiyle bozulduğu için çok zorlanıyordum.
bu da itiraf.com' a mı yazmalıydım bilmiyorum ama forumcular gülsün biraz....

Banu B.

Forum Bağımlısı
Tepki
306
bu arada kaza epey korkuttu. çok çok geçmiş olsun. böyle risklerin bazen hiç beklemezken gelmesi son derece tedirgin edici... kullanıcının insiyatifi ile değişmeyen sonuçlar var anladığım kadarıyla. sizin başınıza geldi ise, biz uçurumdan felan yuvarlanırız:)

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Ben gözlük aynasını seviyorum ve şimdiye kadar hep onu tercih ettim.
Yaygın olan ise kask aynası.

Gözlük aynası daha kullanışlı geliyor bana, bütünleşiyorsunuz o parçayla.Uzun süreli binişlerden sonra, yaya olarak ve gözlüksüz yolda yüyürken, arkadan araba sesi duyduuğumda, gayri ihtiyari sol üst köşeye bakıyordum ve çok hoşuma gidiyordu :)

Gözlük aynası olarak kullandığım ve bildiğim tek marka Third eye;
(link) alıp kullandığım ürünün bilgileri burada.

Bu tarz ürünlerin tamamı için;
(link)

Aman diyeyim sakın, ters yönde bisiklete binmeyin.Altınızdaki bir araç ve karayolunda gitmesi gerekiyor.Hatta halkımızın %90'ının bilmediği bir bilgi olan kaldırımda kullanılması yasaktır.

Teşekkür ederim, benimkisi hem evimin şehre uzaklığı sonucu bazı incelikleri limitlerine kadar kullanmaya çalışıyor olmam ve biraz da şanssızlıktan ileri geldi.
Burada bisiklete dair herşeyi paylaşabiliriz :) itiraf.com a ne hacet :)

Banu B.

Forum Bağımlısı
Tepki
306
inceledim. süperler.
ben şimdi bjk deki bike and outdoor a akmaya gidiyorum:)

tavsiyeleri orada konuşturma zaman.
dönünce yeni forumlar üzerine eğileceğim.
sevgiler.