ne zaman zincir değiştirilmeli???

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
ne zaman zincir değiştirilmeli???

merhabalar ayna kol alacağım ben öyle yarışacak falan değilim ve 2.el xt xtr ler cazip geliyor...

çok aşırı zorlamıyorum ama baya bi biniyorum

yani hava güzel olduğu sürece haftada 100-200 km arası biniş ile

ne kadar sürede zincir değişmeli???

mesela XTR ayna kol alsam 2. el
hg 93 kullanmam şart mı ???

hg53 taksam problem olur mu?

zincir neyine göre ölçülüyor? antalyada deore malzemeyi xt fiyatına zoran buluyorum şimdi zinciri kim ölçebilir ki burada allah aşkına söyleyin :)

cevaplarınızı bekliyorum!!!

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Ercan, zincir değişim zamanları yapılacak ölçümler ile belli olur. Zincirin aşınması için zorlamana gerek de yok, belirli bir süre ardından aşınacaktır. Süre değil bunun için yaptığın kilometre ve kullanım koşulların önemlidir. Örneğin bol bol çamurda biniyorsan daha hızlı aşındırırsın zincirini. XTR ayna kolun olduğu zaman 9lu sisteme uygun herhangi bir zinciri kullanabilirsin HG53 tabi ki de olur. Zincirin, zincir baklalarının arasındaki mesafe ölçülere aşınma derecesi ölçülüyor. Buna göre de değişimi yapılıyor. Bu zinciri ölçmek için özel aletler var. Bir tane edinebilirsin ancak nerede bulunur açıkçası bir fikrim yok :(.

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737

Halil Bey, bu ölçümü belki kumpas ile de yapabiliriz. Acaba baklalar arası mesafe(veya pimler arası mesafe) ne kadar olunca değişim gereklidir. Bu soruyu kendim için değil km. saati kullanmamakta direnen bir arkadaşımın adına soruyorum.

Bir de, ben yeni zinciri takmadan önce bakla sayısını kontrol ediyorum. Bisikletimin orjinalinde üzerinde gelen zincirden daha uzun çıkıyor. 3-4 bakla söküp öyle yeni zinciri takıyorum. Bu doğru bir hareketmi?

Teşekkürler.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Zincirden bakla eksiltmeniz normaldir. Malum 42, 44 veya 48 li ayna kol kullananlar var. Yine aynı şekilde arka dişlisi 32li veya 34lü olanlar var. Tabi her kadronun da arka tekerlek göbeği ve ayna kol göbeği arası mesafesi aynı değil vs vs nedenlerden dolayı satın aldığınız zincirin biraz uzun gelmesi normal.
Ölçüm kumpasla da yapılabilir tabi ki. Veya bir pim merkezine cetvelin 0 noktasını dayadığınızda 254 mm.yi işaret eden kısım yine bir pim merkezine gelmiş olmalıdır (zincir gergin konumda olmak sureti ile). Bu ölçü 2mm. kadar fark ettiğinde zincirinizin değişme vakti gelmiş demektir. Kumpas yerine ölçüsüne gövendiğiniz mümkünse metal bir cetvel yardımı ile bunu ölçebilirsiniz.