Ne yapacağım ben bu bisikleti?

Atıl Güven

Forum Demirbaşı
Tepki
243
İsim
Atıl Güven
Bisiklet
Focus
@Koray06
Nasıl yani bunu Herhangi bir fren teknolojisi önleyemez ki bu tamamen teknike ve deneyime bağlıdır.Bisikletimi ilk aldığımda en ufak bir panik halinde takla atıyordum.Şimdi alıştım v-fren kullanıyorum.Geçenlerde bir kamyonetin rüzgarına girmiş hızım 45 km lerdeyken önümdeki kamyonet bir anda frene asıldı bende asıldım ve hiçbir şekilde bisiklet ne kaydı ne de takla attı sadece fren yapmasını bilmek lazım önce arkaya sonra da öne basarsanız herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız.Tabi lastiklerinizde kaliteli olması lazım

Scudo

Mesut D.

Daimi Üye
Tepki
16
Bisiklet
Salcano
evet haklısın arkayıda kilitlememeye dikkat etmek gerekiyor..

Koray06

Daimi Üye
Tepki
92
Bisiklet
Sedona
@Mesut D.

V frende takla atabilmek maharet işidir. Benim söylediğim durum Hidrolik için, hidrolik frenlerde istediğiniz kadar tekniğiniz olsun. Ani refleks gerektiren anlarda v frene yüklenseniz da hi sizi atmaz üzerinden eğer ki ağırlık merkezini ön teker değilse. Hidrolik frende bu atmayı yaşarsınız sebebi oldukça basit. Ani reflekslerde vücut beyinden gelen sinyâl ile değil omurilik üzerinden gelen sinyâl ile o hareketi gösterir. Kontrollü olamadığınızdan da ister arka ister ön yaparım deyin. Emin olun durum öyle olmuyor. o zamana sahip değilsiniz çünki. kontrolsüzce yani asılarak çekiyoruz fren kollarını hidroliğin riski budur.

Atıl Güven

Forum Demirbaşı
Tepki
243
İsim
Atıl Güven
Bisiklet
Focus
@Koray06
Hidrolik daha güvenli diye biliyorum kullanan arkadaşlardan da öyle bir şikayet duymadım arkadaşımın hidrolikli bisikletini de kullandığımda da çok asılmışım dır ama hiç bir sorunla karşılaşmadım.

Koray06

Daimi Üye
Tepki
92
Bisiklet
Sedona
O tarz ani reflekslere kurban gitmemek için amörtisör kilidi açıktır hep. Aniden frene bassam da hi önce bisiklet sonuna kadar öne doğru yaslanır sornası'nda kendini kurtarmak kolay oluyor. 1 kez yaşadım o gibi bir durum maşa kilitli'ydi arkanın yerden kesilişini hissetmemle freni bırakmam bir oldu, ikinci hamlede arka sonrasında hafif ön ile kurtardım. Hidrolik çok güvenlidir ama ani durumlarda da ciddi deneyim gerektiriyor.

Atıl Güven

Forum Demirbaşı
Tepki
243
İsim
Atıl Güven
Bisiklet
Focus
Evet dediğiniz doğru maşa kilitliyken fren gücünü emen bir kuvvet olmadığı için arkanın kalkması normaldir.Benim Maşamda kitleme yok daha güvenli oluyor.Bu da fren teknoloji değil amartisör teknoloji oluyor :D ve panik yapmak da biraz kullanmayla alakalı kullandıkça insan daha soğuk kanlı oluyor.

Mesut D.

Daimi Üye
Tepki
16
Bisiklet
Salcano
konu fren bölümünde olsaymış iyiymiş ;) :D

lumbers

Aktif Üye
Tepki
23
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Salcano
siz disk frene kötü diyonuz bizim burda herkes disk fren peşinde hemde hidrolik değil bildiğin mekanik bence mekanik disk fren iyi kötü bir yanını görmedim siz neden kötü diyosunuz

Atıl Güven

Forum Demirbaşı
Tepki
243
İsim
Atıl Güven
Bisiklet
Focus
Mekanik disk v-frenden daha fazla performans göstermez yani ha v-fren ha mekanik hatta iyi pabuçlarla v-fren mekanikten çok daha iyidir. ama mekanik fren ağır olur.ve eğer kalitesizse ayar kaçırıp durur.Ama eğer kaliteliyse bir lafım yok tercih meselesi ama kalitesiz mekanik disk süsten öteye geçemez.

tunckuyel

Daimi Üye
Tepki
83
disk fren artıları:
yağmurda vs tutar
fren sıkarken yormaz

disk fren eksileri:
ağırlık
pahalı
hasar durumunda tamiri zor
göbeklere yük bindiğinden akord ayarı sık bozulur

lumbers

Aktif Üye
Tepki
23
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Salcano
ben disk frenin eksi yönünü bitek ağırlığı olarak biliyodum ama ayar işini fln bilemiycem hiç tecrübem olmadı

Atıl Güven

Forum Demirbaşı
Tepki
243
İsim
Atıl Güven
Bisiklet
Focus
@Mesut D.
bir bisikleti seçerken frenleri önemlidir.bence tam doğru yerde ilerliyor konu :D

Koray06

Daimi Üye
Tepki
92
Bisiklet
Sedona
Bir şey dikkatimi çekti , Shimano disk frenlerde sorun yaşayan çok kişi var sanki. Ya da bana mı öyle geliyor bir çok şikayet gördüm shimano fren kullananlardan. shimano kaliteyi mi düşürdü yoksa ? Bu kadar şikayet olmazdı shimanolarda.

Atıl Güven

Forum Demirbaşı
Tepki
243
İsim
Atıl Güven
Bisiklet
Focus
@Koray06
çevremde shimanoyu öven çok var.kaliteyi düşüreceklerini sanmam ama sorunlar fren serisine göre ve kullanım şartlarına göre değişir.Şimdi shimanonun seri dışı disk frenleriyle xt-xtr disk frenleri bir olmaz.Düşük modellerinde sorunlar çıkıyor olabilir.Ama üst modellerde kolay kolay bir sorun çıkacağını düşünmüyorum

lumbers

Aktif Üye
Tepki
23
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Salcano
neyse yani en iyisi V fren bozulursa elimizle bile tamir edebiliyoz :D

Atıl Güven

Forum Demirbaşı
Tepki
243
İsim
Atıl Güven
Bisiklet
Focus
@kerem sezgin
En pratiği v-fren ve bence fiyat/performans olarakta v-fren :D ucuza etkili fren :D

lumbers

Aktif Üye
Tepki
23
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Salcano
aynen ucuz hafif basit ama ben disk frenin daha iyi olduğunu sanıyordum hatta bizim burda bisiklet aldım diyince disk fren mi diye sorarlar hemen o kadar önem veriyolar :D

Atıl Güven

Forum Demirbaşı
Tepki
243
İsim
Atıl Güven
Bisiklet
Focus
@kerem sezgin
V frenin tek kötü tarafı yağmurlu havada çığlık atması :D

Koray06

Daimi Üye
Tepki
92
Bisiklet
Sedona
Küçük bir ayrıntı daha, Disk frende kavrama noktası ortadaki küçücük disk alanı kadardır. Oysa V fren de koskoca jant var kavrama alanı oldukça büyük, bu da sizin fren mesafenizi kısaltır.(iyi ayarlanırsa)

Mesut D.

Daimi Üye
Tepki
16
Bisiklet
Salcano
@Atıl Güven
İşte o zamanda herkezin gözü sende oluyor :D

@Koray06

Sizinki disk fren değilmi ?

O zaman v-fren forever,H fren ? Para olunca :D e tabi oda gelişi güzel olmayacak...