Ne olmak isterdiniz, Ne oldunuz?

felis911

Forum Bağımlısı
Tepki
859
hayatımı spordan kazanmak istemiştim ama ailem izin vermedi. Besyo bitirmeyen ya da sertifikası olmayan eğitmen olamayacağından hayatımı kazanacak düzeyde sporcu olamadım ama sporcuyum. birşey olmak ondan para kazanmaksa esnafım mutlumuyum evet mutluyum.

• Beğen
Tepkiler: paramedik34
Scudo

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
Politikacı olmayı istiyordum, şükür olmamışım. Şimdi en sevmediğim şey siyaset, iki iyi dostu bile birbirine düşman ediyor. Şu anda Üretim Planlama ve Programcılık üzerine çalışıyorum.

Oğuz Budumlu

Daimi Üye
Tepki
53
hayatımda en çok gitmek istediğim yer askeri lise, kazanıp ilerde subay olmak istiyorum. seneye giriyorum sınava.yani daha birşey olamadım :)

• Beğen

ahmett.01

Daimi Üye
Tepki
76
bende küçükken annemlere hep çöpçü olacam felan diyormuşum.bu yıl össye hazırlanıyorum.şu an teknik lisedeyim kendi bölümümün öğretmenliği olan elektronik öğretmenliğini istiyorum.

• Beğen
Tepki
22
Bisiklet
Sedona
Ben ya futbolcu ya da Bilgisayar Mühendisi olmak istiyordum. Birincisi olmasa da ikincisi oldu çok şükür.

• Beğen

Abdullah Hakkı

Forum Bağımlısı
Tepki
673
Bisiklet
Diğer
hep askeriyede okuyup yüksek rütbeli, her yerde sözü geçen ağır abi olmak istemiştim. pardon ağır komutan:D ne yazıkki sonradan göz problemim çıktı. sağlıktan döndük ortaokuldakinden. tedavi olmayı düşündüm ama anlaşılıyomuş oda. ne yazıkki hedefimi gerçekleştiremedim. bu gidişle mühendis olacaz gibi. köyüme köprü yapacam :p :D:D:D:D

ama ilerde en ufak fırsat doğarsa işi gücü bırakıp olurmuyum? kesinlikle evet

• Beğen

N.Erdem TUGRAHAN

Forum Bağımlısı
Tepki
236
Teknik Lisenin Elektrik-Elektronik bölümüne gidince elektrik-elektronik mühendisi mi olunuyor?Yada olmak için ne yapmak lazım aydınlatırsanız sevinirim :)

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@>>ErDeM<<

Gidince Mühendis olunmuyor,Lise bitince Teknisyen ünvanı alıyorsunuz,2 senelik Meslek Yükek Okuluna giderseniz Tekniker oluyorsunuz.Eğer 4 seneliği kazanırsanız Mühendis ve Öğretmen olma imkanınız var.

Mühendis ve öğretmen olmak için başka bir imkan ise Meslek yüksek okulundan dikey geçiş sınavıyla 4 seneliği kazanmaktır.Kazanılırsada 3 sene okunur yani toplam 5 sene okumuş olursunuz.

Benim hedefim şuan Elektronik Öğretmeni olmak. :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Ayrıca,Anadolu Teknik Liseleri, Üniveriste'de kendi bölümünü seçen öğrencilere ek puan verir ve Üniversiteye girmeniz kolaylaşır.( Örn;YGS'den 270 puan alan birisi okul puanıda 30 ise toplam puanı 300 olur ve puanın tuttuğu Üniversiteye gidebilir.)

Tekniker olmak için,Lise bittikten sonra 2'li sistem olarak girceğimiz sınavdan ilk sınav olan YGS(Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı)'ye girerek tekniker olabilir.

1.sınavı kazanan öğrenciler,2.sınava girerek Mühendis veya Öğretmen olma hakkını kazanırlar.Kat sayı'nın ilerlemesi sebebiyle diğer bölümleride seçebilme olanağımız var.

1.sınavı kazanan ve Meslek yüksek okulu'na giden öğrenciler Üniversite bitiminde DGS ( Dikey Geçiş Sınavı) 'na girerek kazanırlar ise 4 senelik mezun sayılırlar.DGS'yi kazananlar ise İlk önce 1 sene hazırlık okuyup daha sonra 2 sene daha okuyup mühendis ve öğretmen olurlar.

Açıklayıcı oldu sanırım.

N.Erdem TUGRAHAN

Forum Bağımlısı
Tepki
236
@Erkin B. KAYA

Benim puanım Anadolu Tekniğe yetiyordu fakat yazmadığım için giremedim Hep Anadolu Liselerini yazdım ve puanları 10-15 puan yüksek yazdım.Tercih sonuçlarına göre Elektrik elektronik Tavan puanı 387 benim puanım ise 397 yazık oldu ama sağlık olsun :S Neyse normal mesleğe gidip tekniğe geçersem oradan ek puan verirler mi? Yani Anadolu Teknikte verdikleri gibi?

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Verirler sanırım ordan mezun olcağınız için vermeleri lazım.Anadolu teknik liselerine bir danışın boş kontenjan varsa başarı puanıyla alabiliyorlar.