Ne gerek var ?

Konu, 'Frenler' kısmında Deniz Kılıç tarafından paylaşıldı.

 1. Deniz Kılıç

  Deniz Kılıç Kıdemli Üye

  Kayıt:
  1 Haziran 2006
  Mesajlar:
  341
  Beğeniler:
  109
  Şehir:
  İzmir/Konak
  Seviye:
  Arkadaşlar çoğu bisikletlerde bisiklette arka disk fren olmadan ön disk freni var.Ön disk gerektiğinde kapaklanmak için işe yarar ancak. Neden arka disk olmadan ön disk fren var biraz saçma olmaz mı ?Veya ön disk fren arkaya takılabilir mi ? Biri bana bunu açıklarsa çok sevinirim.  cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
   
 2. OzgurIskin

  OzgurIskin Kıdemli Üye

  Kayıt:
  6 Haziran 2006
  Mesajlar:
  298
  Beğeniler:
  230
  Şehir:
  Istanbul
  Seviye:
  Fren yapılınca agırlık öne kaydıgından ön frenlere daha çok iş düşüyo, bu sebepten öne disk takıyolar daha iyi frenaj istendiginde. Öne disk takıyolar da arkaya neden disk takmıyolar sorusuna gelince, arka frenin 'durmaya' çok bi etkisi olmadıgından olsa gerek. İşin içine bisikletin toplam agırlıgı hesapları da girince bazen arkaya disk gerek görülmüyo.
  Ön disk fren arkaya takılabilir mi derken önde V tipi arkada diskten mi bahsediosun, yoksa ön-arka disk frene sahip bi bisikletin ön taraftaki aparatlar arka ile yerdeğiştirebilir mi tarzı bişey soruyosun anlamadım. İkincisini bilemiyorum, ilki de sacma olur, ters bi şekilde tepe inişi yapmıyosan ya da surekli arka teker uzerine gidip hareket falan denemiyosan :)
  Olay biraz customization aslında, birisi arkada diske ihtiyac duymuyosa takmıyolar, o kadar.
   
 3. HaliliOzturk

  HaliliOzturk Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  7.281
  Beğeniler:
  9.882
  Seviye:
  Ön disk ve arka diskin arasında fark yok, ancak bazen kadro ve disk fren kaliperi arasındaki ek parçada farklılık olabiliyor, daha doğrusu özellikle Manitou amortisörlerin disk bağlantıları o ek parçaya ihtiyaç duymuyor, bu yüzden de o parça orada bulunmuyor. Bu ön diski arkaya takmak için o parçaya ihtiyacınız olacak vs vs...gibi nedenlerden dolayı takılamayabilir.
  Diğer yandan sadece önde disk olan bisikletlerde bu disk fren çok büyük ihtimalle sadece gösteriş için takılır. Biraz otomobillerden esinlenme bir durum, ön disk arka kampana gibi :). Otomobilde işe yarar ancak bisiklet için çok gereksiz bence, zaten tümü mekanik ve düşük performanslı diskler oluyor ( Yanlış anlamayın, mekanik olup da çok iyi performanslı disk frenlerde var [Bkz. Avid BB]).
  Ayrıca Drag.F5.User da haklı, sadece önde disk gereksiz olmasına rağmen yine de öne her daim daha fazla yük biniyor frenleme esnasında. Arka fren her halukarda kilitlenecek kadar çok sıkılabilir. Bu da fazlasıyla yeter. Ama tekrar söylüyorum onun yerine iyi kalitede bir çift V fren kullanın hem daha hafif olur.
  Bir de buradan bir yanlış düşünceyi düzelteyim hazır konusu gelmişken. Disk fren takla falan attırmaz, kontrolsüz, hatalı frenleme takla attırır. Ön freni kullanırken vücudunuzun ne şekilde konumlanması gerektiğini kestirememişseniz veya panik halinde kontrolsüzce fren yapmışsanız takla atarsınız. Disk, V fren veya cantilever olması hiç bir şey değiştirmez. Tabi Allah herkesi böyle bir şeyden korusun :).
  Bu arada kontrolüne güvenenler veya düşmekten korkmayanlar deneyebilir :D, asfalt veya toprak farketmez, bisiklet üzerinde giderken ağırlığınızı arkaya iyice verin ve ön frene asılın... Ön tekerleğin nasıl kaydığını göreceksiniz. Tabi bu en az takla atmak kadar kötü, çünkü ön tekerleğin kontrolü çok çabuk kaybolur ve bir yönde yatar, kendinizi yerde bulursunuz.
   
  Murat CER, Deniz Kılıç ve goLdenskuLL bunu beğendi.
 4. beverly

  beverly Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  7 Nisan 2006
  Mesajlar:
  434
  Beğeniler:
  307
  Şehir:
  bursa
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  arkadaslar teknik olarak on disc yavaslamak arka disc ise denge+ yon vermek icin kullaniliyo.arka frenin birincil geregi durdurmak deil zaten.
  ozellikle arazi sartlarinda bazi manevralar ve denge arka tekerlegi kaydirarak saglanabiliyo.
   
  Deniz Kılıç ve Murat CER bunu beğendi.
 5. #5
  Deniz Kılıç

  Deniz Kılıç Kıdemli Üye

  Kayıt:
  1 Haziran 2006
  Mesajlar:
  341
  Beğeniler:
  109
  Şehir:
  İzmir/Konak
  Seviye:
  ön freni sıkarsak öne doğru düşmezmiyiz (özür dilerim halil öztürkün cevabı yeterli )
   
 6. #6
  Deniz Kılıç

  Deniz Kılıç Kıdemli Üye

  Kayıt:
  1 Haziran 2006
  Mesajlar:
  341
  Beğeniler:
  109
  Şehir:
  İzmir/Konak
  Seviye:
  Drag F5 User ben bunu derken ön disk freni arka tekerleğe takılması anlamında sordum
   
 7. Hasan Çağri

  Hasan Çağri Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  4.590
  Beğeniler:
  5.101
  Şehir:
  Bostancı, İstanbul
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  eğer kullanılan disk fren sistemi başlantısı ön amortisör ve arka kadro bağlantısı ayını tipteyse ve ön arka göbeklerinizin ikiside disk e uyumlu ise öndeki disk arkaya rahatlıkla takılabilir fakat herkesin dediği gibi ön fren durma arka fren ise yawaşlama ve manevra yapmada kullanıldığı için gereksiz bir değişim ortaua çıkar...
   
  Deniz Kılıç bunu beğendi.