Ne fırsatçı duygusuz bir millet olmuşuz!

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Biri çıkıp kullanımı rahat kaliteli bir tayt bile sorsa konu hemen "dine" geliyor ya pes doğrusu!

Scudo

murat serbet

Forum Demirbaşı
Tepki
1.449
Bisiklet
b'Twin
Kasti bir şekilde yıllardır cahillik, vandallık, çirkeflik ve kabadayılık övülüyor. Eğitimli insanlar aşağılanıyor. Bunlar monşer, bunlar profesör denilerek meydanlarda yuhalatılıyor. Öğretmen, doktor dövmek normalleşti. Tecavüzcüye ceza verilmiyor. Cehalet eskiden de vardı ama bu derece ön plana çıkartılmamıştı. Bilmeyen adam başını önüne eğer dinlerdi. Bilene saygı duyardı. Kurnazlık adı altında hırsızlık, dolandırıcılık övülüyor. Dürüst insanlar için aptal deniliyor. Hakkını almak için bunlar gibi olmalısın mesajı veriliyor. Böyle bir ortamda toplumun bozulmaması mümkün değil. Yeniden birbirine güvenen, iyi niyetli, sabırlı, yardım sever ve kaliteli bir toplum olmak için çocuklarımıza en kaliteli eğitimi vermeliyiz. Ama bu da engellenmeye çalışılıyor. Allah sonumuzu hayır etsin.

Türko

Sunroofa değil gökyüzüne inananlar
Tepki
3.204
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hiç hesapsız , ölmeyecekmiş gibi yaşayan gafil insanlar topluluğu başka ne denilebilir ki?

haldun31

Daimi Üye
Tepki
799
İsim
haldun e.
alim derki; homosapiens'tim insan oldum.yani öyle oldum demekle olmuyor ne yazık ki. eve ekmek götüren insan ben bu parayı ahlaklı şekilde kazandım diyemiyorsa denecek bir şey kalmamıştır.helal ve haram boyutunu tartışmıyorum bile.bu memlekette çalınan paraların ve sorulmayan hesapların kimler tarafından yapıldığı biliniyor.önce ve tek gerçek ahlaklı ve adaletli olmaktan geçer.gerisi zaten gelir.her meslek grubunda artık olağan davranış cüzdan ile vicdan arasında kalmak olmuşsa ,yapacak tek şey eğitim devrimi yapıp bunları halka kazandırmaktır.

berktx

Aktif Üye
Tepki
200
İsim
Berk
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
b'Twin
Bana hiç laf söylemeyin ama herkesin gerçek müslümanlık bu değil dediği şeyden ben gerçekten sıkıldım.

Lütfen biri desin bana ülkede olan herhangi bi olayda dinin etkisi yok dinden bağımsız oluyor. Din özgürlüğü herkesin vardır ama bana sorarsanız Islam zararlı. Bu orta doğu ülkelerinde böyle ve Islamın merkezi Mekke'ye umreye gitmiş biri olaraktan gözlerimle aynı durumun daha beterini gördüm.

Herkesin içindeki insanlık ölemez lütfen bu mesajı görenler yolda tekeri patlamış vites ayarı bozuk olup takur tukur giden çift amortisörlü arkadaşlara yardım edin.

Nasıl trafikte yanımızdan hızla geçen araca " 1 dakika geç gitsen ne olur be adam " diye söyleniyorsak biz de 1 2 dakika geç kalıp yolda kalmışlara yardım edelim.

İnsanlar kötü ve kalpsiz olabilir fakat bu sizin de kalpsiz olmanız gerektiği anlamına gelmez.

Yusufclp

Forum Bağımlısı
Tepki
747
İsim
Yusuf C.
Bisiklet
Dahon
@Candan Biberci
Japonlar demişken;
Futbol ile hiç işim olmaz ama, japonya ile almanyanın oynadığı bir dünya kupası final maçı sonrasında almanya maçı alır. Tabii kupayı da.
Yenilen japonya taraftarları ne yapsa beğenirsiniz.
Bizim yerli taraftarlar gibi sandalyeleri söküp stadı savaş alanına çevireceklerine almanlara ayrılmış tribün de dahil tüm stadın çöpünü çekirdek kabuklarına varana kadar temizleyip stadı öyle terk etmişlerdi utanmadan.
Bizdeyse etrafa kafasına göre herşeyi saçmak, magandalık yapmak itibar görüyor.
Bizden adam olmaz.

Tepki
65
Bisiklet
Salcano
Evet maalesef bu durumun en kötü yanı da bunun düzelmeyecek hep daha kötüye gidecek olması. Geleceğe umutla bakamıyor insan. Bu duruma gelmemizin sebebi bence bizler de dahil insanlardaki daha çok kazanma hırsı. Kendimde bile bunu görüyorum, bakıyorum hayallerim hep parayla gerçekleştirilebilecek şeyler. Ee bu durum da daha çok para kazanmamı gerektiriyor, daha çok para kazanabileceğim bir meslek edinmek gerekiyor, bunun için çok ders çalışmak gerekiyor, zaman zaman sınırlı bir ömrümüz olmasına rağmen hayattan kopmak gerekiyor ders çalışmak için. Peki niye? daha iyi yaşamak için. Kendi adıma konuşuyorum hayatımız para üzerine kurulu, ha bu hırsla bi yerleri yağmalayıp, zor durumları fırsata çevirip insanları düdüklemiyorum ama farklı yoldan aynı amaç uğruna yaşıyorum. Hem kendime kızıyorum hem acıyorum..

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
@murat serbet doğru.
Yukarida herkes, gen kan vs demiş. Ama olay aslinda ödüllendirilen davranışların tekrarlanması ve cezalandırılan davranışlardan uzak durulması ile alakalı.

Yıllardır haklinin değil güçlünün yaninda duranlar kazaniyor.

Yıllardır çalan, gasp eden kazanıyor, dürüst olanlar kaybediyor. Bu lafi atiyorum cep telefonu çalanın yanına kar kalması gıbı düşünmeyin, emniyet şeridi kullanan, kirmizida gecenin ceza almadan evine daha cabuk gitmesi yeterlidir. Bunu gören sürücüler kurallara uymamaya başlar. Kuralsizlik kural olur. Uyanlar enayi yerine konur.

Gücü elinde bulunduranlar kendi konumlarını daha da güçlendirmek icin ve kuralsizliklarini tahammül edilebilir ve kabul edilebilir kılmak için sistemli ve bilinçli olarak toplumu dejenere etmek ister. Kuralsizlik kural olsun ister. Ister ki onun yaptiklari mazur görülsün. Sistem ona bağımlı olsun, o olmadan sistem de olmasın .

Sistem ile o bir algilansin ister. Bunun genlerle kanla alakası yoktur.

Sonuç günümüz türkiyesidir.

Rasyonel, demokrat, mantıklı ve makul insanlar kaybetmekte. Taksici salak mi o fırsatı tepsin. Havalanina girişler kapatılmış, bir şansı var, piyangoyu vurmak istiyor. Yakında bunlara kizmayip benimsemeye başlayacağız. Çünkü kaniksadik, oy verdigimizin ne yaptigini biliyor ama unursamiyoruz, arkadaslarimiz çakal ama aslinda iyi insan vs diyoruz.

Aykuttasdelen

Forum Demirbaşı
Tepki
364
İsim
Aykut TAŞDELEN
Bisiklet
Cube
... Bunları unutmayıp ona göre davranmak gerekir.

Diyecek söz yok.

• Beğen
Tepkiler: C.Biberci

trabzonlu ozan

Daimi Üye
Tepki
419
Bisiklet
Carraro
sosyalizm maddeden geldik maddeye gideceğiz denmiş, öyle bir şey yok

bu arada, japon halkı müslüman değildi dimi

iki tane taksici dışında da çok sayıda örnek verilebildiğinden fırsatçılık ve duygusuzluğu millete mal edebiliriz bence. konunun kapatılması bunu değiştirmiyor, tartışmaktan korkmayın, sansürcülükten vazgeçelim

AtamIslam

Üye
Tepki
60
Ya beyler amerikalılar Japonya'ya atom bombası attılar faşişt olmadılar. Japonlar genç kızların kullanılmış iç çamaşırlarını topladılar kokladılar sapık olmadılar. Çinliler köpek yediler hayvan düşmanı olmadılar. İngilizler popolarını açtılar teşhirci olmadılar . Ruslar kadın dövmede bir numara oldular ama gaddar olmadılar .Hollandalılar eşcinsel evliliğe izin verdiler aykırı olmadılar ama siz iki taksiciyle milleti yerin dibine soktunuz

Bu milletin güzel yanları çok . Kimse o taksiciler bulunur.Taksiciler odası gereğini yapar.

Tepki
88
İsim
NW
Bisiklet
Salcano
Bu milletin guzel yanlarini 15 senedir aldilar. Kotu yanlari cogaldi. Havaalaninda calisiyorum ve taksicilerin hepsini taniyorum. Iki taksici diye olayi kucumseyemezsiniz. Hepsi oyle. Hepsi de belli zumrenin insanlari. Hepsi "musluman". Zaten havalimani taksisi olmak icin acayip torpiller donuyor; öyle bir iki kişi değil hepsi böyle.

• Beğen
Tepkiler: Haluk Eke

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
yaşını almış insanlarla bu konuda konuştuğumda (birkaçı artık hayatta değil, nur içinde yatsınlar) bana hep biz hep böyleydik ama yalanı iyi oynuyorduk dediler. aradaki tek fark eskiden ayıplandığı için insanlar bu hareketleri gizleye, saklaya yapıyordu, inkar ediyordu, şimdi inkar etme gereksinimi bile duymuyorlar. sorun ortadoğu ülkelerinin benimsediği anlayıştan kaynaklanıyor birkaç madde sıralayayım.
1- Toplumun hafızasının olmaması, yöneticiler tarafından kolay manüple edilmesi ve bunun bir alışkanlık haline gelmesi.
2- İnsanların devlete bireylerden daha fazla değer vermesi. insan hakları ihlallerinin örtbas edilmesinin, mağdurun suçlanmasının kültür haline getirilmesi. devlet yönetiminin yüzyıllardır kokuşmuş olması ve birilerinin çıkarlarına hizmet etmesi.
3- Zorbalığın, aldatmanın toplumda büyük itibar görmesi. ezilenlerin ezenlere duyduğu hayranlık. ezilenlerin ezenleri diğer ezilenlere karşı müdafaa etmesi (özetle köpeklik). sadaka ve itaat kültürü.
4- Toplumun çok fazla kültür barındırması ve yaygın olan kültürün hoşgörü kavramına uzak olması nedeniyle azınlıklara zorbalık yapması.
5- Dinde reforma gitmek yerine bağnazlığa doğru yelken açılması. din üzerinden insanları manüple etmenin bir devlet geleneği olası.
6- Kurumların suç işleyen mensuplarını koruması. Adalet sisteminin kokuşmuşluğu ve yalnızca yöneticilerin elindeki bir tehdit mekanizması olması.
bu saydıklarım 10, 20, 30 yıldır değil ezelden beri bu coğrafyanın kimliği olmuştur.

AtamIslam

Üye
Tepki
60
@yollarbenibekler pariste taksicilerin ücretsiz insan aldığını gören var mı ? Peki havalimanındaki taksicilerin 100 tl aldığını gören var mı ? Hepsi müslüman demişsin kalplerini açığ baktın mı ? Geçin bunları

trabzonlu ozan

Daimi Üye
Tepki
419
Bisiklet
Carraro
@AtamIslam
buna da ad hominem deniyor, alakalı olmayan argüman sunma yani.

"ingilizler popolarını açtılar teşhirci olmadılar." öncelikle ingilizlerin konuyla ilgisi yok, bize ne ingilizlerden. ayrıca, "tamam, ingilizler teşhircinin önde gideni, halkımız da fırsatçı ve duygusuz" desem sorun kalmıyor herhalde. milletin güzel yanlarına da bir şey diyen yok bu arada, buna ilaveten güzel yanları var diye hatalı-bozuk tarafları görmezden gelemeyiz, adamın biri sokakta nazik biridir ama evde karısını döver, yemek çok lezzetlidir ama içinden 30 cm saç çıkar, alman halkı çok disiplinli ve çalışkandır ama faşisttir vb.

ek: başlığa yeni yazı yazma hakkım şu anda elimden alınmış durumda. dinle ve siyasetle alakası yok diyeyim o zaman, milletlerin duygusuzluğu ve fırsatçılığı tamamen sıcaklıkla alakalı bir şey. toplumda kalite arıyorsanız soğuk yerlere bakmalısınız, mümkün olduğu kadar kuzey mesela, kanada, isveç, norveç vs. dünyanın en süper toplumları diyebiliriz. akdenize indikçe, anadolu, ortadoğu civarına yaklaştıkça fırsatçılık ve duygusuzluk artıyor, sokakta patlayanlar, kafa kesenler, zulmedenler vb. mesela arabistan yarımadası çok sıcak, orta doğu da epey sıcak, anadolu gene az biraz yaşanabilir durumda. ama isviçre alpleri, soğuk ve yağmurlu ingiltere şehirleri, danimarka, finlandiya vb. yerlerde fırsatçılık ve duygusuzluk yok. bakın dinle ve siyasetle alaka kuramıyorum bir türlü.

mehmetlevent

Forum Demirbaşı
Tepki
927
İsim
mehmet levent
Bisiklet
Sedona
eğitim. sorunların kökeni burda. cumhuriyetin en büyük eksiği. en büyük eksiği. 1946 dan sonra popülist eğitim. 1980 den sonra paralı eğitim. 1946 dan evvel de halka inememiş eğitim.

şark kurnazlığı bize hakim olan. gidişat cidden kötü. düzelme emareleri yok. Allah sonumuzu hayretsin.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@berktx

İslam üzerine herhangi bir araştırma yapmadan ,İslam ilmi üzerine kafa yormadan - Kuran Meali ve Tefsiri ,Hadis ,Siyer ,Fıkıh ve birçok islam dinine ait ilmi konular gibi -sadece insanlara bakıp islam zararlı demek çok yanlış bir ifadedir.Matematik bilmeyen yapamayan bazı insanların matematiği kötülemesi gibi birşey bu.

İslama zararlı dediğiniz için yazma gereği duydum.Burası bisiklet forum böyle başlıklar açılmamalı gerekli platformlarda bunlar gerçekleştirilmeli diye düşünüyorum.İslam gereği gibi kuran ve hadise göre ,ehli sünnet vel cemaat itikatına göre yaşanırsa hem sosyal hem bireysel hayatı yaşanılır hale getiren Allah katında en son geçerli dindir.İslamdan sonra diğer dinler geçerliliğini yitirmiştir.(bknz. ALİ İMRAN SURESİ 19.AYET.)

Saçma sapan kendini islami cihad örgütü olarak niteleyen ,kendi kendine islamı şekillendiren yaratılmışların en aşşağılı malum terör örgütleri ve bireyleri islamı temsil etmiyor.

Allah Türkiye Cumhuriyeti devletimize ve Ümmeti Muhammede güç kuvvet ,birlik beraberlik nasip etsin.

AtamIslam

Üye
Tepki
60
Cumhuriyet sonrası insanların dinden soğutulması , dinsizliğin aşılanması , maddiyatın öne çıkarılması , manevi ve ailevi değerlerin ortadan kalkması , asıl varlık sebebimizin unutturulması . Başlıca sebepler.

@berktx din zararlı desen ateist olabilirsin diye fikrine saygı gösterirdim. Ama islam zararlı demişsin . Haddini aşmışsın