Nasıl yapılır: Doğru seleyi seçmek...

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
Yokuş çıkarken daha öne oturur gibi konum alıyorsunuz, ortasının ergonomik olması gerekiyor ki, seleniz baskı yapmasın. Yokuş inerken de geriye yaslanabilmek için, çok geniş olmaması gerekiyor. Kanatlarının oturma izinizden sadece 2 santim daha geniş olması lazım, ortasının da oyuk olması lazım. Aslında bu iki şartın fevkalade zor gereksinimleri var, üstünüze dikilmiş gibi uyması gerek. Bike fit kurs videolarında herkesin bu nedenle asimetrik oturduğunu anlatıyorlar, daha çok sakatlığa yol açıyor. Olmuşken doğrusunu yapmak en iyisi.

Scudo

Samet M.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.125
İsim
Samet
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba arkadaşlar konuyu biraz hortlacağım yazacağım en iyi konu bu sanırım.

2 gündür gerek bu forumda gerek youtubede doğru sele seçimi ile alakalı birçok şey araştırdım okudum fakat hala kafam çok karışık.
Bazı yerlerde bisikletin türüne göre .( yol , Mtb, şehir) Bazı yerlerde ise vücüdunuzun aero (esneklik yapısına göre ) sele seçimi yapılıyor , Anladığım kadarıyla.
Örnek vermek gerekirse Pro marka sele bisiklet türüne göre ve aynı ayda vücüdun esnekliğine göre size sele seçimi sunabiliyor. (Galiba en kesini bu) Fakat seleye 750 TLden fazla bütçe ayıramayacağım için Selle royal gibi orta segmentteki markalar ise sürüş pozisyonuna göre seçim yaptırıyor. Ben bir türlü bu işin içinden çıkamadım.
Tamamen oturma açısı. Esnek vücutlu kullanıcılar aero kazanç için daha fazla eğiliyorlar zaten bu da daha eğik açı ve agresif pozisyon demek.
Mevcut sele ve bisikletinizin üzerinde farklı açılarda 5er dakika sürüş yapıp baskı alanlarına bir bakın derim.

• Beğen
Tepkiler: Mete Can Karahasan

lrfan

Cyclist
Tepki
8.184
İsim
İrfan Türetgen
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Selenin en geniş yerini kullanmanız lazım oturduğunuzda (dev boy, yastık gibi olan seleleri kast etmiyorum). Oturma kemikleriniz selenin en geniş yerlerine denk gelmeli. Perineum (anüs ile genital bölge arasına denk gelen kısım) denen bölgeye asla yük binmemeli. Bike fit yapan yerlerde oturma kemiklerinizin arasındaki mesafeyi ölçerek doğru sele alınabilir. Seleye oturduğunuzda düz yoldaki sürüş pozisyonunda selenin arka ucunda açıkta kalan yer olmamalı ki bu doğru yere oturduğunuzu gösterir. Uzun süre binmediyseniz ilk sürüşlerde ağrı normaldir, çünkü sele ile oturma kemikleriniz arasında kalan kaslar ezilmektedir. 2-3 düzenli sürüş sonrasında ağrı kalmamalı. Bike fit yaptırmış kişilerin bile çoğunda selenin çok yüksek olduğunu gözlemliyorum. Ankling denen teknikle (sanki kalinizle toprak kazar gibi) pedal basarken topuğun ayna kolda saat 4 hizasından sonra aşağı doğru inmesi gerekir, çevremdeki çoğu bisikletçi balet-balerin gibi parmak ucunda pedal çeviriyor sele yüksek olduğu için. Hem güç kaybı hem de uzun vadede sakatlık riskleri...

Ankling tekniği demişken eskilerden bir yazımı atayım

Dosyalar

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
Selenin en geniş yerini kullanmanız lazım oturduğunuzda (dev boy, yastık gibi olan seleleri kast etmiyorum). Oturma kemikleriniz selenin en geniş yerlerine denk gelmeli. Perineum (anüs ile genital bölge arasına denk gelen kısım) denen bölgeye asla yük binmemeli. Bike fit yapan yerlerde oturma kemiklerinizin arasındaki mesafeyi ölçerek doğru sele alınabilir. Seleye oturduğunuzda düz yoldaki sürüş pozisyonunda selenin arka ucunda açıkta kalan yer olmamalı ki bu doğru yere oturduğunuzu gösterir. Uzun süre binmediyseniz ilk sürüşlerde ağrı normaldir, çünkü sele ile oturma kemikleriniz arasında kalan kaslar ezilmektedir. 2-3 düzenli sürüş sonrasında ağrı kalmamalı. Bike fit yaptırmış kişilerin bile çoğunda selenin çok yüksek olduğunu gözlemliyorum. Ankling denen teknikle (sanki kalinizle toprak kazar gibi) pedal basarken topuğun ayna kolda saat 4 hizasından sonra aşağı doğru inmesi gerekir, çevremdeki çoğu bisikletçi balet-balerin gibi parmak ucunda pedal çeviriyor sele yüksek olduğu için. Hem güç kaybı hem de uzun vadede sakatlık riskleri...

Ankling tekniği demişken eskilerden bir yazımı atayım
Kasların ezilmesi demişsiniz de, bu selenin gereksiz yumuşaklığından olabilir mi? Aslında selenin esnemesindeki ölçü sadece oturak kemiklerimizin izini çıkaracak kadar olması. Fazla yumuşak sele de kasık bölgesine aşırı basıya neden olabilir. İlk başta dediğiniz gibi yumuşak kıvamlı selelere dikkat etmek lazım. Yükü dağıtıyorlar ama bu sefer yük taşıyan kemiklerimiz işini yapamıyor, kasık bölgesinin çatısını oluşturamıyor ve kasığımız seleye çöküyor. Buradaki zorluk, uygun sert bir selede küçük bir alana yük binmesi, oturak yerimizin derisinin tahriş olmaması için formanın teri iyi uzaklaştıran kuru tutan bir malzemesi olması gerekli. Ben nedense az yastıklı polar kıvamlıları seviyorum, yaz kış teri hissettirmiyorlar bana. Kuruluğu tutturamazsak, Allah korusun ayakkabı vurusundan tut bin türlü rahatsızlık var başımıza gelecek.

• Beğen
Tepkiler: lrfan ve bilaltuna

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Oturma kemikleriniz selenin en geniş yerlerine denk gelmeli. Perineum (anüs ile genital bölge arasına denk gelen kısım) denen bölgeye asla yük binmemeli.
Ben de öyle düşünüyorum. Ama Triathlon'larda, Pist müsabakalarında sporcular resmen selenin ön ucuna oturuyor. Çünkü sürücü olması gereken şekilde otursa aerobar/droplar uzak kalıyor bu bisikletlerde. Ayrıca, sele aynakola göre geride kalınca bacaklarla tam güç de verilemiyor. Bu bisikletlerde selenin izdüşümü aynakol miline denk gelmeli diye düşünüyorum. Totosu acır insanın. Dünya büyük bir yanlış içinde :)

indir (1).jpg
f0178ff012c7fffef14082fafacd45d9.jpg
bettiniphoto_0552538_1_1024px-750x500.jpg

Dosyalar

lrfan

Cyclist
Tepki
8.184
İsim
İrfan Türetgen
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yumuşak seleden ziyade anatomik açıdan şeklen o bölgeye uygun sele…
Ben de öyle düşünüyorum. Ama Triathlon'larda, Pist müsabakalarında sporcular resmen selenin ön ucuna oturuyor. Çünkü sürücü olması gereken şekilde otursa aerobar/droplar uzak kalıyor bu bisikletlerde. Ayrıca, sele aynakola göre geride kalınca bacaklarla tam güç de verilemiyor. Bu bisikletlerde selenin izdüşümü aynakol miline denk gelmeli diye düşünüyorum. Totosu acır insanın. Dünya büyük bir yanlış içinde :)

287318 dosyayı görüntüle
287319 dosyayı görüntüle
287320 dosyayı görüntüle
Yol bisikleti özelindedir yazdıklarım. Triatlon ve pist bisikletlerinin zaten geometrisi farklı yol bisikletlerinden. Doğal olarak oturma pozisyonları daha farklı oluyor. TT bisikletlerinde ileri geri kayan seleler var. Ucuna oturulan selelerin bile şekli farklıdır, ön ucu daha geniştir, çift uçlu olan tipleri bile var o disipline özel. Hele ki pist yarışları, fotoda görünen yarışların büyük kısmı dakikalar içinde bitiyor. Öte yandan pist bisikletinde pedala çok büyük kuvvetle yüklendikleri için seleye verilen ağırlık ihmal edilebilecek kadar düşük kalıyor

Son düzenleme:

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139

287318 dosyayı görüntüle
287319 dosyayı görüntüle
287320 dosyayı görüntüle
Komşu, oturak kemiklerimiz birbirine yakınlaşıyor öne eğildikçe. O pozisyon doğru yani, kemiğin önü boşta kalıyor.

bilaltuna

Aktif Üye
Tepki
138
İsim
Bilal
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Şehir - Tur

287318 dosyayı görüntüle
287319 dosyayı görüntüle
287320 dosyayı görüntüle
Aslında biz yanılıyor olabilirmiyiz kendimizi aradığımız seleyi üst düzey sporcular bu şekilde kullanıyor diyerekten sele arayışına giriyoruz yada örnek alıyoruz.

Veto8

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818

287318 dosyayı görüntüle
287319 dosyayı görüntüle
287320 dosyayı görüntüle
Selenin ucunun orta göbek hizasından en az 5cm geride olması gerektiğini söyleyen bir UCI kuralı var.