Nabız takibine dayalı antrenman

Bıyıkov

Forum Bağımlısı
Tepki
3.071
İsim
Ayhan Bıyıklıoğlu
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bir de şöyle bir hesaplayıcı var :
(link)

Team Ineos'u yaratan adamlar bunlar. 😉
Iste mesele zaten o FTHR i bulmak icin test surusunu yapmak. Hesaplayici yuzdelerle ugrastirmamis bizi, sagolun paylastiginiz icin.
Merhabalar.. Ben -yüzme hariç- koşu ve bisiklete ilişkin tüm antremanlarımı nabız takibi ile yapıyorum. Öncelikle şunu söyleyeyim, buna ciddi kafa yorduktan ve araştırdıktan sonra, maksimum kalp atım hızının parmak izi gibi olduğunu ve kiminin kalbinin maksimum hızının yüksek, kimi insanın düşük olduğunu ve bunun çok bir anlam ifade etmediğini söylemem gerekir.

Bu noktada asıl önemli olan şey, sizin kalp atım rezervinizin ne kadarını kullanarak, ne çapta performans göstereceğinizdir. Yani 180 maksimum nabza sahip (standart kabul gören atım) birisi ile 195 maksimum atım sayısına sahip birisinin yağ yakma nabzı da elbette farklı seviyelerde olacaktır. Önemli olan mesela zone 2 de, yani atım hızınızın yüzde 60 ila 70 ini kullanarak ne kadar performans ortaya koyabiliyorsunuz, mesele bu.. Fakat şu çok önemli, genel ortalamalar ile nabız bölgeleri hesaplamaya çalışırsanız, aldığınız değerler size uymayacak ve ya çok yavaş antreman yapıp faydasını görmeyeceksiniz, ya da çok sert antreman yapıp kendinizi hırpalayacaksınız

Mesela kendimden bahsedeyim. Ben koşu ile spora başladım. Eskiden yüzerdim zaten. Sonra bisiklet de işin içine girdi ve olay triatlona döndü. Benim nabzım standart ortalamalara göre hep yüksektir.. Ben de maksimum nabzımı belirledim önce ve buna göre hesap yaptım. Friel Metodu bunun için güzel bir yöntem mesela. Ben 10 km'lik koşu yarışlarını 190 ortalama nabızla bitirdiğimi bilirim :) . Ortalama diyorum dikkatinizi çekerim.. Maksimum 197 gördüğüm için maksimum nabzımı 200 olarak alıp hesap yaptım. Sonuç olarak koşudaki zone 2 nabzımı 142-152 arası olarak hesapladım. Bu sebeple 15-20-30 km'lik koşuları 152 nabzı geçmeden yapıyorum ve nefes nefese bile kalmıyorum. Bu nabızla konuşabiliyorum koşarken. Bisiklet için bu nabız ne olmalı diye araştırdığımda en makul seçenek -10 çıkartmak olduğunu buldum. Bu sebeple bisiklet için zone 2 nabzımı 132 - 142 alıyorum.

Fakat bu meselede en garanti yöntem gidip bir laktat testi yaptırmaktır. Bunu koşu için ayrı, bisiklet için ayrı yapıyorlar. Bu test yapılırken siz koştuğunuz esnada gözlemci belirli aralıklarla sizden kan alır ve bu kandaki laktat miktarını ölçer. Böylece hangi nabızda laktat üretmeye başladığınızı ve hangi nabızda yağ yakarak koştuğunuzu bulmuş olursunuz. Ben içim rahat etsin ve yanlış bir çalışma yapmayayım diye bunu da yaptırdım. Ve benim zone 2 nabız sınırım bu testte 155 çıktı :) Tabii ben 152 almaya devam ediyorum ama açıkçası sevindim, çünkü tespit etmek için kullandığım yöntem işe yaramış ve doğru nabızla antreman yapmışım hep.

Bunları her sene gittiğim kalp doktorumla da paylaştım, yüksek nabız hızını da sorum. Bana kalbimin çalışma şekli açısından yüksek atıma sahip olsa da dayanıklılık ve güç açısından sporcu kalbi olduğunu söyledi. Bu sebeple tekrar gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki maksimum nabzınızın az ya da çok olması önemli değil. sizin maksimum nabzınızın yüzde 60-70 ini kullanarak ne yaptığınız önemli. çünkü bu aralıkta yaptığınız antreman nabzınızı koruyarak sizin daha hızlı olmanızı sağlayacak ve her nabız aralığında bu etkiyi alacaksınız. Şunu da belitmem gerekir ki, haftalık antreman saatinizin en az %85'i endurance yani zone 2 antremanı olmalı. Eğer base inşaa ediyorsanız (hastalık sonrası, sezon öncesi) o zaman tamamen buna yönelmelisiniz.
Cok güzel ve kendinizden ornekler de vererek anlamışsınız, cok da açıklayıcı oldu bence. Kendi adima katilmadigim bir nokta var. Planli, periyotlanmis ve hedefe yonelik bir antreman programi takip ediyorsaniz her zaman en az %85 zone 2 cok mantikli olmayabilir. Base icin katilmakla beraber gelisim ve zirve donemlerinde antreman programlarinin bambaska icerikleri olur. Hedeflere gore zone 2 nin payi %50lere kadar da düşebilir. Zone 2 den cok zone 1 bile olabilir suruse gore.

Scudo

Ceasar Bravo

Forum Bağımlısı
Tepki
1.679
İsim
Sezer
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Iste mesele zaten o FTHR i bulmak icin test surusunu yapmak. Hesaplayici yuzdelerle ugrastirmamis bizi, sagolun paylastiginiz icin.

Cok güzel ve kendinizden ornekler de vererek anlamışsınız, cok da açıklayıcı oldu bence. Kendi adima katilmadigim bir nokta var. Planli, periyotlanmis ve hedefe yonelik bir antreman programi takip ediyorsaniz her zaman en az %85 zone 2 cok mantikli olmayabilir. Base icin katilmakla beraber gelisim ve zirve donemlerinde antreman programlarinin bambaska icerikleri olur. Hedeflere gore zone 2 nin payi %50lere kadar da düşebilir. Zone 2 den cok zone 1 bile olabilir suruse gore.
Teşekkür ederim öncelikle. Elbette dediğinize de katılmamak mümkün değil. Ben bir kaç farklı yerden buna benzer şeyler duydugum için onu da belirttim fakat farklı dönemlerde farklı yaklaşımlar daha iyi olabilir.

bayırniyazi

Aktif Üye
Tepki
161
İsim
...
Merhaba,ben spor yaparken;ağırlık koşu ya da bisiklet,nabzımı hiç ölçmedim ama sabahları bazen tansiyon aleti ile ölçtüğümde nabzım genelde 40-43 bazen 38 çıkıyor.Sporcu ya da atletik vs. olduğum söylenemez.Yaş a göre hesapladığımda 180 lerde bir max nabız çıkıyor.Bana bu sayılar imkansız gibi geliyor yanı 140 da yağ yakayım %60 ile.

Ceasar Bravo

Forum Bağımlısı
Tepki
1.679
İsim
Sezer
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Merhaba,ben spor yaparken;ağırlık koşu ya da bisiklet,nabzımı hiç ölçmedim ama sabahları bazen tansiyon aleti ile ölçtüğümde nabzım genelde 40-43 bazen 38 çıkıyor.Sporcu ya da atletik vs. olduğum söylenemez.Yaş a göre hesapladığımda 180 lerde bir max nabız çıkıyor.Bana bu sayılar imkansız gibi geliyor yanı 140 da yağ yakayım %60 ile.
Maksimum nabzınızı ancak aktivite sırasında hesaplayabilirsiniz. 180 genel olarak alınmış bir ortalamadır. Sizin maks nabziniz 170 olabileceği gibi, 190 da olabilir.

• Beğen
Tepkiler: bayırniyazi

seko35.50

Forum Bağımlısı
Tepki
17.176
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Şunu da belitmem gerekir ki, haftalık antreman saatinizin en az %85'i endurance yani zone 2 antremanı olmalı.
Harika örneklemişsiniz,son bir yılki antrenmanlarım aralıklı ve zone2 ağırlıklı oldu,vücut ister istemez kendini bu nabız aralığına adapte ediyor ve gelişimi hissedebiliyorsunuz,dayanıklılığın artmasının yanında yağ yakım bölgemi doğru tesbit ettiğimden beri çabuk tükenmelerimde son buldu,en azından artık duvara toslamadan antrenmanlarımı hem verimli hemde güle oynaya tamamlayabiliyorum,insanın kendi sınırlarını bilmesi çok mühim.

Bıyıkov

Forum Bağımlısı
Tepki
3.071
İsim
Ayhan Bıyıklıoğlu
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
FTHR'de değişken çok. Kahve içmiş olman bile etkiler. FTP'den daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.
Bisikletle ilgili hayatımı değiştiren en buyuk sey powermetredir. Tabi ki FTP candır. Nabiz ise onun tamamlayicisi ve gucu nasil ürettiğimizi ne kadar kolay yada zor ürettiğimizi gosterir.

kerk123

Üye
Tepki
19
İsim
Kerem K
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bende bianchi touring 613 var bana antrenman programı önerebilir misiniz 13 yaşındayım 40 kiloyum manisa somada oturuyorum 80 85 kmlik bir tura çıkmak istiyorum ama hazır olmadığımı biliyorum bisiklete binmeyi severim bu bisikleti yeni aldım (edit bianchi touring 613 den bahsediyorum) sıfır gibi neredeyse vites sitemi giriş seviyesi olsada beni tatmin ediyor şimdiden teşekkürler

M.İhsan

Love Mountains!
Tepki
3.208
İsim
Muhammed İhsan
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bende bianchi touring 613 var bana antrenman programı önerebilir misiniz 13 yaşındayım 40 kiloyum manisa somada oturuyorum 80 85 kmlik bir tura çıkmak istiyorum ama hazır olmadığımı biliyorum bisiklete binmeyi severim bu bisikleti yeni aldım (edit bianchi touring 613 den bahsediyorum) sıfır gibi neredeyse vites sitemi giriş seviyesi olsada beni tatmin ediyor şimdiden teşekkürler
Birincisi sorunun yeri bu konu değil. İkincisi yaşın daha küçük olduğu için kendi başına uzun mesafe turlarına çıkmamanı şiddetle tavsiye ederim. Yanına bir büyüğünü alıp beraber antrenman yapabilirsiniz. Bisikletin de gayet yeterli ayrıca. Sen yeter ki bu sporu sev ve hayatına dahil et. Forumda bisiklet ile ilgili bilgilendirici konular var, oraları takip edebilirsin. Ayrıca forum dışı kaynaklardan da bisiklet hakkında çok şey öğrenebilirsin. Mesela keyifli bir sürüş temiz ve bakımlı bir bisikletten geçer. Eğer bisikletini temiz ve bakımlı tutmayı öğrenirsen spordan aldığın zevk de artar. İlk işin bisiklet bakımları ve temizliği nasıl yapılır bunu öğrenmek olsun. Daha sonra güvenli sürüş ipuçlarına bakmalısın. Bisiklet sürerken bazı küçük ama hayati noktalar vardır bunları bilmelisin.

Antrenman konusuna gelecek olursak; şu evrede çok da programlı hareket etmene gerek yok. Bir gün sürüp bir gün dinlenirsen ve bunu düzenli olarak yaparsan gelişirsin. Şunu unutma; güçlenmek asla kendini tüketerek sürmek değildir. Güçlenmek, kendini bilerek ve dinlenerek elde edilir. Kazasız belasız sürüşlerin olsum.

kerk123

Üye
Tepki
19
İsim
Kerem K
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Birincisi sorunun yeri bu konu değil. İkincisi yaşın daha küçük olduğu için kendi başına uzun mesafe turlarına çıkmamanı şiddetle tavsiye ederim. Yanına bir büyüğünü alıp beraber antrenman yapabilirsiniz. Bisikletin de gayet yeterli ayrıca. Sen yeter ki bu sporu sev ve hayatına dahil et. Forumda bisiklet ile ilgili bilgilendirici konular var, oraları takip edebilirsin. Ayrıca forum dışı kaynaklardan da bisiklet hakkında çok şey öğrenebilirsin. Mesela keyifli bir sürüş temiz ve bakımlı bir bisikletten geçer. Eğer bisikletini temiz ve bakımlı tutmayı öğrenirsen spordan aldığın zevk de artar. İlk işin bisiklet bakımları ve temizliği nasıl yapılır bunu öğrenmek olsun. Daha sonra güvenli sürüş ipuçlarına bakmalısın. Bisiklet sürerken bazı küçük ama hayati noktalar vardır bunları bilmelisin.

Antrenman konusuna gelecek olursak; şu evrede çok da programlı hareket etmene gerek yok. Bir gün sürüp bir gün dinlenirsen ve bunu düzenli olarak yaparsan gelişirsin. Şunu unutma; güçlenmek asla kendini tüketerek sürmek değildir. Güçlenmek, kendini bilerek ve dinlenerek elde edilir. Kazasız belasız sürüşlerin olsum.
Teşekkürler ailemden bisiklete binen birisi olmadığı için onlarla antrenman yapamıyorum tur konusunda hak veriyorum dikkate alacağım forumda yeni olduğumdan başka başlık bulamadım o yüxden buraya yazdım

a.erkan

Forum Demirbaşı
Tepki
790
İsim
Erkan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
IMG_5158.jpg

IMG_5159.jpg

1 saatlik tırmanış antremanı, ısınma soğuma hariç

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru ve mazot
Tepki
119
İsim
Mustafa
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Power Calculator linkini tıklayınca British Cycling sayfasına yönlendirdi. İstemediğiniz kadar bilgi kaynağı ortaya çıktı. teşekkür ederim paylaşım için

• Beğen
Tepkiler: Adil ÜNALDI

Bilal Akbaş

Daimi Üye
Tepki
425
İsim
Biloo
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
1 saatlik sürüş sonrası Garmin connect te %60 zone 4 gösterirken, stravada %60 zone 3 gösteriyor...Sebebi ne olabilir. Hangisi doğru.

• Beğen
Tepkiler: Ali Eren