Mtb vs. Yol Bisikleti

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
cross bisiklet ile yarış bisikletini karşılaştıran bir topic açıyorsunuz. Sonra cross motorla, yarış motorunu karşılaştırmama garip gözle bakıyorsunuz, bende sizi çok iyi anlıyorum...

Scudo

isparta32

Aktif Üye
Tepki
12
ikisi birbirinden o kadar uzak şeylerki. sonuçta onları götüren şey motordur.

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Yol bisikleti ile MTB o kadar farkli seylerki sonucta onlari goturen sey de Insan...Biziz...

Simdi celiskidesiniz...

Ayrica bu topic altinda kimsenin birsey attigi yok...Herkes bilgisi dahilinde cevap veriyor;)

isparta32

Aktif Üye
Tepki
12
Ben başta da söyledim polemik olsun diye yapmadım. bisklet alacak arkadaşlar kron mu - trek mi ikileminden önce mtb mi - road mı? diye düşünmeliler. road kullananlar, road ın avantajlarını, dezavantajlarını yazsalar. mtb kullananlarda aynı şeyi yapsalar çok iyi olacak.

Ama İlla birileri polemik yaratmak için insan üstü çaba gösteriyorsa, benim yapabileceğim fazla bir şey yok

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Motorları götüren şey motordur. Bisikletleri götüren şeyde bacaklardır. Biri yolda kullanılmak için yapılmıştır biri dağda. Ben hala iki farklı türü karşılaştırma olayını anlamıyorum . Oraya motorlar yerine formula1 arabasıyla bir jeep te koyabilirdim. İkisinin kullanım amacı farklı neden uzatılıyor bukadar??

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@isparta32

Yolda giderken road bike'ın hiçbir dezavantajı yok, dağda giderkende mountain bike ' ın bir dezavantajı yok. Ama yol bisikletini dağda kullanır, dağ bisikletinide yolda kullanırsanız sorunlar oluşmaya başlar...

isparta32

Aktif Üye
Tepki
12
İşte ben de kısmen onu söylemek istiyorum. kaç kişi dağ bisikleti alıp dağa çıkıyo. Kaç kişi kayaların üstünde bunny hop yapıyor?

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
ya bence fazla uzatmayın artık kimse yanlış birşey yazmamış bakıyorumda hepiniz söyledikleri doğruuuuu . :D :D :D

ismailofli

Forum Bağımlısı
Tepki
443
Bir taraf dağ ile yol arasındaki farklardan bahsetmiş,diğer taraf ise bu farkları söylemeye bile gerek olamdığından bahsetmiş..(BENCE)
Bu kadar tartışmaya değecek bir durum var mı bilmiyorum?;)

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Hoy loy loy...Sakin olalim bence...
Sertlesiyor...

Cok bilmis falan....Bilen yaziyor...Bilmeyende susmali;) Izleyip ogrenmeli yada yanlisi varsa da duzeltilir...Forum burasi...

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Arkadaşlar, bir daha atışma tavrıyla mesaj yazan olursa konu kilitlenecektir.
6 sayfalık bir konu açılmış ve bunun yarısından fazlası üslubun sertliği yüzünden bu kadar uzamış.
İnsanlara bilgi vermeliyiz, forumların amacı bilgi aktarımı ve paylaşımdır.

Bu mesajdan itibaren kişisel tecrübelerinizle, hissettiğiniz farkları, size göre avantaj ve dezavantajlarını sayabilirsiniz.Yeni arkadaşlarımızı doğru yönlendirmek adına faydalı olacaktır.İnsanlara salt bilgi vermeye çalışın, yanında en fazla espri katın, ama polemikler, konuları özünden saptırıp kişiselleştirirler ve kimseye faydası olmaz.

AtilaF

Forum Bağımlısı
Tepki
924
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bir araba alım satım forum sitesine uye olan arkadas varsa bakabilirmi acaba, bir Land Rover Defender ile bir Audi RS4 (aklıma gelen markalar) arasında karşılaştırma yapılarak, aman bunun şusu iyi bunun şusu kotu diye karşılaştırma yapılmışmı sevgili araba sahibi olma adaylarını bilgilendirmek için.

bakınız yol bisikleti almak isteyenler zaten forumda bir cok topic bulacaklardır bkz.( (link) ) aynı şey MTB içinde bulunabilir. neyse anlatmak istediğim anlaşılmıştır umarım. hakkaten lastik oldu bu konu artık, bence uzatılmamalı yoksa herkes kendi bildiğini savunmaya devam edecek gibi gorunuyor.

Bibendum

Forum Bağımlısı
Tepki
463
Şiiiiiiiiiiiiiiiiiiitttttttttttttt Burgazz ,Tounela , Oxsy , Bülent Özer , Gürgün , Ercan Bayram sakin olun yaw Ağabeyiniz olarak sizlere yeni geliştirdiğim metodları aktarıyorum ben denemeye başladım sizde başlayın...

Artık Yol bisikletini Amsterdama gitmeden'de kullanabileceksiniz hatta asfalta bile mahkum kalmayacaksınız hatta ve hatta akşam yattığınızda kıçınızdaki nasırı bile kaşımaya gerek duymayacaksınız dahası ver ev alışverişini yapmaya markete ve kasaba bile Yol Bisilkleti ile gideceksiniz.

Bakın bu bilgileri başka yerde bulamazsınız tecrübelerimi aktarıyorum....

1) Tekeriniz ince fazla diş yok devamlı lastiğiniz patlıyo sadece asfaltta gidiyorsunuz ya hemen iç lastiğinizi çöpe atın jant ile lastiğinizin arasına ot , yaprak toplayıp iyice tıkın böylece hem lastiğiniz patlamayacak hemde bisikletinizin konforu artacak .....

2) Evdeki klozet kapağından yapmış olduğunuz Carbon 65 gramlık selelerinizin üzerini mutlaka ve mutlaka 900 X 20 Kamyon iç lastiği ile kaplayın acayip rahat oluyor nasırlarınızı kaşımaktan kurtuluyorsunuz Dünyanın en rahat koltuğunda oturduğunuzu zannediyorsunuz....

3) Ya Yol bisikletine yük atılıyormuş ben bunuda yeni keşfettim direksiyonun önüne sepet bağlayın o sepete aldığınız malları yükleyebilirsiniz tamam bunu herkes biliyo peki taytlarımız ne olacak diyeceksiniz taytla kasapa gidemiyoruz diyosunuz.
Ya kolayı varmış atın taytları artık Şalvar giyin püfür püfür yelleniyor valla nede olsa seleye çözüm bulmuştuk ....

Benden bu kadar sizde yazın tecrübelerinizi asfalta Amsterdama mahkum kalmayalım yokuş aşağı bile olsa 60 , 70 km süratede hiç çıkmayalım ama mutlaka ve mutlaka kasakımızıda takalım nede olsa taş kafa diiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllllllllllliiiiiiiiiiizzzzzzzzzzzzzz..Şeytanın işi yok otlu lastiklerle düşeriz kırmayalım kafayı...

Aman sakın yazdıklarımı yeni başlayacak arkadaşlar yanlış anlamasın bu bilgiler sadece ülkemizdeki yol bisikleti mantığı için geçerli düşüncelerimdir.

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
:) hmm hos...Takmissiniz kafayi Amsterdam'a da neyse:rolleyes: ...

Yontemleriniz gercekten kayda deger...Artik daha konforlu kullanilabilir dediginiz gibi:D ...

ismailofli

Forum Bağımlısı
Tepki
443
Konu bence kilitlenmeli...Saygının çizgisi aşıldı...(Bence)

isparta32

Aktif Üye
Tepki
12
Bazı arkadaşlar athletic'in uyarısına rağmen hala iğneliyici konuşmalar yapıyor ama olsun.

Konu bence güzel bir konu, yeni alacak arkadaşların en çok kararsız kaldığı konu. türkiyede 10 kişiden en az 8 i mtb kullanıyor ve bu 8 kişiden 6 sı da sadece asfaltta kullanıyor.

Türkiye'ye mtb daha çok ithal edildiği için, herkesin aklında mtb daha iyidir kalmış.
Bİz burda yeni bisiklet alacak arkadaşlara yardımcı olalım.

road bike oturuş şeklinden ötürü daha konforsuzdur bunu irdelemenin gereği yok.

AtilaF

Forum Bağımlısı
Tepki
924
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
benim kendi fikrimi soyleyeyim. yeni nesil yol bisikletlerinde bildiğiniz gibi vitesler fren kolları üzerinde yani eskiye gore daha konforlu ve basitler. ben normal bir sürüşte gidonu kavrarken mtbde kullandığım gibi tutuyorum. yani sprinte kalkmadığınız sürece ve rüzgar karşıdan kesmediği sürece illa böyle öne doğru tam yatarakta kullanmanız gerekmiyor bence. tabi günlük kullanımdan bahsediyorum ben.yarışlar ayrıdır.

isparta32

Aktif Üye
Tepki
12
Teşekkür ediyorum ne kadar güzel bir mesaj olmuş. Herkes böyle yorumlar yaparsa bu topic amacına ulaşır.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yol bisikleti kime önerilir?
İnce tekerlekleri, gidon tasarımları ve vücudunuzun üzerindeki pozisyonu sayesinde sürtünme alanı az olduğundan yol bisikleti yolda adeta yağ gibi kayar :) Aynı yolda dağ bisikletlerine oranla çok daha az efor- ekonomiktir, hızlıdır. Aynı mesafedeki düzgün yolu dağ bisikleti ile %60 daha fazla eforla gidersiniz. Hatta dağ bisikletinin tekerlerini ince tekerle değiştirmeniz halinde bile arada arada önemli farklar vardır. Böyle düşününce o zaman neden herkes neden herkes dağ bisikleti almıyor diyeceksiniz. Bunun sebebi yarış bisikletinin düzgün yol şartlarında çok başarılıyken, yolun toprağa dönmesiyle performansın çok düşmesi, arazi şartlarında ise zor duruma düşmesine sebep olmasıdır. Dolayısıyla düz yollarda uzun km'ler yapmak için 50km'lik bir rotanın 45km'sini kusursuz geçtikten sonraki 5km'sini toprakta gitmek sizi yoldan soğutabilir :) Aynı zamanda dağ bisikletlerine nazaran daha hassas bakmak gerektiğini ve biraz daha masraflı olduğunu genel olarak söyleyebiliriz.

Dağ bisikleti kime önerilir?
Doğada bisiklete binmek isteyenler için idealdir. Arazide ve toprak yollarda dağ bisikletleri konfor ve performans olarak biçilmiş kaftandır. Hem arazi hemde yol şartlarına uyumlu olduğu için ülkemizde en çok bu tarz bisikletler tercih edilmektedir. Ancak yol şartlarına uyumlu olmakla birlikte, yol bisikletine kıyasla oldukça yorucudur.