MTB kullananlar için bir püf noktası

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.870
İsim
Hakan Engin
Geçen gün uyguladığım ve sizin de işinize yarayabilecek bir püf noktası aktarmak istedim. Gerçi bilen biliyordur uyguluyordur ama bilmeyen kişiler için de faydalı olur.
Basit bir şey aslında ama işe yarıyor.
Yabancı bir videoda görmüştüm, eleman yorulmuş ve bir yokuşa çıkarken, bisikletten indikten sonra önünü kaldırıp arka teker üzerinde bisikleti götürmeye başladı.
Ben normalde bisikleti yürüyerek çıkartırken, iki teker üzerinde ve yan tarafında yürüyerek gidonundan tutarak çıkartıyorum çoğu kişi gibi.
Yine böyle bir durum oldu ve videoda gördüğümü deneyim dedim, hakkaten de çok işe yarar birşey olduğunu gördüm. Bariz bir şekilde daha az yorularak çıkartabildim bisikleti.
Tabii arazinin çok bozuk olmaması lazım, yoksa tekerlek takılabiliyor, atlatmak zorunda kalıyorsunuz. Bir de eğim fazlaysa kollara bu sefer yük biniyor.
Ama kesin bir şey var, belli koşullarda kesinlikle uygulamanızı tavsiye ederim, farkı göreceksiniz.

Bir ekstra püf de Rebound ayarına sahip süspansiyonu olan mtb ciler için.
Genelde yabancı forumlarda da okuduğum kadarıyla bu rebound ayarını millet orta ayarda bırakıyor "genelde". Benim rebound ayarım da orta ayardaydı. Ne kadar fark edecek ki zaten ayarını değiştirsem, her koşula göre durup ayar değiştirecek halim yok ya , falan diyordum.
Bu sefer bir yerde denemek istedim, bakalım gerçekten bu halt bi işe yarıyor muymuş diye, hiç de inanmayarak.
Ayarı en yavaşa aldım.
Çok bariz bir şekilde geçtiğim yeri daha kolay geçtim, daha konforlu geçtim. İnanamadım sonuca.
Tabii ki gittiğimiz rota üzerinde duruma göre durup bu ayarı değiştirmek çok mantıklı gelmiyor ama bazı durumlarda gerçekten değiştirmekte fayda var. Mutlaka deneyin derim.

Scudo

caesar

Forum Bağımlısı
Tepki
671
İsim
caesar
Bisiklet
Salcano
Dostum rebound inanılmazdır :) Arazinin bozuk olduğu yerlerde kesinlikle açarım. Zaten süspansiyon orta ayardayken araziye girersen tepme az olacağı için bisikletin ön tekeri havaya kalkabiliyor zeminin sertliğine göre. Şu arka teker üzerinde götürme meselesini de en kısa sürede deneyeceğim ;)

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
rebond şu tavşan la kaplumbağa ayarı mı oluyor

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@Yusuf !!WOW!!
kedi ile köpek te olabilir :eek:

@ratm o ayarın en hızlıda olması aslında daha iyi değil mi ben hep en hızlıda kullanıyorum da

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.870
İsim
Hakan Engin
@chnkrmz

Cihan evet işte ondan bahsediyorum, tek bir ayarda kullanmak doğru değil aslında, özellikle en hızlıda kullanmak!. Dediğim gibi genelde orta ayarda kullanıyorlar, bende öyle kullanıyorum. Ama arazinin koşuluna göre onu en yavaşa ayarlarsanız, farkı göreceksiniz. Hangi koşulda hangi ayarı yapmak o ayrı bir konu başlığı.

Adamlar hala tavşan ve kaplumbağadan vazgeçmiyor, herhalde bütün maşalarda ayarların üzerinde o simgeler var?!

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@ratm merdivenden inerken ortaya bi alayım bakayım nasıl bişe olcak.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
Ben hep kaplumbağadan biraz hızlıda kullanırım hem ortayı hem maşayı bisikletlerimde. Full kaplumbâğada çok yavaş tepki veriyor, full tavşanda da kontrolü zorlaştırıyor.

• Beğen

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bende tavsan ve kaplumbaga yok! + ve - koymuslar :p

• Beğen

caesar

Forum Bağımlısı
Tepki
671
İsim
caesar
Bisiklet
Salcano
@suat akman
Artı-eksi de iş görür :)

• Beğen
Tepkiler: suat akman
Tepki
0
millet maşanın altında teker kısmındaki tavşandan bahsediyor sen direkt maşanın üstündeki + - ye baktın büyük ihtimal.

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
@utku demiroluk
Bende maşa yok :D Varda zoom maşa hahah :D

• Beğen

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.696
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Demek ki herkesin rahat ettiği bir tarz var. Bı hafta arazi turunda ciddi yokuş çıkarken @Hayrettin yaptı diye bende yapayım dedim. @Hayrettin de sizin dediğinizi söyledi ama ben rahat edemedim yine eski düzen gidondan tutarak çıkardım.
@ratm

• Beğen
Tepkiler: Hayrettin ve ratm

JamesFord

Aktif Üye
Tepki
148
Bende öyle bir maşa var ki zoomcular benimkini gördüklerinde rock shox ta hissedicekler, tahminen 30 mm travel a sahip :D görmek için ekteki fotoğrafa bakın, ve zoom maşanızı gidip öpün

Dosyalar

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.696
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü