Mtb ile yol-yarış bisikleti kovalamak

Scudo

Enes Gürel

Aktif Üye
Tepki
69
Bisiklet
Bianchi
hız için 26 mtb ye ince slick lastik takınca sonuçlar şöyle oluyor

konfor bitiyor
en küçük taşı çukuru hissediyorsun
bisikletin yol tutuşu düşüyor
arka freni orta derecede bile sıkınca kayıyor tekerler
ne kadar pedal çevirsende boşa gitmiş gibi oluyor yani 26 mtb çabuk hızlanamıyor
birde jantınız bu hale gelebilir frenlerin tutuş oranı düştügü için :)

http://t1309.hizliresim.com/1f/1/s4z0m.jpg

Tamer KAMIŞLI

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yine bir MTB pişmanlığı sezdim ben.

DreamMaker

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Tuğrul TIRPAN
Bisiklet
Bianchi
Büyük Dişlileri: MTB 42, Yol 48, Yarış 52 kullanır. Ağırlık, Sürtünmede hesaba katıldığında yol bisikletçisi geziyormuş, o yüzden fark azalmış diyebiliriz.

Berk Mercancı

Forum Bağımlısı
Tepki
887
Bisiklet
Raleigh-USA
Allahını seven şu forumda artık mtb - yol bisikleti kıyaslaması yapmasın. "Mtb her yola girer, lastiği daha az patlar" klişeleri yeterince var zaten. 100-110 psi'da kaya gibi lastik. Kaç kere cam kırıklarından geçtim, bişey olmadı. Ben de yol bisikleti kullanıyorum ama mtb'ye çamur atmıyorum. Çünkü kullanım amacıma uygun değil. Öyle olmasa zaten mtb alırdım. Yol bisikletine binmiş mtb'ciler de artık yol bisikletinden ne bekliyorlarsa aradıklarını bulamayınca hemen "E kaka yol bisikleti"

SerkanERDOGAN

Aktif Üye
Tepki
32
Bisiklet
Ümit
@Muskulpesent

Hedefim lastikler değil , öncelikle bir yol bisikletine geçmek :) Bende alıcaktım Rubena hatta 1 hafta önce konu açmıştım ve sağolsunlar herkez yardımcı oldu fakat lastik değil bisiklet almaya karar verdim. Bisikletin ön fren yok, ön vites aktarıcısı çalışmıyor, sele ayar tutmuyor, göbek dağılmış takıt tukur ediyor :) Yeni bisiklet farz oldu yani :)

Emre Sertkaya

Daimi Üye
Tepki
92
Bisiklet
Kron
@Enes Gürel

dostum sen hani kaza yapan mıydın kazadan sonra ön teker yamuldu dıyordun , tekeri biraz duzeltıp oyle gıttım eve felan demıstın heral karıstırıyor da olabılırım . Ben daha onceden yol lastıgı takacaktım fırsat bulamadım ara vermıstım biraz şimdi takmayı dusunuyorum yol lastıgı de 1.75 lık . Lastıgın janta ne gıbı bır zararı olabılır , fren tutus oranı nıe dusuyor hız dan dolayı mı

Tepki
32
Bisiklet
Carraro
@Lammarth

Bir MTB kullanıcısı olmama rağmen bu yazıyı beğendim ve tuttum... Siz her iki türü de kullanıp değerlendirmişsiniz o kısma bisey diyemem ama diğer yazdıklarınız benimde düşündüğüm şeylerdi... Performansı olmayan bir yol bisikletlisini geçmiş olmak MTB cinin kendini kandırmasıdır tabi ki :) MTB yi alıp asfalt yolda kullananları kesinlikle bende anlamış değilim... Benim yaşadığım yer de memleketim de, olduğunuz yerden 5 km pedal çevirseniz hemen kırsala çıkıyorsunuz ki bu da yol bisikletinde kısıtlanma olur benim için... Ki ben dağları dolaşma adına MTB yi seçtim hakkını verenlerdenim yani :)

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
@ahmetcan44

Malesef sizin kadar bilgili degilim :)
P

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
mert dostumuz kısa bi yarış yapar ise sonuca bakarız esasında bu konuda öncü olabilirim ve hatta gezi organizasyonları bölümüne kısa mesafe mtb -yol bisikleti yarışı derim,,şimdi burada güzergah nasıl olacak düz yol olacak ve eğim 10 olacak bazı yerlerde, ama burada mtb nin dez avantajı var şimdi 26 janta 1.50 silik teker takılması lazım dişli olmayacak ,,,ayrıca 48 ayna kol slx takılacak ve arka ruble xt yani mal iyi olacak ve karbon olacak mtb ve kilo 8 kilo olacak
yol bisikletide 8 kilo olacak yarış koşulları olacak kilolar aynı ,ama jantlar farklı tabi kısa mesafe derken etap 50 km olacak ve düz yol artı eğimlerin 10 olduğu yer seçilecek valla açıkça bu yarış benimde ilgimi çeker süratli kondüsyonlu bir mtb 'ciyi düşünün altında 8 kilo var karbon ,gene kondüsyonlu bir yol bisikletçisini düşünün altında karbon ayna kolu 50 olacak tabi şimdi mtb ye de 50 ayna kol takılırsa şartlar denk olabilir ,evet sonuç ne olur acaba ,,,,,ortada bi soru,,,denemeden olmaz bu organizasyonu yapmadan anlayamayız örnek garip garip yarışlar düzenliyorlar dışarda böyle bi yarış gündeme gelirse valla dikkatimi çeker doğrusu ,you tube dan araştırma yaptım ama raslayamadım ...evet sürtünme daha az yol kadroda tabi avantajı olmayan mtb sürücüsü olacak ama böyle bir kapışma bence seyredilmeye değer doğrusu ,sırf bu yarış için çalışacak iki kişi ....

HikmetYılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
877
Bisiklet
KTM
MTB ve yol/yarış bisikleti kıyaslamasını bir kenara bırakın, ben kendime şehir bisikleti aldığımdan beri bile MTB'ye binemiyorum, MTB'de kamyona biner gibi hissettiğim için :D. İkisi kıyaslanamaz bile. Yol bisikleti de almak istiyorum ama bu sefer de şehir bisikleti kötü gelir diye korkuyorum, iki bisiklet (MTB ve şehir) de yatacak evde o zaman :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789

evet ömer haytayı yakalayacak bi adet mtb ci aranıyor,,,:):in:

MustafaNR

Daimi Üye
Tepki
78
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Hocam Ömer Haytayı Gölpazarı-Bilecik Yolunda MTB'ci Bir Arkadaşsa Kapışsa MTBCİ Yenebilir (Yolların %85'İ Bozuk) :D

Ama Ömer Hocada Uçuyor Hakkını Veriyor Bisikletin :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
olabilir tabi,şimdi hem mtb de hem de yolda çok sıkı olanlar olabilir ömer hayta mtb de nasıl bilemem tabi ama yolda süper olduğu aşikar yalnız fark etti iseniz mavi otobüse makas atıyor evet kendine güven duygusu ,konumuz burada ise mert dostumuzun kısa mesafede yol bisikletini geçip geçemeyeceği o kadar mesaj atıldı hepsini okudum .ben burada mert dostuma bazı tiyolar verdim altındaki bisiklet ile kapışması imkansız salcano 42 diş üstelik fiatının düşük olması o bisikletin ağır olduğunu gösterir,şimdi dünyada acaba varmı böyle bi yarış düzenlenmişmi ona bakıyorum,

Fatih Çetin

Forum Bağımlısı
Tepki
681
Bisiklet
Focus
@Berke1903

Türkiye'de bile vardır mutlaka. Ustalara şapka çıkarmak görevimiz :)
Eşimi de bisiklete alıştırmaya çalışıyorum. Kullanmasını bilse de kendine güveni sıfırın altında. 2 metre yanından biri yürüyerek geçse panik yapmaya başlıyor.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@F.Cetin

İlk iş cesaret tabi :)