mtb' den sonra yol??..(:

basri

Forum Demirbaşı
Tepki
1.338
İsim
Tuncay Özışık
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Look
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba,

Yol bisikletine bindiğiniz zaman gerçekten bisikleti, hızı ve kıvraklığı hissedersiniz. MTB, tur veya başka tür bisikletin yeri ayrıdır, bunlarla alınan zevk başkadır. Bu tür bisikletlerde sesi, titreşimleri farklı hissedersiniz, vücudunuz, kaslarınız bisikleti daha yoğun algılar. Ama gerçek bir yol bisikletinde sadece çektiğiniz ve garip bir şekilde vazgeçemeyip, bağımlısı olduğunuz kas ağrılarını hissedersiniz :) Olayda bisiklet yok gibidir!

Uzun süre MTB ye binenler sanırım yol bisikletine binince çok farklılıklar hissedeceklerdir. Mutlaka tadılması gereken bir duygu. Ama hakikaten, arkadaşların dediği gibi, gidon tutuş pozisyonu, selesi, fren sıkma farklılıkları yüzünden özellikle omuz ve boyun ağrıları olacaktır.

Saygılarımla

Scudo

spokesman

Forum Demirbaşı
Tepki
399
@Because

Sevgili Because,
(yol bisikleti binen kişi kesınlıkle dag bisikleti ile yarısa gıremez, girse bile 1 tur atar cıkar)Yazmışsın fakat bilmeden ve farkında olmadan yazmışsın sanıyorum. Because aşağıdaki lstenin 8.(Aslında bir Master'dir 32 yaşında) ve 15. sırasında yer alan sporcular yol yarışçıları olup yarışı tamamlamışlardır .Peki bu nasıl olmuştus sizce?Kaldıki ilk dağ bisikleti yarışlarıdır.Birazda parkur ve teknik bilgilerini geliştirselerdi neler olabilirdi?(2006 Manavgat Maraton yarışından)
http://img233.imageshack.us/img233/6140/749h3gr4.gif

Sevgiler,

Altan Kalay

Forum Bağımlısı
Tepki
271
spokesman.a katılıyorum.Bence mtb yarışlarında en önemli faktörleriden birisi de kas kitlesi bana göre.Yol bisikletleri de daha çok ve çabuk kas kitlesi oluşturur diye düşünüyorum.En yavaş dişli kombinasyonunun 39-23 olduğu düşünülürse...

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Spokesman'e katılıyorum, doğru söze ne hacet.
Yol geçmişinin, mtb deki getirisi yadsınamaz.

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Ortak payda nedir? Kas gücü ve ciğer.
En alerjik fark nedir? MTB ve YOLun farklı disiplinler oluşu.
Acemilik kesin çekilir ama bisiklet altyapısı sıfırdan başlamış gibi olamaz bisiklet geçmişi olan birisinin.
Hatta bir zamanlar fenerbahçe'de atlet olan biri olarak şunu diyebilirim ki bisikletle çok yakın bir zamandır teknik ve disiplin anlamında ilgiliyim, ciğer konusunda sorun yaşamıyorum, ama koşu ve bisiklet farklı kas oluşumuna neden olduğu için biraz zorlanıyorum. Triatletlere cidden bu yüzden saygım sonsuz. Hem bisiklet hem koşuya aynı anda hazırlanmak, yarış koşmak cidden zor ama ben kararlıyım:)

rahmankarataş

Forum Bağımlısı
Tepki
707
slm
bütün yorumlar harika
tüm arkadaşlara bu eşsiz bilgilerinden dolayı teşekkürler
en basitinden ben yaklaşık 10ylı aralıksız yol kullandım
sonrasında mtb cekici geldi
ilk etapda zorlancan bir tek şey pedal olacakdır alışma sürecinde ayak tabanında belirli belirsiz agrılar yaşarsın eger spd kullandıysan

bikernomad

Daimi Üye
Tepki
234
@Bulunmaz

Hayırlı olsun da.Yol bisikletine geçiş yapmak umarım dağ bisikletinden vazgeçmek anlamına gelmiyordur.Ben bisikletçilerin her iki bisikleti de olması gerektiğini düşünüyorum.dağ bisikleti daha kısa mesafelerde ve yol bisikletine uygun olmayan yollarda biraz da hoplayıp zıplamak için imal ediliyor.Yani ihtiyaçlar sunucu 25-30 yıllık mazisi var ve hızla yayılıyor.Yol bisikleti ise,adından da anlaşılacağı gibi yol için üretiliyor.Her iki bisikletin kas yapılarına farklı etkileri olduğu birinin diğerine göre daha fazla kas yaptığı fikrine katılmıyorum.Aynı km.yi yapınca(ya da eşdeğer efor sarfı ve pedal çevirimi)benzer kas yapısı sonuçlarını doğuruyor.sadece bisiklette ayaklar daha fazla çalıştığı için bedenin üst kısmını da çalıştıracak tamamlayıcı sporlar(yüzme,kürek çekme veya ağırlık çalışma gibi)da yapılsa biraz daha estetik görünürüz.
Road-Mtb kıyaslamasındaki en belirgin fark belkide yolda kondüsyon dağda teknik sürüşün öne çıkması.
İyi pedallar

tecadisk

Daimi Üye
Tepki
394
@Bulunmaz

bazı arkadaşlarımızın yazdıkları çok ilginç geldi bana. ben uzun zamandan beri üstelik sıkça yol bisikletine biniyorum ne bileğim ağrıyor ne belim ne de boynum, kötü havalarda mtb de kullanıyorum oda aynı şekilde. bisikletin üzerinde ortalama 50 km den az yapmamaya da çalışıyorum üstelik. bence ikisinin arasında ki tek fark yapılan km, mtb de 50 km yapabiliyorsanız yol bisikletinde 75 km yapabiliyorsunuz. ikisininde ayrı keyfi var birinde çukurların üzerinden kaldırımlardan atlamak ne kadar keyifliyse öbüründe de asfaltın üzerinde kayarak gitmek o kadar keyifli. yolmu var diyeceksiniz evet yollar biraz sorun ama birçok arkadaşımızın mtb ye binmek içinde arabalarıyla belli bir mesafe kat etmeleri gerekiyor o zaman yol bisikleti içinde güzel parkurlar keşvedebilirsiniz. sonuçta iki türünde iki tekerleği bir selesi fren ve vites compenentleri var!

scitakoglu

Aktif Üye
Tepki
159
Bisiklet
Specialized
Arkadaşlar ferrari de var jeep te var ben hepsini istiyorum yolda akmanın tadı
doğada dolaşabilmenin tadı hoplama zıplama ağaçların arasından çamuriçinde geçme inşallah hepsini tadabilirim. Onun için şimdilik ortalama hepsine hitab etsin diye 28 jant hybrit kullanıyorum ucundan acık hepsinin tadı var ama güzel bi yolda akmak çok cazip geldi sanki ilk fırsatta bi yol bisikleti de görülüyor ufukta. Hepsi spor hepsi güzel ve hepsi birlik olsun. Eski bir motorcu olarak motorcularda ki birliğin bisiklete de taşınması dileğiyle herkese her türlü pedallı sigarasız sağlıklı günler..

Tepki
36
Ben de herikisini kullanan bir bisikletci olarak bir iki ekleme yapabilirim.(Bir süredir sadece yol bisikleti kulanmaktayim.)
Genelde mtbli bisikletcilerle geziyorum, 100 km´lik gezinin olsa olsa 4-5 km´si cok bozuk olup yavas gitmemi gerektiriyor ve bu arada istisnasiz gruptaki herkes gelip (yaaaa mtb kullanmazsan öyle olur) diye takilir ama kalan 90-95 kmlik yerde cok daha rahat gitmenizi görmezden gelirler.
Bu arada ben de iki bisikletin birlikte olmasindan yanayim o yuzden bu aralar bi mtb toplamakla ugrasiyorum.
Yol bisikletinin bir eksi yani da okula,carsiya ve benzeri yerlere bisikletle gidememektir.Cünkü Park edildigi zaman cok ilgi cekiyor ve mutlaka birileri gelip bisikleti kurcaliyor.

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
Bende 29 jantlı bir dağ bisikletine biniyorum 26 dağ bisikletine göre yol bisikleti gibi geliyor hatta ince dişsiz tekerlede çok daha iyi oluyor.
En iyisi İkisi bir arada olmalı yada bütçeniz el vermiyorsa 29 jantlı bi bisiklet alıp swalbe marathon tarzı bi 28 inç teker takılmalı diyorum

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Peter sagan MTB 'den yola geçme bunun gibi çok kişi var hatta AG2R takımında birisi vardı 30 yaşında geçmişti yola, Ayrıca TdFrance 'da
Ypres-Arenberg etabını kazanan Lars Bom cyclocrossdan geçme ve o gün yağmur,çamur da kendini evimde gibi hissettiğini ifade etmişti. Herşeyin artısı var eksisi var MTB den çıkan kişi yokuşçu olabilir ama sprinter olamaz. Tabi bunlar yaşa,eğitime,antrenmana da bağlı.

Arda_7

Forum Demirbaşı
Tepki
140
Bisiklet
Cannondale
@Azmi Taylan ULUOCAK

Bendede yol bisikleti var .Çalınma korkusu olmasa her yere giderim ama sadece gözümün önünde tutabilceğim yerlere gidebiliyorum.

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
6 senelik konu hortlamış :D bravo :) :alkis:

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
Konuyu açan arkadaş o sırada liseye gidiyordu sanırım. Çünkü kendisi üniversiteden arkadaşım son sınıf öğrencisi. Şimdi bir yol, bir mtb, bir de fixiesi var :) aynı zamanda milli sporcu :)

• Beğen
Tepkiler: Bulunmaz

Nefer Seti

Aktif Üye
Tepki
265
İsim
Ömer Çakmak
Bisiklet
Focus
Çok komik bir konu olmuş , 2007 nere 2014 nere :))

Bulunmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
675
@Bulunmaz

Bi kere soru eki olan mı ayrı yazılır. Doğru düzgün yaz!
İmkanın varsa mtb'nin yanına yol bisikleti almanı öneririm, henüz farkında değilsin ama mtb'yi yolda sürmek nedir allasen? Eşi benzeri olmayan bi sıkıcılık, benden demesi.
Zaten yol bisikletini alınca 2 ay sonra mtb'nin yüzüne bakmıycan antrenmanda ve yolda falan.

@Bulunmaz

Büyük konuşmuşsun!

Ayrıca merak da etmiyorz ama neyse.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü