Mosso Monza Hakkında

Hakan®

Üye
Tepki
87
Bisiklet
Mosso
Arkadaşlar merhaba,

Bisiklet arayışım son buldu ve bugün Mosso Monza'yı aldım.
İlk başlarda aslında Cannondale BadBoy4, Focus Planet gibi kadro kalitesi yüksek sabit maşa bir bisiklet almak istiyordum ancak 5 yıl önce bu tip bisikletimi sattıktan sonra ileride yol bisikleti alırım diye kafama koymuştum.

Bu bisiklet hakkında internette hiçbir kullanıcı yorumu yok (yada ben bulamadım) dolayısıyla sadece kullanılan ekipmanlar hakkında oldukça fazla yorum ve bilgi okudum.

Kısacası Sora set kullanılmış, genel olarak başlangıç için yeterli olduğu düşünülüyor. Benim de yarış koşmayacağımı düşünürsek bana da yeterli olacaktır. Kadro kalitesi zamanla kendini belli edecek, en azından görünümünü beğendim. Kadro konusunda zaten fazla esnemesin gidon göbeğinde boşluk olmasın yine benim için yeterli olacaktır. Arka fren kablosu üst borunun içinden geçmiş, hoş bir detay. Disk frenler çoğu arkadaşın yazdığı kadar kötü değil, daha önce hidrolik disk kullanıyordum sadece biraz sert ve alışmak gerekiyor.

Kullandıkça yorumlarımı buradan paylaşırım ancak bir konu dikkatimi çekti; daha önce drop kullanmadığım için rampadan inerken biraz fazla hızlanınca sürüş pozisyonumdan dolayı bisikletin üstünden uçacakmışım gibi geliyor ve tırsıp asılıyorum frene bu normal midir? :)

https://i.hizliresim.com/AJYzQQ.jpg
https://i.hizliresim.com/Zd13N0.jpg
https://i.hizliresim.com/r9d1gM.jpg

Scudo

alper52

Daimi Üye
Tepki
227
İsim
Alper
Bisiklet
Fuji
güle güle kullanın, ne kadara geldi acaba?

Aldora Road Team

Daimi Üye
Tepki
141
İsim
Üzeyir Sağlık
Bisiklet
Carraro
hayırlı uğurlu olsun Allah kaza bela vermesin çok hoş bisiklet hidrolik olması ayrı bi güzel gözüküyor

Hakan®

Üye
Tepki
87
Bisiklet
Mosso
@alper52 Teşekkür ederim, 1950 civarı listesi vardı nakitten %10 civarı bir indirimle aldım. Bu zamanki döviz kurunda fiyat oldukça cazip geldi açıkçası.

@Uzeyir Sağlık Amin cümlemize kaza bela uğramasın, hidrolik değil mekanik shimano kaliperleri kullanılmış.

Aldora Road Team

Daimi Üye
Tepki
141
İsim
Üzeyir Sağlık
Bisiklet
Carraro
dağ taş bayır vız gelir şimdi bu alete :D hay maşallah aklımada gelmiyor değil bi cyclocross şekli

• Beğen
Tepkiler: Hayrettin

Hakan®

Üye
Tepki
87
Bisiklet
Mosso
Uzun zaman olmus kic bisikleti unutmus. Biraz aksesuar ekledim ama bugunluk 15km dayanabildim. Ped li sort giyiyorum ona ragmen bugunluk pes ettim :(

https://i.hizliresim.com/819GgV.jpg

• Beğen
Tepkiler: ersoy balcı

emir yakup bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.426
Bisiklet
Ghost
kros bisiklet için şu an piyasadaki fiyat-performans oranı en yüksek olan ürün bu bisiklet, keşke kadro sarı renk ağırlıklı olsaydı

Hakan®

Üye
Tepki
87
Bisiklet
Mosso
@emir yakup bulut
Sürüş konusunda bana fazla bile geldi, bozuk yollarda sağından solundan ses gelmiyor ki bu duruma sinir olurum.
Lastikleri bile eskitmeden değiştiririm diyordum, şuan İzmir Bostanlı tarafını bilenler tramvay inşaatından dolayı yollar oldukça bozuk keskin kaldırım taşları vs.. lastiğin esnediğini hissediyorum ama pat küt çembere vurduğum olmadı hiç. Neyse bu aralar maşallah dediğimiz üç gün yaşıyor bir sonraki turdan yeni bilgilerle burada olacağım tekrar. :)

Tepki
43
Öncelikle hayırlı olsun kazasız belasız kullanmanız dileğiyle...
Yalnız kafama bir soru takıldı benim. Hangi cyclocross bisiklete baksam mekanik disk donanımı oluyor. Bana mı böyle denk geldi yoksa neredeyse tüm disk frenli cross bisikletlerde mekanik fren mi kullanılıyor. Eğer böyleyse bunun tercih edilmesinin cyclocrosslar üzerinde özel bir nedeni var mı?
Bilgili arkadaşlar cevap verirlerse sevinirim.

mtbcanavarı

Daimi Üye
Tepki
162
İsim
mosso
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Kadrodan memnun musunuz rigid ligi nasıl

Hakan®

Üye
Tepki
87
Bisiklet
Mosso
@55HBD Iyi dilekleriniz icin tesekkur ederim. Okudugum kadari ile fren konusu soyle; cyclocross yarislarinda bol miktarda camur vs oldugu icin ilk tercihte catallar ile lastik arasina fazla camur birikmemesi ve biriken camurun frenleri etkilememesi icin cantilever fren kullanilmis. Sonrasinda madem mekanik disk var, jant cemberi camur olsada jant merkezinden fren imkani sunuyor. Bu sebeple de mekanik disk kullanilmis sanirim. Kisacasi camur etkili olmus bu tercihte.

@Arınç Simdilik gayet memnunum, pedali direk tekerde hissedebiliyorum.

Hakan®

Üye
Tepki
87
Bisiklet
Mosso
@55HBD Evet malesef fiyat odaklı bir tercih, zaten bildiğim kadarı ile yol bisikletlerinde hidrolik kaliper üreten firma sayısı az.
Benim tek bildiğim; TRP HY-RD
http://brimages.bikeboardmedia.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2013/04/IMG_0932.jpg

kikla

Üye
Tepki
0
Bisikletiniz hayirli olsun.
Yol Bisikleti dusunuyorum ancak , yasadigim yerin arnavut kaldirimli olmasindan dolayi ve malum turkiye yollari.... emin olamiyorum
Aslinda cyclecross bisiklet tam aradigimmis gibide geliyor.
Birkac sorum var size...
Tavsiye edermisiniz.
170 cm boy 77 cm bacak uzunlugum icin 54 cm lik kadro buyuk gelir mi?
Frenlerle ilgili endiselerim var. V fren olaymis diyorum
Saygilar

Bide asfaltta hiz durumu nedir?
Ornegin yol bisikleti ile ort 30 yapacaginiz yerde bu bisiklette kac ortalama olur ?

Saygilar

Hakan®

Üye
Tepki
87
Bisiklet
Mosso
@kikla İyi dilekleriniz için teşekkür ederim,

Ben de yol bisikleti almayı düşünüyordum ancak lastik durumu ve tercih ettiğim bisiklet yolları beni bir tık daha geniş lastikli bir bisiklet almaya itti.
Ya düz maşalı şehir bisikleti alacaktım yada paramın yettiği bir Cyclocross, yol bisikletine daha yakın olduğu için cyclocross tercih ettim.
Boy konusunda ise benim de vucüt ölçülerim size çok yakın 1,71 boyum var 52 kadro aldım fakat ona rağmen 1-2cm büyük gibi, onun için 54 kadro tavsiye etmem.
Frenlerle ilgili benim de endişelerim vardı, çok fazla olumsuz yorum okudum ancak şuana kadar herhangi bir olumsuz tarafını görmedim.
(Kadroda V-fren uyumu yok, ya disk yada yol bisikleti freni kullanmak zorundasınız.)
Nihai olarak baktığınızda noname bir fren sistemi değil, Shimano kullanılmış. Bu tip bir firma işe yaramayacak bir sistem tasarlamayacaktır, sadece arıza yapsa çoook uzun turlarda belki parça bulma sıkıntısı yaşanabilir. Hidrolikle kıyaslarsanız dezavantajları var.

Yol bisikleti daha önce kullanmadığım için hız kıyaslaması yapmam çok doğru olmaz ama bisikleti aldıktan sonra çıktığım 2.turda ortalama 20km/h hızla 30km yol yaptım (asfalt+araç trafiği+bozuk yol+ters rüzgar gibi olumsuz etkenlere rağmen). Henüz bisiklet ilk bakımına girmedi arka kaliperde çok az sürtme var, benim kondisyonum kötü, ilerleyen günlerde ortalama hızım da artacaktır.

• Beğen
Tepkiler: kikla

BySuvari

Üye
Tepki
28
İsim
Barış
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yeni bisikletinizle keyifli sürüşler diliyorum. Bende bu bisikleti almayı düşünüyorum. Fakat 2x9=18 vites olması biraz karamsarlığa düşürüyor. En azından başlangıç olarak İstanbul Küçükyalı sahilyolu Kadıköy güzergahında kullanacağım. Yani düz bir zemin üzerinde pek sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum. Hoşuna giden kadar, gitmeyen özelliklerini de paylaşırmısınız?

Hakan®

Üye
Tepki
87
Bisiklet
Mosso
@BySuvari İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

Yol bisikleti tarzında aktarma yapısı olan ilk bisikletim bu oldu, ilk bindiğimde çoook ağır geldi diyebilirim.
Kesinlikle bu oranlara alışmak gerekiyor, benim gibi kondisyonunuz henüz yerinde değilse başlarda üzülebilirsiniz.

Beklentimi çok düşük tutarak bu bisikleti aldım ancak şöyle olsaydı fena olmazdı diyebileceğim noktalar;
-Biraz hafif olabilirdi. (Tartmadım ancak 11-12kg civarında çıkacaktır)
-Ön maşa biraz daha şık olabilirdi. (Olay görecelilikten çıkmış, çirkin sayılır)
-Tur için kullanacaksanız rahat bir sele almanız gerekecektir ve aynı şekilde tur için belki daha kısa bir gidon boğazı kullanmak gerekecektir.

Tabi bu eksilerin fiyat/performans ile doğrudan alakalı olduğunu düşünüyorum.