Mosso MONZA Cycle-Cross'uma kavuştum

onurtungut

Üye
Tepki
57
İsim
ONRTNGT
Bisiklet
Mosso
Herkese merhabalar,

Öncelikle kendimi kısaca tanıtayım. İzmir'de yaşıyorum, gazeteciyim. Her gün işe bisiklet ile gidip geliyorum. Ortaokul ve lise yıllarımda yanımdan ayırmadığım her yere birlikte gittiğim MTB Bisan ART 920'yi revize edip tekrar kullanmaya başladım. Bir süre onunla idare ettim. Ancak hem teknolojinin ilerlemesi, hemde daha modern bir bisiklete geçiş yapmak istedim. Bu sebeple yaptığım araştırmaların ardından yeşil Mosso Monza Cyle-Cross'ta karar kıldım. Tam almaya kararımı vermişken evlenme planlarım nedeniyle bisikletin alımını ertelemek zorunda kaldım. Aradan geçen 4 ayın ardından almak için İzmir'in en büyük bisikletçilerinden birisine gittim. 52 kadro bisikletin, kalmadığını, ellerinde yeşil yerine 54 kadro kırmızısının kaldığını söylediler. 52 yok 54 verelim tavrını beğenmediğim için hemen çıktım. İnternetten araştırdım. Genel olarak internette de kırmızısının kaldığını acı olarak öğrendim. Son çare olarak Mosso'nun distiribitörü Ümit Bisiklet'i aradım. Ellerinde kalmadığını bayileri tek tek aramam gerektiğini belirttiler. Başladım tek tek bayileri aramaya. İlk olarak İstanbul'daki tüm bayileri aradım, sonra Ankarayı, Eskişehir'i, Antalya'yı, Aydın'ı arayarak yaklaşık 100'den fazla telefn görüşmesi yaparak hepsinden elimizde kalmadını yanıtını alınca umutsuzluğa düştüm. Ama sonuna kadar dene mantığı ile pes etmedim Muğla'daki bayileri aradım. Merkezdeki Kemeraltı Bisiklet'te hem 52 kadro hem de yeşilinin olduğunu öğrendim. Vakit kaybetmeden ilk hafta sonu eşimle beraber atladık arabaya kısa yolculuğun ardından Muğla'ya vardık ve bisikletime kavuştum. Malum montaj ayarlarında beklediğim gibi sıkıntılar var. Bayram tatilinin bitmesini bekliyorum. Biter bitmez serviste ayarlarını yaptıracağım. Şuan bisikletimi tanımaya çalışıyorum. Sizden de görüşlerinizi bekliyorum. Yazıyı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. :)

Şimdi birkaç fotoğraf paylaşayım :) 14329176_10154059416307815_463501274_o.jpg 14339246_10154059416187815_555190209_o.jpg 14339814_10154059416257815_879401709_o.jpg 14340029_10154059416217815_16778945_o.jpg 14340054_10154059415932815_1939973229_o.jpg 14359645_10154059415762815_251483141_o.jpg 14359749_10154059415817815_1759370425_o.jpg 14374597_10154059415702815_1801694845_o.jpg

Scudo

nevzatsercanoktay

Daimi Üye
Tepki
200
İsim
Nevzat Sercan OKTAY
Bisiklet
Carraro
Hocam güle güle kullanın bisiklet çok hoş bir mutluluk veriyor insana :)

• Beğen
Tepkiler: onurtungut

onurtungut

Üye
Tepki
57
İsim
ONRTNGT
Bisiklet
Mosso
@Fakir Kemancı dediğiniz doğru. Kesinlikle, fren kollarının olduğu yeri yukarı almak istiyorum ancak bisikleti aldığım yerde çok fazla vaktim olmadı. ilk servise gittiğimde onu çözeceğim. şuan bisikletin gerek akıcılığından gerekse de genel kullanımından memnunum. :)

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
Hocam iyi günlerde kullanın. Bisikletle ilgili değerlendirmenizi bekliyor olacağım...

• Beğen

onurtungut

Üye
Tepki
57
İsim
ONRTNGT
Bisiklet
Mosso
@M.Ozkul şuan için ciddi anlamda ön jantın bir bölümünde ayarsızlık var. İlk işim onu çözmek. İkincisi ise güvenlik ve sürüş konforu açısından amaçlı aksesaurlar almam gerekiyor. Bisikletin geneline dönecek olursak, ilk kez disk fren kullanıyorum ama klasik v frene oranla daha iyi gibi geldi. yani frenlemeyi doğru yaptığınızda net biçimde bisikletin durduğuna şahit oldum. Bu da güven açısından beni etkiledi. Vites geçişlerinde ise arka aynakolda alt dişlide ve arka dişlide ise en ağır olan küçük dişlide ufak bir zincir sesi geliyor. Ama ayarsızlıktan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Sizinde önerilerini ve fikirlerinizi bekliyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@onurtungut Hayırlı olsun bisikletiniz, renk çok şık ve agresif, güle güle kazasız belasız günlerde kullanın.

onurtungut

Üye
Tepki
57
İsim
ONRTNGT
Bisiklet
Mosso
@BF Okuru çok teşekkür ederim çok aradım gerçekten bisikleti bulmak için

ömerözeren

İki teker
Tepki
195
İsim
Ömer Özeren
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Hayırlı olsun Allah kaza bela vermesin bende şehir tur bisikletinden cyclocross yada yol bisikletine geçmeyi istiyorum :) maliyet ne oldu hocam ayıp olmazsa? Bide üstündeki set ve ağırlığı nedir?

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.634
İsim
Ahmet
Hayırlı olsun. Cyclocross gerçekten çok iyi bir seçim.
Zincir sesi derken ön ve arka aynı anda küçükte olduğunda ses varsa bu çapraz vites olduğundan ses gelmesi normal.
Disk frenli güvenini yağmur ve karda daha da iyi anlayacaksınız.
Kazasız, keyifli sürüşler.

Tepki
65
İsim
Fatih
Bisiklet
Scott
@onurtungut Bisikletiniz çok güzel sele ile kadronun renk uyumu şıklık katmış maşallah Allah kaza bela vermesin ben azminize hayran kaldım eşinizinde size destek verip hiç üşenmeden gidip bisikleti almanız örnek alınası bi davranış olmuş

onurtungut

Üye
Tepki
57
İsim
ONRTNGT
Bisiklet
Mosso
@BikePatients güzel yorumun için teşekkür ederim. Bazen gerçekten istemek gerekiyor. :) eşime gelince sağolsun ne kadar istediğimi görünce bir şey demedi ve destek oldu.

@ömerözeren valla normalde 1950 lıste fıyatı olması lazım bn 1800 tl'ye aldım. Ama İzmir'den mugla'ya benzın paraasını da katarsak yıne 1950 gibi bir rakama geldı. Agırlı katalogda 12 kg yazıyor. set olarak shimano sora var. İşin gerçeği çok fazla anlamıyorum shimanonun vites seceneklerınden ama yavas yavas ogrenıcem. Belkı ılerde daha ıyı model vıdesler ıle revıze edebılırım.

@Ahmetgitar aynen dedıgın gıbı caprazda kalıyor sanırım o yuzden yapıyor. onun ıcın bnde tam caprazda durmasın dıye ara vıteste kullanıyorum artık yavas yavas bısıkletı tanımaya basladım. Ancak ılk kez dısk fren kullanan bırı oılarak sunu dıyebılrıım normal v frenler bıldıgın tutmuyormus. En azından benım kullandıgım bısıklerlerde. Dogru sekılde fren yapıldıgında cok etkılı sekılde bısıkletın durduguna sahıt oldum.

ömerözeren

İki teker
Tepki
195
İsim
Ömer Özeren
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Aynen zamanla yükselir :) sizin cyclocross fren kolu sadece sti kollarda var gördüğüm kadarıyla bazılarında 2 kollu oluyor normal tutuş pozisyonunda da fren kullanilabiliyor o nedenle mekanik disk fren kullanılıyor sizde gerekli parçaları alarak normal tutuş pozisyonuna da fren kolları takabilirsiniz.

onurtungut

Üye
Tepki
57
İsim
ONRTNGT
Bisiklet
Mosso
@ömerözeren dogru soyluyorusun. Mesela Carraro'nun cylecross'unda standart olarak mevcut bu ıkıncı fren kolları. aslında benımde aklımda taktırmak ama bıraz bu sekılde bıneyım. onun ustune bakacam neler yapılabılrı. Zaten buradan adım adım her yaptıgımı paylasmayı dusunuyorum.

• Beğen
Tepkiler: ömerözeren

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.634
İsim
Ahmet
Çapraz kullanmak zincir ve dişlilerin ömrünü tüketir.
İkisini de küçük dişliye getirmek yerine aynı oranı önü bir büyüğe arkayı da 5-6gibi bir yere getirerek elde edersiniz.

• Beğen

hsngrms

Aktif Üye
Tepki
155
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Giant
Hayırlı uğurlu olsun, güzel bisiklet. :) Ve de aramıza hoşgeldiniz.

Müsadenizle birkaç sorum olacak;

* Mosso Monza'yı tercih etme sebebiniz cyclo cross olduğu için mi yoksa dış görüntüsü için mi, tercih sebebiniz hangisine daha yakın? Eğer cyclo cross olduğu için ise nedenini merak ediyorum.

* Bu bisikleti Mosso mu yeşil diye beyan etmiş? Bana göre alenen sarı olarak görülüyor da o sebeple soruyorum. İnternetten yüksek çözünürlüklü resimlere bakınca sarının altında yeşil fon olduğunu görebiliyorum fakat yinede yeşilden ziyade sarı dikkat çekiyor ilk bakana ne renk diye sorsan sarı der bence.

Her şey bir yana da azminizi taktir ettim. Ben de aynı duyguları Giant Seek 3 için beslemiştim neyseki Çukurova Bisiklet Evi sağolsun Adanaya getirtebildi.

Bu arada renk olayı olarak aslında benim bisiklette de benzer bir durum var. Giant Gri olarak lanse ediyor ama bisiklet kahverengiye daha yakın :D
Kahverengi gibi değil gibi, parlak gibi mat gibi, yüzey pürüzlü zaten değişik bir şey özellikle siyah boyalı yerler zımpara taşı gibi hatta tırnağım deyince direkt eriyor beyaz beyaz iz oluyor elimle siliyorum geçiyor falan... belki bu garip finişten dolayı gri diyip geçmişlerdir... :p

Eskiden olsa yani çalıştığım fabrikada alüminyum profiller üzerine toz boya yapıyor olmasak bu finişi kesin toz boya zannederdim ama şuan toz boyanın böyle bir yüzey vermediği biliyorum.

Tutamtatar

Üye
Tepki
33
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
hayırlı olsun gerçekden güzel bisiklet ,
renk uyumu mükemmel ,
daha önce v fren kullamışdım şimdi yeni bisikletimde HD disk fren var, disk fren baya güven veriyor.:)

• Beğen

onurtungut

Üye
Tepki
57
İsim
ONRTNGT
Bisiklet
Mosso
@hsngrms öncelikle ilk sorunuzdan başlayayım, Mosso Monza'yı tercih etme sebebim, şöyle gelişti; yol bisikleti araştırdım uzun süre. Ancak İzmir'de yollar sıkıntılı olduğu için ve eşimle arada gezintiyede çıkma planlarımız olduğu için yol bisikleti uygun değil gibi geldi. Sonra şehir bisikleti baktım ama onlara da ısınamadım. Hep Bianchi ile Carraro arasında gidip geldim. Bisikletçileri gezerken bana Mosso'yu önerdi. Sonra sitesinde baktım beğendim. Bir gün yine showrooma gittim orada Monza'nın canlısını gördüm. Resmen dibim düştü diyebilirim. Bisiklete aşık oldum (Mayıs 2016). Ben hep 1.000-1.300 arası rakamlarda gezdiğim için bu bisiklet benim bütçemi aştı. Ve her şeyden önemlisi önümde düğün telaşı vardı. Eşimle konuştum düğünden sonra alalım dedi. Bende öyle olunca sıradan bir şey almak yerine bisikleti erteledim. Sonrası zaten ilk mesajımda kavuşma hikayem yazıyor. Yani anlayacağın biraz kullanım tercihleri birazda bisikletin tipi ve donanımı etkiledi beni.

Bisiklet internet ve resimlerde görüldüğü gibi değil aslında. Sarı gibi görünse de bildiğimiz yeşil. Biraz rengi sarı ile yeşil arası yanı ışığa göre değişiyor. sizin bisikletinizde gayet alımlı ve güzel internetten baktım begendim :) kazasız belasız kullanın.

• Beğen
Tepkiler: hsngrms