Mosso Marine

4tech

Üye
Tepki
49
Bisiklet
Diğer
@mulu selamlar. Yukarıda bahsettiğim gibi sen kıyasla artık. Ben çok memnunum gidonun katlanması önemli bence artı tarzı daha çok hoşuma gidiyor.

Scudo

ikinumara

Üye
Tepki
2
İsim
Ersan
Bisiklet
Mosso
Merhaba arkadaşlar.

Bisiklet sporuna 1,5 ay önce başladım ve aranıza yeni katıldım. İlk mesajımı yazıyorum. :) Bisikletim Mosso Marine. 1,5 aydır kullanıyorum. Bazı rahatsız edici durumları dışında çok memnunum.

Katlanabilirlik özelliğini nadir de olsa kullanırım diye ve rengi ve duruşu çok hoşuma gittiğinden dolayı bu bisikleti aldım. Katlanması durumunda bagaja sığdırmamış zor. Bagajın bomboş olması gerekiyor.

Aldığım bisikletçi ilk 1-2 ay disk frenlerden v.s. ses gelebileceğini söyledi. Bunun zamanla düzeleceğini, normal olduğunu söyledi. Henüz geçmiş değil. :)

Ben ilk başlarda bir spor yapmak ve bir heves olarak bisiklete başladım ancak keyif aldığımdan dolayı biraz abarttım durumu.:) Bugün 20-25 km yol yaptım. Bisikletin rahat oluşundan dolayı aşırı yorulmadım ama bisiklet yorulmuşsa benziyor. Disklerden normal seyirde giderken bile gıcırtı gelmeye başladı. Sanırım bir sürtme söz konusu. Yarın bir ayar çekeceğim.

Bisikleti alırken lastiklerinin kalitesiz olduğu söylendi. Bu Mosso'larda genel bir durummuş ki gerçekten de lastiklerde yıpranma oluştu. Bir süre sonra değiştirmeyi düşüneceğim lastikleri.

Vites geçişlerinde zaman zaman vites atmaları, 1. vitese geçmeme durumları yaşadım. Bunlar da basit ayarlar yapınca düzeliyor. Bir daha olursa bir daha ayar yapmak gerekiyor.

Dediğim gibi bisiklet sporunu gerçekten çok sevdim ve bu yüzden daha kaliteli bir bisikletin daha iyi olabileceğini düşünmeye başladım. Bu durum bu bisikletin kötü olmasından kaynaklı değil. Fiyat ve kalite, ayrıca estetik açıdan kesinlikle tercih edebileceğim bir bisiklet. Bu süreçte bisiklete gönül vermiş insanlar tanıdım onlar da beğeniyor bisikleti ancak performans bakımından çok verimli olmayacağını söylüyorlar. Kısa mesafeli turlar için fazlasıyla yeterli. Tavsiye ederim.

Görüşmek üzere. Pedallarınıza kuvvet. ;)

• Beğen
Tepkiler: aydoge ve akcan44
Tepki
6
merhaba,

ben de 20 yıl aradan sonra bisiklete tekrar başladım. dün gittim mosso marine 26 satın aldım. fiyat performans olarak ve 26 inch ve katlanır olarak tek alternatifim bu modeldi.
bisiklete yeniyim, çok aksesuar da bilmiyorum. tavsiye edebileceğiniz bir şeyler olursa memnun olurum.

• Beğen
Tepkiler: akcan44
Tepki
6
@ASAP Rocky 800 tlye aldım pazarlık ile, yeşil renkli olanı aldım. anadolu yakasında 3-4 dükkan dolaştım. fenerbahçeden aldım. göksel akay ya da gursel akay sanırım:) tam hatırlayamadım.
son bisikleti ben aldım. içerenköyde 1 dükkanda daha var. depsounda demonte şeklinde. orası da 800tlye inmişti.

akcan44

Üye
Tepki
12
İsim
Bedri
Bisiklet
Mosso
ben gri turuncu renginden dolayı 930 tl ye aldım.gören bayılıyor işin gerçeği..bende çok sevdim bu rengi.. diğer renkler 800 civarında bulunabiliyor.istanbulda olmama rağmen izmirde bu rengi bulunca aldım..ücretsiz kargo ile teslim edildi...bisikletcim.com yanlış hatırlamıyorsam...herkese sağlıklı pedallar...

kaganarda

Aktif Üye
Tepki
329
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Merhaba
Tam 2 ay önce mosso marine 26'yı 800tl 9 taksit aldım, geçen zamanda bisikletten çok memnunum. Daha önce 3 yıl Salcano Excel 26 kullandım, ondan pek memnun olduğumu söyleyemem. Bu bisiklet ilaç gibi geldi. Katlanma ve taşıma kolaylığı ile heryere araç ile götürebilme imkanı sayesinde daha fazla bisiklet sürebiliyorum artık. 35 40 km hızlara rahat çıkabiliyor. Disk frenler ses yapsa da ben rahatsız değilim bu durumdan, hatta bazen fren yaptığımı duyan yayalar ve araçlar tarafından daha kolay farkediliyorum. Gidon 71 cmdi sağdan soldan kestim 56 cm'e düşürdüm. Ön arka ışık ve pilli korna ekledim. Makina yağı ile yağlıyorum 3 4 kullanım sonrası. Vites geçişleri net ve güzel. Mat boyanın bisikleti harika gösterdiğini düşünüyorum. Bisiklet araştırıken bu forum çok faydalı oldu, buradaki 12 sayfayı okuyup bitirdiğimde almaya karar vermiştim bile, yazılarıyla yardımcı olan herkese teşekkür ederim. 2000 küsür liralara satılan Dahon ve Tern'in 26 katlanır modellerinin 3te1 fiyatına olması Mosso'yu çok avantajlı kılıyor. Lastiklerin markasını bulamadım, yazmıyor hiçbir yerde ama bigün lazım olursa aynısından nasıl bulurum bilmiyorum, aynı şey disk fren balataları içinde geçerli. Aklıma geldikçe bisiklet ile ilgili yazarım.

Dosyalar

Tepki
6
bisiklete arka bagaj taktırsam çok görüntüsünü bozar mıyım? ya da dinamiğine zarar verir mi?

cezmi özdemir

Aktif Üye
Tepki
113
Bisiklet
Merida
Mosso da pedaltürk ü öneririm kendileri hem mosso bayisi hemde servis konusunda uzman bir ekipleri var orda bana yardımcı olan Ali Emrah bey vardı fiyat konisinda epey yardımcı oldu

Tepki
6
herkese merhaba,

2 yıldır motosiklet kullanıyorum, allaha şükür kazam yok. bisiklet aldım 2. gün talihsiz bir kaza yaşadım.
caddebostan sahilyolunda giderken sağ pedal ayak basma yeri kırıldı. yerde sürüklendim biraz ufak tefek sıyrıklarla atlattım allaha şükür. şortum yırtıldı ona çok üzüldüm.

hani sabit hızla giderken hızlanmak için ayağa kalkıp bir pedala tüm ağırlığı veriririz ya, öyle bir durumda oldu. biraz daha sağlam olmasını beklerdim.
markaya çamur atmak değil amacım, sonuçta 100kg ağırlığım var. bisikleti yeni aldım garantiden değiştirirler umarım.

Tepki
6
@eatmc teşekkür ederim.

evet 26 jant modeli, aldığım bayiye götürdüm. garanti kapsamında değiştirecekler. gürsel akay ilk kez böyle bir durumla karşılaştığını söyledi.

ama tekrar edeyim. bisikletten çok memnunum hala

• Beğen
Tepkiler: çimtay

akcan44

Üye
Tepki
12
İsim
Bedri
Bisiklet
Mosso
slm herkese arkadaşlar...tchibo ya katlanır bisiklet için katlanır bisiklet kilidi gelmiş (bitmişti) fiyat da uygun ( başka sitelerde 65 tl )ilgilenenler için haber vereyim dedim ben sipariş ettim de :) (link)

morishima

Üye
Tepki
1
Burdaki yorumlar için öncelikle herkese teşekkür ederim. Mosso Marine 20 mi 26 mı derken, Bakırköy de Metin bisikletti sanırım gideyim bakayım dedim, ordaki satıcıya Tern pahalı, Mosso nasıl dedikten sonra pek ilgilenmedi, bisikleti ısrarla kötüledi ve bagaja da sığmayacağını söyledi. Durumun Audi ile Renault yu karşılaştırıp, sonuca varmaktan farksız olduğu aşikar. Tern in malzeme kalitesi bağırıyor, detaylar ve aksesuarlar kaliteli ve pahalı, katlanır direksiyon olayı da kayda değer ama fiyat neredeyse burda bahsedildiği gibi 3 katı. Şimdi yine 20" e yoneldim ama üzerinde 1.85 boyla sırıtma ihtimali yüksek. Özellikle 26" için kafamdaki en önemli soru Sedan bagajlara sığıyor mu, örneğin Passatın bağajına sığar mı? Sürüş keyfi için olmazsa olmaz tavsiye edilen değişiklikler neler olur?

akcan44

Üye
Tepki
12
İsim
Bedri
Bisiklet
Mosso
@morishima arkadaşım 1- boyundan dolayı bence 20 tercih etme derim 20 komik durur o boyunla.bende 1.80 im ve 26 tercih ettim...26 baya baya baya bisiklet..
2- passat gibi bi bagaja sığar ama işin gerçeği bagajın baya dolar...gidonu yan çevirirsen pedalları katlarsan vs poşetli eşyaları veya yumuşak çanta şeklinde eşyalarını koyabilirsin..
3- 20 jantla çok yol alamazsın..zevkine dolanır durursun dar bi mesafede :) 26 jantla kondisyonun biraz varsa 20 - 25 km sorun olmaz

bu arada arkadaşlar aliexpressten katlanır gidon siparişi verdim 66 tl bakalım beklicez 1 ay kadar gelince ayrıntıları ve resmi paylaşırım....

bak bu resmi gruptan bi arkadaş paylaşmıştı...çok da yer tutmuyor .26 inç.ne dersin ??

Dosyalar

Gültekin R. Demirkaya

Forum Demirbaşı
Tepki
275
Bisiklet
Kron
Selam arkadaşlar...Mosso Marine 20 V hakkında tam detaylı bilgilerimi ve izlenimlerimi paylaşmak istedim. Öncelikle Sedona 741 ve benzeri bisikletten sonra katlanır bisiklet sahibi olmak ve kullanmak şaşırtıcı zaman zaman sinir bozucu durumlara yol açtı. Alırken tereddütlerim vardı. Manevrası nasıl amortisörü yok dirseğime yük biner mi ( bisikletten düşme sonucu dirsek ve omuz sakatlanması yaşayan biri olarak ) yorucu mudur HD frenden sonra acaba V fren nasıl olacak uzun yol yapabilir miyim vs...Öncellikle bisikletimiz bir Dahon ( montajlamış biri olarak ) bir Tern değil. Kalite farkı oldukça fazla. Parası kadar bisiklet diyebilirim. Kullanılan bazı malzemeler oldukça kötü frenleri çok basit her an sorun çıkarabilir durumda. Fren kolları da market bisiklet derecesinde çok kötü. Viteslere gelince 6 vites SHIMANO SL-RS35 arka Artırıcı : SHIMANO RD-TY21 sanırım Tourney'e denk geliyor. Güzelce ayarlarını yaparsanız hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Gidondaki katlanır kısmı sürekli esniyor ama normaldir diye düşünüyorum. Ne de olsa eklem yeri. Kadro ne çok ağır ne de çok hafif işe yarar gibi. Gidon boğazı sele borusu diğer yan kadro parçaları dediğim gibi parası kadar kalitede. Sele borusu yüksette tuttuğumdam dolayı gıcırdıyor. Artık hafif müzik dinleyerek duymazdan geliyorum. Selesi eski sistem somunlu ve selesi maalesef biraz yoruyor belki alışabilirsem sorun çıkarmaz diye düşünüyorum. Katlanırken öyle ufalan birşey değil katlanır şeklinde durmuyor bir yere dayanamak ya da kilitle sabitlemek gerekiyor yoksa açılabilir . Elcikleri basit ama dolgulu. Benim ilk yaptığım çamurluklarını sökmek oldu. Sürekli çıkıyor çok telmaşa birşey. Şimdi daha bi agresif görüntüsü oldu :D :komik::krsn: Arka bagajının isteğe bağlı sök-tak şeklinde olması güzel ve kullanışlı. Eskiden piyokyo sahibi olarak bagajı daha güzel diyebilirim. Jantları fena değil göbekler sağlama benziyor...Kısacası malzeme olarak 10 üzerinden 5 diyebilirim. Dediğim gibi parası kadar bisiklet.

Kullanım açısından izlenimlerim ise, birincisi sanıldığı kadar denge ve manevrası sıkıntılı değil bisiklet kullanmayı biliyorsanız hiç sıkıntı olmuyor ( ilk 10 dk hariç sağ sol yapıyorsunuz ilk anda alışınca kendi gidiyor zaten ) . Çok keyifli hatta eğlenceli. Altınızda karakaçan gibi duruyor. Aniden hızlanabiliyor. Aşırı hızda tedbiri elden bırakmamakta fayda çünkü gidon hassasiyeti yüksek. ( zaten ne kadar hızlanabilir ki ) Bisiklet 6 vitesli olduğundan genelde fazla rampalara vurmamak gerekiyor. Şunu da söyleyeyim hemen tatlı rampalarda sizi üzmüyor yavaş da olsa çıkıyorsunuz birşekilde. Tabi çok vites kombinasyonlu sistemler gibi değil. Rampalarda sanki 2*5-6 ya da 7 hissi veriyor. Bir MTB'ye kıyasla biraz daha yoruyor o kesin. Ama alışma meselesi tabi. Bu kadar büyük aynakolla sürekli sürmek yorabilir ...Ön amortisör olmaması biraz sıkıntılı ama alışkın iseniz sorun değil. Ben biraz korkarak ve yavaşlayarak giriyorum hafif çukurlara. Çünkü olduğu gibi veriyor titreşimi kollara.

Profesyonel bisiklet kullanıcılara göre değil hem kullanımı hem de malzeme açısından pek üst seviye değil ama bisiklet bisiklettir derseniz iş görür. Katlanır bisiklet olarak 10 üzerinden 6 verebilirim

Tepki
6
ben haftasonu 47 km yaptım bisiklet ile, kucukyalıdan kadıkoy, vapurla beşiktaş oradan da kireçburnuna kadar gittim geri geldim.

jel sele ve tayt ile konfor sıkıntısı yaşamadım.

evet bazı parçalarında kalite düşünülmemiş. benim en çok şikayetim katlanır pedallar, ayaklık da çatladı.

Gültekin R. Demirkaya

Forum Demirbaşı
Tepki
275
Bisiklet
Kron
@necipalperen

Maalesef ve maalesef şu anda ayaklıkta problem var. Değiştirdiğim şeylerden biri de pedallar oldu. Sanırım markası Wellgo idi pedalını aldım esneme yapmıyor gayet iyi ve sağlam