Mosso Kullanıcıları Kulübü

erman35

Forum Demirbaşı
Tepki
1.174
İsim
ERMAN
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@erman35 teşekkürler, evet aynen denk gelmedik ben iyiyim çok şükür sen nasılsın görüşmeyeli?
Benim Cavalier, CLARİS grupsetli. Jant gobekleri Sora, orta-pedal gobegi Tiagra.
şükür hocam sağlık sihhat yerinde koşturmaya devam.
arada şeytan dürtüyor yola geç diye filan ondan sordum.
ama kış kış çekıyorum.
merak ettiğimden sordum hangisi iyi orta segment diye.

Scudo

amasseia

Forum Bağımlısı
Tepki
3.792
İsim
Ali
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@erman35 aklına düştüyse alacaksin artık kurtuluş yok ?
En az Claris olmalı yolda, en fazla da Tiagra bana göre. Daha üstü zarar, ziyan ve sportif kullanıcıya gereksiz.

• Beğen
Tepkiler: erman35

erman35

Forum Demirbaşı
Tepki
1.174
İsim
ERMAN
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@erman35 aklına düştüyse alacaksin artık kurtuluş yok ?
En az Claris olmalı yolda, en fazla da Tiagra bana göre. Daha üstü zarar, ziyan ve sportif kullanıcıya gereksiz.
aslında legardeyi daha üst segment tur bisikletine geçeyim planım var bakınıyorum da.
yol bisikletleri gözüme hoş gelıyor yapabilirmiyim düsüncem mevcut aklımda olsun diye seni görünce sordum.

amasseia

Forum Bağımlısı
Tepki
3.792
İsim
Ali
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@erman35 şehir-tur bisikleti ile gidebilecegin yol alternatifi biraz daha genişken yol bisikleti ile yalnızca asfalttan gidilebiliyor.
Ben yol bisikletim ile köy yollarından da gittim ama yok o ince tekerler soğuk asfalta bile gelmiyor illa kaymak gibi sıcak afsalt olacak hocam yani onu düşünerek bak olaya.
Gün aşırı geziler, kamp, tur olayi varsa ve kırsal ile içli disliysan yine yol bisikleti yerine tur bisikleti derim.
Ama görüşünüs olsun, hız olsun, spor yapma faaliyeti olsun, yarışlara katilma olsun elbette yol bisikleti burda öne çıkar.

• Beğen

erman35

Forum Demirbaşı
Tepki
1.174
İsim
ERMAN
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@erman35 şehir-tur bisikleti ile gidebilecegin yol alternatifi biraz daha genişken yol bisikleti ile yalnızca asfalttan gidilebiliyor.
Ben yol bisikletim ile köy yollarından da gittim ama yok o ince tekerler soğuk asfalta bile gelmiyor illa kaymak gibi sıcak afsalt olacak hocam yani onu düşünerek bak olaya.
Gün aşırı geziler, kamp, tur olayi varsa ve kırsal ile içli disliysan yine yol bisikleti yerine tur bisikleti derim.
Ama görüşünüs olsun, hız olsun, spor yapma faaliyeti olsun, yarışlara katilma olsun elbette yol bisikleti burda öne çıkar.
evet hocam her ne kadar şehirde de kullanacaksam da yolların bazı kesimleri çok kötü o ince teker ile gitmek zor olabilir bana hele buna alıştıktan sonra.
söylediğin şeyleri tur v.s. hala yapmadım iş ev arası ulaşım amaç ile kullandığımdan en iyisi tur bisikletine devam etmek.

selimcayir

Üye
Tepki
8
İsim
Selim Ç.
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@selimcayir mavisinde yeni(guncel) claris set bulunuyor ve kablolar sargi altinda gizlenmiş şekilde iken turuncu olanda eski (yanlış hatırlamıyorsam 2016 oncesi) claris set kullanilmis ve su anki tourney gibi kablolar gizlenmiyor yukardan geliyor.
Cavalier Claris kullaniyorum öneririm.
Tam karar kıldım alıcam dediğim anda karşıma 2. el 735 TCA Sora çıktı. Onda da eski model Sora set kullanılmış sanırım. Fakat kadroda kullanılan alüminyum olsun, karbon maşası olsun daha iyi gibi (9,5 kg civarında) ? Siz olsanız yeni Mosso Cavalier 700 Claris'i mi, TCA 735'i mi tercih ederdiniz? Çok kararsız kaldım o_O

amasseia

Forum Bağımlısı
Tepki
3.792
İsim
Ali
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@selimcayir temizse, kadroda, grupsette bir sıkıntı yoksa TCA alın derim. Benim Cavalier 10.5 kg, TCA daha hafif ve karbon maşa olmasi güzel ?

ag249

Forum Bağımlısı
Tepki
1.715
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Tam karar kıldım alıcam dediğim anda karşıma 2. el 735 TCA Sora çıktı. Onda da eski model Sora set kullanılmış sanırım. Fakat kadroda kullanılan alüminyum olsun, karbon maşası olsun daha iyi gibi (9,5 kg civarında) ? Siz olsanız yeni Mosso Cavalier 700 Claris'i mi, TCA 735'i mi tercih ederdiniz? Çok kararsız kaldım o_O
Cavalier kadroları kalite olarak yetersiz. Orta göbek kısımları iyi yapılmamış olduğundan aynakol dengesiz ve verimsiz dönüyor. Normal kullanımda fark edilmiyor ama güç uygulamaya başladığınız anda kadro bildiğin sapıtıyor. Jantlara hiç girmiyorum bile. Gelen jant seti ağırlığı toplam 2800 gram. Lastikler 400'er gram. Jant seti ve lastik değişince 2 kg hafifleme potansiyeli var sadece o olumlu :)

hmutlu76

Üye
Tepki
0
İsim
huseyin mutlu
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba arkadaslar mosso nexsus 7 bisiklet aldim ön teker somunu kayıp hiç uyan bi somunda bulamadim tavsiyesi olan varmi Not 10 -15 somun denedik metrik sistemi farklı bi somun

amasseia

Forum Bağımlısı
Tepki
3.792
İsim
Ali
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti

amasseia

Forum Bağımlısı
Tepki
3.792
İsim
Ali
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@a.gul29 kadro olarak fiyat/performans ürünü diyebilirim, bu fiyatlara bence en iyi kadro.
Claris grup set, Tiagra orta göbek, Sora jant gobekleri... bu özellikler de güzel.
Ama evet iş jant ve lastiklere gelince bu kısımda handikap başlıyor. Aero görüntü yakalayabilmek için profilli jant kullanmışlar lakin çok ağır. Daha normal bir jant takip bisikleti daha da hafifletebilirlerdi.

ag249

Forum Bağımlısı
Tepki
1.715
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@a.gul29 kadro olarak fiyat/performans ürünü diyebilirim, bu fiyatlara bence en iyi kadro.
Claris grup set, Tiagra orta göbek, Sora jant gobekleri... bu özellikler de güzel.
Ama evet iş jant ve lastiklere gelince bu kısımda handikap başlıyor. Aero görüntü yakalayabilmek için profilli jant kullanmışlar lakin çok ağır. Daha normal bir jant takip bisikleti daha da hafifletebilirlerdi.
Kadronun fiyatına göre ağırlığı ve görünüşü iyi. Kablolar içeriden geçiyor ve ön tarafta kaynak işi güzel. Jant göbeklerinin Shimano olması da bir artı. Ama kadro aşırı esnek en küçük kuvvet uygulandığında orta göbek resmen açı değiştiriyor, chainstay yamuluyor gibi. Böyle jölemsi bir his veriyor. Ben özellikle üretim toleranslarının çok büyük olduğu için orta göbeğin yatay olarak açısının çok bozuk olduğunu düşünüyorum. Jantların akordu çok çabuk bozuluyor. Kaynak yeri de çok kötü. Ağırlıklarına girmiyorum bile. 30mm derinlikle ne kadar aero kazancı olduğu da tartışılır. Zonda jant seti aldım, takınca bisiklet çok farklılaştı ama kadronun çok esnemesi ve aynakol dengesizliği eksi yönleri. O yüzden kadro ve jantlara göre karar vermek çok daha iyi. Grupset ve görünüşün daha sonra gelmesi uzun vadede yararlı.

selimcayir

Üye
Tepki
8
İsim
Selim Ç.
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kadronun fiyatına göre ağırlığı ve görünüşü iyi. Kablolar içeriden geçiyor ve ön tarafta kaynak işi güzel. Jant göbeklerinin Shimano olması da bir artı. Ama kadro aşırı esnek en küçük kuvvet uygulandığında orta göbek resmen açı değiştiriyor, chainstay yamuluyor gibi. Böyle jölemsi bir his veriyor. Ben özellikle üretim toleranslarının çok büyük olduğu için orta göbeğin yatay olarak açısının çok bozuk olduğunu düşünüyorum. Jantların akordu çok çabuk bozuluyor. Kaynak yeri de çok kötü. Ağırlıklarına girmiyorum bile. 30mm derinlikle ne kadar aero kazancı olduğu da tartışılır. Zonda jant seti aldım, takınca bisiklet çok farklılaştı ama kadronun çok esnemesi ve aynakol dengesizliği eksi yönleri. O yüzden kadro ve jantlara göre karar vermek çok daha iyi. Grupset ve görünüşün daha sonra gelmesi uzun vadede yararlı.
725 TCA 7005 alüminyum kadroya sahip ve maşa karbon, sanırım burda bir kaç adım önde. Fakat vites telleri gidon bandının altından gitmiyor(kusura bakmayın yeniyim cahilliğime verin). Derli toplu bir görüntüsü yok yani. Cavalier 700 Claris'te vites telleri gidon bandının altında görünüyor. Fiyat olarak 400 TL kadar oynuyor. Birinde yeni Claris, diğeri eski Sora. 400 TL lik farkı verip eski sora grupsete sahip TCA 735 mi almalı, yoksa yeni Cavalier 700 claris mi? Aşağıda görselleri de iliştiriyorum. Bir türlü karar veremedim. Bu arada mavi de güzel renk doğrusu :))

Dosyalar

ag249

Forum Bağımlısı
Tepki
1.715
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
725 TCA 7005 alüminyum kadroya sahip ve maşa karbon, sanırım burda bir kaç adım önde. Fakat vites telleri gidon bandının altından gitmiyor(kusura bakmayın yeniyim cahilliğime verin). Derli toplu bir görüntüsü yok yani. Cavalier 700 Claris'te vites telleri gidon bandının altında görünüyor. Fiyat olarak 400 TL kadar oynuyor. Birinde yeni Claris, diğeri eski Sora. 400 TL lik farkı verip eski sora grupsete sahip TCA 735 mi almalı, yoksa yeni Cavalier 700 claris mi? Aşağıda görselleri de iliştiriyorum. Bir türlü karar veremedim. Bu arada mavi de güzel renk doğrusu :))
Doğrusu ben de kararsız kaldım çünkü eski Sora vites kolları yeni Claris'ten hem görüntü hem kullanışlılık olarak kötü, fakat TCA kadrosu materyal ve üretim olarak daha iyi olduğu söyleniyor. TCA alıp üstüne yeni vites kolları almak da mümkün değil Shimano uyumluluk grafiğine göre.

slckats

Forum Bağımlısı
Tepki
1.140
İsim
Selçuk Atış
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Cyclocross
evet hocam her ne kadar şehirde de kullanacaksam da yolların bazı kesimleri çok kötü o ince teker ile gitmek zor olabilir bana hele buna alıştıktan sonra.
söylediğin şeyleri tur v.s. hala yapmadım iş ev arası ulaşım amaç ile kullandığımdan en iyisi tur bisikletine devam etmek.
Hocam sende Gravel veya cyclocross al. Valla ben hem yolda hem de arazide çok memnunum.

• Beğen

selimcayir

Üye
Tepki
8
İsim
Selim Ç.
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Doğrusu ben de kararsız kaldım çünkü eski Sora vites kolları yeni Claris'ten hem görüntü hem kullanışlılık olarak kötü, fakat TCA kadrosu materyal ve üretim olarak daha iyi olduğu söyleniyor. TCA alıp üstüne yeni vites kolları almak da mümkün değil Shimano uyumluluk grafiğine göre.
Vites kollarını ileride yeni modele yükseltmem mümkün değil mi? :krktm:

ag249

Forum Bağımlısı
Tepki
1.715
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Vites kollarını ileride yeni modele yükseltmem mümkün değil mi? :krktm:
Shimano'nun compatibility chart dediği şemaya göre benim anladığım kadarı ile değil ama uyumlu da olabiliyor. En iyisi bunu daha önce yapmış biri varsa tecrübelerinden faydalanmak.

ahmetzk

Üye
Tepki
2
İsim
Ahmet
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
(link)

almayı düşünüyorum, boyum 1,70, iç bacak 78 cm.
46 mı 51 kadro mu almalıyım, bulunduğum şehirde ürünü satana kadroları deneyebilir miyim dedim, deneyip te gidip internetten alacaksın demi dedi, o yüzden deneyemedim kadroları...

amasseia

Forum Bağımlısı
Tepki
3.792
İsim
Ali
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ahmetzk kağıt üzerinde 51 kadro daha uygun gibi duruyor.

• Beğen
Tepkiler: ahmetzk