Microshift r8 Triban 500 sorunu

nuruasakir

Forum Bağımlısı
Tepki
320
İsim
recep
Bisiklet
Salcano
shımano 2300 serisi.clarisin altı.orta aktarıcı sora idi. 3*8.

Scudo

Owlknife

Forum Bağımlısı
Tepki
380
İsim
Samet Elmacı
Bisiklet
b'Twin
@nuruasakir bişey daha sorayım, son zamanlarda en büyük aynakolda titreşim olmaya başladı zincir de temiz chain l var fikrin varmı nedendir
?

nuruasakir

Forum Bağımlısı
Tepki
320
İsim
recep
Bisiklet
Salcano
bilgim yok ama aynakol göbegınde gres bıtmıs olabılır.sadece tahmınım bu yonde.

• Beğen
Tepkiler: Owlknife

halil halil

Forum Bağımlısı
Tepki
1.564
@Owlknife
tel koparmanın nedeni yüzde 90 gerginlik.yüzde 10ise somun sıktığın yerde kesici yüzey vardır.
gergin olmasının nedeni de tel gidon vb bir yerde kasılmıştır.

Mesela ben ayda bir parmak gibi kalın debriyaj halatımı koparıyordum. uzun süre bulamadım sebebini.
Meğer debriyaj setim 4 yay yerine 6 yaylı değiştirdiğim için yükü halat kaldırmıyormuş. 2 yay söktüm bitti

• Beğen
Tepkiler: Owlknife

Owlknife

Forum Bağımlısı
Tepki
380
İsim
Samet Elmacı
Bisiklet
b'Twin
@halil halil telin içinden geçtiği siyah kablo mu şıkışıyor acaba?

Kook

Aktif Üye
Tepki
170
Arkadaşlar buraya da yazayım. Almadan önce bakacaklar bilgilensin. (link)

Microshift sol vites-fren kollarında kronik bir problem gözüküyor. Ön vites aynakolda 3 ten 1 e düşürme sorunu.
(link)
(link)
Decathlon merkez atolyeyle görüştüğümde: "Bu sorun tüm alt düzey microshiftlerde var. Kullanım ömrü sadece ve sadece %100 doğru kullanıldığında uzun oluyor.Zaten tedarikçi Türkiye'ye parça göndermiyormuş.Değişim olmuyor ya da çıkma parça takıyorlar. Zaten ona da gerek kalmıyor kullanıcı hatası deyip başlarından savıyorlar.
@Kook

Bilginize

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Tepki
62
Bisiklet
b'Twin
@Kook aynısı benimde başıma geldi, bende tamir ve ayar için verdiğimde yapamadık diyip geri yolladılar.Kolların içindeki vidayı ayarladığınızda kısa süreliğine çalışsada sanırım bu olay söylediğiniz gibi kronik bir sorun.(triban300)

• Beğen
Tepkiler: Kook

Kook

Aktif Üye
Tepki
170
@ahlaksız 2017 model triban 500 (kırmızı, yarı karbon maşalı) ama diğer modellerde de vardır diye düşünüyorum, vites kolu modelinde bir değişim yapmıyor microshift ya da decathlon. Tabi iç mekanizmada değişiklik yapılmışmıdır bilmem.

@Egemen Ocaklı Hocam bunun kronik olduğunun decathlon da farkında bence , ama hala yedek parça stoğu olmamasına rağmen 2018 triban500lerde kullanıyorlar, 2019'da da bulunacak gibi duruyor.

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
@Kook
Ben de aynı bisikleti kullanıyorum,böyle bir sorun yaşamadım..

Kook

Aktif Üye
Tepki
170
@ahlaksız Decathlon merkez atolye çalışanının bana söylediği şu ,aynen şu şekilde "microshift'in başlangıç serisi ürünü olduğu için sadece ama sadece %100 doğru kullanımda uzun süre kullanabileceğiniz bir kol" dendi. (İstiyorsan ses kaydını atayım hocam.) Nasıl yanlış kullanmış olabilirim vites kolunu dediğimde arka en küçük dişlideyken aynakol 3 ten 2 ye düşürmüşsündür dendi.
Ön vitesi kullanırken iki kere düşün yani. Mümkün olduğunca az kullan bence.
Ne diyeyim umarım sende meydana gelmez.

Buraya yazmamın amacı microshift alacak adam öğrensin sorunu olduğunu, btwin marka bisiklet alacak adam decathlonun nasıl davrandığını bilsin, ben pişman oldum açıkçası. Keşke shimanoyu tercih etseydim dedim. Farklı marka alsaydım dedim, çünkü yarın bir gün kadro kırılsa Decathlon yine müşterinin yanında olmayacağa benziyor.
Kaç kere müşteri hizmetleriyle konuştum, bizim yapacağımız bir şey yok diyor, tekrar atölyeye yönlendiriyorlar. Oradaki çalışanın keyfi tutumuna kalmış her şey.

emr-e

Üye
Tepki
42
İsim
Emr-e
Bisiklet
Diğer
@Kook microshiftte shimanonun bir modeli değilmi hocam bendede triban var arada 3 2 ye geçiyor arada 3ten 1 e düşüyor 3den 2 ye attığımda biraz pedal çevirdikten sonra düşüyor acaba 2 keremi vites kolunu itiyorsunuz

Kook

Aktif Üye
Tepki
170
@emr-e Microshift ayrı bir firma , Taiwan menşeeili. İki kere itmeme müsaade etmiyor, bastığım anda düşürme koluna tak tak tak diye direkt 1. Aynakol dişliye geçiyor.

Arka vitesten memnunum, ama ön vites geçişleri hep sorunluydu zaten, aynı dediğiniz gibi. İnce ayar yapmayı dene, belki daha iyi bir şekilde çalışır ama ön vites geçişleri sıkıntılı.

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
@Kook
''Sen vitesi kullanamamışsın,bozmuşsun bisikleti'' denilip,müşteri baştan savılamaz..Telefonla olmuyorsa,Ankara'daki decathlona bizzat gidip,görüşün bu konuyu..
Ben de bir sefer bu çapraz kullanım sonrası zinciri kitledim..Dalgınlığıma denk geldi..Durdum,zinciri düzeltmek için epey uğraştım..
Ben de sadece orta göbekten veya pedallardan bir ses gelme sorunu oldu..Bazen kesiliyor bu ses,bazen tekrar başlıyor..Zamanla kesilir deniliyor ama tam olarak kesilmedi..Orta göbeği bir ustaya söktürüp yağlatmam lazım galiba..
Bunun haricinde bisikletten çok memnunum..Vitesi,selesi,frenleri,lastikleri umduğumdan çok iyi çıktı..

Kook

Aktif Üye
Tepki
170
Zaten ilk önce Ankara'da tamire götürdüm, kulanım hatası var denilince müşteri hizmetlerini aradım onlar İstanbul Merkez Atölyeyenin telefonunu verdiler. Şu an email yazdım onu okuyan da müşteri hizmetleri ,hafta içi yönetimi arayacağım(müşteri hizmetleri kendilerinin ilgilendiğini söyledi), müşteri hizmetleri atolyeye yönlendiriyor, bir üst muhatap yok. Depoya göndereblirsin bisikleti ama onlar da aynı şeyi der diyor. Tüketici hakem heyetinden başka çare gözükmüyor.

Ne umduğunuza bağlı... Lastikleri kötülüyorlardı, ıslakta iyi tutmuyor ama 1500km de 1 kere patladı dikenden, çok da yıpranmadı. Sele kişiye göre değişir ama genel olarak sert bulunup değiştiriliyor(ben de öyle yaptım), frenlemesinden memnun değilim(başka yol bisikleti kullanmadım karşılaştırma yapamam).
Viteslerden ben de memnundum(ön aktarıcı hariç). Tıkır tıkır geçiyorlar(dı). Ama böyle bir sorun yaşayınca ne önemi kalıyor ki.
Jant yüzeyleri bitti gibi. Ön göbek akıcılığı çok kötü idi, decathlondan ön jant sipariş ettim o da berbat, en sonunda sora ön göbek aldım yağ gibi akıyor.
Aynakol orta yaprağı 100 km de eridi(bisikleti sıfır gibi almıştım ve aldığımda yoktu), onu da zamanında decthlona götürmüştüm, kullanım hatası demişlerdi, kendi cebimden acera 48x38x28 aynakol aldım. 1500km ye kadar kullandım hiç bir sıkıntı yok (nedense yanlış kullanmamışım :bsmagryr:).
Zaten Triban500'ün fiyatını oluşturan parçalar (en pahalılar) kadro,maşa, sti kollar; diğer parçalar(fren bacakları, jantlar, göbekler) en düşük seviyeden kullanılmış ki bu gayet normal.
Orta göbek bende de akıcı değil. Çevirince tıkır tıkır parmakla hissediliyor sürtünme birkaç kere söktüm yağladım yine aynı (zaten kapalı hazne). Bb un 55 orta göbek aldım fakat daha takmadım(ama elimle çevirdim, pürüssüz).
Kısacası benim beklentim yeni başlayan olarak zaten performans değil nispeten akıcı, sağlam, uzun ömürlü bir sistemdi. Shimano dışı komponentli olmasını da arkamda Decathlon var diyerek kabul etmiştim.
Bisikletteki komponentler yavaş yavaş shimanoya gidiyor. Zaten çoktan satardım daha önce ama bisikletler çok pahalandı.

Eş değer başka bir bisiklet alsaydım, bu sorunları yaşarmıydım bilinmez (ki sanmam) ama decathlon bana bu süreçlerde hiç yardımcı olmadı, üstüne üstlük suçlayıcı konuşmalar tavırlar.
Bisiklet alacaklara önerim Decathlon'un ismine güvenip almamaları, ben şu an olsa btwin marka almazdım hele ki 2018 model Claris ler bu kadar fiyakalıyken. STI kollar uzay mekiği gibi(görünüş olarak üst segmentlerden farkı yok), kablolar içeriden geçiyor. Hollowtech göbek (tek parça aynakol) var yahu.:ssrtcbya:

@ahlaksız "Ben de bir sefer bu çapraz kullanım sonrası zinciri kitledim..Dalgınlığıma denk geldi..Durdum,zinciri düzeltmek için epey uğraştım.."

Bisiklet kullanırken illa ki olur buna benzer durumlar, çapraz kullanım, zincir atması vs.
Asıl problem bir sorun çıktığında hemen bu bahanelere sarınılınması. Hemen diyorlar hatalı kullanmışın (az buçuk bilmesek inanacaz da haa), zaten en çok olan ne çapraz kullanım diyorlar çapraz kullanmışındır, nerden biliyorsun kardeşim sen benim çapraz kullandığımı yanımdamıydın sürekli..
Bisikleti satarken sıkıntı yok microshift sağlam, bir şikayet yok filan. Madem bu kadar narin bu sistemler komponentler söylesinler en başta.

emr-e

Üye
Tepki
42
İsim
Emr-e
Bisiklet
Diğer
@Kook valla ne yalan söyliyim ben triban 500 bakarken yanımıza oradan bir çalışan eleman geldi anlattı bu microshiftin ne kadar dandik olsuğunu onun yerine 520 alın dedi sağolsun çok para olduğu için ben 2.el 300 aldım bugün benden microshift var dediğiniz givi 3ten 2ye çok rahat geçti ama fazla abanınca zincir bile attı yani enterasan bir vites sistemi microshift

Kook

Aktif Üye
Tepki
170
@emr-e Aynen hocam. Ben de alırken microshift araştırmıştım. Benim şu yaşadığım gibi bir tane bile bir olaya rastlasaydım, tercih etmezdim.

Decathlona güvendim bu duruma düştüm. Müşteri temsilcisi diyor bugün , isterseniz bu ürünün yenisini nereden temin edeceğiniz konusunda yardımcı olabilirim diyor. :acpsnr::acpsnr: Dedim çok sağol, decathlon bile temin edemiyor.

Zaten bilindik markalardan şaşmayacağım artık, telefon samsung, bisiklet shimano, gibi. Fiyat performans ürünü olsun düşüncesinden başıma geliyor bu tarz durumlar.