Merida (Crossway-Speeder) Kullanıcıları Kulübü

ziyainal

Forum Demirbaşı
Tepki
230
İsim
Ziya
Bisiklet
Merida
satori marka için çok iyi diyenler görmüştüm aklınızda bulunsun

Scudo

bi adam

Üye
Tepki
38
İsim
Ömer
Bisiklet
Specialized
Crossway 100'ü, Giant Escape 2 ve Specialized Sirrus Sport Disc ile karşılaştırmak gerekirse seçiminiz ne olurdu? Ve birbirlerine göre eksileri/artıları neler arkadaşlar? Bütçem 2100 lira ve bu paraya alabileceğim en iyi şehir/tur bisikletini almak istiyorum.

Orhan Akarkut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.015
Bisiklet
Cannondale
@bi adam Zor seçim. Giant'ta disk fren yok. Diğerleri diskli. Giant'ın fiyatı da az. Bunlardan herhangi biri olabilir. Ben olsam Giant'ı seçerdim. Düz maşa ve V fren olduğu için.

bi adam

Üye
Tepki
38
İsim
Ömer
Bisiklet
Specialized
@Orhan Akarkut cevabınız için çok teşekkür ederim. Teknik bilgim fazla olmadığı için üzerindeki bileşenleri de karşılaştıramıyorum bisikletlerin. Fren olayı benim de dikkatimi hemen çekti ama. Ondan sonra bir fren türleri araştırmasına giriştim. V frenin de hidrolik disk frenin de birbirine karşı avantajları var illa ki. Ama fren olarak benim tarafım şu da diyemiyorum kesin olarak. Sadece daha yeni bir teknoloji olduğu için ister istemez aklım hidrolik disk frenli bir model olmasına kayıyor. Onun dışında sanırım ön amortisör sadece Crossway'de var. Onun için de ağırlığı diğerlerine göre -neredeyse- 2 kg fazla oluyor. İzmir'in bozuk yollarında amortisör gerekli midir, değil midir, yoksa boşuna 2 kg'lık bir yük mü çekmiş olurum, aklımda deli sorular. :D Specialized'ta da amortisör yok. Bu yüzden de biraz Giant veya Specialized'tansa Merida'ya yaklaşıyorum. Burada da marka algısı devreye giriyor Merida'ya değil de Specialized'a vereyim madem bu kadar para vereceğim diyorum falan filan.

Bir amatör bisikletsever olarak yukarıda yazdıklarım eminim ki saçma gelecek ama, inanın bu seçme aşaması beni deli ediyor. Araştırdıkça yeni şeyler keşfediyorum. 2 haftalık araştırmam neticesinde modelleri 3'e kadar düşürdüm ve karar vermeliyim. Sizin yorumlarınız da benim için çok önemli. Bir kritik yapsanız, bu 3 model için, özellikle Crossway 100'e yoğunlaşarak neler derdiniz acaba?

Bu arada hepsinin 2015 modeli için konuşuyorum.

Orhan Akarkut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.015
Bisiklet
Cannondale
Crosway 100 iyi bisiklet. Amortisörlü olmasını göz önünde bulundurursak fiyatı avantajlı. Ama bana göre şehir içi kullanımda amortisörün hiç ama, hiç gereği yok. Ben Crossway 100 aldım, sonradan düz maşa aldım, değiştirdim. Şimdiki aklım olsa düz maşalı bir bisiklet alırdım. Kullandığım yol bisikletiyle inişlerde 70 üzeri hızlara çıkıp V frenle yavaşlayarak dönüşler yapıyorum. V frenin hiçbir olumsuzluğunu görmedim. Disk fren yolda kullanım için tamamen gereksizdir. Dediğim gibi, benim tercihim Giant olurdu.

bi adam

Üye
Tepki
38
İsim
Ömer
Bisiklet
Specialized
@Orhan Akarkut yanıtınız için çok teşekkür ederim. Böyle ardardına soru sorunca sizi rahatsız ediyormuş gibi hissettim kendimi.o_O Sizden son bir ricam olsa, bu 3 modeli üstündeki komponentleri karşılaştırarak değerlendirirsek nasıl bir sonuca ulaşırız? Yani üzerlerindeki vites takımları, jantlar, lastikler vs. olarak kalite olarak hangisi bir adım daha öndedir? Mesela bu 3'lüye bir yerli bisiklet ekleseydik eminim ki yerli bisiklet aynı fiyat bandında çok daha üstün donanım sunacaktı.

Orhan Akarkut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.015
Bisiklet
Cannondale
Komponent-grupset vs aşağı yukarı üç bisiklette de. şehir içi kullanım için düz maşalı ve V frenli bir bisiklet almak gerekir.

İlla Merida olsun diyorsanız Merida'nın Speeder modellerine bakın.

bi adam

Üye
Tepki
38
İsim
Ömer
Bisiklet
Specialized
@Orhan Akarkut çok sağ olun. En iyisi biraz daha kafa yormak. Daha 1 aylık sürem var. 1 ayda kim bilir ne fikirlerim değişecek. :)

Üşenmeyip usanmayıp her soruma verdiğiniz yanıt için ayrıca teşekkür ederim @Orhan Akarkut.

Ecguven

Üye
Tepki
1
İsim
Evren G.
Bisiklet
Merida
Herkese selamlar. Bende crossway 100 alarak katıldım aranıza. Çok uzun zamandır bisiklet kullanmıyordum (en son ilkokulda pinokyom vardı 1991 yılında). Biraz acele bir karar oldu fazla araştırmadım umarım beni üzmez. Genelde asfalt yol kullanacağım ancak hafif arazide olur diye bu modeli seçtim. Crossway 20V almaya gitmiştim birden ne olduğunu anlamadan bunu almış çıkmışım. [emoji5]

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: aga17

nuvanda33

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Merida
arkadaşlar merhaba merida 20v ile aranıza katıldım 19 mayısda pendik kadıköy git gel 60 km pedallayarak bisikletimle ilk turumu attım , ortaokuldan beri bisiklete binmedigim için aşırı bir sele ağrısı çektim sizce bu zamanla geçermi yoksa 20v selesi cokmu sert jel kılıf yada sele değişimi tavsiye edermisiniz, amortisörlü sele normaldende ağır gibi geldi söktüğümde

şimdiden teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: phoenix48

DiegoRibas

Üye
Tepki
5
İsim
Emrah T.
Bisiklet
Merida
Merida'nin standart selesi cok rahatsiz.Pedli tayt bile kotarmiyor,paraya kiyip Brooks alacagim bende..Ayni sekilde uzerinde gelen lastiklerde cok kotuydu neyseki o konuyu hallettik

• Beğen
Tepkiler: nuvanda33

anilozler

Üye
Tepki
97
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
Ben de Merida 20V kullaniyorum.

Sele gercekten rahatsiz, Brooks'a gectim, gercekten farkediyor, 50km uzeri turlarimda bile hic rahatsizlik cekmedim.

Sele amortisoru ilk aldigimda cok esniyordu, rahatsiz ediyordu, altta ayar vidasindan sıkarak hallettim.

anilozler

Üye
Tepki
97
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
@nuvanda33

Gule gul kullan, benim 2. Surusumde hizli bir kalkis aninda o plastik dandik pedallardan birini kirmistim, gorunce onu hatirladim :)

Tepki
3
İsim
Ahmet Sungar
Bisiklet
Merida
Yol bisikletim Merida Reacto 400 den sonra şehir içi ve uzun turlada kullanmak üzere Merida crossway urban 300 modelini aldım, amortisörsüz maşayı özellikle seçtim. bir sıkıntım var tekerlek milleri anahtarlı bunların daha sonra onları kelebekli mille değiştireceğim. geçen gün 100km lik bir tur yaptım ve memnun kaldım,

@onurdugan43 speeder hız bisikletidir hız yapmak için üretilmiş bir model crossway ise tur bisikleti şehir içi bisikleti olarak tabir ettiğimiz bir model. düz maşa ile toprak zeminde kullanabilirsin hafif çukurlarda sıkıntı yaşamazsın. yük taşıyacaksan crossway urban modeli düz maşalı, hız istiyorsan speeder