Merida Crossway 500 - Hız - Dayanıklılık - Konfor

Scudo

Yigit Kurt

Aktif Üye
Tepki
88
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Emre Sefa SEFER hocam hemen sipariş edesim geldi :) sanırım önereceğiniz de linkte. (link)

Emre Sefa SEFER

Daimi Üye
Tepki
342
İsim
Emre Sefa SEFER
Bisiklet
Merida
@Yigit Kurt Ben 35c olan Long Way modelini kullandım. Linkte 40c Hook modeli var yine zırhlı olandan. Kullanmadığım için bir şey söylemem doğru olmaz ancak ben 40c alacak olsam düşünmeden hook 40c alırdım herhalde...

• Beğen
Tepkiler: Yigit Kurt

Atalay Mete

Daimi Üye
Tepki
199
Bisikleti aldığım yerden Merida ya sipariş verdik. 95 USD dediler (o kargoyla 100 olur). Geldiğinde sonucu bildiririm.

• Beğen
Tepkiler: Emre Sefa SEFER

Emre Sefa SEFER

Daimi Üye
Tepki
342
İsim
Emre Sefa SEFER
Bisiklet
Merida
@Atalay Mete
Geldiğinde paylaşırsanız benimle çok iyi olur gerçekten. :) Teşekkür ederim şimdiden.

Atalay Mete

Daimi Üye
Tepki
199
maşa geldi ve taktık. bu arada bisiklet Merida 300 CW (eşimin) . Gelen maşa RST. 28 C için olanlar 830 gr. (26 cant ölçüsünde olan da 760 gr mış).
b ön maşa.jpg

Görüldüğü gibi hem V hem disk fren uyumlu. Kendim takacağım derseniz, kaliperin bağlanabilmesi için üst bağlantıya - kimi bisikletlerde olan- bir ara parça ilave etmek gerekti!

b kaliper.jpg

Emre Sefa SEFER

Daimi Üye
Tepki
342
İsim
Emre Sefa SEFER
Bisiklet
Merida
@Atalay Mete Teşekkürler paylaşım için. İyi günlerde kullanın. Ben daha geniş çatallı(arkadan öne doğru enine geniş sağdan sola doğru dar) yarış tipi ve sadece disk uyumlu bir maşa arıyorum... :)

TontonCocuk

Daimi Üye
Tepki
959
İsim
murat
Bisiklet
Bisan
Çok güzel bisiklet. Hayırlı olmasını diliyorum. Ben de bisikletimi çaldırdım. İnşallah merida marka bisiklet düşünüyorum.

• Beğen

Atalay Mete

Daimi Üye
Tepki
199
Sonuç;
Günlük, 16-20 km arası parkur sürüşte, özellikle yokuşlarda, maşa kilitli olmasına rağmen eşim aşırı zorlanıyordu ve tempo çok düşüyordu. Düz maşa ile yüzü güldü. Tahmin etmediği kadar çok fark ettiğini, rahat ettiğini söylüyor

• Beğen

Genç89

Daimi Üye
Tepki
276
Bisiklet
Merida
Öncelikle herkese merhaba, ben 2016 model merida crossway 20v kullanmaktayım ve bir aydır sürekli forumda araştırma yapıyorum donanım güncellemeleri üzerine. Benim yapmak istediğim en büyük değişim maşa. Şehirler arası turlarda konfor için bu modeli tercih ettim lakin üzerindeki maşa performansı sabit maşadan biraz hallice ve 2,5 kg. Almayı düşündüğüm maşa ise 800 tl civarında havalı maşa (Rock shox Paragon TK) lakin değiştirmek için bazı parçalarında değiştirilmesi gerektiğinden ve o parçaları zaten değiştirmek istediğim parçaların olmasından masrafı ortalama 1200 tl bandına çıkıyor (maşanın v fren desteği olmamasından ötürü göbek,hidrolik fren seti,rotorlar vb.) bisikletin toplam maliyeti kendisi ile birlikte 2600 hatta başka ekipmanlarla 2800TL ye dayanıyor. Eğer diyecek olursanız ki o fiyata üst düzey bisiklet alırsınız diye o zaman yine benzer fiyatlardaki bisikletlerin üstünde gelen maşa ve göbeklerde yine giriş seviyesi değiştirmek isteyeceğim parçalarla geliyor hatta kullanılan maşa benim maşamın aynısı ama tabi kadro teknolojisi geliştiği için heralde daha dayanıklı ve hafif bir kadro sahibi oluyoruz.
Affınıza sığınarak baya uzun yazdım ama sizce crossway 20v'nin bu kadrosu (crossway speed v) 1200 tl'lik masrafı hakeder mi ? Sağlamlık hafiflik vb konularıyla. Yardımcı olursanız 1 aylık bu kafamda dolanan tilkileri artık durdurursanız çok sevinirim.
Not: Yabancı bir inceleme sitesinde kadro detayı hakkında bunu buldum: 6061 technoformed aluminium frame with hydroformed top tube, mounts for rack, mudguards
Edit 1 : Bisikletimin kadrosunda kaliper yuvaları mevcuttur.
@Emre Sefa SEFER

• Beğen

Emre Sefa SEFER

Daimi Üye
Tepki
342
İsim
Emre Sefa SEFER
Bisiklet
Merida
@Genç89
Öncelikle şunu söylemem gerek... Kadronuz sanırım hidrolik fren uyumlu değil. Bence hidrolik fren uyumlu olmayan bir kadroya böyle bir yatırım yapmayın.
Bu bisikleti elinizden güzel bir fiyata çıkarıp sonrasında hidrolik fren uyumlu bir bisiklet alıp onun üzerine yükseltme yapabilirsiniz.
Meridanın Crossway kadrolarının 300 den sonrası malzeme ve tasarım olarak aynı. Yeni modellerde değişmedi ise. Ben 300 ve üzerini tavsiye ederim size.
Ve evet haklısınız bu modellerde maşanın ağırlığı çok fazla... Ama kadro zaten çok hafif olduğu için ben değiştirme zahmetinde bulunmadım. Yaklaşık 3 senedir de kullanıyorum bu şekilde.
Merida bence ömürlük bisikletler üretiyor. Geliştirmeye açık ve bakımları düzenli yapıldığında deforme olmayan kadrolar üretiyor.
Saygılarımla...

• Beğen
Tepkiler: Genç89

Genç89

Daimi Üye
Tepki
276
Bisiklet
Merida
@Emre Sefa SEFER Kadrom hidrolik frenle uyumlu ondan eminim lakin göbeklerimde rotor desteği mevcut değil. Ama zaten zamanla göbeklerimi de değiştirecektim o yüzden acaba bu işe girsem mi diye fikirlerinizi merak ettim.

Edit: Kadrolar crossway 10 ile 40 arası crossway speed model iken ve 100 ile 300 arasında TFS-D kadro kullanılmış. Onunda üstü ise 500 ile 900 serilerinde ise TFS-D single model kadrolar kullanılmış. Lakin aralarında hafiflik dışında sağlamlık farkı da mevcutmudur onu bilemiyorum işte.

Genç89

Daimi Üye
Tepki
276
Bisiklet
Merida
@Emre Sefa SEFER direk merida'nın Türkiye sitesinde mevcut. Lakin eğer o delikleri inceleyeck iseniz, kaliper yuvaları ters tarafta kaldığından buradaki fotoğraflarda görünmüyor.
(link)

Emre Sefa SEFER

Daimi Üye
Tepki
342
İsim
Emre Sefa SEFER
Bisiklet
Merida
@Genç89
(link)
Bu bisikleti tavsiye ediyorum ben direkt. Tasarım olarak farklı olan model bu seviyeden başlıyor

Emre Sefa SEFER

Daimi Üye
Tepki
342
İsim
Emre Sefa SEFER
Bisiklet
Merida
@Genç89
Bakın bisiklette önemli olan şey kadrodur...
cw100 kadrosuna full XT dizerek bu serinin en üst modeli ile eşitleyebilirsiniz...
Yani sonuna kadar geliştirmeye açık...
Ancak cw20v bu kadar geliştirmeye açık mı, cevap bence hayır.
Ayrıca ASLI BİSİKLET ile direkt iletişime geçip fabrikadan kutulu bir şekilde crossway kadrosu da satın alabilirsiniz. Böyle bir seçeneğiniz de var... Kadroyu alıp, yurt dışından diğer parçalarınızı getirebilir ve üst seviye bir bisikleti güzel bir fiyata mal edebilirsiniz.