Merhaba, yardımcı olabilir misiniz?(ayipli mal)

S

Spook

Misafir
Selamlar
Biraz önce (ilk mesajımda) belirttiğim üzere ktm'nin çıkarmış olduğu Fat bike'ı bulamamamdan ötürü salcano'nun yapmış olduğu muadili (snow 2.0)'yi spariş verdim. Salcano hakkında bir çok şikayet ilanı ya da mesajını gözlemliyorum umarım bu kararı vermekle bir hata etmemişimdir. Gerçi Belgrad ormanında test etme şansına sahip olmuştum (Bisikletçi ismi vermek reklama girip-girmediğini bilmediğimden ötürü denediğim bisikletçiyi belirtmiyorum) bir sorunu gözükmüyordu. Okuduklarımdan anladığım kadarıyla sıkıntı müşteri hizmetleri ve teknik servislerinde.

Scudo

Zfr

Daimi Üye
Tepki
422
Bisiklet
Dahon
@Spook mtb yerine fatbike alma sebebiniz nedir? eminim uzun bir kıyas ve değerlendirme sonucunda alınmış bir karardır, arazide hangi artısını gördünüz de mtb yerine fatbike öne çıktı?

S

Spook

Misafir
İşlerimden ötürü ikamet ettiğim yerler belgrad ormanı, kumburgaz ve çevresi mtb ve fat bike sürmek için çok uygun. İki türüde test etme şansına sahip oldum. Fat bike'in kumsalda özellikle suyla temas halindeyken daha çok artısını hissettim ve görünüş olarakda çekici geldiğinden onda karar kıldım.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Zfr
Sırf tartışmayalım diye yazmayacaktım ama 3 aydır hertarafını wd40 lıyorum parcaların çalışması düzeliyor sesleri değişiyor, hareketli iki metal parçayı hem yaglayıp hemde pasını söken bir sıvı ne kitler ne de kırar wd40 ı o kadar buyutmeyin hocam yani :) 3 aydır bişey olsaydı benim bisiklet elimde kalırdı sanırım fren kollarının içine viteslerin üstüne heryerine vidalarına bile sıkıyorum hem temizliyor hem parlatıyor -calışmayan on vites şıkır şıkır gecmeye basladı- tekerlerin göbegi jant telleri elinize bir bez alıp sıkıp sıkıp siliyorsunuz ve hatta toptan bisikletinizin sesi değişiyor çalışmaya başladıgını hissediyosunuz parcaların.

Motosiklet konusuna gelince 200 lük bir cruiser ile başlıcam kitabı yok sanırım böyle şeylerin cok takılmayın.

hasanben

Forum Demirbaşı
Tepki
805
İsim
Hasan
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
Arka aktariciya wd 40 sıkabilirmiyiz yada orta aktariciya

amasseia

Forum Bağımlısı
Tepki
3.786
İsim
Ali
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arka aktariciya wd 40 sıkabilirmiyiz yada orta aktariciya
Çok tavsiye etmem. Eski yağı çözüp ince bir yağ tabakası bırakır ama bu kez de toz toprak dolar yani çok sağlıklı değil.

• Beğen
Tepkiler: hasanben

Haluk Eke

Daimi Üye
Tepki
1.303
İsim
Haluk Eke
Başlangıç
1956—57
Bisiklet
Specialized
WD 40'ı kullanmayın, ama borsada hisse senetlerini bulursanız mutlaka alın. Eğer bir yağ ve kir giderici, aynı zamanda anlık bir yağlama sağlamaya ihtiyacınız varsa mazotu (litresi 7-8 TL) fırça ile sürerek kullanın. Sadece yağ ve kir temizleyecekseniz gazyağı iyidir, ama piyasada artık bulunmuyor.

WD 40, mazotun kokusu parfümlerle değiştirilmiş püskürtücü kutuya basılmış halidir eğer uygulama sonuçlarına bakarsanız. Maliyet analizini kimyacı arkadaşlara bırakmayı tercih ederim yine de.

Pas sökmeye gelince, hiçbir etkisi yoktur, sadece paslı yeri ıslatıp koyu bir renge dönüştürür o kadar. Zaten tam kuruduktan sonra oralar tekrar pas rengini alır. Mazotla da aynı sonucu elde edersiniz.

Pası sadece mekanik araçlarla (zımparalar) veya asidik çözeltilerle uzaklaştırabilirsiniz. Ama pas uzaklaştığında metalin üzerinde gözle görülür çukurlar oluşur. Bunlar pasın oluşurken metalin yüzeyinin oksitlenme sırasında bir anlamda yenmiş olmasının sonucudur. Bu görüntüden rahatsız olursanız yapılacak şey yine zımparalama ve taşlama yolu bu engebeli yüzeyi düzlemektir. Onun yerine baştan sadece mekanik temizleme yöntemini uygulamak da aynı kapıya çıkar. Mazot WD-40, gazyağı ile ıslatıp üzerini bezle sildiğinizde beze bulaşan pas zaten metalin dış yüzeyindeki pası silmekten başka bir şey değildir. Kuru bezle de bu sonucu elde edersiniz, yani mekanik sürtme ile. Ancak pas sorunu metalin yüzeyindeki yenmiş çukurlardaki pasın temizlenmesidir. Buralara metal yüzeyi yeterince aşındırılmadan erişebilmek mümkün olmaz.

Püskürtme tertibatı ile pratik, rahat taşınır, fırça falan gerektirmeyen ve 10-15 (üç-beş değil) lira fazla da verebilirim diyorsanız WD-40 ideal bir mazot türevidir. Zaten o yüzden bu kadar çok satılıyor. Benim alet dolabımda mutlaka vardır, ama çok acil bir işim olduğunda, ayda yılda bir küçük bir işte kullanırım. O kutu da yıllardır bitmemiştir hala...

Son düzenleme: