Merdiven Nasıl Çıkılır?

toprakec

Daimi Üye
Tepki
69
Herkese selamlar;
Aklıma bir soru takıldı, ön amartisötlü bir bisiklet ile 5,6 basamaklı merdiven nasıl çıkılır? Teknik nedir?
saygılar

Scudo

Dinamo

Forum Demirbaşı
Tepki
347
Geçen Moda' ya gireceğiz baktım bizim haylaz Volkan na tel gelmiş adam ortada yok. Bilmiyorum tabii... Ben de kendisine güzel güzel akınıyorken bir yerden de az geride sahilden mi gidelim falan diye konuşma geçmişti bizim ki acaba oradan mı gitti diye yukardan sahil şeridine doğru bakınırken oradan sahil parkına inen merdivenlerin başındayken iki alkolik gördüm. Bunlardan bir tanesi abi sakın merdivenler inme, hee ineceksende istersen ambulansı hazır edelim dedi. :eek:
Yok arkadaşa bakıyorum sahilden gitmiş olabilir falan dedim. Adam da haa öyleyse sorun değil ama geçen bu merdivenlerden inan bir bisikleti genç vardı burada ağız, burun, diş dağıyarak hastanelik oldu bak bisikleti bile aşağıda parçanlanmış duruyor dedi. :eek: Deme yaa buradan aşağıya inen çılgınlar var sahi dedim.
Ailesine bile ulaşamamışlar o gencin! Kimbilir neler geldi başına...
Kıssadan hisse

toprakec

Daimi Üye
Tepki
69
Ben tekniği öğrenmek istiyorum:Dtımrnanmam heralde bileğim kırılmasından sonraki ağrılar yeni geçti:D

Onur Kahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
853
dostum teknik şudur:8 merdiven var sayalım,ilk başta 2 pedal atarsınız 3. merdivendesiniz,arka freni sıkarak inersiniz 5. merdiven, son üç merdivende gidonu kendine doğru çekerek ön-arka fren nazikçe çok yavaş sıkarak inersiniz.

Haşim Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
4.407
@Onur Kahraman

Ama arkadaş çıkmanın tekniklerini soruyor ;)

@toprakec

Bileğini 5-6 basamaklı merdivenden inerken mi yoksa çıkarken mi kırdın? Demek ki benim söylediğim tekniği hem inerken hem de çıkarken kullanacakmışız. ;)

Kimseye bir şey ispatlamak zorunda değiliz demi?

toprakec

Daimi Üye
Tepki
69
@Haşim Okyay

Düz yolda kırdım:D ormanda viaj uçup yuvarlarsam daha iyidi:D.Soranlara düz yolda düştüm demek komik oluyordu:D

Doruk Atay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.507
Merdiven çıkmak için öncelikle merdivene çarpraz bir şekilde yaklaşılır ilk önce ön lastik birinci basamağa konur daha sonra küçük G-HOP larla merdivenler tek tek (çarpraz çarpraz) cıkılabilir... bir yoluda: eğer merdiven 5-6 basamaksa sıkı bir bunny hop la da cıkılabilir...

bicylerace

Daimi Üye
Tepki
188
Ben merdiven değil de inşaat kumu tepesini size hiç tavsiye etmem, Çıkış basit ama iniş sonrası kumun bittiği yer çok dikse, ön teker kilitlenir ve takla.Burun bir güzel soyuluyor.

Bulunmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
675
Hızlıca merdivene yaklaşırız, önü çeker arka tekeri merdivenin ilk basamağına vurdurarak çıkarız..Arka teker ilk basamağa çarptığında ağırlığı biraz öne vererek bisikleti yukarı doğru itersek şahane olur..

Haa şunu da ekleyeyim tubles kullanmayanlarda bu çaba "yılan ısırığı" şeklinde lastiğinizi patlatabilir:)

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Yılan ısırığı konusunda arama yaparken bu konuya denk geldim. Sorunum iki konuyu da kapsıyor.

Baştan özet: yılan ısırığından kurtulmak için tubeless harici çözüm var mı?

Önce sorunumu anlatıp sonra tekniği anlatacağım. Ben merdiven tırmanma işine çok sardım. Hatta maşam boşluk yapmaya, arka lastiğimde diş kalmayana kadar uğraştım :eek:ops: artık çok iyi şekilde merdiven çıksam da yılan ısırığından çok çekiyorum.

Yaklaşık 100 kiloyum,
xc kullanıcısıyım,
lastik basıncım 50' nin altında olmaz,
Dış lastik 2.25 impac (ama 2.10 kadar kalınlıkta :snzdglsn: ) iç lastik 2.15 cst
Jantın içi 21 dışı 28-29 mm genişliğinde. Jant bandı ritchey.

Yılan ısırığından kurtulmak için tubeless harici çözüm var mı?

Şimdi de tekniği anlatayım.

Öncelikle lastiklerin havası çok olmalı. Yoksa yukarıda yazdığım problemi yaşarsınız. Bisikletin önünü merdivene koyacak kadar ön kaldırmanız yeterli. Ben normalde hiç ön kaldıramazken, görenlerin şaşkın şaşkın baktıracak şekilde tırmanabiliyorum.

Önce 2 basamaklı yer bulup çıkmaya çalışıyoruz. Merdivene asla çok hızlı gelmiyoruz. Zaten gelseniz bile çıkamazsınız. Ben daima 34 aynakol 24 ruble kombinasyonu ile tırmanırım.

Hızlı gelirseniz neden çıkamayacağınızı söyleyeyim. Ya yılan ısırığı olur (olmasa bile donanıma zarar) ya da vitesiniz merdivende yavaşladığınızda sert gelir ve öylece kalırsınız. Doğru vitesi zamanla bulacaksınız.

Evet, vitesimizi ayarladık, lastiklerde bolca hava var. Şimdi tatlı sert bir hızla merdivene geldik ve yaklaştığımızda önümüzü kaldırdık. Ön teker merdivene değdiği an ayağa kalkıyoruz ve ağırlığımızı öne vererek pedallıyoruz.

Başta 2 basamakla başlayıp gittiği yere kadar uğraşabilirsiniz. Merdiveni daha iyi çıkmak için yapabileceğiniz diğer antrenmanlar da var. İlki yüksek viteste ayakta pedallamak. Ikincisi ise bisikletin arkasını kaldırarak bisikleti öne itme hareketi. Bu hareket merdivenin son basamagında kalıp da pedal çeviremeyeceğiniz durumda olduğunuzda işe yarıyor.(video bulamadım)

İstek gelirse ve çekim yapabilecek birini bulabilirsem, acemi bir anlatım videosu çekebilirim.

Not: merdiven çıkmak maşanızda (düşük seviyeli ise) boşluğa; arka lastiğinizde erimeye neden olabilir.