Meniskus

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Sorun şu menuskus ile yaşanır ancak diziler i güçlü tutmak gerekir. O da sadece yüksek kadans ile olmuyor. Doktorlar in önerdiği yerde uzanarak vs yapılan hareketler in çok faydası oluyor. Gücü daha fazla yükseltmek için kum torbası ile devam etmek tavsiye ediliyor.
Ameliyat sonrası faydasını çok gördüm, hatta diğer dizimdeki menuskus yirtigini elle muayenede anlayamadık MR da görünce Dr da şaşırdı.
Sonuç: hayat boyu egzersizler...

Şu anda düzenli yapmıyorum ve koşan-bisiklete binen biri olarak ciddî eksikliğini hissediyorum. O egzersizler yılların tecrübesiyle ortaya çıkıyor kulaktan dolma bilgiler e değil bilimsel çalışmalar a inanmak gerek.

Scudo

orhun21

Üye
Tepki
58
İsim
Orhun
Bisiklet
Peugeot
Buraya yazayim belki ihtiyaci olan okur faydam olur.
Kasım 2018 de başladı diz ağrım önemsemedim, üstüne çok gittiğim zamanlar oldu. Hata yaptığımı yürümekte ve günlük işlerimi yapmakta zorlandigim zaman anladım. 13 14 doktora gitmisimdir, her doktor birseyin yok diyip dizini geliştir diyerek gönderdi beni. Geliştir de nasıl geliştir asıl sorun burda ve yaptığım en büyük hata burda. Spor ve egzersizi ayirin arkadaşlar. Eger dizinizde ağrı varsa spor değil egzersiz yapin. Yani yattiginiz yerden direnç egzersizleri yapın ve iki ay yapın en az. Bunu vurguluyorum çünkü spor yaparsanız ağrılarınız kat kat artar. Ben düştüm bu hataya sizde düşmeyin diye basa basa söylüyorum.
İzmir'de 13 14 e yakın doktora gitmisimdir. Bu yazıyı yazdığım tarihte yani bugün, ısrarlarıma dayanamayan bir hocam artroskopi yaptı. Sonuçlarını gün gectikte yazicam. Spor egzersiz ayrımını yapın ve bir süre sporu bırakın özet olarak diyeceğim bu. İnşallah birilerine yardımım dokunur.

bilalfidanboy

İstanbul
Tepki
2.328
İsim
Bilal Fidanboy
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@orhun21 bende 2015 ten beri menisküs var,spor derken yürümekten kastınız ise doğru tespit ,koşmak demiyorum bile çünkü koşu zarar verebilir, özellikle koşu bandı üzerinde yapılan yürüyüş ve koşular.... ama yürümek için ise yumuşak zemin seçmekte fayda var.bisiklet ise o da bir spor ve doğru ayarlar + yüksek kadans + kilitli pedal(hem çekme hem itme görevini yapıp kasları eşit şekilde güçlendirdiği için) ile amacına Uygun kullanıldığı zaman kendim için konuşursak amaleyatsız 5.seneye gireceğim ve olmayı düşünmüyorum...
Son olarak menisküs için kilo olması gerekenden fazla ise,verilen her 100 gram bile pozitif yönde sağlam tesir etmekte,ayrıca tavsiye edilen üst bacak kaslarını geliştirmekte cabası...
yukarda kalın harfle belirttiğim yer kendimden yola çıkarak kendi izlediğim ve olumlu sonuç aldığım fakat üzerine basa basa tamamen bilinçli yapılan bisiklet kullanımını belirtmek içindir,yani bilinçsiz yapılan gelişigüzel sürüşler aksi bir halde durumu kötüye götürmekten başka işe yaramaz...

• Beğen
Tepkiler: makaram

orhun21

Üye
Tepki
58
İsim
Orhun
Bisiklet
Peugeot
Spor derken quadriceps geliştirmesini kastetmiştim. Ağırlıklarla değil direnç egzersizleriyle. Benim diz sakatligimda yürümek bile acı veriyordu, kendi cikarimlarimdan yazdım yukaridakileri. Bir sürü bilinçsiz hareket yaptım tabi onunda katkısı çok oldu. İlk haliyle bilinçli baslasaydim tedaviye, egzersizlere bu seviyeye getirmezdim.
Siz bilinçli davranmissiniz güzel yapmışsıniz belki debbu kurtardı sizi

• Beğen
Tepkiler: bilalfidanboy

Adem Tırpancı

Daimi Üye
Tepki
1.211
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Buraya yazayim belki ihtiyaci olan okur faydam olur.
Kasım 2018 de başladı diz ağrım önemsemedim, üstüne çok gittiğim zamanlar oldu. Hata yaptığımı yürümekte ve günlük işlerimi yapmakta zorlandigim zaman anladım. 13 14 doktora gitmisimdir, her doktor birseyin yok diyip dizini geliştir diyerek gönderdi beni. Geliştir de nasıl geliştir asıl sorun burda ve yaptığım en büyük hata burda. Spor ve egzersizi ayirin arkadaşlar. Eger dizinizde ağrı varsa spor değil egzersiz yapin. Yani yattiginiz yerden direnç egzersizleri yapın ve iki ay yapın en az. Bunu vurguluyorum çünkü spor yaparsanız ağrılarınız kat kat artar. Ben düştüm bu hataya sizde düşmeyin diye basa basa söylüyorum.
İzmir'de 13 14 e yakın doktora gitmisimdir. Bu yazıyı yazdığım tarihte yani bugün, ısrarlarıma dayanamayan bir hocam artroskopi yaptı. Sonuçlarını gün gectikte yazicam. Spor egzersiz ayrımını yapın ve bir süre sporu bırakın özet olarak diyeceğim bu. İnşallah birilerine yardımım dokunur.
Geçmiş olsun. Sorununuz dejeneratif mi yoksa mekanik yırtık mı?
Bununla ilgili açmış olduğum ayrı bir başlık var. Araştırmalarım sonucu yakın zamanda kök hücre tedavisi olmaya karar verdim. Tecrübelerinizi bekliyoruz.
(link)

orhun21

Üye
Tepki
58
İsim
Orhun
Bisiklet
Peugeot
Dejeneratif miş. MR da görünmüyor. Kamerayla içine girilip bakıldı. Bende canlı izledim sordum kendimce. Yani dikmesemde olur dedi. 1 veya 2 derece ymis 3. Derece değil kesinlikle dedi doktor. Bakalım biraz zaman geçsin yazarım iyi veya kötü yanlarıni

Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@orhun21 hocam ama her agri ayni degildir..kisiden kisiye gore degisebilir yönlendirme tamamen insani duygularla yapılmış ama bence dogru bir yaklaşım olmamış

orhun21

Üye
Tepki
58
İsim
Orhun
Bisiklet
Peugeot
Doğrudur hocam doktor değilim sonuçta hataya düşülmesin diye yazdım. Kimine bir parçası lazım olur kendine göre onlem alır amacim bu

Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@orhun21 mantik olarak dogru kas grupları ne kadar gucluyse eklemlere binen yuk o denli azalir katılıyorum... sakatlanmadan da rutin yapmak lazim direnc esneme isinma vs

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.414
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bir yıldan fazladır da bende var. ben şanslıyım ki gittiğim ikinci doktor iyi çıktı. neredeyse ilk gittiğim doktorun tersi konuştu. yine bisiklet forum sağolsun baya bilinçlendim. özellikle bu konuda bilgi paylaşan herkese teşekkür ediyorum. doğru sürüş ile bisikletin çok faydasını gördüm. adım atmakta bile zorlanıp ciddi ağrılar çekerken şuan gayet iyiyim çok şükür.

bir kutu glukosamin kullandım yazın. onun dışında 2 ay aralıksız her akşam bir bardak suya 10-15 tane bamya tohumu koyup sabah suyunu içip tohumları yuttum. bisiklete ufak bir ara bile versem geri geliyordu ağrılar. bamya tohumundan sonra yeni verdiğim 1 bucuk aylık bisiklet arasında bile geri gelmedi ağrı. gerçi son zamanlarda hafiften yokluyor ama bisiklete kavuştum tekrar çok şükür. ayrıca soğukların da etkisi var mı bilmiyorum. eve diz sıvınızda kayıp varsa bamya tohumunu deneyin derim.

ayrıca diz bölgenizi güçlendirmek için en pratik egzersiz "wall sit" denilen egzersiz. onu da yaptım zamanında. o da iyi geliyor.

luckxor

Forum Demirbaşı
Tepki
1.108
Bisiklet
Focus
Merhaba. Üstat bir gurbetçi bisikletçiden bir örnek vereceğim konu ile ilgili. Kendisi 65 yaşında 60 yıldır bisikletle haşir naşir. Yurtdışında yarış antranörlüğü yapmış ve teknik bilgisi üst düzeyde. Gençliğinden itibaren ağır işlerde çalışdığı için iki dizinde de yoğun meniskus sorunu var ve amaliyat olmuş genel olarak diz bölgesi bitmiş ancak yan kasları fransız doktorun dediğine göre çok güçlüymüş Şuanda istanbul da ve 90 km hergün pedal vuruyor.

bilalfidanboy

İstanbul
Tepki
2.328
İsim
Bilal Fidanboy
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bende bu yıl 12000 +km yaptım üstelik düz bir rota değil toplamda 120000 +irtifalı neredeyse her km'ye 10m denk geliyor.benimde @makaram dediği gibi sanki sürmediğim zamanlar dürtüyor bak seni üzerim gibisinden,bende bamya tohumu kullandım , sürüp sürmememin arasındaki farkın etkisinin ise artık psikolojik mı yada plesebo mu bilemedim gitti.yaz kış traniersiz ara vermeden gittiği yere kadar devam...

• Beğen

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.414
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@bilalfidanboy bendeki durumun pek plasebo olduğunu düşünmüyorum. çünkü hatır hutur ses gelmeye başlıyor dizimden. plasebo kulakları da etkilemiyordur heralde :D

bilalfidanboy

İstanbul
Tepki
2.328
İsim
Bilal Fidanboy
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@makaram şükür bende o sesler yok,ama evet o sesler konusunda kulaklar yanılmaz, yanlız menisküs için şu gerçeği kabul etmek gerekiyor ,vücudun kendini onaramadığı tek bölge ...tıbbın ise genç yaşlı ayırımı yapmadan sadece menisküsün yırtık bölgesini alarak o da geçici iyileşme sağladığı bir hastalık (sonucunda kireçlenme olasılığı çok ama çok yüksek)yada bu rahatsızlığa karşılık ,ömür boyu üst bacak kaslarını güçlendiren egzersizleri yaparak dizlere yada menisküse olan baskıyı engellemek dışında seçenek yok gibi...
Birde işin psikolojik yanı var, alışmak gerekiyor ,bende ilk teşhis koyulduğu zaman araştırma,mevzuya alışma ve en azından duraklatma sürecim bir seneyi geçti, şimdi alıştım ?

• Beğen
Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Menisküs yirtiklari ozellikle merdiven inis ve cikislarda ciddi anlamda dizlerindeki o rahatsızlığı bazen sesi citirtiyi vs duyabilirler ..ayirici tanida onemli bir parametre merdiven çıkın bi bakin durum nasil

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.414
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@dryakup23 merdiven inip çıkarken normal yürüyüşe göre daha çok ağrıyordu. ama şuan pek bir sıkıntım yok. ayrıca bende yırtık yok. dejenerasyon ve sıvı kaybı var.

Guanzo45

Aktif Üye
Tepki
78
İsim
Mehmet
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Diğer
23 yaşındayım sol dizimde ön çapraz bağ ve menisküs yırtığı vardı 2 yıldır. Temmuz ayında ameliyat oldum iyiye gidiyorum şu an eski halime göre pedal çevirmede hiç ağrı ve acı çekmiyorum.

Ameliyatsız düzelmiyor bu illet arkadaşlar vaktiniz varsa ameliyat olun.

can343536

Üye
Tepki
4
İsim
can
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Amoeba
Bisiklet türü
Trial