Meniskus

ismailofli

Forum Bağımlısı
Tepki
443
bisikletin meniskus üzerindeki etkisi hakında bilgi sahibi olan varmı?
aramızda doktor arkadaşlar varsa ve yardımcı olurlarsa sevinirim.teşekkürler...

Scudo

acumur

Forum Demirbaşı
Tepki
563
Ben doktor değilim ama bizzat yaşadığım bir rahatsızlık olduğu için paylaşayım.
Hayatımın büyük bölümünde küçüklükten beri halı sahalarda futbol oynadım.Daha sonra okul takımlarındada ve amatör olarak kendi takımlarımızdada devam ettim oynamaya.Ancak bu halı saha furyası başladığı dönemler sonrasında sahaların zeminleri ve çim halı denen maddenin içeriğinden dolayı çok fazla sakatlanmalar oldu futbol oynayan kişilerde.Bu sakatlıkların büyük bölümüde menisküs olarak boy gösterdi.Bende bu zararı gören kişilerden biriyim.Yıllar süren zorlamaların neticesinde sağ taraf ağırlıklı olmak üzere iki dizimdede menisküs kas zedelenmesi adı altında sakatlıklar oluştu.Daha sonra 1998 senesinde yine bir futbol karşılaşmasında sağ dizimin yaklaşık 4-5 santim üstünde baldır olarak tabir edilen bölgeye çok şiddetli bir darbe aldım ve bölgedeki kasların büyük bölümünde yırtık ve yine tendonlarda kopmalar oldu.Bu çok ciddi bir sakatlıktı.Yaklaşık olarak 6 aylık aktif bir tedavi ve sonrasında yapılan fizik tedavileri sonucunda toplamda 1 sene sonrasında ancak ayağımı tamamen kullanabilir hale geldim.Fakat bu ciddi darbe sağ dizimdede büyük bir etki yarattı(mış) ve oldukça zayıf düşen ve çapraz bağları ciddi şekilde zedelenen dizim yine bir futbol maçında hiç bir darbe almadan sadece hafif bir şekilde koşu yaparken kendiliğinde koptu ve bahsettiğin menisküs yırtığı gerçekleşti.Hemen ertesi gün doktora gidildi ameliyata karar verildi ve operasyon gerçekleştirildi.Artroskopi denilen bir yöntemle oldu bu operasyon.Bilmeyenler için kısaca şöyle açıklayabilirim;artroskopi eklem içi görüntülemede denilen diz kapağının iki yanına açılan deliklerden içeri ucunda kamera olan incecik hortumlar sokularak yapılan ve bölgeye bu kameralar sayesinde izlenen ekrandan yapılan müdaheleyle gerçekleştirilen bir ameliyat yöntemi.Sanırım günümüzde bütün menisküs sorunları ve diğer diz rahatsızlıkları artık bu şekilde gideriliyor.Bu bahsettiğim operasyonu tam olarak emin değilim ama 1999 2001 tarihleri arası bir dönemde geçirdim ve bu olaydan sonrada artık hiç futbol oynamadım.Tabiki hem profesyonel olmadığım hemde kendi tembelliğimden dolayı ameliyat sonrası iyileşme sürecimi pek sağlıklı geçirmedim ve gerek fizik tedavilerini ve yine doktorun verdiği bazı diğer iyileştirme koşullarını yerine getirmedim.Bu sebepten dolayıda o yıllardan beri sağ dizimde fazla yüklenme yaparsam ağrı olurdu.Biraz uzun yürüsem yada ayakta uzun kalıp zorlasam hemen hissederdim dizimin güçsüzlüğünü.Yine ilk sakaltıktan dolayıda baldırım diğerine göre incede kalmıştı gelişim gösteremeyerek.
Şimdi Mart ayı sonunda bisiklet almaya karar verdim ancak malum sakatlığımdan dolayıda içim pek ümitli değildi.İllaki dizim sorun çıkarır 3 gün sonra bisikleti düzgün olarak kullanamamaya başlarım diye düşünüyordum.Hatta evvelki yaz döneminde Büyükada'da bisiklet kiralamış ve 2 günlük turlar sonucu bayağıda bir ağrı hissetmiştim dizimde.Fakat yinede bisikleti almaya karar verdim ve yaklaşık 4 aydırda sürekli olarak kullanıyorum.Haftada minimum 4 gün geziyorum ve şunu söyliyebilirimki hiç bir sorun yaşamadım.Hatta bacağım (bacaklarım) eskisinden çok daha kuvvetli ve bahsettiğim incelikte ciddi şekilde düzeldi.Elbette bölgede minikte olsa bir hassasiyet var bunu en derindede olsa hissediyorum hatta zorladığım günlerde bu seferde sol dizimin yan arka tarafında bir gerilme oluyor ama yinede dediğim gibi bacaklarımı çok güçlü ve sağlıklı hissediyorum.

ismailofli

Forum Bağımlısı
Tepki
443
ilgin için çok teşekkürler.bende bi sakatlanma yok ama son zamanlarda dizlerimde hafif bi yorgunluk hissediyorum.
bi arkadaşım menisküsten bahsetmişti. acaba psikolojik mi diye düşündüm ama bi doktora gidecem bakalım ne diyecek.sormak istediğim sakatlık olmadan yani aşırı hareket ve yüklenme sonucuda menisküs problemi yaşanabilirmi?çünkü son zamanlarda bisiklete felna baya yüklendim.

acumur

Forum Demirbaşı
Tepki
563

Ben teşekkür ederim.Ancak şöyle bir şey var tabikide kendi kişisel tecrübem doğrultusunda söylüyorum ama bu bahsettiğimiz problem öyle yorgunluk hissi olarak çıkmıyor ortaya.En azından bende öyle olmadı.Çok net olarak dizimi kullanamadım ve açıp kapama hareketlerini yapamamaya başladım.Daha çok ağrı gibi hissediliyor.Yinede doktora gitmekte fayda var tabiki.
Aşırı hareket ve yüklenme sonucu tabiki yaşanır menisküs hatta darbe v.b etkenler dışında bu bahsettiğin sebeplerden çıkıyor sorun.Bence belirli sürelerle dinlendir kendini ve daha sonra tekrar dene dizini ve eğer tekrarlar diz bölgende doğal olmayan hareketlenmeler sezersende bir doktora git.

ismailofli

Forum Bağımlısı
Tepki
443
çok teşekkürler biraz içimi rahatlattın.
ama yinede doktora bi görünmek lazım.saygılar

• Beğen
Tepkiler: acumur

yasin cb

Forum Bağımlısı
Tepki
1.568
Menisküs yırtığı çok hafif bir harekette de meydana gelebiliyor. Benim bir arkadaşımın gece uyurken dizini bükmesi ile menisküsü yırtılmıştı. Tabii bunun öncesi mutlaka vardır. Sonra 'acumur'un bahsettiği şekilde ameliyat oldu.

Ama şunu söyliyim bahsettiğin şekilde bir yorgunluk gibi değil dizini bükememe ve şişlik şeklindeki belirtileri vardı.

• Beğen
Tepkiler: ismailofli

gatila

Forum Bağımlısı
Tepki
812
ihtiyaçtan hortlatılmıştır :)
1,5 yıl önce -hiç alakam olmamasına rağmen arkadaş ısrarı ile katıldığım- halısahada dizden sakatlandım
ihmal ettim, kendi kendine düzelmesini bekledim (ne büyük aptallık)
bir dönem sonra sabah koşularıma geri döndüm ve düzenli olarak 3-8 km koşular yaptım
5 ay önce bisiklete başladım ve günlük 150 km'yi bulan turlar yaptım
sadece uzun ve yüklü turlardan sonra ertesi gün sol dizde hafif bir ağrı oluyordu, çabuk geçiyordu
2 hafta önce bisikletten düştüm. sol dirsekte 3 dikiş, sol dizdeki sorun ise fena bir şekilde aksetti
ilk önce sadece derideki geniş sıyrıklar var gibiydi ve ben yürümekte, özellikle merdiven inmekte zorluk çekiyordum
baktım iyileşme çok yavaş, dün doktara gittim, röntgen çekildi ve beklenen sonuç:
menisküs yırtığı
tabii ki düşmeden değil, futboldaki sakatlanmadan kaynaklı
şimdi ilaç tedavisi başladı. bir hap var, ayrıca kalsiyum var, bir de merhem var
akabinde fizik tedaviye başlayacağım
doktora acı dolu gözlerle sordum: "bisiklet hayatım bitti mi doktor?"
cevap sevindirdi: "bilakis, fizik tedavinin içinde düşük vitesle (yani bizim dilimizle yüksek kadans) bisiklet kullanımı da olacak"
şimdi sizlere sormak istediğim: acep ben 3 hafta sonra 70-80 kmlik bir tur yapabilir miyim?
yoksa en az birkaç ay bu tür turları unutmalı mıyım?
isteyene röntgen filmi gönderilir :)

Volkan Çağlar

Forum Demirbaşı
Tepki
384
tedavi sonrasında iyileşme var mı? anlattığınız şekilde kalmış. tedavi sonucu ve şimdiki durum hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

gatila

Forum Bağımlısı
Tepki
812
kısa zamanda hafif turlara başlamıştım.
şimdi bisiklette hiç sıkıntım yok. eskisi gibi 150 kmlik turlar yapabiliyorum.
koşuda da problem yok. ama bir defa 16 km koştum, o gün dizim ağrıdı.
fakaaat...
normalde ağrı yok ama dizde hafif bir boşluk hissi var. civatası gevşemiş gibi hissediyorum :)

şunu öğrendim ki sağlıklı da olsanız eklemlere özn göstermek gerek.
tamam, koşu gibi sporlar ile bedeniniz sağlıklı oluyor. kaslarınız, deriniz, iç organlarınız, damarlarınız... hepsi için iyi. ama eklemler sporla sağlıklı olmuyor sanırım. onlar zorlandıkça aşınıyor. yaşlandıkça bunun etkileri daha çok görülebilir.
amman eklemlerinizi zorlamayın.
koşuyorsanız uygun ayakkabı ile, uygun zeminde koşun. ve pofesyonel değilseniz çok uzatmayın, gerek yok. günde en 5 km herkese yeter.
bisiklette de yüksek kadanslı kullanın. ayrıca ayağa kalkarak pedalı zorlamayın. özellikle rampalardavitsi dizlerinizde hiç zorlanma hissetmeyeceğiniz vitese kadar düşürün.

Snorlax

Daimi Üye
Tepki
210
İsim
Sinan
Bisiklet
Carraro
Arkadaşlar yeni konu açmaktansa burayı hortlatıyorum bayağıda olmuş ama olsun :) Geçtiğimiz yazı basket oynayarak (yeni başladım) ve bisiklete binerek geçirdim, aktiviteler esnasında sıkıntı yoktu fakat bir gün koşarak merdiven çıkarken sağ dizimden çıt çıt diye sesler gelmeye başladı umursamadım açıkçası çünkü ciddi bir sakatlık olabileceği aklıma gelmemişti. Ancak gelinen noktada 2 haftalık aradan sonra bisikletle ççıktığım gezintide rampa tırmanırken en küçük viteste dahi sağ dizimde çıtlama ve hafif bir acı hissetmeye başladım. Aynı durumu tecrübe eden yada bilgisi olan var mı muhtemelen menisküsle alakalı bir problem var ama bisiklet kullanımının negatif bir etkisi olur mu diye merak etmiyor değilim çünkü bisiklet egzersizi veriyorlarmış tedavi sürecinde ama bahsettikleri salon bisikleti olabilir diye düşünüyorum. Bilgi sahibi olan arkadaşların gikirlerini bekliyorum.

• Beğen
Tepkiler: Naberland

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Bende Kondromalazi patella var. Dizde kıkırdak aşınması. İlk teşhis menisküs yırtılmasıydı. Bir değil birkaç doktora gidin. Dizle ilgili sorunların teşhisi çok karmaşık ve geçişken.

Öncelikle ağrı veren aktiviteleri bırakın. Bisiklet koşu vs. Mr , röntgen isteyin doktorlardan .

Kondromalazi patella olabilir

Tepki
24
İsim
Gökhan İpkin
Bisiklet
Sedona
Sol dizimde 3.derece menisküs yırtığı var. Yani MR sonucuna göre doktorun söylediği bu. Bisiklete binebilir miyim? diye sordum. Zorlamadan binebilirsin dedi. Ancak çevremde bisiklete binip bu tür rahatsızlıkları atlatanlar var. Teşhisten 1 ay sonra 2 günlük Marmaris-Bozburun turu yaptım. Bol rampalı toplamda 120 km yol katettim. O gün bu gündür dizimde en ufak bir sorun yok. Tabi bu benim kendi düşüncem. Ama siz bir ortopedi uzmanına danışıp karar verin.

BarisBJK

Daimi Üye
Tepki
313
Bende de sağ dizde menisküs yırtığı çıktı MR sonucu. Tedavi ameliyat dedi prof.

Yusuf !!WOW!!

Forum Bağımlısı
Tepki
1.503
İsim
Yusuf
@Snorlax
Bende de aynı sıkıntı vardı bugün doktora gittim. MR, röntgen ve kan testi istediler belki romatizmal bir durum olabilir diye bakalım sonuçları göreceğiz bir kaç güne :)

• Beğen
Tepkiler: Snorlax

Snorlax

Daimi Üye
Tepki
210
İsim
Sinan
Bisiklet
Carraro
@Baris Celik öncelikle geçmiş olsun süreci belirtileri paylaşır mısınız?
@Yusuf !!WOW!! Geçmiş olsun umarım sıkıntılı bir sonuç ortaya çıkmaz

Gültekin R. Demirkaya

Forum Demirbaşı
Tepki
275
Bisiklet
Kron
Ön çapraz bağı kopması ve büyük menisküs yırtığı ameliyatlısı olarak bisikletin ciddi faydasını gördüm kaybettiğim kaslarım geri döndü. Ama öncesinde düzenli egzersizden sonra bisiklete geçilmesi şart. Yırtığın büyüğüne göre bisiklet kullanımı önemli çünkü yırtık menisküs iyileştirilmezse geri dönüşü olmayan kıkırdak sorununu getiriyor. Normal egzersizlerden sonra bisiklete binmek sorun teşkil etmezse bile dikkat etmekte fayda var.

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
bende de menisküs aşınması ile ilgili her iki dizimde sorunlar vardı, %90 geçti diyebilirim. bisikletle uğraşan herkeste farkında olmasa da bir miktar aşınma kesin vardır.. Ve aramızdan bir çok kişi tedavi görmüş ve aktarabileceği tecrübeleri vardır. ancak yanlış uygulamalar rahatsızlığı ilerletir ve tedavi süresini bir kaç aydan bir kaç yıla uzatabilir. bu yüzden ilk adım olarak sporcular üzerine uzmanlaşmış bir fizik tedavi uzmanı bulun

menisküs çok yavaş iyileşen bir doku. sadece dinlenme ile iyileşir. Dinlenme süresi aşınmanın/yırtığın derecesine göre aylar sürer, ama dinlenirken etrafındaki kaslar zayıfladığından bu sefer daha çabuk zedelenir yani muhakkak iyileşme süreci fizik tedavi ile desteklenmeli. zaten fizik tedavi dinlenme sürecini de kısaltmaya yardımcı olur. fizik tedavide belli bir aşama kat ettikten sonra diz çevresindeki kasları güçlendirme antrenmanları ağırlaştırılır, zamanla zorlanmadan bisiklete devama edilir (zorlamadan) antrenmanlara da bir yandan devam edersin. sonra bir bakmışsın bir gün: aaa iyileştim galiba dersin.

Ben aşağıdaki antrenmanıları uyguladım, sadece squatları uygulamadım, onar diz için zararlıymış.
(link)

BarisBJK

Daimi Üye
Tepki
313
menisküs yırtığının geri dönüşü yok diye biliyorum. Ameliyat gerekli bu durumda. Acaba başka yolla menisküs yırtığı tedavi edilen var mı aramızda? Tabi sonucun MR ile teyit edilmesi gerek.

Sağ ayağımda sinir sıkışması oluyor diye gittim doktora, muayene sonucu MR istedi dizden.

ama ön tanı olarak da menisküs yırtığı yazmıştı kağıda.

kireçlenme başlıyormuş bu durumda, 6 ayda bir iğne ile de dize bir çeşit yağ enjekte ediyorlar hayat boyu önlem olarak.

açıkcası bütün bunu bilseydim küçükken herhalde ne pedala basardım ne başka bir şey.

günlük hayatta çok bir ağrı olmasa da gelecek yıllar için ameliyat olacağım.

bisiklet ile uğraşan herkese de bir ortopedi doktoruna uğramalarını tavsiye ediyorum.

• Beğen
Tepkiler: Snorlax