Mavic Cosmic Fren Yüzeyindeki Çizikler

9magiko

Forum Bağımlısı
Tepki
606
İsim
Murat Ali Güneş
Bisiklet
Diğer
Herkese iyi gunler arkadaslar,

Merlin'den aldigim ve sorunlu bir sekilde elime ulasan jantlar hakkinda, bu konuda daha tecrubeli arkadaslara danismak istiyorum. Jantlarin fren yuzeyinde rahatsiz edici cizikler mevcut bunu baska bir konuda da belirtmistim. Aslinda iade yolunu secip Merlin'e gondermeye karar verdim jantlari, ancak tam geri odeme yapmayacaklari, donus kargo bedeli sorunu ve yine Merlin'in istedigi bazi donus belgelerini PTT'nin kabul etmemesi sonucu iade islemi gayet zor bir hal aldi.

Asagida resimlerde gorebileceginiz cizikler hakkinda sizin yorumlariniz nelerdir? Ozellikle @Gökhan Toros @Murat Cömez ve diger bilgili arkadaslarin goruslerini merak ediyorum. Ciziklerin derinligi 0,5mm'nin altinda ve muhtemelen kullandikca belirginligi daha da azalacaktir ancak fren pabuclarina etkisi ve genel dezavantajlari neler olabilir tahmin etmek zor. Simdiden tesekkur ederim.

IMG_0412.JPG IMG_0414.jpg

Scudo

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Bir şey olmaz bundan daha berbat durumda shimano m505 jant setim vardı suan pasparlak cizikler daha derindi biraz kullanıcı gitti akşam resim atarım.B arada merlin sağlam paketlemismiydi bende ileri bir tarihte jant alacam

9magiko

Forum Bağımlısı
Tepki
606
İsim
Murat Ali Güneş
Bisiklet
Diğer
@can akıncılar

Yorumun icin sagol, resimleri atarsan ornek olarak faydali olur gercekten.

Merlin paketleme konusunda her zaman oldugu gibi facia. 2 janti kutusuz ustuste koyup gondermisler ve araya bir karton bile koymamislar. Onun yerine paketin dibine dogru aldigim kaski koymuslar onun da kenari ezilmis. PTT de sagolsun kutunun ustune cikip tepinmisler sanirim cunku baya bir yipranmis, yagmur altinda kalip islanmis hatta. Yine sadece bu kadar cizikle gelmesi mucize oldu. Merlin'den 1 yilda gelen 9 kargomun 7'si sorunlu geldi ozetle, fiyatlar gercekten uygun ama bir daha alisveris yapmayi dusunmuyorum.

Hepsinden ote, Merlin'e boyle cizikler var jantlarda yazdim. Biliyoruz bize de Mavic oyle gonderiyor ondan birsey olmaz dediler. Bu kadar piskinlik olmaz herhalde herhangi bir firmada.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Çizikler yüzeysel. Kullanımda sorun olmayacaktır. Dediğin gibi zaten 2-3 sürüşten sonra da tamamen kaybolacak.
Eğer daha derin olsaydı, frenlemede ped oradan geçerken "tık tık" ses yapacak, ve orada frenleme gücü değişecekti. Fakat bu yüzeysel.

Ama ne olursa olsun, bu şekilde olmamalı sıfır jant seti.
Eğer belirtilmediyse de bu durumda olduğu, hiç hoş değil merlin'in yaptığı.

9magiko

Forum Bağımlısı
Tepki
606
İsim
Murat Ali Güneş
Bisiklet
Diğer
@Gökhan Toros

Gokhan selam. Cizikler fotograflarda gorundugu gibi ancak parmagimla o kismin uzerinden gecerken hissediliyor bir kagit parcasiyla deneyince kagit o kisima takiliyor. Bu sebeple pedleri cabuk asindirmasindan cekiniyorum. Gerci frenleme yaptikca o kisim isinacagindan daha hizli bir sekilde duzelmesi de muhtemel dedigin gibi.

Merlin belirtmeyi gectim, aynen dedigim gibi bir de ustune zaten biliyoruz biz Mavic de oyle yolluyor diyor. Kutulari falan da yok direk posetleyip gondermisler jantlari. Icinden spacer'lar falan da cikmadi QR ciktigi icin sevinecegiz herhalde.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Trustpilot kullanıyor Merlin kullanıcı yorumları için.
Oraya "güzel" bi inceleme yazabilirsin bence :)

• Beğen
Tepkiler: Murat B.

9magiko

Forum Bağımlısı
Tepki
606
İsim
Murat Ali Güneş
Bisiklet
Diğer
@Gökhan Toros

Biriktirdim 6 aydir butun siparislerdeki sorunlari toparlayip hepsini ayri ayri yazacagim. Urun yorumlarinda cogu hep 5 tam yildiz nasil oluyorsa Merlin'de ben dogrulugundan supheliyim acikcasi. CRC'de her urunun duzgun bir puani ve degerlendirmesi var, yorumlar da faydali eksigiyle fazlasiyla. Merlin'e bakiyorum sanki firma elemanlari toplanmis kendileri yazmis gibi o mukemmel, bu sahane. Bir tek bize gelenler sorunlu herhalde - PTT kutulari caliyor o zaman. :)

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@9magiko

Ürün yorumlarında objektif değiller. Kötü yorumları paylaşmıyorlar.
Mesela Deda gidon bandı var, en ucuz modeli. Çok kısa, anca gidonun yarısını sarmaya yetiyor diye yorum yaptım. Yayımlamadılar. Hakbuki çok da önemli bir detaydı o bant için.
Chorus grupseti OEM olarak gönderdiler. Onu da belirttim yorum olarak, o da yayımlanmadı :)

• Beğen
Tepkiler: 9magiko

9magiko

Forum Bağımlısı
Tepki
606
İsim
Murat Ali Güneş
Bisiklet
Diğer
@Gökhan Toros

O zaman durum belli, Merlin elde kalmis, defolu, kutusuz OEM urunleri ucuza alip sifir ve kutulu urun diye millete gonderiyor kismen de olsa. Asil onemlisi urunleri diyelim ki kullaniyoruz bu ufak tefek kusurlarina ragmen, ama ileride garantilik bir durum olursa Mavic, Shimano ya da baska bir uretici bu urunlerin arkasinda duracak mi? Merlin sonucta urunleri bu firmalara gonderecek, onlar da sen zaten defolu OEM olarak almistin benden bunun garantisi de yok, ya da garanti kapsami kisitli deyince ne olacak acaba. Isimiz dusmez ins.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Daha önce wiggle.co.uk adresinden jant seti aldım. Jantlar olması gerektiği gibi birbirinden ayrı ve köpükler ile sarılmış olarak gelmişti. Merlin'den çok alış veriş yaptım. Ancak jant seti tarzında büyük ürünler almadığım için net bir şey söyleyemiyorum. Çizikler de sorun çıkartacak gibi görünmüyor. Bence gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

9magiko

Forum Bağımlısı
Tepki
606
İsim
Murat Ali Güneş
Bisiklet
Diğer
@Erdal YILMAZ

Tesekkur ederim. Bu durumda kullanacagim gibi gorunuyor zaten cunku iade isi pahaliya patliyor. Ben Wiggle, CRC, Merlin, Evans, Westbrook, PricePoint gibi sitelerin tamamindan alisveris yaptim. Jant olarak da Wiggle ve CRC'den aldigim setler oldu. Aynen dediginiz gibi kutulu, kopuklu, tam aksesuar geldi hepsi - Merlin haric. Gelen urunlerin neredeyse hicbirinin kutusu yok, birseyleri eksik, ufak tefek defolari var. Ayrica digerlerinden 10-15 gun daha gec geliyor ortalama.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.389
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Selam murat, gereken cevabi gökhan vermis. Aslinda olmamasi gerekiyor ama geri gömdermek gercekten zor is ise ugrasma, bir kac kilometre sonra kayip olur o cizikler. Fazla derin görünmüyorlar.

NOT: Bilmiyorum olurmu ama aldigin siteye fotolari göndersen ve bir nalasmaya varsan, mesela onlar sana önce saglam olan mali gönderecekler ve sen sonra bozuk olani geri göndereceksin.

9magiko

Forum Bağımlısı
Tepki
606
İsim
Murat Ali Güneş
Bisiklet
Diğer
@Murat Cömez

Selam Murat abi. Geri gondermek hem zor, hem de daha da zarar ediyorum maddi olarak, artik bekleyip gorecegiz kaybolup kaybolmayacagini buyuk ihtimal dedigin gibi olur.

Siteye fotolari gonderdim, durumu guzel bir sekilde anlattim. Degisim seceneginin 1.5 - 2 ay surecegini soyledim, hizlandirmak icin ne yapabiliriz diye sordum. Birsey yapamayiz istersen iade et, jantlarda bir sorun yok dediler. Resimlerdeki durum normalmis (!) artik nasil oluyorsa.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.389
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@9magiko
Böyle bir durumda hic ugrasma, kullandikca kesin kayipolacaktir merak etme sen. Insallah göbeklerde, tellerde ve jantin kendinde birsey yoktur.

9magiko

Forum Bağımlısı
Tepki
606
İsim
Murat Ali Güneş
Bisiklet
Diğer
@Murat Cömez

Artik oyle yapacagiz abi, tesekkurler tekrar. Jantin uzerinde ufak tefek baska izler lekeler de var ama takinca belli olacak baska sorunu olup olmadigi.

• Beğen
Tepkiler: Murat Cömez

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
@9magiko
Hocam Jantın Geneli Soldaki Resimle aynı...Üzerindeki hafif çiziklere bakma pabuçlara küçük taş parçaları girince frenlemede hep çizmiş..Sağdaki Ön Jant ilk aldığımda derin çiziklerden başka bir şey gözükmüyordu..Şuan bu jantı 9000 km civarı kullandım..
10422121_907895439222472_6723849151419410754_n.jpg 10915268_959329370745745_1786292214049732244_n (1).jpg

9magiko

Forum Bağımlısı
Tepki
606
İsim
Murat Ali Güneş
Bisiklet
Diğer
@can akıncılar

Resimler icin tesekkurler hocam, kullanip gorelim bakalim. :harika:

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Peki ben bu arkadaş yerine bir soru sorsam. Bu sıfır çanta eski fren papuçlarını kullansa jant çizilirmi
Yeni papuçmu alması gerekir

Ahmet.Uzun

Aktif Üye
Tepki
146
Bisiklet
Salcano
4 ay önce küçük bir kaza sonucu ön jantımın son hali aşağıdadır. İlk fotoğraftaki çatlak izi gibi olan çizik 2. ve 3. fotoğrafta da vardı ama onlar gitmiş umarım diğeride gider.
DSC_0009.JPG DSC_0011.JPG DSC_0012.JPG

edit: kar suları yüzünden jantlar bayağı kirli.

D. Oğuz

Daimi Üye
Tepki
600
Buradaki yorumlardan anlaşılacağı üzere merlin'den sadece lastik alacağız :) :)

Başınıza gelen bu durum için benim de canım sıkıldı, en azından bizlere ışık tuttunuz. Yurdışından grupset almak gibi bir düşüncem vardı fakat ambalaj takıntım var, tekrar teşekkürler. :) @Gökhan Toros ve @9magiko :)