Masaüstü bilgisayarımı nasıl update edebilirim?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Merhaba arkadaşlar,

bilgisayar donanımı konusuna hakim, 16 yaşından büyük, askerliğini tamamlamış, tercihen sigara kullanmayan, yol+yemek+ssk ve maaş talebinde bulunmayacak, esnek sorularıma sabırla cevap verebilecek eli yüzü düzgün değerli forum ahalisinden aşağıdaki masaüstü bilgisayarım hakkında yardımlarını bekliyorum. :D durum şu ;

4-5 yıl kadar önce vatan bilgisayardan topladığım pc mi, vidyo editleme, fotolar ile slayt/film vs hazırlama gibi işlemler için kullanıyorum hatta kullanamıyorum donma yapıyor. Daha doğrusu çok kasıyor tabiri caizse. Bunun harici hd film arşivi yapıyorum oyun oynamıyorum. Bileşenleri aşağıya yazıyorum. Peyderpey sizce nasıl update edebilirim ve nereden başlayayım. Veya update etmeye değer mi ?

-Amd Be 7850 işlemci (( tam net hatırlamıyorum ama işlemci modeli bu idi ))
-Asus Mn47 se <green> ana kart
-Ocz 1066 mhz 2x2 toplam 4 gb ram
-Hd 4830 512m ddr3 ekran kartı
-Cooler master elite kasa

Teşekkürler

not: 34 yaşında ve galatasaraylıyım ama fanatik değilim normalim yani cevapların buna göre verilmesini rica ederim. arz ederim.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Scudo

Arranger

Aktif Üye
Tepki
79
İsim
Atalay Ş.
x64 Win8.1,Corsair F60,Gtx750ti,Noctua D15 ve bir miktar overclock ile %30 civarı performans artışı elde edebilirsiniz.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Atalay Şimşek

zahmet olmazsa bunları detaylı yazar mısınız acaba fiyat/ürün vs ? ve ilk hangisinden başlayayım sizce ?

ilginize teşekkür ederim.

google dan baktım ram+ekran kartı+işlemci soğutucusu önermişsiniz...oyun oynamadığımdan ekran kartı update düşünmüyorum. ayrıca ekran kartları pahalı oluyor gerek yok. hd filmleri de sadece indiriyorum, altyazı ekleyip medya player ile tv de izliyorum. yani ana kart kaldırdığı kadar ram eklemek ve eğer olursa ileride işlemciyi değiştirmek gibi bir şey düşünüyorum. bu donanım konusunda cahilim de biraz. hangi parça ne ile uyumlu bilemiyorum.

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
kasayı aç içine hava tut. işlemcinin macununu değiştirt.

• Beğen
Tepkiler: Ercan Cebeci
Tepki
4
Bisiklet
Sedona
Merhaba anakart biraz eski oldugu icin yeni aldiginiz/alacaginiz islemci ile uyumlu olmayabilir. Yeni islemci ve anakart aldinigiz zaman da yeni ekran karti ve ram gerekiyor. Eger 2. El saglam ve uygun parcalar bulabilirseniz en ucuz yoldan update yapabilirsiniz. Veya parca bulmak icin ugrasmaya degmez derseniz 0 dan bilgisayar toplayabilirsiniz. Kasa ve guc kaynagi var zaten.. Birde unutmadan guc kaynagi kac watt ?? İyi gunler :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
kaç watt bilmiyorum foto.ekliyorum. kötü performanslı bir de acer eski dizüstü var. yeni bir sistem almayı düşünmüyorum. çünkü yeni alsam o da eskiyecek bu pc olayının sonu yok. paramı optimum harcayıp yukarıdaki arkadaşın dediği gibi ram+overclock ile %30 performans artışı olsa yeter bana. masaüstünü satsam kimse almaz. o yüzden elimdekileri çöp yapmadan kullanayım diyorum. ikinci el alırım sorun değil ama ne almalıyım.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

Ercan Cebeci

Forum Demirbaşı
Tepki
251
Bisiklet
Scott
@BF Okuru

Oyun oynamadığınız için ekran kartını değiştirmenize gerek yok ki zaten mevcut kartınız da kötü değil. Bu sistem için ram arttırmanıza da gerek yok 4 gb yeterlidir. Yaptığınız işlemler daha çok işlemci performansı gerektiyor ama bununda çözümü 40-50 liralık işlemciye 300 liralık soğutucu takmak değil :)

Bi süre daha idare etsin derseniz. Öncelikle dosyalarınızı yedekleyip pc nize format atın derim. Birde Core temp isimli programı indirip işlemci sıcaklığını kontrol edin. İşlemciniz yük altında 70 derecelere geliyorsa fanı eskimiştir. Yeni bir fan ve termal macunla bu problemi çözebilirsiniz.Ayrıca kasanın içini ve diğer fanları, giriş çıkışları temizleyin. Sisteminiz bahsettiğiniz işlemleri yapamayacak bir sistem değil bence.

Uzun vadeli çözüm isterseniz anakart+işlemci+ram değişimi yapabilirsiniz. fx6300 (6çekirdekx3.5ghz) işlemci ortalama bir anakart ve 4gb ram 650 civarı tutar.

Bende core2duo 2.66 işlemci, 4gb ram ve ati4870 li bir sistem var. Ben bu sistemle her türlü oyunu gayet akıcı oynuyorum (dx 11 isteyen oyunlar hariç).

@enessamet26

Ekran kartı değişimi gerekmiyor!

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@ERCAN CEBECİ

kasamın içi bana göre temiz. en üstteki mesajımda foto var bakar mısınız rica etsem. dediğiniz mantıklı yapayım bakayım gerçi ben yapamam yaptırayım. zaten şu an sorunlu. açılmıyor. anlık kasaya elektrik gidip kesiliyor.

Ercan Cebeci

Forum Demirbaşı
Tepki
251
Bisiklet
Scott
@BF Okuru

Aslında temizleyin derken, kasanın hava giriş çıkışında ve fanlarında biriken tozları temizleyin demek istedim. Biriken bu tozlar hava akışını engelliyor. Sizin sorununuz işlemcinin fazla ısınmasındandır diye tahmin ediyorum. Ama bilgisayar açılmıyorsa sizde çok anlamıyorsanız güvendiğiniz bir bilgisayarcıya götürün hem sorunu çözsünler hemde işlemci fanını kontrol edip termal macununu değiştirsinler. Ayrıca format işi çok farkettirir.

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
ben kendi bilgisayarımı
6 ayda bir içini açıp

1-işlemci macununu değiştiririm.
2-işlemci soğutucuyu çıkarıp suyun altında iyice yıkarım
3-ekran kartını çıkartıp kasasını söküp iyice tozlardan arındırırım
4-her tarafına hava tutup tüm tozlardan kurtarıp rahat etmesini sağlarım
5-çok gerek görürsem pc ye format atıp imegasini yüklüyorum.

3 yıldır performans kaybı yaşamadan pc yi kullanıyorum.

not: pc ye ssd harddisk takarsan gözle görülür performans artışıda alırsın. yav bu pc neymiş dedirtir sana :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@cihan kırmızı

bu işlemleri bilgisayarcıya yaptırayım bari, onlarda ekmek götürsün evlerine :D dediğiniz ssd h.d. benim ana karta olur mu ? ve hangi marka/model alınabilir ?

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
marka model hiç farketmez. gene bilgisayarcıya danışarak alabilirsin onuda.

Ömer Fatin

Forum Bağımlısı
Tepki
44
İsim
Ömer Fatin
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu sistemde Upgrade yapma şansınız yok malesef. Anakartınız Am2 anakart olup bu anakarta uygun işlemci bulma şansınız yeni olarak malesef yok.

Kasa, işlemci temizliği ve Ram yükseltmesi ile cihazı biraz rahatlatırsınız ama düzgün bir Upgrade olmayacaktır.

En mantıklısı bütçeniz müsaitse yeni bir anakart, işlemci ve ram gerekirse de ekran kartı almanız olacaktır.

tuna karahan

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Salcano
bir tane ssd disk alıp, yazılımlarınızı bunun üstüne kurun. sistem+video edit programları.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@tuna karahan

ssd takabilmek için anakart+işlemci gibi detayların önemi yok o zaman değil mi ?

tuna karahan

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Salcano
@BF Okuru

yok. anakartınız sata 3 destekliyorsa daha hızlı çalışıyor. sata 2 ise yarı hızında çalışır. sata 2 bile olsa şu an kullandığınız hdd den en az 2 kat daha hızlı veri yazar/okur. ama esas güzelliği bu değil ssd nin. normal hdd lere göre 100 kat daha hızlı veriye erişirsiniz. muhtemelen şu an eski hdd takılı bilgisayarınızda 7200 rpm olsa bile en hızlı hdd nin erişim hızı 12-14 ms arasında. standart bir ssd de rastgele erişim hızı 0.1 ms.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@tuna karahan

ana kartın modelini yukarı yazdım, bilginiz varsa bakabilir misiniz sata3 destekliyor mu acaba. ona göre aksiyon planı hazırlayayım ve pc ciye gidip bana bunları bunları yap diyeyim ve anladığımı sanıp beni daha az kandırsın :D

bu arada ilgilenen tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim çok sağolun.

tuna karahan

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Salcano
ssd diski kendiniz satın alın. 180-190 liraya 120 gb ssd ler var. anakartı arattım ama bi bilgi bulamadım. kutusu falan varsa ya da link verirseniz bakabilirim.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@tuna karahan

asus mn47 se yazıyor ana kartın üzerinde ama google arama yapınca sonuç alamıyorum.

@tuna karahan

galiba bu (link)

tuna karahan

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Salcano
sata 2 ymiş. çok farkı olacağını sanmıyorum ama