Maşamdan ses geliyor

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bisiklet üstünde zıpladığımda veya bir engele girdiğimde maşadan gıcırtı geliyor nasıl halledebilirim.
Maşa Suntour M2025

Scudo

tolga1976

Forum Bağımlısı
Tepki
2.380
İçindeki yağ balçık gibi olmuş.. basit bir bakım işi ama bilmek lazım sökülüp takılmasını..

kuduzk9

Daimi Üye
Tepki
135
sana kötü bi haberim var arkadşım yağlasan o ses gider ama sorun gitmez.yağ arı kesici gibi uyuşturu ama hastalık hala mevcuttur.
-sorun yaylarından biri yamulmuş ve zırha sürtüyo merkezden kaçmış yani.
ya yerine yeni yay bulucaksın olmadı yenisini alıcaksın.
geçmiş olsun.

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Maşa yayı bulamam Google'da aradım masa saati yayı çıkıyor.
Amortisörüm için hangi yağı alayım ve nasıl enjekte edilir?

kuduzk9

Daimi Üye
Tepki
135
amörtüsörünün alt kısmında 2 vida var.bursada isen sanayide butlaka bulursun.içindeki yaydan daha iyilerini bulacağın kesin.

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
İnegöl'de var mıdır metal sanayide?

Gürkan Karataş

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Gürkan Karataş
Bisiklet
Specialized
maşadan önce furç takımını kontrol et, temizle yağla maşayı tekrar tak, eğer sorun geçmezse maşanın altında 2 tane vida var onları sök, maşa 2 parçaya ayrılır,içini didik didik temizle daha önceden yağlı olan yerleri tekrar yağla güzelce kapat. bunları yaptığında ses muhtemelen geçecektir, devam ederse yaylarında sorun vardır. uğraşmaya değmez git yeni maşa al.

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Furş takımı neresi oluyor?

Aziz Özkan

Forum Bağımlısı
Tepki
474
Bisiklet
Corratec
forumda biraz arama yaparsan her şeyi bulabilirsin.

aşagıdaki linkte furç takımının fotografını koymus bir arkadaş problemi anlatmak için. furç takımı orada sarı halkalar içindeki kısımdır. genelde bilyeli göbekten oluşur bazende rulmanlı.

(link)

furç takımını nasıl söküp takacagına gelince aşagıdaki linkte bir arkadas anlatmış en ince ayrıntısına kadar. oradaki fotograflardan faydalanabilrsin.

(link)

ve son olarak bana sorarsan eğer furç takımını sökmeyi bilmiyorsan bu işi bisikletçi birine yaptır. umarım yardımcı olmuşumdur.

• Beğen
Tepkiler: Harun.

Gürkan Karataş

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Gürkan Karataş
Bisiklet
Specialized
furç takımını sökmen gerekmez zaten, maşayı sökünce bilyaları, ya da rulmanlı furç ise rulmanları görürsün, bilyalıda bilyaları tutan kafes gibi bişi var onunla hepsini bir çkart, temizde ve gresleyerek yerine oturt, furç takımının kadroda kalan çanak kısımlarınında yağını kirini silin, çanaklarıda yağladıktan sonra bilyaları geri takın, yalnız yönüne dikkat edin, ovalimsi kısımlar furçun içine bakacak düz kısımlar dışarı.

sonra şaft borusunuda temizleyip hafif gresledikren sonra takabilirsiniz maşayı, maşanın gerginlik ayarınıda yaparken maşa boşluk yapmayacak kadar sıkı gidonun hareketini engellemeyecek kadar sert sıkın. boğazıda ayarlayıp vidalarıda güzelce sıktıktansonra tepe vidasını biraz daha sıkın bu vidanın gerginleşip sürüş esnasında zamanla gevşemesini engeller.

kolay gelsin.

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben daha çok bozarım servise vereceğim.

Derviş Özcan

Forum Demirbaşı
Tepki
153
Bisiklet
Cervélo
bendede oses geliodu su kaçmıştı eminim her gün gezmmeye gidiyorum merrdivenlerden iniyorum maşada az yağ gibi bişi çıkıo içerden onu siliorum oyle bi kaç kere sildim daha da ses gelmio

berknafiz

Üye
Tepki
24
maşa dan ses gelmesi pek hayra alamet değil eğer bu ses sıklaşırsa maşa içinede zarar verebilir sertleşmede varsa mutlaka bakıma götür aynı sorunu bende yaşadım az daha maşayı tamamen kaybediyordum 3 gün bakımda kaldı zor kurtardılar ihmal etme.

NavyBlue

Üye
Tepki
4
Bisiklet
Diğer
Merhaba arkadaşlar yeni aldığım ve henüz 70 km yol yaptığım yol bisikletimin maşasından enteresan bir ses gelmekte. Gidonu sağa ya da sola çevirdiğimde sanki maşa ile kadronun birleştiği yerden gıcrtılı bir ses geliyor. Sürdüğüm esnada hafif bir süratle viraja girmek için gidonu çevirdiğimde bu sesi duymuş ve ön lastikten geldiğini düşünmüştüm. Ancak eve geldiğimde ön lastiği kaldırıp gidonu sağ sola çevirdiğimde aynı sesi duydum, sanki bir lastiğin metal bir yüzeye sürtmesi gibi ses yapıyor. Fikriniz nedir bu konuda? Bisikletçiye gitmeden halledilebilir mi? Şimdiden teşekkürler.